Z1ERIKSEESCHE COURANT. 1883. No. 53. Zaterdag 14 Juli. 86ste jaargang. Binnenland. ZIE RIK SEE, 13 Juli 1 8 8 3. Dinsdag 10 Juli was het 299 jaar geleden, dat Balthazar Gerards den Prins van Oranje, Willem den Zwijger, ook wel genaamd den Vader des Vaderlands, te Delft met een pistoolschot heeft gedood. Te midden van de drukte der maskerade der studenten, die een ander tafereel uit de geschiedenis des Vaderlands aanschouwelijk voor stelden, n.l. een optocht van Philips van Bourgondië vergezeld van zijn nicht Jacoba van Beieren, te midden van al de historische drukte, zeggen we, hebben »eenige kiezers", volgens andere lezing zelfs vele kiezers" van de groene clericale kleur gezamenlijk met tal van onafhankelijke kiezers" van de zwarte clericale kleur, een feestbokaal ge ledigd ter eere van de nagedachtenis van Balthazar Gerards, den moedigen uitvoerder van den koninklijken wil van wijlen Z. M. Koning Philips II van Spanje, en dezen tevens geproclameerd als [beschermheer van het monsterverbond. Het praalgraf van den Zwijger in de Nieuwe kerk te Delft was voor die gelegenheid aan 't gezicht onttrokken door een grooten Dórdsch- synodalen punthoed, die er overheen gezet was. Te Alblasserdam zijn de mazelen en te Oud-Beierland de pokken epidemisch verklaard. Men zegt dat de pokken, die zich aan geen verklaringen storen, ook vrij erg te Rotterdam heerschen, waar zij in 't geheel niet verklaard" zijn. Dinsdag is te Amsterdam gehouden de vergadering van de Yereeniging tot bevordering van handelsbetrek kingen met Zuid-Afrika. Uit het verslag bleek, dat de kosten van oprichting der vereeniging, de uitzending van een agent enz., hebben bedragen f 13000, welke zijn bestreden uit de eerste storting op de aandeelen ad f 10,000 en bijdragen van de leden ad f 4000. Tegen uit. Juli en primo Augustus zullen de tweede en derde stortingen gevorderd worden. Voor rekening der Vereeniging is gecharterd het dezer dagen binnengekomen schip »Banda" en daar mede zal de eerste rechtstreeksche verzending van goederen van Amsterdam naar Zuid-Afrika geschieden. De moeielijkheden, aanvankelijk door de Engelsche regeering in den weg gelegd, zijn opgeruimd. Dinsdag is de derde of laatste haringjager te Vlaar- dingen binnengekomen met 550 ton. De prijzen der haring van den eersten jager waren f 60 a f 65 de volle en ƒ25 a ƒ45 de maatjesharing; die van den 2en jager waren f 60 a f 79 en f30 a f 50. Te Amsterdam, waar reeds de graaf en de gravin van Vlaanderen vertoeven, is nu ook aangekomen aartshertog Karei Bodewijk van Oostenrijk, laatstelijk komende van Potsdam. Het 10e Zuidelijke Zendingsfeest, Woensdag op de hofstede »Valckeslot" onder Goes gehouden, werd door prachtig weder begunstigd en door ruim 3000 personen bezocht. De Arnh. Ct. verhaalt, dat dezer dagen een dokter op een plattelandsplaatsje in Gelderland aan een een voudig vrouwtje vroeg of zij ook niet een lot in de tentoonstellingsloterij te Amsterdam zou nemen. »Nee, dokter!" zei het vrouwtje, »dat niet"; want ik mos is zoo'n zwarte negerin trekkenen we hebben noe al genoeg te krabben voor ons brood, en dan most ik die ook nog onderholden". De heer G. Dietsch te Amsterdam heeft aan baron Henry de Worms, lid van 't Engelsche parlement en Israëliet, een brief geschreven, waarin hij zijn instem ming betuigt met hetgeen door den baron in het parlement is gesproken naar aanleiding van de anti semitische beweging. Hij voegt er echter nog bij, dat de baron toch beter deed met maar te zwijgen zoolang liij zelf medewerkt aan vervolging om den godsdienst, n.l. door de uitstooting van Bradlaugli uit het Par lement. Het is wel waarschijnlijk—dat de groote manoeuvres der troepen in N.