ru. ADVERTENTIEN. uitmuntende Bouw- en Weilanden, EN ENGROS. D. L. ANDRIESSE ZONEN, Leuvehaven WZ. 189, Rotterdam. Maandag zou Gladstone met nieuwe voorstellen komen, betreffende het tweede Suez-kanaal. Men verwacht, dat de Regeering van de geheele zaak zal afzien, daar de Lesseps niet te vinden is om van zijn rechten afstand te doen of zich op de eene of andere manier indirect van de baan te laten knikkeren. Daar de Engelschen de 8 millioen pond niet willen geven, zal de zaak blijven zooals zij is en zal de handel zich met het bestaande kanaal moeten behelpen tot er betere dagen komen. In Stiermarken verzet de bevolking zich handtastelijk tegen de regeeringscommissarissen, die een plaatselijk onderzoek moeten instellen naar de al of niet aan wezigheid van de phylloxera in de wijnbergen. Op een plaats werden de commissarissen, die door een macht van zes gendarmes vergezeld waren, door 300 boeren aangevallen, waarop de gendarmes van hun wapens gebruik maakten en een boer doodgeschoten en 7 anderen gewond werden. Louise Michel is thans in de gevangenis te Clermont aangekomen. Zij wordt daar behandeld als politieke gevangene, heeft een cel buiten de gewone gevangenis, mag haar eigen kleêren dragen en op de binnenplaats wandelen. Werken behoeft zij niet. Na haar installatie schreef zij aan haar moeder: «Lieve Moeder, ik kom zooeven in de centrale gevangenis. Ik had een goede reis. Maak u niet ongerust." Te Vera Cruz heerscht de gele koorts. In Mei kwamen 90 sterfgevallen voor, in Juni 261, sedert 1 Juli reeds 144. Dubbel ongelukkig is wel hij, die zijn ongeluk te gemoet gaande zijn voet verstuikt. Ook hij is onfortuinlijk, die «wegens het wegnemen" van hinderpalen wordt gestraft. De oorlog van Chili tegen Peru-Bolivia is nog maar niet geëindigd. Den 10 Juli moeten de hoofden van den tegenstand, dien de Peruanen nog altoos blijven bieden, een gevoelige nederlaag geleden hebben, daar zij op de hoogten van Huanchuco door kol. Grastiago totaal geslagen zijn, naar men zegt, met een verlies van 1000 man. Cholera. Men weet nu zeker, dat geheel Egypte met de cholera besmet is. Vermoedelijk zal de vreese- lijke ziekte nu ook binnen korter of langer tijdsverloop zich over de zee naar andere streken verspreiden en West-Europa loopt weder gevaar van een bezoek der plaag, waarvan het nu ongeveer 17 jaar bevrijd is gebleven. Zeer terecht wordt in onze groote bladen de aan dacht gevestigd op het dreigend gevaar. Om den oorlog af te weren moet men zich wapenen zoolang 'tnog vrede is en dus ook tijdig bedacht zijn op maatregelen van voorzorg. Aan de regeeringen is in dit opzicht de hoogst gewichtige taak opgedragen al de noodige bepalingen te maken op de quarantaine van schepen, goederen en personen, die uit de besmette streek komen. Het is te vertrouwen, dat zij, gesteund door de op dat stuk bestaande speciale wetten, niets zullen nalaten wat in hun macht is, om te allen tijde gereed te zijn den gevreesden vijand te ontvangen, te keer te gaan en zoo mogelijk af te slaan. Maar ook op de particulieren berusten ernstige ver plichtingen. Iemand heeft eens gezegd, dat de cholera in Europa meer menschenlevens heeft doen behouden, dan zij slachtoffers heeft gemaakt. In zekeren zin is deze paradox werkelijk waar. Immers waar de vrees voor de dreigende epidemie de bevolkingen en re geeringen noopte tot het nemen van maatregelen tot bewaring der algemeene gezondheid, door reiniging van de steden en andere woonplaatsen, zuivering van het drinkwater, reiniging van de huizen, zindelijkheid op lijf en kleêren, daar zal de gewone sterfte ver minderd zijn door zulk een algemeen toegepaste hygiëne en in dien zin is dan de cholera een goed waarschuwer geweest. Ontegenzeggelijk is in onze steden en dorpen in de laatste twintig jaren veel gedaan