soldaten onder zijn bevelen. Die menschen hadden in twee en een half jaar niets hoegenaamd van het moederland noch van de hoofdplaats der kolonie ge hoofd. Zij droegen geen uniform meer; want die was geheel versleten en zochten hun onderhoud evenals de inlanders, zooals 't uitkwam met jacht, vischvangst en wat tuinbouw. En dat wil nu nog meer bezetten Het schijnt, dat er nog uitzicht bestaat op een vredelievenden afloop van het geschil tusschen Frankrijk en China wegens de zaak van Annam. Men verneemt althans, dat de voornaamste aanleiding van de spanning moet geweest zijn de omhandige en allesbehalve di plomatieke houding van den Franschen gezant Tricou tegenover den Chineeschen gevolmachtigde Li Hung Chang, met wien hij te Shaughai ondei handeldemaar dat de mai'kies Tseng, die zich in Europa bevindt, rechtstreeks met den Franschen minister Clémenceau handelende wellicht nog wel een schikking zal weten te treffen. Het voorname punt, waarop men stuit, is, naar men verneemt, dat China niet wil onder handelen dan op grond van de erkenning der oppersouve- reiniteit van China in Annam. In Frankrijk zelf neemt men echter voor 't oogenblik niet veel notitie van de Chineesche kwestie. Vooral te Parijs niet, waar men denkt aan het vieren van den 14 Juli, den dag der inneming van de Bastille. Dit maal zal dit belangrijke historische feit gevierd worden met de onthulling van het groote monument dei- Republiek op 't plein van 't Chateau d'eau, de plek, waar eenmaal de Bastille haar sombere muren en torens verhief. Het bronzen beeld van 12000 kilo's zwaarte, dat dit monument moet kronen, is er verleden week met veel moeite, uit de fabriek waar het ge maakt was, heengevoerd en op het voetstuk geplaatst. Intusschen heeft de Kamer Vrijdag het wetsontwerp op de recidivisten in zijn geheel aangenomen met 344 tegen 85 stemmen. Daarentegen zal denkelijk den 14 Juli een nieuwe amnestie verleend worden aan staatkundige veroor deelden. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de wet op de hu welijken van weduwnaars met zusters hunner overleden vrouwen verworpen met een kleine meerderheid. De verwerping zou niet hebben kunnen gebeuren, als eenige Iersche pairs, die vóór de wet waren, niet afwezig waren geweest. Nu gaven de 16 of 17 aanwezige bisschoppen, die als een eenig man tegenstemden, den doorslag. De Engelsche bisschoppen zijn zoo volbloed clericaal, dat zij per se tegen alles stemmen wat uit het volk voorkomt, een liberaal tintje heeft of op eenige wijze in verband staat of kan gebracht worden met den kerkelijken winkel. Voor de Engelsche kerklords is de verouderde wetgeving op het huwelijk een zaak waar hun prestige mede gemoeid is en die zij dus nimmer zullen loslaten zoolang zij haar kunnen vast houden. Dat de denkbeelden toch loopen en 't geüsur peerde gezag der Engelsche kerkaristocratie toch ook eenmaal zal vallen, kunnen die lui niet gelooven. En zoo zij al aan de mogelijkheid van zoo iets denken, dan trachten zij den gang des tijds toch zoolang mogelijk tegen te houden. Meer en meer wordt in Engeland het juk gevoeld dat het protestantsch clericalisme de natie op de schouders heeft gelegd. Mag echter de dag nog verre zijn dat het kerkelijk feodalisme ten val gebracht zal worden, dat dit vroeg of laat zal geschieden is zeker. De eeuwige stroom is niet te keeren. Eenmaal zal de trotsche, vadsige hooge geestelijkheid, die slechts in naam met den hemel in verband staat, doch indei'daad zich hoogst