ZIERIKSEESCHE COURANT. 1883. No. 57. Zaterdag 28 Juli. 86ste jaargang. Binnenland. Zieriksee 26 Juli, Volgens den staat der beweging onzer Nutsspaarbank werd in 1882: Ingebrachtf 34,784,47® Teruggegeven3Ü,288,24® dus meer ingebracht dan teruggenomen 4,496,23 De bezittingen der bank vertegenwoor digen een waarde vanf 224,093,735 Aan de inleggers is slechts verschuldigd '188,513,28 Zoodat het reservefonds bedraagt f 35,580,455 De rente der ingebrachte gelden bedraagt van f 5f 295 4 en van grootere sommen 3% Uit de rekening en verantwoording over 1882-1883 van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 46,639,82 y2, waaronder f 5000 van het kapitaal der Maatschappij. Aan contributie ontvangen 27,533,20. De uitgaven hebben bedragen f 46,155,17%, en wel aan kosten van algemeen bestuur f 7680,05, aan kosten voor de algemeene vergadering f 7241,86®, het geïllustreerd tijd schrift De Zwaluw f 3417,01de almanak f 3930,77®, de departementen f 16,779,38®. De inschrijving in het Grootboek 2y8 pCt. Nat. Schuld bedraagt f 264,800 nominaal, iri prolongatie is belegd f 15,000. Voor het dienstjaar 1883-1884 zijn de middelen geraamd op f 41,720,90, waaronder f 27,600 con tributie j de begrooting is f 41,702,90, waarvan kosten voor algemeen bestuur f 7800 en van de algemeene vergadering f 7100. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de heer G. A. Vorsterman van Oyen, van Aardenburg, op Dinsdag den 7 Augustus a.s. alhier een voordracht houden over kaasbereiding. Van dag tot dag gaan velen hier in de provincie meer verlangend uitzien naar vast weer en wat warmte. Droogte wordt in de eerste plaats gewenscbt. Het vele nat gaat kwaad doen. Er kan niet gewerkt wordende veldvruchten rijpen aan uit den treuren, doch kunnen niet gesneden noch geoogst worden. Men verneemt dat de hevige wind hier en daar reeds vrij wat graan heeft uitgewaaid. Intusschen teekent de lucht maar niets van beter weer en volgen de gure buien elkander zoo snel op, dat de velden geen tijd hebben om op te drogen. De verwachtingen op den oogst, die een maand geleden zoo schoon stonden, zijn aanmerkelijk gedaald. Op voorstel van den heer Begram hebben Prov. Staten van Zuid-Holland de jaarwedde der leden van het College van Ged. Staten van f 2000 op f 4000 gebracht. De gepensionneerde kapitein van het Indische leger, C. Ph. J. Kauffman, de indertijd in de intriges tegen generaal van der Heijden mede bertokken kommandant der dwangarbeiders in Atjeh, heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend, niet verzoek om schade vergoeding wegens het hem door de tegen hem aan gelegde vervolging berokkend groot geldelijk nadeel. Na de oesterbanken en de panorama's schijnen de badhuizen het beste middel te zijn tot geldbelegging, of althans een zeer practisch middel om het geld aan 't loopen te krijgen. Nu vormt zich in den Haag een consortium van kapitalisten en aannemers tot stichting van een nieuw groot badhuis te Scheveningen. Morgen, Zaterdag 28 Juli, zouden H.H. M.M. de Koning en de Koningin het nieuwe lustslot «Oranje Nassau" betrekken. De consul-generaal der Nederlanden te Luik, de heer J. Fayn, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Het Grootkruis van de Orde van den Ned. Leeuw is geschonken aan den Russischen graaf Woronzow- Daschkoff. De 2 Augustus, verjaardag van H. M. de Koningin, zal in den Haag gevierd worden met een fraaie illuminatie in het bosch en een feestconcert door de kapel der grenadiers. In België vertelt men, misschien naar aanleiding van de samenkomst van onzen Koning met den Koning der Belgen, dat deze laatste van plan is een bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam te brengen. De Etoile Beige vertelt dit o. a. Men zegt ook dat onze Koning een bezoek aan Leopold II te Brussel zal brengen Een der Suvinaamsclie