Binnenland. ZIERIKSEE., 21 Juli 1 883. Donderdag heeft het gewone grootejaarlijksche festival plaats gehad van de Sociteit »Tot Nut en Genoegen''. Het weer, waarvan bij zoodanige feestvieringen alles afhangt, was al dagen lang zoo ongunstig geweest, dat er voor dezen feestdag weinig hoop bestond op een gunstige uitzondering. Toch is het weer nog be trekkelijk "goed geweest en althans de matinee door droog weder begunstigd. Tegen tien ure 's avonds echter verstoorde een zware donderbui grootendeels de prettige soiree in Parklust. Later klaarde liet weer op en, gelijk meer, toen alles afgeloopen was, was het 't schoonste weder van de wereld. De gunstig bekende kapel van 't 3e reg. Infanterie uit Dergen op Zoom, onder de leiding van den heer N. A. Bouwman, kweet zich als naar gewoonte loffelijk van haar taak. Inzonderheid de matinee was als muziekuitvoering wel geslaagd te achten's avonds werkte het weder ook het genot der schoone muziek niet in de hand. Bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad zijn al de vier aftredende leden herkozen. Er waren uitgebracht '120 geldige stemmen en daarvan verkregen de heeren W. A. Ochtman 115, jhr. mr. J. W. D. Schuurbecque Boeije en M. C. de Crane ieder 114 en S. J. Ochtman 113 stemmen. Te Dreischor zijn de aftredende raadsleden, de heeren Marinus van der Linde en Jan Verjaal, beiden herkozen, respect, met 34 en 38 van de 51 uitgebrachte geldige stemmen. Te Vlissingen zijn als leden van den raad herkozen de heeren Th. van Uije Pieterse, Jos. van Raalte, A. Lovis en W. C. van Duuren Dutilh. Gekozen is de heer A. Smit, burgemeester, in de plaats van den heer J. P. Laernoes. Te Goes zijn herkozen de II.II. B. M. den Boer, mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet en jhr. M. J. de Marees van Swinderen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. E. Massee en H. de "Wilde, aftredende leden en J. H. Donner en J. van Zandbergen Buwalda, die resp. '152, '150, 133 en '125 stemmen verkregen hebben. De domme agitatie ter bevordering van de onbelem merde werking der pokziekte, begint zeer ernstige verhoudingen aan te nemen; te Oud-Beierland heeft n.l. het gezin, waarin een poklijder was gestorven, zich met geweld tegen de ontsmetting vanwege de politie verzet. De wet behield natuurlijk de overhand, maar de ongelukkige slachtoffers van domme dweepzucht en opruiing moeten het gelag betalenproces-verbaal is opgemaakt en straf volgt dus. In de Macissluische Ct. las men dezer dagen de volgende advertentie Gemeenteraadsverkiezing. «Pakhuismeesters van M.klerken van W.zonen «van D. en hulppersoneel van B. worden opgeroepen «om tegen 17 Juli op hun post te zijn. «De instructie zal hun gegeven worden door de «Moriaan." «Yoorloopig wordt hun op het hart gedrukt, vooral «de Katholieken vriendelijk aan te ziendaar anders «de orthodox-protestanten zouden kunnen zegevieren. «De gedweeë slaven van de partijdie van rechts- verkrachting leeft, hebben te zorgen den 17 Juli op «en nabij het Stadhuis te defileeren. «Belooning volgt later!" Deze advertentie doelde op de lih. Maas, Wuister, Dirkzwager en Biemond die onlangs met eenige anderen een liberale kiesvereeniging te Maassluis hebben op gericht. In het nommer derzelfde courant van '14 Juli leest men thans feen advertentieonderteekend door 25 der notabelste ingezetenenwaarin de predikant H. Malcomesius, te Maassluis, president van de Centrale Anti-revolutionaire Kiesvereeniging te Delft, wordt ge sommeerd tot waarmaking der insinuatie in bovenstaande advertentie, welke advertentie, naar uit het onderzoek van de justitie is gebleken, door den predikant H. Mal comesius werd geplaatst. «Wij stellen te veel prijs op eerlijkheid bij den verkiezingsstrijd" aldus besluiten de verontwaardigde inzenders dan dat wij het niet met vreugde zouden zien, indien onedele praktijken worden ontmaskerd. «Indien aan deze sommatie door den predikant II. Malcomesius, president der Centrale Anti-revolutionaire Kiesvereeniging, geen gevolg wordt gegeven, dan be schouwen wij ondergeteekenden het door hem ge schrevene als vuigen laster en als een daad van laag