onmatig den buik vult met de vruchten van anderer arbeid, zonder dat zij er zelfs hand of vinger voor uitsteekt, eenmaal zullen die kerkelijke roofridders uit hun nesten gedreven worden, daaraan is niet te twijfelen. In plaats van een wet die velen ergert en niemand dient te helpen op zij zetten, deden de hooge Engelsche kerkelijke aristocraten beter wat van de schatten geld, die zij zonder er hoegenaamd iets voor uit te voeren dan een enkele maal comedie te spelen in 't Huis des Heeren in weelde en overdaad verteren, weg te schenken aan de arme vervloekte Ieren, die men sinds eenigen tijd als ongedierte tracht van zich af te schudden en aan Amerika op den hals te schuiven. Toen voor eenigen tijd het Engelsche gouvernement te rade is geworden, de emigratie van arme Ieren te gaan bevorderen, is dit door plaatselijke autoriteiten in Ierland gretig aangegrepen om zich te ontdoen van het schuim der toch reeds zoo schuimachtige Iersche bevolking. Er zijn eenige scheepsladingen ongelukkigen uit arm- en werkhuizen naar de nieuwe wereld ge bracht en zonder een cent in den zak te New-York aan den wal gezet. Niet zonder reden komt het Ame- rikaansche gouvernement op tegen zulk een zonderlinge opvatting der internationale gastvrijheid. Men spreekt er zelfs van dat de autoriteiten te New-York de lieden die aankomen zonder eenig hulpmiddél, die dus blijkbaar afgescheepte paupers zijn, weder naar Europa terug te brengen, zooals indertijd geheele ladingen arme Joden uit Rusland weder uitgespuwd zijn door den anders nog al gretigen Amerikaanschen slokop. Uit Duitschland wordt sinds eenigen tijd weinig bijzonders vernomen. Of de Chineesche muur al geheel dicht is valt moeielijk te zeggen; maar men hoort weinig. Het van ouds vrije Hamburg, dat echter zijn vrijheid bij 'tjonge Duitsche Rijk heeft moeten in boeten, ligt nog zoolang mogelijk te stuiptrekken. Thans is er weder de sociaal-democraat Bebel voor den Rijksdag gekozen. Hij heeft een meerderheid van 103 stemmen boven den candidaat der Fortschritt gekregen. Nu is 't waar, dat de sociaal-democraten Duitschland wel niet redden zullenmaar dat zij toch nog gekozen worden is een protest tegen de alom heerschende reactie. Het Pruisische Heerenhuis heeft het wetsontwerp op den aanleg van de onlangs ook door ons vermelde kanalen verworpen. Men herinnert zich, dat het nieuw ontworpen kanalenstelsel bestemd was om Duitschland een goeden weg naai- de Noordzee te bezorgen, die uit het midden des lands zou voortkomen en loopen tot de Oost-Friesche kust, ten einde niet langer door Nederland of België te moeten gaan om de zee te bereiken. De richting der hoofdkanalen zou daarom moeten zijn van Zuid naar Noord, terwijl zijkanalen de verbindingen zouden vormen met bestaande natuur lijke en kunstmatige waterwegen, zooals de Rijn, de Weser, de Elbe, de Eems. Het Huis heeft het wets ontwerp doen vallen omdat de groote grondeigenaars er geen direct geldelijk voordeel van zouden trekken. In het plan was namelijk gerekend op den kosteloozen afstand van de perceelen grond die de kanalen zouden doorsnijden. Moest men al die gronden betalen dan was er aan de uitvoering niet te denken wegens de enorme kosten. De heeren hadden echter er geen zin in eenige opoffering te doen en dat is hun niet zoo euvel te duiden. Er verhieven zich echter ook nog om andere redenen stemmen tegen het wetsontwerp. Zoo wilde men de hoofdkanalen liever van Oost naar West zien loopen, ten einde den binnenlandschen