Buitenlandsch Overzicht. Bij liet eerstdaags te openen station te Sneek is benoemd tot chef de heer D. Kleijn van Willigen, stationschef te 's Heer Arendskerke. Tot stationschef aldaar is benoemd de heer Drubben, thans 3e klerk te Z wal uwe. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de miliioenen-juffrouw. De hoofdpersoon, Jaantje Cornelia Struik, is veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 2 boeten elk van f 100 of subsidiair 14 dagen gevangenisstraf voor elke boeteJan Hendrik van Zutphen is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstrafEmanuel David Consen- heim tot één jaar gevangenisstraf. De overige beklaag den, Gerrit Struik, Antonie Hoetink, Jools Jacob Jools en Nicolaas van der Heem, zijn vrijgesproken. Naar men verneemt heeft Jaantje Cornelia Struik hooger beroep tegen haar vonnis aangeteekend. De off. van Justitie te Rotterdam heeft appèl aan geteekend tegen de vrijspraak van G. Struik, A. Hoetink, Jools en v. d. Heem. Bij arrest van het Hof te Leeuwarden is Jan Melis, oud 61 jaren, lederhandelaar, wonende te Onderdendam, thans in hechtenis, verwezen naar de openbare crimineele terechtzitting, om terechtgesteld te worden ter zake van in den nacht van 6 op 7 Mei zijn huishoudster Margaretha Meijer opzettelijk door ver stikking te hebben gedood, en alzoo van de misdaad van moedwilligen doodslag. Het hof te 's Hertogenbosch deed Zaterdag uit spraak in zake de leden der gefailleerde bankiersfirma Wolters te Yenloo. Jean Wolters werd tot 2 jaar en Jacques Wolters tot 1 jaar cel veroordeeld. De Min. van Financiën herinnert de belanghebbenden, dat de nog in omloop zijnde schatkistbiljetten, uit gegeven in de maanden, Januari en April j.l., blijkens de bekendmaking in de St.-Ct. van 21 April j.l. aflosbaar zijn gesteld op 1 Juli 1883. Te Amsterdam zal een «Feestgebouw" worden opgericht naar plannen van den Architect, den heer J. Springer, tegenover den Parkschouwburg in de Parklaan. Het wordt bestemd voor tooneelvoorstellingen of muziekuitvoeringen en tevens zoo ingericht, dat er niet enkel zoowel comedies, opera's en concerten als groote vergaderingen in kunnen gehouden worden, maar het geheele materieel zal er in voorhanden zijn om er een smaakvol ingericht circus van te maken met stallingen voor 40 paarden. Het gebouw, waaraan eerstdaags wordt begonnen, moet met April a.s. voltooid zijn en komt dan onder directie van den heer Jacobus Grader. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft den directeur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden verzocht, ten zijnen koste de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken. Natuurlijk is dit aanbod dankbaar aangenomen. Men schrijft uit Winterswijk: Voor 15 jaren vertrok van hier naar Amerika een jonkman, die aan zijn verplichtingen ten opzichte van de nationale militie geheel had voldaan, alleen verzuimde hij bij de laatste inspectie tegenwoordig te zijn, wijl zijn vertrek naar de nieuwe wereld op handen was. Dezer dagen teruggekeerd, wilde hij zich in 't huwelijk begeven met een voormalige dorpsgenoote. Donderdag ten gemeentehuize zijnde om in ondertrouw te worden opgenomen, werd de nieuwe wereldburger in arrest genomen en als déserteur gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Gelukkig het land, waar de wet zoo streng recht vaardig wordt toegepast, jaren na het plegen van zoo vreeselijk een misdrijf! De «deserteur" kan nu in de gevangenis kalm nadenken over de dwaasheid om de nieuwe wereld te kiezen boven het vi'ije Nederland. De raad van beheer der Nederl.-Indische Spoorweg maatschappij roept houders van 3 pCt. oblig. op, om op te geven tot welken prijs zij deze aan de Maatschappij wenschen aan te bieden. Dit jaar is f 450,000 voor aflossing beschikbaar. Op het te Londen vergaderde internationale visscherij- congres heeft prof. dr. Hubrecht van Utrecht een voordracht gehouden over de oester-cultuur. Men zegt dat binnenkort de Graaf van Vlaanderen de Amsterdamsche tentoonstelling zal bezoeken en dat H. M. onze Koningin binnenkort een bezoek zal brengen aan de Belgische Koninklijke familie te Laeken. De Ned. Maatschappij ter bevordering dei' Pharmacie heeft te Amsterdam haar 32e algemeene vergadering gehouden. Zondag, Maandag en Dinsdag, 8, 9 en 10 Juli a.s., zal te Amsterdam gehouden worden de 34e algemeene vergadering van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde. In de afgeloopen week werden te Rotterdam door de pokken aangetast 28 personenhet aantal sterf gevallen was 12. Door Burg. en Weth. is aan de bui-gerij officieel kennis gegeven, dat zoolang de ziekte epidemisch heerscht, geen kermis kan gehouden worden. Wegens het epidemisch voorkomen van de pokken aldaar zijn de miliciens en verlofgangers van de lichtingen 1880 en '1881, behoorende tot het eerste en tweede regiment veld-artillerie en genietroepen, van opkomst onder de wapenen vrijgesteld. In de Rietlanden te Amsterdam is de muggenplaag weder begonnen. Tusschen Valkenburg en het Haagsche Schouw is uit de Wetering bij den straatweg naar Leiden