Maandagnacht poogden drie dieven bij een horloge maker in het Hang te Rotterdam in te breken. Zij hadden reeds een blind van de winkelkast opengebroken toen een overbuurman onraad vernam en de politie waarschuwde, die de drie lui die intusschen op den loop gegaan waren, in de Molensteeg in arrest nam. Zaterdagavond is te Parijs door een dei- vuurwerken die op verschillende punten der stad werden afgestoken voor de nationale feestviering, brand ontstaan in een magazijn van hooi en stroo in de rue de la Douane. Eenige huizen, pakhuizen en stallen zijn afgebrand, 12 paarden kwamen in 't vuur om en eenige personen werden gekwetst. In het nabijgelegen Tivoli-Vauxhal ontstond een paniek door het brand-alarm en daarbij werden vele personen onder den voet getreden en verwond. talen. In het klooster bevond zich de schoonste tuin van geheel Venetië, met tal van bijzondere planten, die mede een prooi der vlammen zijn geworden. Bij een brand te Tomblaim bij Nancy in Lotharingen, door het ontploffen van vuurwerk ontstaan, zijn een man, vrouw en drie kinderen gedood. Te Milaan is een Italiaansche »Millioenen-juffrou\v" in hechtenis genomen. Eenvoudig als koffiehuishoudster begonnen, doch door schoonheid uitmuntendewist zij spoedig een schitterende levenswijze te leiden verscheen met diamanten bezaaid in schouwburgenbeschermde tooneelspeelsters voor wie zij luisterrijke feesten aan richtte enz., maar de kruik is ook hier zoolang te water gegaan tot zij brak en de oplichtster zit nu achter slot en grendel. Mevr. Berthoulat, de vrouw van den kantonrechter te Eguzon, met haar dochter en twee jeugdige nichten gingen dezer dagen in de Creuse badenzij geraakten in een kolk, werden door den stroom medegesleept en verdronken alle vier. Te Grauw is de schuur van de hofstede van den heer Verhagen burgemeester der gemeentetotaal afgebrand Bij den brand gingen tevens elf koeien, elf paarden en 95 a '100 schapen verloren, terwijl een 60 a 70 schapensommigen met schroei wonden, gered werden. Een zeer treurig ongeval had deze week aan het station Leiden plaats. De wissel wachter Poelman werd door den trein, welke om 10.16 van den Haag daar aankomt, overredenernstig verwond aan het hoofd, met gebroken been en inwendig zwaar gekneusd, werd hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Het onheil is als volgt ontstaan. Poelman bevond zich aan den goederentrein, welke van Amsterdam aankwam, tegelijkertijd dat de trein van de Rijnspoor binnenkwam en op hetzelfde oogenblik ook eerstgenoemde trein. Hij wilde overloopen naar de Rijnspoor, doch bemerkte niet dat de Haagsche trein in aantocht washij werd door den buffer van achteren gegrepen en ned erge worpen, vlak voor de voeten van den stationschef. Deze kon niet meer dan een schreeuw geven aan den machinist om te stoppen. De geheele trein ging dan ook op twee rijtuigen na over den ongelukkige heen, die na eenige uren aan de gevolgen is overleden, nalatende eene weduwe met vijf kinderen. Het was voor den stationschef den heer Caron een vreeselijk gezicht, den man eenige malen onder de machine te zien rond wentelen zonder iets te kunnen uitrichten vóór de trein stil stond. In Higstreet te Huil heeft een ontzaglijke brand gewoed; een groot magazijn van zadengranen, olie, vlas enz. is in de asch gelegd; de schade bedraagt 100,000 pd. st. Zekere Harry Swindells te Oldham heeft zijn zwager, James Wilde, doodgeschoten, toen deze zijn zuster, Swindells vrouw, te hulp kwam, terwijl zij door den moordenaar werd mishandeld. Na den moord lostte Swindells nog een pistoolschot op zijn vrouw. Eenige dagen geleden vertrok een dame uit Parijs naar Tréport om aldaar de baden te gebruiken. Eenige uren voor haar vertrek vroeg haar kamenier nog een dag te Parijs te mogen blijven, daar haar zuster eensklaps ongesteld was geworden. Mevrouw stemde hierin toe en vertrok alleen. Acht dagen ver liepen en de kamenier was nog niet te Tréport aan gekomen. Mevrouw maakte zich ongerust en ging zelf naar Parijs terug om inlichtingen in te winnen. In haar woning gekomen, vernam zij dat haar kamenier reeds een paar uren na haar het huis verlaten had, een paar groote reiskoffers medenemende. Mevrouw ging naar haar kamer en deed toen de ontdekking, dat haar kamenier voor een waarde van circa 100,000 francs aan verschillende voorwerpen had medegenomen. Het beroemde Armeniaansche klooster op het eiland San Lazaro nabij Venetië is geheel afgebrand, terwijl de bibliotheek en de drukkerij nog bijtijds gered