Buitenlandsch Overzicht. Mej. Josephine de Groot heeft zich bij het Antwerpsche tooneelgezelschap verbonden tot het geven van twintig gast voorstellingen in 't aanstaande seizoen te Antwerpen en te Brussel. Te Arnhem en later te Amsterdam zal binnenkort optreden een echt Hongaarsch Zigeuner strijkorkest onder directie van Joseph Barezd. Het bijzondere er van is, dat alleen de directeur musicus is en de spelers, zooals men dat noemt geen noot kennen, 't welk echter niet belet, dat hun uitvoeringen zeer schoon moeten zijn, zooals de voorloopige verslaggevers of reclamemakers zeggen. Dat de Engelschen op letterkundig gebied wat durven doen, is indertijd bewezen door Dick's uitgaven van den volledigen Shakepere a 60 ets., den kompleten Byron a 30 ets. enz. Thans wordt Dick overtroffen door een uitgever te Liverpool, die Dickens' Olivier Twist" met portret van den schrijver uitgeeft voor 5 ets. Men zegt dat Zola alle exemplaren van »Nana" laat opkoopen om die te vernietigen. Dat zal hem veel geld kunnen kosten; maar »Nana" is in lang het vuilste boek niet van de reeks waarin het behoort. Het haalt niet bij »Pot-bouille". Volgens mej. C. Alberdingh Thijm is Ouïda niet krankzinnig, maar integendeel heel wel. Wie weet nu wat waar is? In een steenkolenmijn te Bernissart in Henegouwen heeft men op 350 M. diepte in de krijtlaag het ge raamte gevonden van een Iguanodon, een voorwereldlijk dier. Het voorwerp is aan het museum te Brussel gezonden. De staatslieden kunnen geduchte politieke stormen doen opsteken; soms kunnen zij ze door behendig te handelen, weder doen bedaren. Zoo ongeveer is 't gegaan met Gladstone, die zich waarschijnlijk zonder zoover door te denken, had bloot gegeven aan zijn politieke vijanden door zijn ontwerp overeenkomst met de heeren De Lesseps, betreffende het aan te leggen tweede Suez-kanaal. Reeds aan de hartstochtelijke ongewoon heftige uitvallen der oppositie was eenigszins te merken, dat men hiervan een stormram wilde maken, om het kabinet-Gladstone omver te werpen. Gladstone heeft den opstekenden storm bezworen, door Maandag zijn voorstellen in te trekken. Hij heeft dit op heel leuke diplomatieke manier gedaan. De Franschen zouden er van zeggen il s'est exécuté en riant. Of dat lachen van harte geweest is, valt te betwijfelen; want het slechte onthaal dat de voorstellen vonden, was toch al een halve nederlaag. Van belang is het, dat Gladstone bij de intrekking gelegenheid heeft gevonden om een kalmeerend woord te spreken over de ontstane spanning tusschen Engeland en Frankrijk. Zoo iets kan geen kwaad. Het zou ook verschrikkelijk zijn, als er eens een oorlog tusschen Engeland en Frankrijk moest ontstaan, terwijl in beide landen een liberaal bewind heerscht. En als de nationale trots gekrenkt is, b.v. door de historie op Madagascar, of de beurs schijnt gevaar te loopen zooals met de Suez-kanaalzaak, dan wordt er uit kleinig heden soms een groote samenloop van grieven en hatelijkheden, waarvan de uitbarsting de oorlog is. Ook het Belgische ministerie is een dreigenden storm gelukkig ontgaan. Art. 4 der jeneverwet, dat bijkans verworpen was, daar de stemmen Zaterdag staakten, is bij de tweede stemming aangenomen. Een interpellatie over de zaak van generaal Brialmont gaf den minister Frère gelegenheid voor een goed- makertje aan 't adres der Oostenrijksche regeering. Deze had zich namel. gevoelig betoond over het feit dat Brialmont in Roemenië vestingen ging bouwen, terwijl toch België een neutrale staat is, die zijn voornaamste genie-officier moeielijk aan een nabuur van Oostenrijk ter leen kan afstaan om daar werken aan te leggen, die allicht te eeniger tijd tegen Oostenrijk zullen moeten dienen. Nu is alles in orde en het is gebleken, dat generaal Brialmont door een misverstand van zijn kant, op eigen houtje naar Roemenië gegaan is. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. In Frankrijk heeft de stuiverszegelbelasting op quitanties en factures over 1882 opgebracht 18.697,000 francs, waarvan bijna de helft alleen in het dep. van de Seine. De graaf van Chambord is nog altoos ernstig ziek. Volgens het laatste bericht was er wel geen oogen- blikkelijk gevaar, doch de patient was nog zwakker geworden. Den 2 Augustus zal de openbare behandeling aan vangen van de zaak van den ex-kanunnik Bernard, die eenige millioenen francs uit het bisschoppelijk paleis te Doornik wegnam, hetzij om ze voor 't Jezuïetendom te bewaren en in veiligheid te brengen, hetzij om ze voor zichzelven te behouden. Onder het gestolen geld waren groote sommen, die het bijzonder eigendom waren van den vorigen bisschop, wiens afzetting eigenlijk tot die geheele geldaffaire heeft aanleiding gegeven. Mogelijk is hij door'zijn tegenstanders wel op zij gezet om dat geld. Die Bernard schijnt maar een soort strooman te zijn, doch hij heeft het voor 'toogenblik toch maar leelijk aan den stok met de Belgische justitie, die waarschijnlijk niet geheel en al onder clericalen invloed staat. Eenige stoutmoedige personen zijn Zondagavond per luchtballon Albatross" te Marseille opgestegen met het plan om de Middellandsche zee over te steken. De luchtschipper Jonis is de chef dezer roekelooze onderneming. Een andere man van 't vak en een journalistdit geslacht wordt reeds onmisbaar in de wolken! vergezellen hem. Het is te betwijfelen of de onderneming slagen zal. De wind was boven ongunstig, want de ballon werd niet de zee over maar -oostwaarts naar den kant van Italië gedreven. Het laatst werd de ballon gezien 's avonds om 9 ure, zwevende boven de zee in den omtrek van la Ciotat. Uit latere berichten blijkt, dat de stoute luchtvaar- ders na veel levensgevaar uitgestaan te hebben, omdat de ballon in zee gevallen is, eindelijk nog heelshuids in Toscane op den grond gekomen zijn. De overmoedige poging van den vermaarden zwemmer kapitein "YVebb, om den draaikolk beneden den water val van de Niagara over te zwemmen, ten einde 10,000 dollars te winnen, is mislukt. Webb is in den draai kolk mede naar de diepte gesleurd en verdronken. De aanleggers hadden volkomen succes op hun onderneming. Voor de Yankees was het schouwspel van zulk een zwemmer in zulk een kolk te zien verdrinken, wel- 25,000 waard. En nu heeft de verdronkene de f 25,000 nog zelf betaald; dus dubbel succes! Te Bordeaux is zekere Godart gestorven, nalatende 8 millioen francs. Hij was een Belg uit Frameries zijn aldaar wonende achterneven, die hem niet eens kenden, zijn de eenige erfgenamen. Niet enkel hier is het slecht weer- Van vele punten van den aardbol komen berichten van vreeselijke stormen en onweders, waardoor honderden menschen gedood zijn en ontzettend veel schade is aangericht. De lui, die een wrekenden boozen God noodig hebben in hun systeem, treffen het dit jaar bijzonder. Te Baltimore zijn een groot aantal personen ver dronken, men zegt ongeveer honderd, doordien een passagiers-stoomboot tegen den wal voer, waardoor een menigte menschen in het water vielen. Men zegt dat de Chineesche regeering de land verhuizing van Chineesche onderdanen naar Brazilië heeft toegestaan. De emigranten mogen echter niet gaan per contract als koelies, maar als vrije arbeiders of ondernemers op eigen kosten ln dat koelie-stelsel ziet de Chineesche regeering, mogelijk niet ten on rechte, een vermomde slavernij. Dat de Chineesche regeering. zich met die land verhuizing bemoeit, komt daar vandaan, dat de Chineezen nooit emigreeren om voor goed een nieuw vaderland op te zoeken. Zij keeren altoos als zij kunnen en eenig geld overgewonnen hebben, naar hun land terug en blijven dus ten opzichte hunner regeering steeds Chineesche onderdanen. Men heeft nu al de lijken van de bij het omslaan der «Daphne" verongelukten gevonden; het zijn er in 't geheel 124. Volgens een telegram uit Durban van den 23 Juli, is Cetchwayo door het kafferhoofd Usibepu aangevallen en geheel verslagen. Cetchwayo zou zelf gewond en zijn hoofdstad Ulundi door den overwinnaar in de asch gelegd zijn. Een later bericht zegt zelfs, dat Cetchwayo aan zijn wonden bezweken is. Zoo krijgen de Engelschen al weder groot succes op hun schandelijke inboorlingen- politiek. AUSTRALISCH VLEESCB. De vorderingen der laatste jaren in de scheepsbouw kunst hebben het mogelijk gemaakt, niet alleen levend vee, maar ook versch vleesch over den Oceaan in Engeland in te voeren en daardoor den prijs 10 ct. per pond te doen dalem In de opzettelijk voor dat vervoer ingerichte stoom schepen wordt de vereischte lage temperatuur niet meer, zooals eerst, door blokken ijs verkregen, maar door af koelingstoestellen, waardoor het vleesch maanden lang kan goedblijven. Eerst beperkte zich diein voer in Engeland tot vleesch uit Amerika, maar verleden jaar is de eerste lading uit Australië aangekomen en in een rapport, voorkomende in de Sydney Herald van 19 April, wordt het volgende geconstateerd: De uit