/iiBiksFiisrm; courant. 1883. No. 58. Woensdag 1 Augustus. 86ste jaargang. Binnenland. ZieriivSee 31 Juli. De Gemeenteraad heeft gisteren besloten: '1°. de jaarwedde van den heer J. G. van Santen, leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool alhier, met ingang van 1 Sept. a.s. van f '1800 te verhoogen tot f 2000; 2°. op de hoogste klasse der le school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs, die thans alleen voor jongens toegankelijk is, bij uitzondering ook meisjes toe te laten, die de Hoogere Burgerschool wenschen te be zoeken, mits zij de vereischte kundigheden bezitten om de lessen dier klasse met vrucht tevolgen en er voldoende ruimte zij in het lokaal voor die klasse bestemd, om behalve de jongens-leerlingen dier school, ook meisjes op te nemen. De beslissing over die toe lating is overgelaten aan Burgem. en Weth. Door de Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs is ter vervulling der plaats, opengevallen door het door Mr. J. Moolenburgh genomen ontslag, eene aanbeveling ingezonden, bestaande uit de H.H. Jhr. Mr. W. A. de Jonge en Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot. Vóór de stemming werd door de beide aanbevolenen verklaard, dat zij eene benoeming niet zouden aan nemen, waarna werd besloten de Commissie uit te noodigen tot het inzenden eener nieuwe aanbeveling. Aan Mr. A. Heemskerk werd eervol ontslag verleend als lid der Plaatselijke Schoolcommissie, wegens vertrek naar elders. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden W. A. Ochtman, Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, M. C. de Crane en S. J. Ochtman werden onderzocht, waarna de benoemden als raadsleden werden toegelaten. Een verzoekschrift van den heer E. W. Mus, die eene toelage van de provincie ad f 100 'sjaars voor zijne ambachts- en industrie-school heeft verkregen, indien de gemeente Zieriksee een gelijk bedrag geeft, om eene toelage uit de gemeentekas, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. om bij de aan bieding der gemeentebegrooting voor '1884 daarover verslag te doen. Programma van het Derde Zomer-Concert, op Vrijdag 3 Augustus 1883, aanvang 's avonds 8 uur precies, in Parklust: 1. Reunion. Pas redouble, Zinnen; 2. Ouverture, Hamm; 3. Fantaisie »les Huguenots", Meijerbeer; 4. La Creole. Valse, Gouirand; 5. »Nach Krekow". Marsch, Parlow; 6. Fantaisie sur Jerusalem et le Trouvère pour trombone-solo, van den Bogaerde; 7. Les Hussards de la Garde. Polka militaire, Zinnen; 8. Potpourri, Kiesler. Als een bijzonderheid verdient vermeld te worden, dat onze bekende gelukkige stadgenoot ditmaal weder den tweeden hoofdprijs in de Haarlemsche paarden- loterij heeft gewonnen, zijnde een victoria met een paard. De eerste prijs, een rijtuig met twee paarden, is gewonnen door den heer J. G. te Zwijndrecht, mede een Zierikseenaar, en de derde prijs is gewonnen door iemand te Bruinisse. Volgens een verhaal in de Midd. Ci. is te Stavenisse een geval voorgekomen, dat voor de geschiedenis van de wet op het Lager Onderwijs van zeer veel gewicht mag geacht worden. De zaak is deze: Indertijd (21 Januari j.l.) verzocht een lid van den Raad van Stavenisse aan dat collegie verlof om Zaterdags van een der vertrekken van de openb. school gebruik te mogen maken, ten einde aan zijn kinderen, die ongevaccineerd zijn en mitsdien de school niet mogen bezoeken, privaatles te doen geven. De Burgemeester had bezwaar dat verzoek in behandeling te nemen en de zaak bleef toen rusten tot half April, toen het bedoelde Raadslid zijn verzoek mondeling her haalde en wel volgens de notulen in deze bewoordingen »om op Zaterdag, mitsdien buiten de schooluren, ge bruik te mogen maken van een der schoollokalen, ten einde door hem aan zijn niet schoolgaande kinderen eenige les te geven." De Raad heeft dit verzoek toen toegestaan met 4 tegen 2 stemmen. De Burgemeester verklaarde echter bezwaar te hebben tegen de uit voering en kwam er tegen in liooger beroep. Daarop moet onder dagteekening van 11 Mei een kennisgeving van den Komm. des Konings gevolgd zijn, dat de Minister geen tei'men kon vinden om het besluit van den Raad aan den Koning ter vernietiging voor te dragen. Derhalve mag dan het bedoelde Raadslid, blijkbaar een