zijn. In de boekerij van deze Armeniaansche kloosterbroeders bevinden zich werken van onschatbare waarde, oude handschriften en oorkondenwelker belangrijkheid alleen door vakgeleerden beoordeeld kan worden. Doch ook de leeken, die van Venetië uit het stille eiland en zijn klooster bezochten, kregen in de koele, met oude perkamenten gevulde zalen wel een begrip van de waarde der oude schrifturen, waarvan vele met kostbare gouden banden voorzien waren. Tusschen deze oude muren heeft menig beroemd persoon vertoefd. Zoo ook de groote Engelsche dichter Byron, die hier belangrijke taalstudiën maakte. Een geel geworden blad papier, waarop Byron geschreven heeft, dat onder een stolp in een vensterbank stond, toonde de lievelings plek van den beroemden dichter aan. De drukkerij van het verbrande klooster is beroemd door de lettertypen van de oude en nieuwe Oostersche Gemengd Huitenlandscli Nieuws. De cholera breidt zich nu over gansch Egypte uit. Zij is te Kaïro uitgebroken en te Alexandrië zijn een paar verdachte sterfgevallen voorgekomen. De generaal Baker-pacha is van meening, dat men de militaire cordons wel kan intrekken, daar de verspreiding dei- ziekte toch niet meer te keeren is. Het wanbestuur, dat nog altoos in Egypte heerscht, is bij deze epidemie weder in al zijn naarheid gebleken, terwijl ook de inertie der bevolking, een gevolg van het mohammedaansch fatalisme, de kwaal sterk in de hand heeft gewerkt. Damiette schijnt zoo ongeveer doorgeziekt te zijn, ofschoon er toch nog 30 a 40 bekende sterfgevallen aan cholera per dag voorkomen. Voor de Engelsche bezettingstroepen is het verblijf in het verpeste land tegenwoordig allesbehalve aan genaam. Men denkt er over de troepen uit de steden Kaïro en Alexandrië terug te trekken en op geschikte plaatsen te doen kampeeren. Generaal Thibaudin, Minister van Oorlog der Fransche Republiek, is benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. Over het algemeen is de dag van den 14 Juli overal rustig gevierd. Slechts op enkele plaatsen kwamen wanordelijkheden voor, o. a. te Roubaix en ook te Algiers. In de bovenstad van Algiers is hevig gevochten tusschen militairen en inlanders, zoodat - er eenige dooden en vele gewonden vielen. Bradlaugh heeft op een meeting van mijnwerkers te Dean Forest een speech gehouden. Daarin besprak hij de belastingen en bewees dat er aan grondbelasting veel te weinig betaald wordt. Vroeger bedroeg de grondbelasting 2 millioen van de 6 millioen pond dei- belastingen, thans op de 86 millioen aan belastingen levert de grondbelasting slecht 1 millioen, zoodat vroeger de grondbelasting y3, thans y#8 van de belastingen bedroeg. Dit is volgens Bradlaugh groote bevoorrechting van de grondeigenaren. Hij kwam ook op tegen de overdreven gulheid met levenslange pensioenen ten voordeele van personen, die daar niets voor hebben uitgevoerd. Hij doelde hier mede waarschijnlijk op de onlangs vastgestelde dotaties. Sweeney, die verdacht werd van den moord op lord Mountrnorresis in vrijheid gesteld. De justitie meent den waren schuldige thans op 't spoor te zijn. Een poging om het huis van James Carey te Dublin in brand te stekenis tijdig verijdeld. De schuldigen zijn onbekend. De werklieden in de ijzerfabrieken van Wolverhampton hebben op één ploeg nabesloten tegen liet verminderd loon aan den arbeid te gaan. «Ondank is 's werelds loon", is een spreuk, die bij de Zoeloe's zoowel als bij beschaafde volken geldt. De vrouwen van een der Kafferhoofden ontvingen onlangs bericht, dat hun heer en gemaal in een gevecht ge sneuveld was. Zij hieven een luid weêgeklag aan en een der vrouwen ging in haar rouwbetoon zoo ver, dat zij zich het haar en de wenkbrauwen liet afscheren. Maar toen kort daarna de doodgewaande gezond en wel terugkeerde, was het eerste wat hij deed dat hij de arme geschoren vrouw, die er werkelijk afschuwelijk uitzag, zijn huis uitjoeg, en zij mocht blijde zijn er nog zoo af te komen. Onlangs brachten een paar dames een bezoek aan een verbeterhuis in een der voorsteden van Londen, waar zij door den hoofdopzichter werden rondgeleid. In een der kamers zagen zij drie vrouwen zitten, bezig met naaiwerk. »Hé", fluisterde eene der bezoeksters, »wat hebben die schepsels een boosaardig, ongunstig voorkomen! Waarom zitten die hier?" «Omdat zij geen ander thuis hebben. Dit is onze zitkamer en dat zijn mijn vrouw en mijn twee dochters," was het zoet sappig antwoord van den hoofdopzichter. Berg v a n ij z e r. Vooreerst is nog geen gebrek