I ZÏER1KSEESCHE COURANT. 1883. No. 56. Woensdag 25 Juli. 86ste jaargang. Binnenland. zTeRIKSEE, 24 Juli 1 8 8 3. ,/v Het werkend personeel van 's Rijks werf te Amster dam wordt belangrijk verminderd. Zoolang er in plaats van de beide verbrande schepen geen nieuwe kunnen opgezet worden, is er voor al het volk geen werk. Men heeft het volk nog zoo lang mogelijk gebruikt om het puin en 'toud ijzer op te ruimen van de vernielde schepen en scheepskappen. Het is wel een strenge maar niet onverdiende en zeer natuurlijke straf voor de schandelijke achteloosheid, waardoor alleen zulk een enorm verlies van waarde voor het Rijk mogelijk was. We willen hiermede niet zeggen, dat de meest achteloozen en dus meest schuldigen juist onder de ontslagenen zijn, doch 't gebeurt meer, dat er met de kwaden ook enkele goeden moeten lijden. Mag men de Tijd gelooven, dan zijn de heeren Haffmans en Bahlman er ingeloopen en hebben zij ook Prov. Staten van Limburg er doen inloopen met dat praatje over een aanstaande tariefsherziening. De heer Bahlman was de zegsman van den heer Haffmans, doch volgens de Tijd heeft de eerste zich in den Haag wat op den mouw laten spelden, öf heeft hij zelf alles uit zijn duim gezogen, ten einde in Limburg en O.N.-Brabant een beweging tegen het vrijhandelsstelsel aan den gang te krijgen. Dit laatste is trouwens wel gelukt, want Tilburgs industriëelen zijn reeds druk aan het petitionneeren. In hun adres vragen zij niet om vrijhandel, ook niet om protectie, maar wel om tariefsherziening. Ra! ra! wat is dat? Dat is een nieuwe manier om wel om protectie te vragen. Immers of er geprotegeerd wordt door een tarief van rechten, of door premieën, of door willekeurige verbods- of monopolie-bepalingen, dat is hetzelfde. Het laat zich anders wel denken, dat, zoodra de clericalen de baas zullen zijn, het vrijhandelsstelsel wel zal losgelaten worden. De anti-revolutionairen zijn uit beginsel wel niet tegen dat stelsel; maar het monsterverbond heeft hun verplichtingen opgelegd, die zij niet zoo maar terstond zullen kunnen wegwerpen, zij moeten de ultramontanen een boutje toewerpen en dat zal heel geschikt kunnen zijn protectie der klein- Spaansclie industrie. De Gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten de inschrijvingen op de leening groot f 112,000, bedragende f 116,000, ad 97 aan te nemen. De f 2000 die tot dien koers nog aan de inschrijvingssom ontbraken, zijn genomen door den kassier C. R. C. Wibaut aldaar. Ook heeft de raad goedgekeurd het ontwerp tot aankoop van het badhuis met toebehooren voor f 11,000, welke koop zal ingaan op 1 Januari 1884. Het tumult dat verleden week te Gouda heeft plaats gehad tegen de passie-spelen, heeft velen geërgerd. Het is een direct gevolg geweest van de agitatie, om niet te zeggen opruierij, waaraan de groene clericalen zoo druk gedaan hebben naar aanleiding van de aan kondigingen dier plastische voorstellingen. Het grauw heeft naar de vrome opstokers geluisterd en zich maar al te wel echt christelijk geweerd met glazen ingooien, fatsoenlijke burgers beleedigen, verzet tegen de politie enz. Moeten aldus de eerste daden ingewijd worden van de oproermakende clericalen? Men ziet dan wat het land te wachten heeft. Aan voorwendsels om het gemeen aan den gang te brengen zal het niet ontbreken, en de vrome opstokers kunnen gemakkelijk achter de schermen blijven. Gelukkig dat de flinke houding van den Burgemeester en van de politie, geholpen door de militairen, de permissie van den Burgemeester tot het houden der spelen flink gehandhaafd heeft, zoodat de voorstellingen voortgang gehad hebben. Te bejammeren zou het geweest zijn, als de Burgemeester zich door de opgeruide schare had laten bang maken en de vertooningen verboden had. Wij voor ons vinden voor ons godsdienstig gevoel niets in zulke altoos toch maar gebrekkige plastische voorstellingenmaar iets kwaads zien wij er ook niet in, als niemand gedwongen wordt er heen te gaan. Op een besloten plaats gegeven en slechts toegankelijk voor vrijwillige, betalende toeschouwers, behoeven zulke vertooningen niemand aanstoot te geven. Zij zijn ook, naar men algemeen hoort, hoegenaamd niet onstichtelijk, en integendeel vooral uit een oogpunt van schoonheidszin en kunst als levende schilderijen zeer de moeite waard om te zien. Gelukkig dat het gemeentebestuur zich niet heeft laten overheerschen door een paar heersch- zuchtige dompers, die zich niet ontzien het grauw in roering te brengen, ten einde hun zin te krijgen en de baas te spelen. Een fruithandelaar te Nieuw-Kuik in N.