anti-vaccinist, de school gebruiken om er zijn kinderen afzonderlijk les te geven. Op zichzelf is dit een kleinigheid. Het komt ons echter voor dat dit onschuldige muisje wel eens een Jeelijken en heel langen staart kon hebben. Het is den verzoeker blijk baar wel niet te doen geweest om een plekje te vinden, waar hij zijn kinderen wat leeren kandat kon de man bij zich thuis zeker even goed zoo niet veel gemakkelijker dan in de groote vertrekken der school, die toch op Zaterdag ook geveegd en geschuurd moeten worden, 't welk aan het leeren allicht hinderlijk kan zijn. Het is te doen om officiëele sanctie te krijgen op iets, dat voor den Burgemeester en zeker voor vele anderen er uit ziet als wetsontduiking. Op zichzelf is, zooals wij zeiden, dit geval van weinig belang. Maar het is een bepaalde afwijking van art. 1 der wet van den 17 Augustus 1878 en deze afwijking sluit nu ook in, dat de man nog de kinderen van twee zijner geestverwanten bij de zijne kan nemen. Hebben die drie menschen dan b.v. te zamen 24 kinderen 'tgeen zeer wel kan dan kan er feitelijk in de openbare school een extra-schooltje ont staan, dat de wet niet wilwant zeer duidelijk staat in alin. 2 van art. 1 dat huisonderwijs moet gegeven worden »in de woning van een dier personen". Kan nu art. 1 der wet op 't Lager Onderwijs door een raadsbesluit eenvoudig op zij gezet worden? Zoo ja, dan zijn ook voortaan al de anti-vaccinisten geholpen, als zij maar een zoodanige inrichting der tabel van de schooluren weten gemaakt te krijgen, dat er twee scholen per dag worden gehouden, een voor de gevaccineerde kinderen en een voor de onge vaccineerden. Wij zien niet in, dat een gemeenteraad niet ook dit zou kunnen bepalen. Met een beetje geven en nemen kan dan de openbare school ook tegelijk dienen voor school met den Bijbel en met pokken, of althans zonder vaccinatie. Immers de weg is aangewezen. Wat aan dat Raads lid is vergund kan aan ieder ander niet geweigerd worden. De anti-vaccinisten hebben slechts, elk voor zijn kinderen, dezelfde vergunning te vragende Raad zal deze niet weigeren en zoo is het zaakje klaar. Ziedaar de zoo splinterige schoolkwestie in eens op gelost. Onder de candidaten voor het examen als hoofd onderwijzer voor de commissie te 's Hage was er een, die alle schrijf- en teekenwerk met de linkerhand verrichtte. Toch was hij niet linksch, want hij slaagde naar wensch en om voor dat examen te slagen moet men niet linksch zijn. De heer A. Volkers Lz. te Sliedrecht is minste in schrijver 41,200) voor het maken van een spui- boezem, ten dienste van den polder Walcheren, welk werk Zaterdag te Vlissingen is aanbesteed. De heer L. Koole te Ter Neuzen heeft voor f 3983 aangenomen het maken van verdedigingswerken aan den onderzeeschen oever van den polder Clara, met onderhoud enz. gedurende drie jaren. Het TJ. Dagbl. deelt mede, dat tegenwoordig de papierfabrieken op de Veluwe veel aftrek hebben van het zoogenoemde hand-papier, d. i. papier dat op de oude manier gemaakt, of zooals 'theefc, geschept is. In het machinaal vervaardigde papier gaat nagenoeg niets om. Het geval laat zich wel verklaren. Immers sinds eenige jaren is door de vele prachtedities op oud- Hollandsch papier, dit papier in trek gekomen. Voor acten en stukken van belang, die den tijd moeten kunnen trotseeren, is het machinale papier ook meestal totaal ongeschikt, hoe mooi het nieuw ook mag zijn. De wedrennen te Bussem zijn minder druk bezocht dan vorige keeren. Alles was nog wel vreemd, de namen, de dingen enz. en dus aantrekkelijk genoeg, maar 't weer was niet vreemd genoeg; 't was teinlandsch nat en winderig. Bovendien wil het met de wedding schappen, dat is met het dobbelen op groote schaal, op onze heidebanen maar niet goed vlotten. liet staat te bezien of binnen een paar jaar de wedrennerij niet geheel dood zal zijn, evenals zij vóór een veertig jaar ook maar heel kort geleefd heeft. Men schrijft ons uit Amsterdam: Laten allen, die het terrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam in de eerste dagen van Mei bezochten, daar nu eens terugkomen en zij zullen zien welk een orde is geschapen uit den to'enmaligen chaos, welk een grootschen indruk thans onze Tentoonstelling maakt, die een der best geslaagden