Binnenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. In de Vrijdag gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland is besloten het voor de landbouw- lezingen uitgetrokken bedrag met f 600 te verhoogen. Op een verzoek van E. W. Mus te Zieriksee om eene toelage ten behoeve zijner Ambachts- en Industrieschool is besloten aan hem uit de provinciale kas, gedurende 5 jaren, een jaarlijksch subsidie toe te staan tot hetzelfde bedrag als de gemeente Zieriksee mocht geven, mits voor de provincie niet te boven gaande f '100 's jaars. Het voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van rentelooze voorschotten aan ver schillende gemeenten in Schouwen tot het verbeteren der wegen is aangenomen. Alzoo zijn ingewilligd de aanvragen om renteloos voorschot: a. den gemeente raad van Burgh voor een bedrag van f 4300b. den gemeenteraad van Dreischor voor een bedrag van f 6200c. de gemeenteraden van Zieriksee, Haamstede, Renesse, Noordweile, Ellemeet, Elkersee, Duivendijke en Kerkwerve (gemeenschappelijk) voor een bedrag van f 53000. De verzoeken om rentelooze voorschotten, gedaan door den gemeenteraad van Zonnemaire en Ingelanden van den Anna-Jacobapolder, zijn afgewezen. Voorts is besloten tot toevoeging van een gedeelte van den Westeren Ban van Schouwen aan den Burgh- en Westjandpolder en tot wijziging der grenzen van de werken tot zeewering of oever verdediging van laatstgenoemden polder. Het voorstel van Gedep. Staten tot het aangaan eener geldleening van f 74,000 voor verbetering is aangenomen, waarbij bepaald is dat de rente zal bedragen 4 pCt. Blijkens een aanschrijving van den Min. van Water staat enz. zullen de visschersvaartuigen, die donkere zeilen voeren, hun nommer in wit, die lichte zeilen voeren, hun nommer in zwart moeten voeren. Het Woensdagavond-concert in de, sociteitstent in het Haagsche Bosch wordt deze week gegeven door de stafmuziek van het 3e regt. Inf. uit Bergen op Zoom, onder directie van den kapelmeester Bouman. lucht te Damiette zoo verpest was door den stank van rottende krengen in den Nijl, dat men het op 10 mijlen, d. i. 2'/2 uur gaans, kon merken. Te Mansoerah was reeds maanden lang een hinderlijke stank van de vele rottende krengen van aan veepest gestorven dieren, die men alle maar zonder omslag in den Nijl wierp. Men zag er soms vijf a zes tegelijk drijven. Om het kanaal van Alexandrië, dat uit den Nijl gevoed wordt, niet te verpesten, hield men de sluizen bij de pompwerktuigen geslotendoch nu be dierf het stilstaande water en de bevolking moest dat drinken, terwijl tevens de oogst bedorven werd. In Damiette zelf zijn slechts een klein getal inlandsche minbekwame geneesheeren en deze verklaren, dat nog voor weinige dagen, te midden der besmetting, de rivier binnen de stad verpest werd door de vele daarin drijvende krengen. Een paar dagen vóór het uitbreken der cholera is te Damiette nog een jaarmarkt ge houden, die door '10,000 vreemdelingen is bezocht. Het militair cordon was en is waarschijnlijk nog een wassen neus, daar men voor een fooi werd doorgelaten. Men zegt dat de zorgeloosheid te Alexandrië al even groot is. Te Damiëtte blijven de sterfgevallen sinds eenige dagen op gemiddeld '120 per dag. In de andere be smette plaatsenMansoerahSamanoed, Alexandrië enz., neemt de sterfte, ofschoon langzaam, toe. Op een plaats, te Shirbin, was geen nieuw geval voor gekomen. Men verneemt dat in den toestand van den graaf van Chambord een gunstige verbetering, althans eenige verandering is waargenomen. De onlangs te Rome gebouwde oven voor lijkver branding is dezer dagen ingewijd met de crematie van het lijk van den senator Cipriani. Er waren om streeks 200 personen bij tegenwoordig, waaronder ook een vertegenwoordiger van den syndicus van Rome. De voorzitter der vereeniging voor lijkenverbranding hield een rede. ZIERIKSEE, 4 0 Juli 1 8 8 3. Zondagnamiddag werd een begin van brand ontdekt in den winkel van den heer I. in manufacturen. De brand werd door de buren opgemerkt aan den rook, die door de reten onder de deur naar buiten drong. De bewoners waren niet thuis. Door spoedig toege schoten hulp is de brand in zijn begin gebluscht. Eenige pakken winkelgoederen zijn beschadigd. In de vergadering der Liberale Kies vereeniging alhier, Maandagavond gehouden, zijn de vier bij de aanstaande periodieke aftreding van