hartigheid". Z. K. H. Prins Alexander van Oranje heeft aan het j Delftsche studenten-corps een nieuw corps-vaandel toe- I gezegd voor het verbrande. De heer S. Brouwer Jr., gezagvoerder van het stoom- j schip «Prins Hendiik", der Maatschappij «Zeeland", j heeft van II. K. II. Prinses Hendrik een prachtige I gouden doekspeld met diamanten ten geschenke ont vangen, als aandenken aan den overtocht, dien de Prinses onlangs met genoemd schip naar Queensboro heeft gedaan. Door ruim' 90 fabrikanten in wollen goederen te Tilburg is aan Z. M. den Koning een adres gezonden, waarin zij verzoeken «tot een rationeele herziening van ons tarief van invoerrechten over te gaan." «Zij wenschen geen vrijhandel, geen protectie, maar dat op den voet der gelijkheid het Nederlandsche tarief meer in overeenstemming moge gebracht worden met de invoerrechten van de ons omringende rijken." Het hoofdbestuur der Schuttevaer-vereeniging heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, aandi'ingende om het voorstel van het kamerlid Buma, de geheele afsluiting der Zuiderzee in de nabijheid der eilanden, aan te nemen. Burgem. en Weth. vanHoofdplaat hielden Zaterdag een vergadering. Heel vriendschappelijk ging het er niet toe, ten minste de burgemeester sloot de vergadering en liet een der wethouders door den veldwachter de zaal uitzetten. De «Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken", die haar naam in zooverre verdient, dat zij in ons land de eerste is, die zich ophoudt met de afdeeling «verzekering tegen ongevallen", heeft aan het onderdeel harer werkzaamheid uitbreiding gegeven door de invoering van reispolissen. Zij verzekert daarmede tegen ongelukken, die iemand kunnen overkomen in eenig openbaar middel van vervoer in, tijdens en rechtstreeks ten gevolge van dat vervoer. Deze polissen gelden 4, 8, 30, 90 en 360 dagen. Zij geven recht op een uitkeering in eens bij overlijden of geheele invaliditeit en op een dagelijksche schadevergoeding, als men langer dan -9 dagen onbekwaam tot werken wordt, van den vierden dag van het ongeluk af. Die uitkeering is bij een reispolis van 4 dagen, welke 65 cents kost, f 4000 in eens of f 3 per dag; bij een polis van 8 dagen, insgelijks 65 cents kostende, f 3000 of f 2,25 per dagbij polissen van 30, 90 en 360 dagen, resp. kostende f '1,05, f 1,55 en f 2,05, f 2000 in eens of f 1,50 per dag. Men kan zich ook voor hoóger sommen verzekeren door 2 polissen, te nemen, als men 5 dagen reist, 3 voor 8 dagen, en 4, als men zich voor 30, 90 of 360 dagen verzekert. Aan de deel neming zijn weinig formaliteiten verbonden, daar de polissen steeds onmiddellijk tegen betaling verkrijgbaar zijn. Men heeft slechts op te geven naam, voornamen, woonplaats, datum van geboorte en tijdstip, waarop de polis in werking moet treden, en in tegenwoordig heid van den verkooper zijn handteekening te plaatsen. benoemingen, Besluiten, enz. De le luit. I. H. Kok, van het 2e bat. 3e reg. Inf. te Middelburg, wordt gedetacheerd aan 's Rijks ge weerwinkel te Delft. De 'le luit. A. C. van Altena van het 2e reg. vest.- art, is niet gelijk abusievelijk vermeld is geplaatst bij de 2e afd. 3e reg. veld-artillerie te Bergen op Zoom, maar bij de trein-compa'gnie te Breda. Z. M. heeft benoemd tot kantonr.-plaatsverv. in het kanton Oostburg J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Nieuwvliet en Groede, wonende te Groede. Z. M. heeft aan den heer Andreas Hohwü, uur werk-en instrumentmaker te Amsterdam, toegekend de groote gouden medaille, voor zijn verbeterde chronometers. Deze uurwerken waren reeds in 1854 bekend en beproefd, doch door omstandigheden bleef 's konings blijk van tevredenheid achter tot dezer dagen, nu de heer Hohwü zijn 80en jaardag vierde. Kunst, Wetenschap en Letteren. Aan de Duitsche Hoogescholen zijn voor het zomer halfjaar '1883 ingeschreven de volgende aantallen stu denten. Berlijn 4062, Leipzig 3097, Munchen 2295, Breslau 1559, Halle 1414, Tubingen 1373, Bonn 1165, Göttingen 1104, Würzburg 1085, Heidelberg 1019, Koningsbergen 929, Marburg 848, Straatsberg 840, Freiburg 823, Greifswald 741, Erlangen 641, Jena 