handel van de Duitsche provinciën en landen onderling te bevorderen, terwijl eindelijk de strategen, voornamelijk Graaf von Moltke, veel liever uitbreiding van het spoorwegnet dan van de waterwegen zouden willen zien. Gemengd Buiteiilaiidseli Nieuws. De berichten uit Egypte over de cholera-epidemie luiden zeer tegenstrijdig. Een telegram spreekt van 8 nieuwe gevallen te Damiëtte, terwijl een ander telegram van denzelfden dag zegt dat er 122 nieuwe gevallen, waarvan 113 doodelijk, zijn bijgekomen. Dat de ziekte te Kaïro zou zijn uitgebroken wordt ook tegengesproken. Dat de gevreesde ziekte in Egypte heerscht is intusschen aan geen twijfel meer onder hevig. Er was sinds lang behoefte aan vermeerdering van de telegrafische gemeenschap tusschen Europa en N. Amerika, te meer daar de bestaande kabels veel verbetering behoeven. Thans wordt uit New-York bericht dat er een contract gesloten is voor het leggen van twee nieuwe onderzeesche kabels. De eene zal gelegd worden van Glasgow naar Canada; de tweede van Penzance naar New-York. Te Aken heeft een zware brand groote schade aan gericht. Vrijdagnamiddag half 3 brak de brand uit bij den drogist Monheim in de Büchelstraat en werd zoo lievig dat in korten tijd twintig groote gebouwen zoo in de Büchel als in de Antoninsstraat en de kleine Kölnstraat in vlammen stonden. Ook het oude beroemde Raadhuis, waar de hoofdwacht der brandweer gevestigd is, geraakte in brand en verloor zijn dak en de twee torens die op dit gebouw staan. Het is echter gelukt de kostbare verzameling van oudheden en kunst, alsmede de archieven en papieren te bergen en de groote zaal met haar kostbare fresco's, alsook de be roemde pas voor eenige jaren gerestaureerde keizerstrap zijn behouden gebleven. De brandweer uit Düren en Keulen is ter hulp ge komen. Men vreesde tijdens den brand dat de gansche stad er aan zou gaan, doch betrekkelijk is alles nog goed afgeloopen. De brandweer te Aken is uitstekend georganiseerd en dag en nacht onder de wapenen maar bij groote branden heeft de stad gebrek aan water, daar de spuiten uitsluitend uit putten moeten gevoed worden en deze vrij spoedig uitgeput zijn, zoo zelfs dat na een gewonen brand een deel der stad gedurende een paar dagen zonder drinkwater zit want al de putten in de stad hebben blijkbaar onder- aardsche gemeenschap. Op dit oogenblik houdt een dwaze zaak het Engelsche publiek bezig. Zooals men weet is rood de kleur dei- uniformrokken van het Engelsche leger. Roodrokken is een algemeen bekende naam. Doch hebben de En- gelschen in roode rokken te Waterloo de Fransche grenadiers in roode broeken doen zwichten, in de Transvaal hebben de »roodbaaitjes" het op treurige manier tegen bruine Boeren afgelegd. Deze en andere ervaringen hebben de Engelsche legerautoriteiten doen besluiten, de roode kleur af te schaffen, daar zij een te goed mikpunt oplevert voor de juistheidsgeweren van onzen tijd. De uniformkleur zal nu grijs worden. Hiertegen verheffen zich echter de aan traditie gehechte Engelschen. Zij zijn vergeten dat de Engelsche troepen pas in het laatst der vorige eeuw roode rokken gekregen hebben, en dat die kleur dus niet dagteekeet uit de dagen van Willem den Veroveraar. Men herinnert zich, hoe naar aanleiding van de oploopente Parijs in het laatst van Mei verleden jaar voorgevallen, de vlntransigeanteen inschrijving opende om den prefect van politie Camescasse een »eere-ploer- tendooder" (cassetête d' honneur) aan te bieden. Gelijk het