De Commissie voor liet der Regeering aanbieden van een huldeblijk in zake de wet tot verlegging van den Maasmond heeft 27 Juli de vervaardiging der matrijzen voor de medaille en het slaan der medailles opgedragen aan den graveur Boets te Antwerpn. De teekening voor het omslag van het album zal worden geleverd door den bouwkundige L. Hezemans te 's Bosch. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot plaats ver v.-dijkgr. van den Westdorpe- of Nieuw Vogelschor-polder P. A. L. Nalsen tot id. van den Remoortere-polder C. Verhelsttot dijkgr. van het verdronken poldertje ten zuidoosten van Philippine P. Wauterstot dijkgr. van den Philippine- polder en van den Sint Pieters-polder E. Ceulenaere. Ingedeeld bij de 4e komp. ie bat. 3e regt. inf. te Bergen op Zoom, de onlangs benoemde 2e luit. H. van Breenen bij de 4e komp. 3e bat. terzelfder plaatse de 2e luit. A. van Sliedregt. Benoemd tot generaal-majoor de kolonel der inf., laatstelijk chef van den gen. staf in Ned.-lndië, II. F. Meijer. By Kon. besluit van 22 Mei '1883, No. 46, is vastgesteld een nieuwe instructie voor de directeuren en kommandanten der marine, die dezer dagen in de verordeningen voor de Kon. Ned. Zeemacht opgenomen is, en waarvan art. 18 luidt: »Een oorlogsschip, behoorende onder het ressort eener maritieme directie, dat tot de vlag van een andere directie overgaat, blijft behooren tot de vlag der directie van de plaats van vertrek, totdat de kommandant zich gesteld heeft onder de bevelen van den directeur der plaats van bestemming. »De directeur en kommandant in de plaats van vertrek geeft, behalve de gewone kennisgeving aan den Minister van Marine, ook aan zijn ambtgenoot in de plaats van bestemming telegrafisch bericht van het vertrek en van de aankomst op en het vertrek uit al de voor- en tusschenhavens niet behoorende tot de directie der bestemming, die door zoodanig schip, worden aangedaan. «De directeur en kommandant in de directie der bestemming geeft, behalve de gewone kennisgeving aan den Minister van Marine, ook aan zijn ambtgenoot in de directie van vertrek telegrafisch bericht van de aankomst van zulk een schip in zijn directie". Bij Kon. besluit van den '19 Juli 1883 is het getal loodskweekelingen der 2e klasse in het IVe en Ve loods- district (Goedereede, Maas en Brouwershaven, uit gebreid van 13 tot 20. Kunst, Wetenschap en JLetteren. Jules Leffondrey. «Victor Hugo, le Petit" (Paris, Librairie Léon Vanier). Na jaren achtereen te zijn gehuldigd als de eerste der levende dichters, na te zijn vergood meer nog clan Goethe in Duitschland, moet de grijze Victor Hugo het beleven, dat men hem niet alleen als menscb en in zijn privaat leven, maar ook als poëet, als schrijver van het voetstuk tracht te rukken, waarop hij was geplaatst. Reeds eenigen tijd broedde er een storm. Na elk werk, dat uit de helaas te vruchtbare pen van den «meester" vloeide, weerklonk wel een koor van toejuichingen, maar tusschen de regels was de inspanning merkbaar, die het den lofredenaars kostte niets dan lof t.oe te zwaaien, waar zooveel tot critiek aanleiding gaf. Niet lang geleden verscheen een werkje (de lezers der llevue des Deux-Mondes kregen daarvan een overzicht), waarin omtrent den dichter feiten werden verhaald, die voor zijn reputatie zeer bezwarend waren. En het laatste deel van de «Légende des Siècles" werd vrij wel doodgezwegen cïoor de Fransche pers In de brochure, waarvan de titel hierboven is gedrukt, wordt Victor Hugo in de eerste plaats als poëet, als dramaturg en als romancier besproken. Van zijn poëzie heet het, dat die «vide et sonore" is; zijn tooneelstukken worden een «fatras sans nom" genoemd; als romancier eindelijk wordt Victor Hugo eenvoudig gezegd niet te bestaan en wordt hem alleen eenige originaliteit toegekend in het sprekend invoeren van dronkaards. Tot op zekere hoogte, inzonderheid wat de tooneel stukken aangaat, zou men met den heer Leffondrey kunnen meegaan; in het geheel niet, waar hij ver volgens tracht te betoogen, dat Victor Hugo eenvoudig Goethe en Schiller kopieerde beide groote Duitschers worden bij die gelegenheid geducht »a faire" genomen daarentegen weer wel, waar hij, hem als politiek man besprekend, zegt, dat «la pose est Têtre même de Victor Hugo". Een parallel tusschen Victor Hugo en Mahomet besluit deze brochure, waarvan wij met het oog op onze ruimte slechts een sommair overzicht konden geven, en die als teeken van de geenszins onverklaarbare reactie tegen Victor Hugo de aandacht verdient. Vad. Aan Robert Kamerling, den