-Brabant verzond dezer dagen op één dag '12,000 kilo frambozen in 80 oxhoofclen. De bezending vertegenwoordigde een inkoopswaarde van f 3000. Naar men verneemt heeft men te Nieuwerkerk a/d. IJsel twee zwarte ooievaars 'opgemerkt. Op 31 Aug. zal te Tilburg het hoofdkwartier ge vestigd worden van de troepen, die aldaar tot 7 Sept. in de omstreken zullen manoeuvreeren. Op eerstgemelden datum komt de generale staf, bestaande uit een generaal, 21 officieren, 86 minderen en 86 paarden. De volgende twee dagen arriveert de le brigade, be staande uit 60 offic., 2163 man inf. en 47 paarden, benevens 177 man kavalerie, 12 offic. en 183 paarden, alles te zamen 93 offic., 2508 man en 381 paarden. De Min. van Oorlog heeft zich bereid betoond de D.D. Schutterijen te wapenen met geweren klein kaliber. Te Delfshaven is weder een nieuw te bouwen stoomschip besteld voor Engelsche rekening. De gemeenteraad van Middelburg heeft afwijzend beschikt op het adres van den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar, om afschaffing der kermis te verzoeken. Onder Zoutelande heerscht sterfte onder de varkens en onder de kuikens. Het is bekend dat de Algemeene Rekenkamer een collegie is, dat nauwkeurig toezicht houdt. Die nauw keurigheid is gewis zeer loffelijk, doch als zij ietwat ver gedreven wordt kan zij aanleiding geven tot ver dieping in kleinigheden tot het uitzijgen van muggen, 't geen 't doorzwelgen van sommige kemels tnch niet belet. Zij kan zelfs met haar dwarskijkende oogen onpleizierig worden voor de hoogste staatsbeambten, tot zelfs voor de ministers. Zoo heeft de Rekenkamer, volgens het Dagbl. van Z.-H., o. a. critiek uitgeoefend op den Min. van Water staat enz. wegens sommige uitgaven voor dat departement, die aan ongeoorloofde weelde deden denken. Het betrof de meubeleering van de zoogenoemde Trèveszaal met de daarbij behoorende vertrekken op het Binnenhof in den Haag. Er kwamen op de declaraties van in 1881 geleverde artikels o. a. de volgende posten voor: 22 fauteuils a f 76,50 dus te zamen f 1683; een tafelkleed van f 330; een karpet Deventer fabrikaat van f 490; twee stel turf- en houthakken, wit met goud en twee dito rustique, te zamen f 280. Verder waren geleverd en gesteld tien ingemetselde haarden te zamen voor f 4600. Dat zijn alle nog al klinkende sommen. Maar er dient hij bedacht te worden dat de Trèveskamer of zaal, thans geheel gerestaureerd is en dus ook naar haar aard en bestemming gemeubeld dient te zijn, en dat zij een der historische monumenten mag ge noemd worden wegens de vele belangrijke historische herinneringen, die aan haar verbonden zijn. Men ziet intusschen dat de Rekenkamer niet slaapt en dat een liberaal kabinet zoo 't eens zich den roep wilde waarmaken dien de clericalen altoos aan de liberalen nahouden, n.l. dat zij lichtzinnig met 's Lands penningen omspringen, door de Rekenkamer spoedig op de vingers zou getikt worden. H.H, M.M. de Koning en de Koningin hebben Luxem burg verlaten en zich over Brussel naar Pyrmont begeven om daar de vorstelijke familie van Waldeck te ontmoeten. Omtrent de samenkomst te Spa van HH. MM. den Koning en de Koningin met den Koning en de Koningin der Belgen meldt men nader het volgende: Even elf uur kwam de Kon. Belgische familie te Spa aan en na even het «Hotel Britannique" bezocht te hebbenreden zij naar het station terug om Z. M. onzen Koning en H. M. de Koningin te ontvangen. Deze kwamen kwart vóór twaalf daar aan en nadat Z. M. de