-Brabant in Augustus a.s. zullen doorgaan, daar uit Breda een commissie van officieren van den staf is vertrokken om met de gemeente besturen in overleg te treden over de huisvesting der troepen. Volgens het A7, v. d. D. heeft jhr. C. Hartsen bedankt als president van de jury voor de inter nationale koloniale tentoonstelling. Een zonderling bericht is uit Durban aangekomen, n.l. dat de Transvaalsche Volksraad een voorstel heeft aangenomen, strekkende tot summiere ontzetting van den heer Jorissen uit zijn ambt. Men kan zich in gissingen verdiepen over deze zaak, zonder het rechte er van te weten. De heer Jorissen is als officieus persoon uit Zuid-Afrika hier in Europa aangekomen, llij heeft ter loops ons land bezocht, een paar malen heen en weer gereisd tusschen Lenden en Parijs; doch uit de feiten zou men opmaken, dat hij met zijn officieuse zending groot succes heeft behaald, niets meer of minder dan uitzicht op de herziening van 't tractaat en wel in den zin van geheele onaf hankelijkheid der Transvaal, door de intrekking van den Engelschen residentspost. Wat nu dat ontslag moet beteekenen vatten we niet. Misschien is de heer Jorissen, envenals wijlen dr. Burgers, 't slachtoffer van intiiges, 't welk in dat geval niet zou pleiten voor de degelijkheid der Transvalevs. Volgens een te 's Gravenhage ontvangen telegram was de toestand van den heer Modderman te Wiesbaden bevredigend en nam hij wat in krachten toe. Z. K H. de prins van Oranje laat zich dagelijks inlichten omtrent den toestand van den zieke. De lieer Modderman klaagdevolgens den Haagschen corr. der Zutf. Ct.reeds sinds lang over zijne inge wanden maar de geneesheer vond daarin geen reden van bezorgdheid. De reis naar Wiesbaden werd dan ook meer ondernomen ter wille van een familielid, wien de doctoren verandering van lucht hadden voor geschreven dan tot eigen herstel. Allengs vormde zich echter beneden in den buik eène abcesdat den lijder onuitstaanbare pijnen veroorzaakteen datzooals wij zagenzijn leven in ernstig gevaar bracht. Aan de Midd. Ct. word uit den Haag geschreven, dat de minister Heemskerk van zijn kant al het mogelijke doet om den arbeid van de commissie voor de grondwetsherzieningwier voorzitter hij iste bespoedigen. Hij moet verklaard hebbendat het in zijne bedoeling ligt, reeds in het eerstvolgende zitting jaar met voorstellen tot grondwetsherziening bij de Tweede Kamer te komen. De Haagsche corr. der Zutf. Ct. meldt insgelijks dat er alle kans bestaat, dat de commissie reeds in het najaar met haar rapport gereed zal zijn. Het schijnt echter zoo goed als zekerdat de minderheid van haar recht om afzonderlijke adviezen aan den koning aan te bieden, ruimschoots zal gebruik maken. Te Dordrecht is aanbesteed de gemeente-reiniging voor den tijd van zes jaren. De minste inschrijver was C. Hartog te Sliedrecht voor f 29,800 per jaar. De eerste verificatie in het faillissement der kassiers- firma gebrs. Wolters te Venloo heeft heden plaats; daarbij zullen ruim '1400 schuldeischers vertegenwoor digd zijn. Een oud-soldaat" geeft eenige voorschriften voor troepen, die in deze tropische hitte op marsch zijn. In de eerste plaats is volgens hem het rooken van tabak in eiken vorm hoogst schadelijk en uitputtend. Hij verlangt strenge verbodsbepalingen dienaangaande. Den dorst verdrijft men het best door een dun gesneden schijfje ui op de tong te leggen, gelijk in het Spaansche leger gebruikelijk is. Knoflook kan nog geschikter dienst doen; een gras- of korenhalm is ingeval van nood evenmin te versmaden. Sterke drank is nadeelig. De marsch geschiede in korte tempo's, de troepen hebben herhaaldelijk rust noodig, om de wer king van hart en longen weer normaal te doen worden. De hoogere officieren dienen streng het houden van te lang voortgezette marschen te verbieden; te vaak komt het voor, dat vreemsoortige ijdelheid er de mindere officieren toe leidt in dat opzicht bijna het onmogelijke te doen. Liefst late men 's nachts of na zonsondergang mar- cheeren. Begint n.l. de marsch 's ochtends vroeg bijv. om 4 uur dan moet de manschap om 3 uur op; het ontbijt is op de plaatsen van inkwartie ring dan meestal nog niet gereed en vaak gebeurt het in zulke gevallen, dat de soldaat nuchter in de gelederen komt of met een slok sterken drank zeer tot zijn schade de krachten weer zoekt op te wekken. De gehouden verkiezingen voor de Eerste Kamer hebben in de samenstelling van dat lichaam eenige verandering gebracht, daar o. a. de plaatsen moesten vervuld worden van twee leden, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, de heeren Sasse van IJsselt en Du Marchie van Voorthuijsen. Alle andere aftredende leden