raadsleden, aftre dende leden allen herkozen met eenparige stemmen. Het zijn de heei-en jhr. mr. Schuurbeque Boeije, de Crane, W. A. Ochtman en S. J. Ochtman. In dezelfde vergadering is tot bestuurslid der kies- vereeniging, in plaats van den heer jhr. mr. W. A. de Jonge, die de in een vroegere vergadering op hem uitgebrachte keuze niet heeft aangenomen, gekozen de heer J. A. Legemaat. Bij den provincialen schietwedstrijd te Vlissingen, gisteren gehouden, is de 'le prijs in den corpswedstrijd A., salvovuur, behaald door het detachement der Zierikseesche schutterij, bestaande uit luit. M. C. Mulock Houwer, sergeants WiltsonAdriaanse en Kooman, en korporaals v. Os en Hogerheide. Deze prijs is voor elk der schutters een zilveren draag- medaille. De prijs werd behaald met 43 treffers en 27 punten. De schietvereeniging Vlissingen maakte 42 treffers en 24 punten, de Middelburgsche schutterij 40 treffers en 23 punten. In den wedstrijd B. behaalde de Middelburgsche schutterij een ziiveren medaille met 248 punten, de schietvereeniging te Middelburg een bronzen medaille met 200 punten. De Zierikseesche schutterij maakte 492 punten; de Zierikseesche schietvereeniging 473, de Vlissingsche schutterij '178 punten. In den personeelen wedstrijd werden door leden der d.d. schutterij alhier nog behaald de navolgende prijzen Brievenhanger, in cuivre poli, aangeboden door den heer Pické, burgemeester van Middelburg, door luit. Houwer, met 42 punten. Punch bowl, aangeboden door officieren der d.d. schutterij te Middelburg, door den serg. Adriaanse, met 44 punten. Bierglas, aangeboden door den heer Mulock Houwer te Zieriksee, door korp. Hogerheijde, met 36 punten. Sigarendoos, aangeboden door de officieren der d.d. schutterij te Vlissingen, door korp. van Os, met 35 punten. Heden avond bij aankomst der Spoorboot werden de Zierikseesche schutters feestelijk ingehaald door de Muziek van 't corps, terwijl een talrijke menigte zich op de Nieuwe Haven bewoog. Naar we vernemen is het paard, dat verleden week te Rotterdam gestolen is en eigendom was van den heer de V. alhier, te 's Gravendeel ontdekt, aange houden en naar Rotterdam teruggebracht. Het te Vlissingen gebouwde en dezer dagen in zee met goed gevolg beproefde stoomschip »Batavia", be stemd voor den dienst van den Rotterdamschen Lloyd, ligt thans te Fijenoord in de spoorweghaven. Het fraaie, stevige, geheel naar de eischen des tijds ge bouwde schip is 310 Eng. voet lang, 37 voet breed en 27 voet diep en laadt 3000 ton. Het heeft stalen masten en brikstuig. Laden, sturen, beweging der ankersen vele andere manoeuvres worden met stoom verricht. Het schip heeft fraaie hutten en salon voor 36 le kl. passagiers en 26 2e kl. passagiers, alsmede groote ruimte voor troepen. De salon is geheel met wit marmeren platen beschoten, die met vergulde figuren versierd zijnde hutten zijn met mahoniehout en andere fijne houtsoorten betimmerd. Het ijzeren dek is met teakhout gedubbeld. Het schip heeft 5 waterdichte schotten en ruimte voor 400 ton kolen. De machine heeft 240 pk. nom. of 4300 indicat. p.k. In de davits hangen 6 groote booten, waarvan 4 uit muntend gebouwde groote reddingsbooten en er zijn reddingsboeien voor alle opvarenden aan boord. Het schip zal gevoerd worden door den kommand ant Boon. Het nieuwe mail-stoomschip Willem, Prins van Oranje", dat in Engeland gebouwd is voor de Maat schappij «Zeeland", om te varen in den dienst tusschen Vlissingen en Queensboro, heeft op den proeftocht zeer voldaan. Het schip maakte bij 316 slagen en 3450 indicat. p.k. een vaart van 18 knoopen. Als een bijzonderheid verdient van dit schip vermeld te worden, dat de rookkamer beschoten is met tegeltjes van Delftsch aardewerk uit de fabriek van den heer Thooft te Delft. De tegeltjes zijn beschilderd met tafereelen naar schilderijen van Ostade, van de Velde, Potter en Hackaert. kunst, Wetenschap en Letteren. Aan de geneeskundige school te Londen zijn thans ongeveer 40 vrouwelijke studenten. Voor haar onder houd en studie is een fonds aangelegd uit particuliere bijdragen en schenkingen, dat thans 3000 pond rente 's jaars oplevert, dus gemiddeld voor elke jonge dame 900 's jaars subsidie kan verstrekken. Naar wij vernemen is onze vroegere stadgenoote Mej. G. Broeksmit, na haar studiën in de geneeskunde aan de Universiteit te New-York voltooid te