voer van bevroren vleesch uit Australië is reeds in zoover geslaagd, dat het een vast uitvoerartikel dei- kolonie is geworden en in de toekomst zeer belangrijk belooft te zijn. Te Sidney is eene inrichting gemaakt, waar een groote hoeveelheid vleesch bij de vereischte lage temperatuur wordt bewaard, totdat het naar Londen kan worden ingescheept. Het benedengedeelte van het gebouw is tot koelkamer ingericht, waar 4500 geslachte schapen of 500 runderen kunnen worden geborgen en binnenkort zal men tweemaal meer ruimte hebben. De afkoeling geschiedt niet door ijsmachines, maar door toestellen, die droge lucht tot het vriespunt afkoelen. De methode berust op het feit, dat ieder verbruik van kracht gepaard gaat met overeenstemmende ontwikkeling van een anderen vorm van energiede uitoefening eener zekere mate van kracht veroorzaakt een bepaalden graad van warmte en de stijging dei- temperatuur staat in verhouding tot de mate van mechanische kracht, die tot eene drukking wordt aangewend. Als de drukking ophoudt en de saam- geperste lucht haar vroeger volumen weder aanneemt, dan wordt hierbij eene hoeveelheid warmte verbruikt, gelijkstaande met die, welke door de eerste bewerking was verkregen. De lucht keert dus tot haar normale temperatuur terug. Maar als de verhitte lucht nog, terwijl zij is samengeperst, wordt afgekoeld en eerst dan de drukking wordt weggenomen, dan wordt bij de uitzetting een hoeveelheid warmte verloren, die de temperatuur ver beneden den oorspronkelijken graad doet dalen. Op dit beginsel berust de inrichting der af koelingstoestellen te Sidney. Een bepaalde hoeveelheid lucht wordt in een cilinder gebracht en door middel van een stoommachine van 20 paardenkracht aan een drukking onderworpen, die de temperatuur tot 300 gr. Fahrenheit doet stijgen. De gecomprimeerde lucht wordt nu door een reeks koelhuizen geleid en door een constanten waterstroom bijna tot de oorspronkelijke temperatuur terug gebracht. Als de lucht dan in een anderen cilinder komt, waar zij zich weder uitzet, daalt haar temperatuur tot 40 gr. onder nul of 15 gr. onder het vriespunt van Réaumur. De geheele bewerking geschiedt in enkele seconden. Deze intensief koude lucht wordt in de ruimte gelaten, waar de stukken vleesch zijn opgehangen. Een geslacht schaap is in 36 uren, een vierde van een rund in 5 of 6 dagen door en door bevroren. Te Orange worden de-dieren geslacht, bevroren en naar Sidney gezonden in wagens met dubbele wanden, welker tusschenruimte ter dikte van 3 dm. met zaagsel is opgevuld. In de inrichting te Sidney wordt het vleesch bewaard, totdat het kan worden ingescheept. In het stoomschip bevindt zich ook een afkoelings- inrichting en te Londen wordt het dadelijk weder in eene andere overgebracht, zoodat het vleesch van het oogenblik van het slachten, totdat het te Londen wordt verkocht, bevroren blijft. De kosten van het bevriezen, bewaren en het trans port van Orange bedragen penny per pond en de transportkosten naar Londen 2 pence. De Orient- Stoombootmaatschappij heeft zich verbonden gedurende twee jaren minstens 16 ladingen, ieder van 5000 schapen, naar Londen over te brengen. INGJEZONDEN. LANDBOUW-AANGELEGENHEDEN. BOTERPRIJZEN TE LONDEN. In het jonste Overzicht van de Echo van de Maas (Orgaan voor den handel in Boter enz.) Uitgever G. L. v. Vugt te Osch, N.-B., lezen wij o. a. het volgende Londen, 19 Juli. Boter. De vraag voor beste «soorten was voldoende en prijzen voor beste «Friesche boter liepen op de laatste markt zelfs tot «126/ doch mindere kwaliteiten werden slechts «weinig verkocht en het was moeielijk, daarin leven «te brengenHet is opmerkenswaardig, dat «de prijzen van Friesche Boter omstreeks 1 per «kistje (caek) hooger zijn dan nu een jaar geleden «Fransche boter wordt goed gevraagd, maar de «prijzen zijn niet omhoog gegaan Volgens het aangehaalde blad waren toen de prijzen der Iersche boter: Eerste 96/; tweede 90/; derde 82/ en in dezelfde week van 1882 respectievelijk 103/, 95/, 90/ dus een teruggaan van 7/, 5/ en 8/. Alzoo de Friesche Boter is bij een jaar geleden aanmerkelijk hooger, de Fransche is dezelfde gebleven in den prijs en de Iersche is aanmerkelijk achteruitgegaan. Ook voor de landbouwers in onzen omtrek is dat verschijnsel der aandacht waard en dat niet alleen, meer nog de kennis der oorzaak. i) Den 20sten was de prijs der prima 132/ met goede vraag.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2