werden herkozen, zonder veel strijd. In plaats van den heer Sasse van IJsselt werd gekozen de heer mr. J. G. de Bruijn, lid der Tweede Kamer, met meerderheid van één stem boven den heer Smits van Oyen. De Staten van Utrecht kozen den heer E. W. J. baron van Aylva van Pallandt, lid der Provinciale Staten van Gelderland. De liberalen trachten mr. W. II. de Beaufort voor de Volksvertegenwoordiging te behouden door hem een plaats in de Eerste Kamer te geven, nu hij zijn zetel in de Tweede moet missen. Afgaande op een voorspelling van dr. Kuyper op zijn »deputaten-vergadering", meenden velen, dat baron de Geer zijn tegencandidaat zou wezen, en rekenende met de vrees van de Standaard dat de meerderheid in de Staten nog niet geheel voor de anti-revolutio nairen was gewonnen, maar een paar weifelenden de schaal naar de liberale zijde konden doen overslaan, hadden wij verwacht, dat de heer de Beaufort met een geringe meerderheid zou zijn gekozen. De uitkomst is echter anders geweest. De stemmen waren gelijkelijk verdeeld tusschen den heer de Beaufort en de heer van Pallandt, op wien de keus der anti-revolutionairen viel, omdat, naar verzekerd wordt, baron de Geer te kennen had gegeven niet in aanmerking te willen komen. liet lot begunstigde den heer van Pallandt. Nu intusschen gebleken is, dat onder de medestem menden een zwager was van een der candidaten, lijdt het geen twijfel, of de verkiezing moet worden ver nietigd. In de zitting der Tweede Kamer van 20 Oct. j.l. werd de zaak Kley beslist, en kreeg de kapitein- li wartiermeester Th. Kley, met algemeene stemmen op één na, gelijk in zijn protest tegen de vooruit plaatsing in de ranglijst der officieren van de heeren Kits van Heyningen c. s. In de zitting van 23 December j.l. antwoordde de Minister van Koloniën op een door den heer A. Kool tot hem gerichte vraag, dat Z. Exc. over de zaak in overleg was getreden met het Indisch Bestuur. Waartoe dat overleg gediend en geleid heeft laat zich opmaken uit het feit, dat in het begin van Juni, dus een half jaar later, aan den heer Kley nog geen recht is wedervaren en de stukken begraven liggen in een der loketten van de te vele schrijftafels aan het departement van oorlog te Batavia. Een nieuwe interpellatie in de Tweede .Kamer schijnt noodig, orn aan hare beslissing de in het algemeen belang gewenschte uitvoering te verzekeren. B. Hbl. De Kweekelingen van het Blinden-Instituut te x\msterdam zijn voor vijf weken naar hunne ouders en betrekkingen vertrokken, zoodat de inrichting tot 15 Augustus gesloten is. De verschillende spoorweg en stoomboot-maatschappijen hebben den behoeftigen onder hen op de meest welwillende wijze vrij vervoer toegestaan met hunne onmisbare geleiders en voor hunne bagage, eene weldaad welke niet alleen door de ouders en verzorgers der blinden, maar ook door het bestuur op den hoogsten prijs wordt gesteld. In den afgeloopen cursus werd 44 maal des Woensdags gelegenheid gegeven om het onderwijs bij te wonen, en daarvan werd door 1560 personen gebruik gemaakt, waarvan 40 zich als leden lieten inschrijven. Het getal kweekelingen bedroeg 63, waarvan 34 jongens en 29 meisjes. Twee jongens, Frederik de Boer, van Medemblik, en Frederik Jan Dunnewind, van Haerst (Zwollerkerspel), werden na volbrachte studie eervol ontslagen. De eerste is tot een bekwaam organist en pianostemmer, de laatste tot degelijk mandenmaker, stoelenmatter en rietvlechter gevormd, en wanneer de maatschappij zich hunner aantrekt kunnen zij hun brood ruimschoots verdienen. Ziekten en zelfs ernstige ongesteldheden kwamen volstrekt niet voor, noch onder de kweekelingen, noch onder het onderwijzend personeel. Naar mate men meer met den degelijken arbeid der blinden bekend wordt, begint ook 't werk voor hen ruimer te komen. Er werden dit jaar vijfmaal meer stoelen ba vlochten en gemat en oneinnig meer mandenwerk afgeleverd dan voor 10 jaar het geval was. De voor werpen, door 't instituut naar de tentoonstelling gezonden, trekken er zeer de aandacht, en vele aanzienlijke vreemdelingen bezochten de inrichting met veel voeldoening gedurende den nu afgeloopen cursus.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1