hebben, thans op reis naar Europa, ten einde nog eenigen tijd te Dresden in de practijk te studeeren. De uitslag van den zang wedstrijd, de afgeloopen week te Amsterdam gehouden, is, dat voor den wed strijd van gezelschappen beneden de 40 zangers de prijzen zijn behaald als volgt: le prijs, gouden me daille en f 200, door «Breda's Mannenkoor" 2e prijs, verg. zilv. med. en f 400, door «Crescendo" van Haarlem; 3e prijs, verg. zilv. med. en 75, door «Ido's Mannenkoor van Hendrik Ido-Amhacht"4e prijs, verg. zilv. med. en f 50, door het «Haagsche Mannen koor"; 5e prijs, verg. zilv. med., door Richard Hol" van Uitgeest. In de tweede afd. der wedstrijd van vereenigingen van meer dan 40 leden, zijn de prijzen behaald als volgt: 4e prijs, gouden med. en f 250, door «Nij- meesch Mannenkoor"; 2e prijs, verg. zilv. med. en f 450, door «Amicitia" van Amsterdam; 3e prijs, verg. zilv. med, en f 100, door «Dillettantenclub" van Amsterdam. Mej. Therèse Schwarze - is uitgenoodigd om lid te zijn van de jury voor de derde afd. (schilderijen) der internationale tentoonstelling te Amsterdam. Kerk- en ÉScliool nieuws. Beroepen te Zuidzande de cand. H. J. André Douwes; te Oud-Vossemeer ds. W. C. Barbas te Dubbeldam; te 's Heerenhoek de cand. A. Tap. Bedankt voor Bruinisse door ds, J, H. Geselschap Wz. te Dussen. Aan de Rijks-Universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap en in de staats wetenschap de heer J. F. van der Lek de Clercq, geb. te Zieriksee, na verdediging van stellingen en van een acad. proefschr., get. Eenige opmerkingen over de regeling van het Belgische kiesrecht; tot doctor in de rechtswetenschap de heer L. J. A. Schuurbeque Boeije, geb. te Middelburg, met een acad. proefschr., get.: Art. 4554 B. W. O Voor het toelatingsexamen voor de Rijks-ICweekschool te Middelburg hebben zich 45 candidaten aangemeld. Het toelatings-examen voor dencursus in kunst naaldwerk aan de Rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd door mej. I. Knol van Middelburg. De twee leerlingen van het gymnasium te Middelburg, die eind-examen hebben afgelegd, n.l. de heeren C. S. Breeman en L. M. van Leeuwen, zijn geslaagd. Het examen is afgenomen onder toezicht der Rijks- Commissarissen dd. Bierens de Haan, Spruijt en Valeton. Onder de leerlingen van het gymnasium te Kampen, die met goed gevolg het eind-examen hebben gedaan, behoort ook een jonge dame, n.l. mej. J. C. Spruijt. Dezer dagen heeft aan de universiteit te Upsala in Zweden een jonge dame met veel lof den graad van doctor in de philosofie behaald. Het is de 20jarige juffer Ellen Fries. Zij promoveerde met een verhande ling, getiteld: «Bijdrage 'tot de kennis der diplomatieke betrekkingen van Zweden met de Nederlanden, onder de regeering van Karei X". Met bijzondere plechtig heid werd zij op Zweedsche manier met lauwerkrans, ring en diploma onder de doctors opgenomen, als de eerste vrouw in Zweden, die deze onderscheiding ver worven had. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Cholera in Egypte. De Engelsche bladen geven hoog op van de goede zorg der Engelsche re geering en van de door haar en onder haar invloed ook door de Egyptische regeering genomen maatregelen tot beteugeling der besmetting'. Maar uit de verhalen van reizigers uit die streken moet men opmaken, dat er integendeel op schromelijke wijze verzuim gepleegd wordt en dit natuurlijk om den handel niet te belem meren, alweer natuurlijk den Engelschen handel. Reizigers verhaalden eenige weken geleden f dat de PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 9 Juli 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/a pCt. 667/llS dito dito 3 787/je dito dito 4 100i5/1# dito dito 1878 4 101i/4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 100 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 4869/70 4»/4 dito dito 4876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 400 4 Portugal, dito Buitenl. 4853/80 3 5B1/16 dito 5e Serie 4877 6 dito 6e Serie 4878 6 Rusland, Obl. Hope 8f Co. 1798/1815 4 987/s Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 789/le Obligatiën 1866 f 1000 5 97 dito 4860 2e L. 100 4'/, 85'/s Obl.-Leen. 4867/69 4 76»/16 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 65i5/le dito dito 5 dito in Zilver 5 6615/lg dito dito 5 667/I#

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2