kan heeten van alle Wereld tentoonstellingen, welke tot nog toe gehouden zijn. Al de vreemdelingen, die herwaarts komen, zijn het daar over eens, en er komen er tegenwoordig heel wat. Hun oordeel is eenparig dat op onze Tentoonstelling heel wat valt te leeren en dat er rijke bronnen zijn geopend voor de ontwikkeling van Handel en Nijverheid. Dat die voordeelen nu in de eerste plaats voor ons zeiven niet verloren gaanDat ieder Nederlander de Tentoonstelling ga bezoeken. Hoevelen gaan in den thans aangebroken vacantietijd het stof van winkel of kantoor afschudden buiten of in den vreemde, hoe- velen gaan met hun kinderen, ter belooning van een goed afgelegd examen of van een jaar ijverige studie, niet een reisje maken? Welnu, dat zij allen hun weg nemen over Amsterdam. Door een bezoek te brengen aan de Tentoonstelling paren zij het nuttige aan het aangename. Het geld, dat zij daaraan besteden, kan hooge rente opbrengen. Wat al ruime gelegenheid is er niet om nieuwe betrekkingen aan te knoopen of bestaande uit te breiden! Door de Tentoonstelling komt men in aan raking met industriëelen en handelaren uit alle oorden van de wereld, die met geen ander doel hier zijn gekomen dan om met ons en anderen in relatie te treden. Dat zij niet te vergeefs gekomen mogen zijn, althans niet uitsluitend alleen voor die anderen". Laten in de eerste plaats wij zelf partij weten te trekken van het ontzaglijke voordeel dat ons beschoren is, door de omstandigheid dat de Tentoonstelling in ons land gehouden wordt. Waarlijk, dat voordeel is niet gering te schatten Aan boord van de Prins van Oranje" brak den lln Juli op reis van Marseille naar Port Said, 15 mijl van de kust van Afrika, een brand uit. De rook sloeg uit het groote luik, en niemand wist of kon zien waar het zat, in de lading of in de kolen. Alle spuiten en pompen waren in een oogwenk gereed om water te [geven en de krachtige waterstralen hadden dan ook spoedig het meest gewenschte succes. De lading werd nu gedeeltelijk opgehaald en de verbrande kisten en balen uit het ruim verwijderd. De schade, door den brand veroorzaakt, was, naar men aan de N. B. Ct. schrijft, nogal groot, en het bleek vrij spoedig dat de oorzaak was zelfontbranding van een kist zwavelzuur, onder den naam van sdroogvrije" ver zonden. Had dit ongeval in den Indischen Oceaan en bij nacht plaats gehad, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De groote kalmte en vlug heid, waarmede alles in zijn werk ging, waren bewon- dei'enswaardig, en vele passagiers wisten in 't eerste uur niet eens wat er gaande was. De Prinses Marie" van de maatschappij Zeeland" gaat naar Fijenoord om te repareeren de kapiteinshut wordt op de commandobrug geplaatst en de rookkamer vergroot. "Van het etablissement »Fop Smit" aan den Kinderdijk is een raderstoomschip, »Wodan", te water gelaten, dat tegelijk sleepboot en ijsbreker is. De machine wordt bij de heeren Diepenveen, Leis en Smit aan den Kinderdijk vervaardigd. Voortaan zal de politiedienst op het Loo door een detachement Koninkl. Maréchaussee van de divisie in Limburg gedaan worden. Het is waarlijk geen kom- pliment voor het volk van Nederland, dat nu ook al op het Loo, gelijk reeds "te Scheveningen dat wil zeggen in den Ilaag - maréchaussees dienst moeten doen. De »Rotterdamsche Lloyd" is geconstitueerd als reederij van vracht- en passagiersschepen op Nederl. Indië en andere havens, alles stoomvaart. Zij wordt aangegaan voor 25 'jaar, in te gaan zoodra op de aan- deelen minstens 10% zal zijn gestort. Het kapitaal wordt bepaald op 8 millioen guldenvoorloopig wordt slechts de helft daarvan uitgegeven in aandeelen van f 500. Voor het einde van 1888 moet het volle kapitaal geplaatst zijn. Men verkrijgt aandeelen door het four- neeren van geld of door den inbreng van stoomschepen. Zij, die dit laatste doen en er gauw bij zijn, komen het beste af. In de algemeene vergadering geven twee aandeelen recht op één stem. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur: de firma W. Ruys en Zonen te Rotterdam, tot commissarissen de heeren mr. J, van Gennep, mr. M. Mees en H. J. Rauws. Door de oprichters is deelgenomen voor 3660 aandeelen of f 1.830,000.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1