beroemden dichter van I »Sinnen und MinnenvAhasvcr in Bomy>Ber König von Sionr> Banton und Robespierre"de Sieben Todlsünden"y>Ein Schwanenlied der Roman tik", enz. valt de weinig benijdenswaardige eer te I beurt, van reeds bij zijn leven door zijn bewonderaars met een standbeeld in brons verheerlijkt te worden. Het monument is gesticht en dezer dagen onthuld te Schrems op den Vereinsberg, tegenover het huis waar Kamerling geboren werd. De dichter is thans 51 jaar oud en professor te Gratz, waar hem een oirkonde van de stichting en een afbeelding van het monument is toegezonden, 't welk door den dichter diep aange daan werd ontvangen en aanvaard. Hamerling is nog te jong om zoo verheerlijkt te worden. Niet dat het genie dat in zijn werken leeft niet zulk een eer waardig is, integendeel, maar de sympathie der menigte is zoo wuft, en als de dichter nu nog 25 jaar leeft, dan is hij nog niet te oud en dan kan al licht de wind gedraaid en zijn glans althans voor dit geslacht getaand zijn. Ook Victor Hugo is te lang verheerlijkt. Deze is nu wel oud; maar er is toch iets smartelijks in dat er nu openlijk optreden om zijn roem te sloopen, zeggende dat het hun ten langen leste verveelt niets dan lof voor den dichter te hooren en dat zij gehoor vinden. Aan Hendrik Conscience is verleden week ook een standbeeld opgedragen en wel te Antwerpen. Doch deze geniale Vlaamsche volksverteller is oud en zat van dagen. Hij genoot verleden jaar reeds zijn apotheose bij de verschijning van zijn 'lOOen roman. Hij heeft bijzonder wel zijn schuldigheid gedaan en kan gaan. Robert Kamerling is nog te jong, zoowel om te gaan als om een standbeeld te krijgen. Twee jeugdige Nederlanders, de heeren Daniël van Goens en Joseph Salmon, hebben een eersten prijs behaald in de violoncelklasse van het Parijsche conser vatorium der muziek. Het eeuwfeest van Luthers geboorte heeft aanleiding gegeven tot het stichten van een vereeniging, die zich ten doel stelt den hervormingstijd door het uitgeven van degelijk geschiedkundige werken beter te doen kennen. Aan het hoofd staan mannen als Jul. Köstlin, G. Kaweran, A. von Kluckhohn, K. Benrath e. a. De vereeniging telt reeds 3200 leclen, die 3mark'sjaars contribueeren en daarvoor de bedoelde geschriften ont vangen. Het eerste nommer «Luther en de Rijksdag te Worms", van prof. Kolde, is thans verschenen. Volgende nommers zullen handelen over de Kunst en de Her vorming, over de pogingen tot hervorming in Spanje, over Zwingli enz. Dit is een zeer goed denkbeeld. Ook bij ons was zulk een vereeniging wel noodig. De roemrijke bladen der historie geraken bij ons van lieverlede in 't ver geetboek, of zij worden uitgescheurd en door gerecon strueerde historie vervangen, terwijl van de school niets meer daaromtrent te hopen is, zoolang die bladen daar contrabande zijn. Omtrent de Zweedsche Pool-expeditie op Spitsbergen maakt Aftonbladet van zijn bijzonderen correspondent bij de expeditie, het volgende telegram bekend: Kaap Thordsenden 4en Juli 1883. Dit telegram wordt morgen naar kaap Staratschin gezonden met de boot, die onze eerste post afhaalt. «De overwintering der expedite is gelukkig afge- loopende wetenschappelijke werkzaamheden zijn nauwkeurig volgens de voorschriften der internationale Pool-commissie verricht. Bovendien zijn er hydrogra- phische en magnetische observaties op het ijs der Isfjörd, parallaxmetingen voor het Noorderlicht, waar nemingen betreffende de temperatuur op de sneeuw en op het veld gedaan, enz. enz. «De winter is meestentijds zacht geweest; cle grootste koude was den 2en Jan., toen de thermometer minus 35.5 graad Celsius wees. Weinig stormen. «Sedert September zijn de volgende gebouwen op gelicht: een huis op een 270 Meter hoogen berg voor den anemometer en den windwijzer, welke men door middel van daarvoor vervaardigde electrische registreer-apparaten afleestvergrooting van het woon huis met werkzaal, enz.twee astronomische observatoria; een tweede magnètenhuis, badkamer, smidse en hout schuur. «De jacht heeft opgeleverd 61 sneeuwhoenders', 9 rendieren, '18 ganzen, 20 vossen en bovendien ver schillende zeevogels. «Onder voortdurenden arbeid, rijkelijk voedsel en drank alsmede een bad in de week, zijn allen den geheelen tijd uitstekend wel geweest. Landbouw. De dezer dagen gehouden publieke verpachting van ruim 39 hectare wei- en bouwland, aankomende de Herv. kerk te Zonnemaire, levert het bewijs, dat ook in deze streken de pachten achteruit gaan. De pacht loopt voor 14 jaar, in te gaan met '11 Nov. 1885. De thans nog loopende bedraagt gemiddeld f 82,50 per II.A., doch de nieuwe verpachting heeft slechts ge middeld f 52,63 per H.A. opgeleverd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Onder de gemeente Smallingerland heeft zich een polderwerker aan jenever doodgedronken. Hij had eerst twee kameraden getracteerd en heeft daarna alleen nog een fleschje met jenever ledig gedronken. Daarna is hij op den weg neergevallen, in slaap geraakt en niet meer wakker geworden. De Zwolsche stoomboot heeft op het IJ een jongen met een bootje in den grond gevaren, zoodat de jongen verdronk. Te Nijmegen is een man van 60 jaar gestikt door een stuk varkenszwoord, dat hem in de keel bleef zitten. In de Lange Leidsche Dwarsstraat te Amsterdam is een kindermeisje uit een raam der tweede ver dieping op straat gevallen en voor dood opgenomen. Te Schermerhorn is een jongentje van 3 verdronken. jaar Te Berlijn heeft zeker dr. Stephan Gans Edler zu Putlitz, docent in de staatswetenschappen, 30 jaar oud en sedert een paar jaar gehuwd, zich met een revolver doodgeschoten, overeenkomstig de gebruiken van een zoogenoemd Amerikaansch duel. Aan het Wijhesche veer onder de gemeente Heerde is een stoker van een in den IJsel liggende sleepboot zeer ernstig verwond op den weg gevonden. Bij onderzoek is gebleken dat hij met nog twee andere personen in beschonken toestand met geweld de landbouwers woning van v. D. te Vorchten wilde binnendringen, door een knecht van dezen met een kapmes was aangevallen. Te Parijs is een man van ongeveer 60 jaar van een der torens van de Notre Dame gesprongen en met verpletterden schedel en verbrijzelde ledematen opgenomen. Jaarlijks maken nog altoos eenige menschen gebruik van dit opzichtige middel van zelfmoord. Een net gekleede juffrouw heeft zich in de Haagsche trekvaart verdronken. In het schutterskamp te Oosterhout had de vorige week een treurig ongeluk plaats. Er werd vuurwerk afgestoken, en een zoogenaamde telegraaf-vuurpijl kwam in aanraking met een heer en een dame, die in het duister met hunne hoofden langs den te laag gespannen of afgezakten draad stonden, waar langs de vuurpijl loopen moest. De rechterwang van den heer werd geheel verscheurd, terwijl het te vreezen is, dat hij zijn rechteroog verliezen zal. De dame ontving een ernstige brandwond aan het hoofd. Gemengd Kuitenlandscli Nieuws. De Fransche regeering heeft gunstige tijdingen uit het verre Oosten ontvangen. Den 19 Juli zou kolonel Bodens Hanoi verlaten hebben met 500 man en den vijand een verlies hebben toegebracht van 1000 dooden en 7 kanonnen. Het blijkt niet of men hier te denken heeft aan een uitval of wel aan het welgelukken van dé poging 'om zich door den vijand heen te slaan en den zeekant te bereiken. Hanoi n.l. ligt nog al vei- de rivier op en de Franschen zijn daar al sinds maanden geheel door vijanden ingesloten geweest. Aangaande de nederlaag, dien de Franschen eerst geleden hebben, zijn bijzonderheden ingekomen. De ontmoeting had plaats bij het dorp Phu-Doai, waar de kolonne die veel minder talrijk was dan de aldaar in hinderlaag liggende vijand, door een hevig geweer vuur werd overvallen, waardoor dadelijk de komman dant de Villers en een aantal manschappen buiten gevecht gesteld werden. De kolonne trok zich toen achter een soort van dijk terug, terwijl de kanonnen en een revolverkanon op dien dijk bleven om den vijand te bestoken. De artilleristen die deze kanonnen moesten bedienen waren echter te zenuwachtig en hun vuur richtte niets uit. Nu klom de kommandant Rivière zelf op den dijk om persoonlijk een stuk te richten en zoo de zijnen te bedaren. Doch hij viel terstond door een schot in den buik getroffen neer. Nu ontstond er een paniek en de Fransche mariniers en matrozen trachtten in wilde vlucht zich te redden. Rivière smeekte te vergeefs om medegevoerd te worden en vroeg toen aan kapitein Jacquin om hem met zijn revolver af te maken, daar hij niet levend in handen der Annamieten wilde vallen. Kapitein Jacquin deed het, doch werd zelf op 't eigen oogenblik door een kogel getroffen. Drie andere officieren schoten zich zeiven dood, toen zij zagen dat zij toch het niet meer konden ontloopen. tot nei ant als bevr pla zon kaj dul het one pifl dai te nar wa pul de bes wa aai is 1 zek hoe der var stil» va; de en dn pui ziji gar aai alg als var wo hoe wa de bo\ val bn he ofs voe ziji de lot zal toe he oue me hui hei var wo wa hui I blij ooi hu wl op ma gr gr> de

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2