inboorlingen op de tentoon stelling te Amsterdam is overleden. Hij is begraven en op zijn kist prijkten kransen. Zooals men weet handelen wij tegenwoordig met Frankrijk zonder speciaal handelsverdrag en wij worden dus aan de Fransche grenzen geschoren volgens het tarif général; onze grensbarbiers scheren dus ook met het mes van ons «gewoon tarief". Wie zou er de meeste schade van lijden? Deze vraag laat zich niet zoo grif beantwoorden. Onze koffie-, kaarsen- en aard appel meel verzenders klagen steen en been. Uit de cijfers schijnt ook te blijken, dat die handelaars schade lijden. Het was wenschelijk dat men ook anderen kon hooren en dan liefst wat Fransche handelaars op Nederland. Het zou dan moeten blijken aan welken kant de grootste schade geleden wordt. Het bestaan van een tractaat alleen waarborgt nog niet dat onze handel voordeeliger condities zou hebben dan zonder tractaat. Alle medailles hebben twee kanten. In het Café Bellevue te Assen had Zondag een schaakwedstrijd plaats van het Noordelijk Schaakbond, waarin de heer Fennema van Huizum den prijs en dr. Hartogh Heijs van Zouteveen van Assen de premie won. Te vijf ure vereenigden de leden zich aan een gezamenlijken maaltijd en deden daarna een rijtoer naar Rolde, waarbij zij een bezoek brachten aan de tumuli op Kamps, de Ballerkule en de hunnebedden. De heer Frank II. Norton, commissaris van België en Nederland voor de tentoonstelling te Boston (Vereen. Staten) is per stoomschip «Schiedam" uit Amsterdam naar New-York vertrokken. Zij, die artikelen op de tentoonstelling te Boston wenschen in te zenden, moeten zich ten spoedigste aanmelden bij den heer Norton, aan het adres van het Amerikaansch consulaat te Amsterdam. De tentoonstelling is uitsluitend voor vreemdelingen en de plaatsruimte wordt kosteloos verleend. Zij zal in September a.s. geopend worden en duren tot Maart 1884. De gebouwen zullen door stoom verwarmd en door electriciteit verlicht worden. Circulaires met vol ledige inlichtingen zijn verkrijgbaar aan het boven genoemde adres. Voorgeschreven tenue. De postiljon van de postkar te Smilde is tot f 3 boete veroordeeld wegens het rijden zonder hoogen hoed. In de Pi'ov. Drentsche en Asser Courant worden voor 't aanstaande zendingsfeest te Assen gevraagd bedienden van positief godsdienstige beginselen en gekleed in zwarten rok, witte das en zonder snorbaard. Te Tessel is een lijk aangespoeld, vermoedelijk dat van een op 24 Oct. 1882 verongelukten loods. In de Westerstraat te Amsterdam viel een 11 jarig knaapje uit een boom en brak het linkerbeen. Een lage baldadigheid is aan de Nassaukade te Amsterdam gepleegd; men heeft een hond de ooren, staart en een poot afgesneden. Vier koeien zijn te Oldeneel door den bliksem in de weide gedood. In een kippenei te Goudswaard heeft men een kuiken gevonden met vier vleugels, vier pooten, doch één kop. Het zonderlinge dier heeft nog eenige oogenblikken ge leefd. In de Crommelinstraat te Amsterdam geraakte een vierjarig meisje, dat op een broodkar wipte, er onder, zoodat de hersenpan verbrijzeld werd en het kind na een kort lijden overleed. Een jongeling te Yerseke heeft van een paard in de weide een naar men vreest doodelijken slag ontvangen. Te Giethoorn heeft zekere G. De Jong dezer dagen een levenden vischotter met de handen gevangen, nadat zijn hond langen tijd vergeefsche moeite had gedaan het dier te bemachtigen. Thans in een hok gesloten, wordt het beest met visch gevoed, om in den winter, wanneer deze dieren veel waarde bezitten, verkocht te worden. De stoomtram van Middelburg naar Vlissingen heeft een waschvrouw in laatstgenoemde gemeente overreden, zoodat zij terstond een lijk was. Benoeitiiogen, Besluiten, enz. Z. M. heeft met ingang van '15 Augustus benoemd tot burgemeester van Oosterland den heer A. v. d. Have. Benoemd tot ingenieur 'le klasse bij 't mijnwezen in Nederlandsch Indië de ingeneur 2e klasse J. A. Ilooze. Z. M. de Koning heeft den luit.