tot beveiliging der algemeene gezondheid. In vele steden zijn de riolen verbeterd, stinkende grachten gedempt, is de stads reiniging geregeld, voor zuiver water gezorgd door den aanleg van goede waterleidingen. Goede bepalingen op het begraven en op de begraafplaatsen zijn gemaakt. Ziekenhuizen of localen voor het opnemen van lijders van besmettelijke ziekten zijn gesticht of aangewezen, kortom, er is veel gedaan. Maar men moet zich daarbij nu niet neêrleggen alsof nu alles gedaan is en er niets meer te verbeteren valt. Integendeel, want veel is er nog te doen. En mocht het ongeluk willen dat Nederland weder door de cholera bezocht werd, dan zou spoedig blijken, dat ook de beste bepalingen en wettèn weinig afdoende zijn, als het publiek zelf niet mede werkt om in hun geest te handelen. Het zijn meestal de menschen zelf die de smetstof onnadenkend, ja baldadig soms overbrengen van het eene gezin naar het andere en van de eene plaats naar de andere. Daarom moet ieder in zijn kring medewerken om de gevreesde ziekte af te wenden en zoo zij toch komt, haar te bekampen en haar niet uit nalatigheid of onver stand voedsel geven en haar vernielingswerk bevorderen. Zaterdag hebben tusschen 8 u. 's morgens en 8 u. 's avonds alleen te Kaïro 269 sterfgevallen aan cholera plaats gehad. Kaïro heeft ongeveer 350,000 inwoners, waarvan in de voorstad Boulak ongeveer 13,000, en het is tot dusver vooral in die voorstad dat de ziekte woedt. Een paar Engelsche regimenten hebben reeds de stad verlaten en zich meer naar den kanaaloever teruggetrokken. Gelijk weleer de Spaansche furie in korte dagen de Noordelijke Nederlanden zuiverde van Spaansche soldaten, zoo kon nu de cholera wel eens Egypte verlossen van de roodrokken. Het eeuwfeest der luchtvaart, onlangs reeds te Parijs door een min of meer mislukte aëronautische tentoonstelling ingeleid, zal nu bepaald gevierd worden den 11, 12 en 13 Augustus te Annonay, de geboorteplaats van een der gebroeders Montgolfier, die in 1783 den eersten luchtballon oplieten, de mont- golfière. Er bestaat te Annonay reeds een obelisk lot herinnering aan de uitvinding der luchtvaart. Nu zal er den 12 Augustus ook een tweeling-standbeeld der gebroeders Montgolfier worden onthuld Er wordt veel werk gemaakt voor de feestviering, die men op 't oog heeft, doch alles zal een nationaal Fransch karakter behouden, daar de vele vreemde geleerden en autoriteiten op 't stuk der luchtvaart, die uitgenoodigd waren, allen bedankt hebben. Aangaande de zaak der annexatie van Nieuw-Guinea door de kolonie Queensland is dezer dagen meer aan het licht gekomen. Uit het daarover aan liet Parlement overgelegde blauwboek blijkt dat de aanleiding, misschien ook het voorwendsel, tot den stap van de koloniale regeering van Queensland is, een te wachten annexatie van Nieuw-Guinea door Duitsche kolonisten, niet door de Duitsche regeering, maar door een particuliei'e maatschappij. De Engelsche regeering keurt de voorbarige hande lingen van de Queenslandsche regeering vrij scherp af. Wie echter een weinig tusschen de regels leest, kan dra opmerken, dat het met die afkeuring niet zoo erg gemeend is. Immers de minister geeft als 't ware een tweede verbeterde editie van de annexatie aan de hand, namel. niet door Queensland alleen, maar door al de Australische kolonies gezamenlijk. Voor 't geval Queensland al vast onder-commissarissen naar Nieuw-Guinea wil zenden, zegt de minister Engelsche oorlogsschepen toe. Derhalve de annexatie is een feit en de Engelsche regeering, perfide en slinksch als altoos, keurt haar volkomen goed, ofschoon zij schijnbaar haar afkeurt. De Lesseps heeft den hoofdingenieur van de werken aan het Suez-kanaal uitgenoodigd, onmiddellijk naar Parijs te komen met de plannen voor het tweede kanaalten einde zoo