Koning den waggon verlaten hadwerd hij door den koning op de meest hartelijke wijze verwelkomd. De Belgische Koning bood daarop H. M. onze Koningin den arm aan en begaf zichgevolgd door Z. M. die de Belgische vorstin begeleidde, naai' de gereedstaande gala-rij tuigen. Z. M. Koning Leopold in burgerkleeding droeg het Grootkruis van den Ned. Leeuw. Het eerste rijtuig a la Daumontdoor twee voorrijders vooraf gegaan bevatte de Kon. paren en werd gevolgd door drie andere rijtuigenwaarin de dames en heeren van het gevolg plaats namen. Het gevolg van HII. MM. bestond uit de hofdame jonlcvrouwe Van de Poljhr. De Jonge van Zwijnsbergen dd. kamerheer, jhr. Alewijn, adjudant, en uit 's Konings particulier secretaris en ordonnans-officier De Ranitz. In het gevolg van den Koning en de Koningin der Belgen waren mevrouw de gravin D'Oultremontmevr. de gravin De Grunnehofdamesen de ordonnans officieren baron Van Rode en graaf D'Oultremont. Het dejeuner van 12 couverts had plaats in het salon d'honneur van het «Hotel Britannique". Z. M. de Koning had aan zijn rechterzijde de Belgische Koningin en de Koning der Belgen onze vorstin. Naast Koning Leopold was gezeten jhr. De Jonge en naast de Belgische vorstin jhr. Alewijn. De muziek ontving de vorstelijke personen met het spelen der volksliederenterwijl half Spa zich vóór het hotel en op den weg van het station vereenigd had en den stoet met luide toejuichingen ontving. Na het dejeuner brachten de Belgische vorstelijke personen hun gasten terug naar het stationvanwaar zij te half drie vertrokken. Bij het vertrek betuigde Z. M. onze Koning zijn dank voor de vriendschappelijke wijze waarop hij ontvangen waswaarop Koning Leopold Z. M. dankte voor het gebrachte bezoek waaraan voor hem «de aangenaamste herinneringen zouden verbonden blijven". Drie kwartier later vertrok het Belgische Koningspaar van Spa naar Laeken. Ten gevolge van de werkstaking der ambtenaren van de «Western Union Telegraph-Company" in N.-Amerika, kunnen door die Maatschappij geen telegrammen worden overgebracht. De telegraafdienst neemt alzoo geen verantwoor delijkheid voor de goede overkomst van telegrammen naar N.-Amerika op zich. Sl.-Ct, Aan de Indische mailberichten ontleenen we het volgende Het Bat. Handélsbl. verneemt van goede zijde, dat de terugkeer naar Nederland van den Gouv.-Gen. waarschijnlijker dan ooit is. Het zou zijn om parti culiere redenen. Sedert 13 Juni waren te Buitenzorg onder het garnizoen vele gevallen van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. (Jav. Ct.) De koffiebladziekte breidt zicli uit in Japara en Soerakarta en heerscht ook nog eenigszins in Samarang. Het Bat. Handélsbl. schrijft in dato '12 Juni: «Naar wij vernemen is er weder een zeer gevoelig verlies in Atjeh geleden en is per telegraaf de uitzending van nog 2 bataljons gevraagd. Benoemingen, Besluiten, enz. Tot 2e luit. der mariniers zijn o. a. benoemd de adelborsten E. Berdenis van Berlecom en I. C. Schraver. Bevorderd tot 1e luit. o. a. de 2e luit. der artill. C. J. Pické. Voor het tijdvak van 1 Augustus tot en met 30 April a.s. zal op het Rijks-telegraafkantoor te Bruinisse de doorloopende dagdienst met beperkten Zondagsdienst worden ingevoerd. Op Zon- en feestdagen zal het kantoor open zijn van 89 u. voor- en 13 en 79 u. 's nam. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw V. C. Dijckmeestercom mandant der brandweer, en P. W. Steenkamp, com missaris van politie, beiden te Amsterdam. Iiunst, Wetenschap en Letteren. Er heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd, om in 1884 iets te doen tot viering van het SOOjarig geboortefeest van Anna Roemers Visscher. Anna Roemers Visscher was de oudste dochter van den beroemden koopman-letterkunclige Roemers Visscher. Zij werd geboren te Amsterdam in '1584. Zij was dus tien jaar ouder dan haar niet minder beroemde zuster Maria Tesselschade. Anna Roemers was haar vaders huishoudster, daar haar moeder jong gestorven was.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1