631, Kiel 447, Giessen 464, Munster 328 en Rostok231. Dat is voor al de Duitsche Hoogescholen te zamen 25096 studenten. Berlijn telt verreweg het grootste aantal, doch dit is te verklaren uit het feit, dat de diploma's te Berlijn verworven geldig zijn door alle Duitsche Staten, 't welk van de diploma's der andere scholen niet zoo is. Opgravingen in een tuin onder de muren van de kerk Santa Maria della Minerva te Rome hebben een groot aantal Egyptische oudheden aan het licht doen komen, die waarschijnlijk afkomstig zijn van den beroemden Isis-tempel, die daar ter plaatse gestaan heeft. Men telt onder de gevonden voorwerpen o. a. twee sphynxen van rood graniet, een postophones, een beeldje van de heilige koe Hathor, een cynocephalus en in zonderheid is belangrijk een 5 meter lange obelisk vol hieroglyphen. Het opschrift, dat deze hieroglyphen be helzen, heeft betrekking op Ramses II, den vader der Pharao's, die tijdens den uittocht der kinderen Israels uit Egypte geleefd hebben. In den foyer van den schouwburg te Brugge isj.l. Maandag een tentoonstelling van oude kanten geopend. Om een woordentwist over de theorieën van Darwin heeft de jonge graaf Andrassy te Pest geduelleerd met graaf Paul Testetics. Andrassy ontving twee ernstige sabelhouwen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zelden komt brand voor in gewone woonhuizen. Voor een paar dagen heeft echtér zulk een brand plaats gehad en wel te Delftwaar een paar kamers uitgebrand zijn in een heerenhuis op de Korenmarkt. De brand is ontstaan door onhandigheid of onvoor zichtigheid van een baboe. Te Amsterdam op 't Rokin is brand geweest in het winkelgebouw der firma L. Hirschfeld en Co. Twee vrouwen en een kind zijn slechts met moeite uit het brandende huis gered door twee politie-agenten die daarbij gebruik maakten van hun dreggen. Te Lith zijn drie huizen afgebrand. In Hongarije zijn de stad Liptoszentmiklos en het dorp Verbicza afgebrand. Vele menschen kwamen in de vlammen omwaaronder ook de Burgemeester van de stad, terwijl nog 20 menschen vermist worden. Te Amsterdam in de Spuistraat is een jongen van 8 a '10 jaar onder den tram geraakt en gedood. Te Amersfoort heeft een beschonkene bij een val den nek gebrokenen een ander ook beschonken is er in een hooiberg gestikt. Te Maastricht is een werkman in een zoutziederij in een kokende pan gevallenhij werd met zware brandwonden aan de beenen er uit geholpen. In den Haag is een meisje van 2y2 jaar in een pot met kokend water gevallen en zwaar gebrand. Op de groote tentoonstelling te Amsterdam is in de Spaansche afdeeling een piramide van flesschen omge vallen waardoor een paar honderd flesschen braken en zij hun kostelijken inhoud als een groot plengoffer op de planken uitstortten en door de naden heen aan den moerassigen bodem te drinken gaven. Wie binnenkort soms naar Lindenauwaar de hemel zoo blauw ismocht trekken kan er de vree- selijke uitwerking zien van een onweder met een wind hoos. De windstoot heeft den in aanbouw zijnden en bijna voltooiden toren eener nieuwe kerk omgeworpen Het ergste is dat van de 14 werklieden die op het oogenblik der ramp aan 't gebouw werktener 5 onder het puin zijn omgekomen. De 9 anderen konden zich nog door een snelle vlucht uit het waggelende gebouw redden. Te Gothenburg in Zweden werden twee in aanbouw zijnde huizen door den bliksem getroffen. Twee werk lieden werden gedood, drie zwaar en vele anderen licht gewond. Te Brighton is de pas geopende nieuwe St. Matthews- kerk door den bliksem getroffen en afgebrand, op vele andere plaatsen in Engeland werden menschen door den bliksem gedood en zijn huizen afgebrand. Te Haarlem is een jongentje van 5 jaar door een hooiwagen overreden en aan de gevolgen gestorven. Te Zaandijk is een meisje van 7 jaar door een rijtuig overreden met doodelijk gevolg. Te Klundert is de graan- en oliemolen van den heer J. Timmer door den bliksem in brand geslagen en totaal afgebrand. Te Bergen aan de Maas heeft een 72jarig man zich opgehangen uit vrees, voor straf wegens het mishandelen van zijn85jarige vrouw.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2