spoedig mogelijk met dit laatste een aanvang te maken. De maatschappij is thans zeker van de financieel^ middelenvoor de uitvoering benoodigd, hetzij overeekomstig de aanbiedingen der Engelsche Regeering, hetzij langs anderen weg. Schoolnieii ws. Benoemd tot leeraar in het teekenen aan de H. B. S. te Bergen op Zoom de heer J. Ten Havetot leeraren aan de burger-avondschool en tevens aan de openb. scholen te Vlissingen de heeren J. J. Garjeane voor het handteekenen en Arie Koppejan voor het recht lijnig teekenentot onderwijzeres aan school D. te Vlissingen mej. W. M. Marda en tot onderwijzeres aan school A. aldaar mej. J. M. Jansen; tot onderwijzer te Oostzaan de heer J. Cappel te Aksel. Bevorderd tot het 3e studiejaar aan 's Rijks vee artsenij-school o. a. J. J. Hendriksen van Ouwerkerk. Benoemd tot onderw. aan de school te Sluiskil de heer M. L. van Vessum te Ouddorp. Geslaagd voor het examen art. 561. L. O. (hoofdacte) o. a. de heeren H. Dormaar te Middelburg en L. L. van Thiel te Bergen op Zoom. De eerste is geëxami neerd door de commissie te Breda, de laatste door die te Utrecht. Geslaagd voor het examen als vroedvrouw o. a. de dames J. Steketee van Sint-Maartensdijk en A. Steketee van Scherpenissebeiden van de Rijks-kweekschool voor vroedvr. te Amsterdam. ZEETIJDINGEN, BINNENGEKOMEN. ZIERIKSEE. 21 Juli. «Editt Mary", kapt. Smitt, van Londen naar Dordt. VERTROKKEN. 20 JuJi. «Francis", kapt. Goddard, van Dordt, naar Londen. De Notaris J. VAN DER BENT, zal op Vrijdag den lO Augustus 1883, des morgens te 11 ure, in het Logement van de Wed. F. van 't Hof te Brouwershaven, ten verzoeke van den Heer L. DE OUDE, publiek verkoopen: 18 Hectaren lO Centiaren onder Buivendijkeaan den Zuidweg, Slahofsweegje, HoogenboomswegStrieperswegaan den weg van Serooskerke naar Brijdorpe, en van Brijdorpe naar Nieuwerkerk. Breeder bij catalogus te omschrijven. Zoo gij sukkelt of op het ziekbed uitgestrekt zijt, verheugt u, want Hop-Bitter zalu genezen. Zoo gij u niet wel gevoelt, of wel zoo gij u zwak en ontmoedigd gevoelt, zonder er de juiste oorzaak van te kennen, zal Hop-Bitter u weder goed maken. Zoo gij geestelijke zijt en uwe herderlijke plichten u vermoeid hebben, of wel zoo gij eene huismoeder zijt naar lichaam en ziel afgemat, Hop-Bitter zal u herstellen. Zoo gij man van zaken of werkman zijt, afgetobt door het werk van den dag, of wel letterkundige, door nachtelijken arbeia afgemat, Hop-Bitter zal u uwe krachten wedergeven. Zoo gij lijdende zijt, doordat gij u de maag overladen hebt door overmatig eten of drinken, of te losbandig geleefd hebt. zoo gij jong zijt en te snel groeit, zooals dikwijls voorkomt, zal Hop-Bitter u verlichten. Zoo gij u op de werkplaats, op het land of op het kantoor bevindt, en u afge mat gevoelt of een zuiver en versterkend middel denkt noodig te hebben, dan moet gij Hop-Bitter gebruiken. Zoo gij bejaard zijt en uw bloed arm is, uwe zenuwen onstandvastig, zijn en de krachten ubegeven, zal Hop-Bitter u een nieuw leven en nieuwe krachten geven. Verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten en Apothekers. HOP-BITTEBS Manufacturing C°, Breda (ea te Londen, Antwerpen, N lil Bekroond te Napels 1871. EXPORT. Wij vestigen de aandacht van H.H. Winkeliers in OLIEGOEDEREN en GEMAAKTE KLEEDEREN op het nevenstaande stempel. Met deze stempel zijn, in Rood afgedrukt, gemerkt, onze ENG. ONDOOR DRINGBARE PATENT-OLIEGOEDEREN, vermaard door het niet kleven en niet breken der bovenspeeie. Van CONFECTIEARTIKELEN, welker prijzen elke binnen of buitenlaudsche concurrentie bet hoofd kunnen bieden, zijn onze magazijnen steeds ruim voorzien. Prijs-Couranten en monsters van beide artikelen worden op aanvrage franco door liet geheele rijk verzonden

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3