blad meldtis dit voorwerp genoemden ambtenaar onlangs in de zitting der Kamer, goed ingepakt, door een bode ter hand gesteld en het deelt een afbeelding en een beschrijving er van mede. Aan de beide einden van den buigzamen stok is in plaats van den gewonen looden knop een menschenkopje in verzilverd brons aan gebracht, het een van een cipier, het ander van een «souteneur". Op een zilveren bandje in het midden leest men: «Aan den heer Camescasse, - de afgerosten van 26, 27 en 28 Mei '1882". «Wij hopen zeer," zegt de Intransigeantdat de heer Camescasse, trotsch op het verdienen en ontvangen van dit grootsche blijk van de sympathie zijner tijdgenootenhet zorg vuldig bewaren zal. Gelijk de generaalsdie aan hun afstammelingen den degen vermakenwaarmede zij overwonnenzal hij zijn nanevenals den roem zijner loopbaan, dit eeuwig aandenken zijner populariteit achterlaten." Een poging tot moord werd gepleegd 's nachts in den trein tusschen Abbeville en Amiè'ns. Een Engelsch geestelijkeWhitburn komende van Londenwas te Calais gestapt in een wagon le klasse; tegelijk met hem had een ander Engelschman daarin plaats genomen. Voorbij Abbeville viel Whitburn in slaapeen kwartier later werd hij wakker door een hevige pijn aan het hoofd en het bloed stroomde hem over het gezicht. Zijn medereiziger was bezig hem met een beitel te slaan. De geestelijke riep om hulp en worstelde met zijn aan randen in den naburigen wagon werd de alarmschei geluid; de trein hield stil en de geestelijke was gered. De moordenaar trachtte zich met een revolver dood te schieten, maar men kwam hem vóór en hij is in de gevangenis van Amiëns. Whitburns toestand is niet gevaarlijk. In het land van de Sport, te Leicester, had dezer dagen een eigenaardige wedren plaats, tusschen een bicyclist en een renpaard. De uitgeloofde prijs bedroeg 50 pd. st. In 't eerst was het paard een goed eind vooruit, maar allengs verminderde de afstand tusschen de velocipede en den draver. Toch kon de tweewieler, ondanks de grootste inspanning, den viervoeter niet inhalen. Het verschilde wel niet veel; het paard Jegde toch den weg af in 16 min. 2 sec., de bicycle in 16 min. 30 sec. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen naar Cortgene ds. J. W. J. Kalkman te Nieuw-Lekkerland, die bedankt heeft voor 't beroep naar Noordeloos. Bedankt voor Waarde door den cand. K. A. Nijenhuis. Benoemd tot onderwijzer aan de school te Wageningen de heer B. Hengeveld, thans hoofd der school te Sasput. Benoemd tot onderwijzer aan de school te Bolnes de heer K. Keemink te Middelburg. Benoemd tot hoofd der zoogen. school met den bijbel te Ter Neuzen de heer H. II. Dieperink Langereis, te Stad aan 't Haringvliettot onderwijzeres aan school M. te Amsterdam mej. D. v. Strien te Wolfaartsdijk. De arroridissements-onderwijzersvergadering in het Arr. Oostburg zal gehouden worden op 25 Juli a.s. Als een curiositeit wordt ons gemeld, dat bij een der stemmingen op de classikale vergadering te Goes, gehouden 27 Juni j.l., ook de naam Balthasar Gerards uit de bus kwam en wel 's nam. 3 ure, juist toen de uitslag der verkiezing te Delft bekend kon zijn. Bij de examens aan de Pol. school te Delft zijn o. a. geslaagd voor C. art. 61, civiel ingenieur, de heeren: R. v. d. Broek en J. J. Flohil. Benoemd tot onderwijzeres aan school M. te Am sterdam Mej. J. J. v. d. Bent te Brouwershaven. (Vernieuwde plaatsing wegens vroegere misstelling.)

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3