aan ijzer te vreezener is nog groote voorraad van voorhanden. Een der merkwaardigste ophoopingen van rijk ijzererts is de Cerro de Mercado, een berg, die een groot half uur van de stad Durango in Mexico ligt. De berg is een mijl lang en een derde mijl breed en verheft zich ongeveer 600 voet boven het omliggende land. Volgens liet rapport van den secretaris der Mijn- ontginningsmaatschappij van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bevat cleze berg verscheidene millioenen tonnen ijzer. Hij schat dat enkel uit de los aan de oppervlakte liggende brokken erts meer dan een millioen ton best ijzer zou te balen zijn. Bij boring bleek, dat nog op groote diepte het erts even rijk en overvloedig te vinden was. Elect i' iciteit en gas staan sinds eenigen tijd vrij vijandig tegen elkaar over. Het gas neemt allerwege een afwachtende houding aan, verzamelt al zijn weerbaarheid door verbetering van productie en branders, zoekt bondgenooten in de groote steden, waar de geldmannen harrewarren over de wijze van exploitatie der gasfabrieken, n.l. öf van gemeentewege öf door monopoliseerende maatschappijen. De electriciteit van haar kant staat als een vinnige priesteres van Vesta haar toilet te maken en vooral haar zenuwen te sterken, ten einde het beven, trillen en sidderen harer blikken te overwinnen. Zij heeft de aantrekkelijk heid der nieuwheid in haar voordeel, blijft ondanks haar zenuwachtigheid toch koeler en verhit ook minder haar omgeving, terwijl zij de reukorganen der menschen, die zich in haar licht baden, spaart en tevens verheven is boven het gevaar van ontploffingen. Nu echter meent een lichtkundige de steeds dreigender spanning tusschen de twee partijen te kunnen verzoenen door het op een accoordje te gooienhij weet gaslicht en electrisch licht door elkaar te doen, door in de gasvlam een platinaboog, dooi' middel van electriciteit, aan 't gloeien te brengen. Weldra zullen wij dus als de heer Somzee gelijk heeft de electrische geleiddraden zich zusterlijk om de gasbuizen zien slingeren, gelijk 't klimop om de trotsche eikenstammen. Het beeld der Republiek op het plein van 't Chateau d'Eau opgericht en den '14 Juli onthuld, is 5 Meter hoog en rust op een voetstuk van. M. hoogte. In de rechterhand houdt het den olijftak, het zinnebeeld des vredesde linkerhand rust op de steenen tafelen van de rechten van den menscb. De houding van het beeld is fier en evenals alle dergelijke figuren op Fransche monumenten ietwat theatraal. Rondom de kolom, die de Republiek draagt, staan drie bronzen vrouwenfiguren, voorstellende «vrijheid, gelijkheid en broederschap". Beneden aan het voetstuk ligt een vier meter hooge leeuw, verbeeldende het volk van 1789, de schuts der vrijheid, of de beschermer van het algemeen stemrecht, want er is zoo iets als een urn of stembus bij den leeuw te zien. Onder het wapen van Parijs leest men dit opschrift »A la gloire de la République frangaise, la Ville de Paris, 1883." Tegen het voetstuk zullen twaalf basreliëfs geplaatst worden, waarvan er op dit oogenblik pas zes gereed en aangebracht zijn. Zij stellen voor: de inneming der Bastille; de opheffing der privilegies; de eed in de kaatsbaan; de proclamatie der republiek in 1848; 4 Sept. 1870; het nationale feest van 14 Juli. Leopold Morice, de maker van het beeld der Repu bliek en Dalou, de beeldhouwer der basreliëfs, zijn ridder van 't Legioen van Eer geworden en Charles Morice, de architect van het monument, is verheven tot officier d'Académie. Men zegt, dat de verhoudingen van de deelen en het geheel in verband met de grootte van het plein zeer gelukkig zijn uitgevallen. Het Fransche leger telde op 1 Januari j.l. 50488 officieren. Wat in China niet al hoogverraad is, blijkt uit het van daar medegedeelde verhaal der inhechtenisneming van den stadhouder van Shanghai, Pao-ti, die onlangs plaats had. De stadhouder had bij het jongste Chi- neesche nieuwjaarsfeest een schrijven van gelukwensching gezonden aan de Keizerin Regentes, Tzu-Anu. Hij ontving het echter eenige dagen later terug en bij navraag bleek hem, dat de Keizerin het niet had willen aannemen, omdat er een vlekje op de enve loppe was. De stadhouder verontschuldigde zich nu op een vrij onhandige manier, met een brief, waarin hij het vlekje daaraan weet, dat hij zijn vochtiger! duim te lang op het couvert had gehouden. Hij werd echter later in hechtenis genomen en zal wegens majesteitsschennis terechtstaan.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3