-generaal Boumeester, van het Ned. Indische leger, benoemd tot HDs. adjudant in buitengewonen dienst. Door Z. M. is aan jhr. mr. W. F. Rochussen, laatst Minister van Buitenlandsche Zaken, een pensioen verleend ten bedrage van f 4000 's jaars. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wat in het Athenaeum, door prof. Lanciani nader aangaande de te Rome in de via di St. lgnazio, bij 't doen van opgravingen gevonden oudheidkundige schatten, wordt medegedeeld, is wel zeer enthousiastisch uitgedrukt, doch zou lieden, die van verre in de koelte staan, haast doen twijfelen aan de echtheid van die voorwerpen. Zoo wordt door prof. Lanciani aangaande de gevonden obelisk van rood graniet opgemerkt en blijkbaar als een verdienste aangemerkt, dat deze obelisk tot in de kleinste bijzonderheden gelijk is aan die welke thans staat op de Piazza del Pantheon. Maar aangezien het niet ééns maar wel vijftig maal geschied is, dat oudheden gefabriceerd, daarna begraven en later als toevallig weder opgegraven zijn, enkel om veel geld voor die dingen te krijgen, zoo kon deze minutieuse gelijkheid wel eens op 't spoor helpen van de makers, verondersteld dat het ding niet echt is. Het is zeker wel waar, dat de bodem van Rorne nog vele oudheden en daaronder ook nog wel onge- schondene verborgen houdtdit is ook te Athene en op andere plaatsen het geval. Maar het is evenzeer bekend, dat er massa's valsche oudheden de wereld ingezonden zijn, soms zelfs terwijl de opgravingen in gang waren. Alleraardigste staaltjes zijn daarvan bekend. Niettemin kan het toch wel zijn, dat het ernst is met de thans gevonden zaken. Voor prof. Lanciani mogen we 't van harte lijden. Alma Tadama is boos op de directie van de thans te München in gang zijnde internationale kunstten toonstelling. Op den gezetten tijd vóór de opening dier tentoonstelling had de schilder om inlichtingen ge- gevraagd naar aanleiding van een tot hem gericht verzoek van de directie, om zijn medewerking, door ook wat in te zenden. Hij ontving echter geen ant woord en vroeg toen per brief aan den directeur Piloty of hij een stuk kon inzenden dat hij voor George Ebers gemaakt had en dat kenschetsend is voor zijn manier. Zeer verbaasd was Taclama, toen hij na de opening der tentoonstelling hoorde, dat hij, ofschoon niet ingezonden hebbende, toch op de tentoonstelling ver tegenwoordigd was, en wel door twee stukkenin den catalogus worden er zelfs drie opgegeven. Er heerscht dus zelfs te München op kunstgebied ook zwendelarij. In het park van de Buttes Chaumont te Parijs is een zuil opgericht, die voor de wandelaars en de be woners van den omtrek een aantal aanwijzingen geeft. Aan de kanten der zuil zijn aangebracht een aneroïde- barometer, een klok, een groote thermometer en verder allerlei opgaven van plaatselijk belang. Op het voetstuk is een plattegrond van Parijs geteekencl. Boven op de zuil is een bal, die met gas of electrisch kan verlicht worden en die rust op een windroos, Men zal nog twee zulke aanwijzersobelisken plaatsen op twee andere punten van Parijs. Volgens berichten uit Berlijn, zal ter gelegenheid van de aanstaande Luther-feesten de archivaris van het Vaticaan, Balan, twee bundels, meest onuitgegeven documenten uit de Vaticaansche archieven over Luther het licht doen zien. Aan het genootschap «Artis" te Amsterdam is een zonderling dier aangeboden, dat te Sloten, bij liet droogleggen van een veenplas onder Baarsdorp, gevangen is. Het dier ziet er in gedaante uit als een paling, doch is zwart en wit met goudkleurige sterren. Het is dus een geïllustreerde paling. liet vreemde exemplaar weegt kilogram.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1