het lijk opgehaald van een heer. Het was geheel naakt en de kleeren, bestaande uit een lakensche jas en vest, lichte pantalon, een hoed van binnen gemerkt M. G., vond men aan den wal, zoomede een gouden horloge en ketting, een stok, ongeveer 12 gulden, een spoorkaartje AmsterdamDen Haag, gedateerd 28 Juni, een briefje waarop weder de letters M. G., en eindelijk een tramkaartje van den Haagschen tram, terwijl zich aan een vinger twee gouden ringen bevonden. Het lijk werd door dr. Van Rijn van Katwijk ge schouwd en vervolgens naar Valkenburg gebracht. Verscheiden personen hadden den heer, die er toen deftig gekleed uitzag, des voormiddags in den bewusten omtrek gezien, in een houding evenalsof hij iets zoekende was. Het lijk moet herkend zijn voor dat van den heer M. G. uit Haarlem. Op de kermis te Ilellevoetsluis was een kalf met zes pooten te zien. Eenige mariniers, die dat natuurwonder bezochten, kregen achterdocht, bekeken het beestje bijzonder nauwkeurig en kwamen tot de ontdekking, dat men hier niet met een werkelijk kalf, maar met een min of meer kunstig nagebootst dier van dat soort te doen had, waaraan men dan ook evengoed tien als zes pooten had kunnen naaien. Die ontdekking werd te belangrijk gevonden om het daarbij te laten. Het kalf werd met gejuich uit de tent, waarin het tentoongesteld werd, ontvoerd en medegenomen naai den mallemolen, waar het eenige toertjes mede maakte. Tegen die draaierij scheen het echter niet best te kunnen, want van lieverlede wellicht ook tengevolge van de ietwat hardhandige behandeling van het steeds aangroeiend getal bewonderaars begon het enkele pooten te verliezen, totdat eindelijk de geheele romp uiteen viel, welke romp bleek te bestaan niet uit vleesch en been, maar uit hooi en stroo met een kalfsvel overtrokken. Amst. Te Gramsbei-gen is Zaterdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Eberhardt, ge- pensionneerd majoor der infanterie, geb. te Rithem den 27 November 1798 en van 1814 tot 1859 in actieven dienst bij het leger. De luchtreizigers Godard en Crommelin, vergezeld van twee liefhebbers, zijnde een heer van de Zaan en een bejaarde dame, zijn verleden week te Utrecht in Tivoli opgestegen en na een zeer prettigen tocht door het luchtruim, niet ver van Apeldoorn nederge- komen. Opgestegen te Donderdag nam. 5,22 uit den tuin van Tivoli, landden zij om half tien bij Apeldoorn, waar zij door de toegeschoten bewoners der plaats op alle mogelijke wijze geholpen werden. De medereizigers waren de heer Klaas de Vries Rz. van Zaandam en mevr. C. van Wichevoort Crommelin, geb. Druyvesteyn. Bij den onlangs gehouden wedstrijd, uitgeschreven door den raad van beheer over het museum van kunstnijverheid te Haarlem, zijn aan de volgende inzenders bekroningen ten deel gevallen: Voor meubelmakers, meesters of gezellen, in Neder land gevestigdEen deurpaneel in renaissanse-stijl, van noten- of eikenhout, met profileering en ornementale versiering. Bronzen medaille, de heer S. I. Detmar te Amsterdam. Borduurwerk: wedstrijd uitsluitend voor Nederland- sche dames. Een geborduurde stoel bekleeding (rug en zitting) eigen ontwerp, uitmuntende door sierlijkheid van teekening en harmonie van kleuren. Zilveren medaille, de dames II. J. en J. M. Eylers te Amsterdam. Bronzen medaille, mej. Jeanne Knol te Middelburg. Op 20 Mei of omstreeks dien tijd is op het eiland Krakatoe een indrukwekkend natuurverschijnsel waar genomen, n.l. het ontstaan van een nieuwen vulkaan, althans een geduchte vulkanische werking. Van een ooggetuige, die den 22 Mei met een schip dicht langs het eiland voorbijvoer, heeft men daaromtrent het volgende verhaal: 's Avonds tegen acht ure benoorden het eiland Krakatoe zijnde, dicht onder den wal, zagen wij op eens een zwaie rookkolom opstijgen uit het lage gedeelte van dat eiland, bewesten de beide pieken en dicht bij Verlaten eiland. Deze kolom had een koepel- vorm en de rook was donkergrijs en zeer dicht. In den voet der kolom verschenen bij het begin dei- waarneming 10 a '15 snel elkaar opvolgende donker - roode vuurbundels, die gevolgd werden door min of meer sterke knallen, als van kanongebulder op korten afstand, ten gevolge waarvan het schip zelfs een weinig trilde. Dit verschijnsel onder in de zuil liet zich slechts eenmaal waarnemen, terwijl boven in de zuil aanhoudend bliksemschichten te zien waren, die zich in niets van den gewonen bliksem onderscheidden hun richting was van de atmosferische wolken con centrisch naar de rookzuil. Bij het passeeren van den krater, die, te oordeelen naar den diameter van de rookkolom op het eiland neer, een zeer grooten omtrek moet hebben, bleef de magneetnaald rustig. De van de rookkolom uitstralende warmte was duidelijk aan handen en gezicht te voelen op pl. m. 3 kilometer afstand, terwijl er een sterke moeraslucht werd waargenomen. Toen wij Krakatoe op ongeveer 7 zeemijlen gepas seerd waren, viel gedurende een half uur een dichte regen van fijn grijsachtig zwart zand over het schip. Op tien zeemijlen afstand van het eiland passeerden wij een onafzienbaar veld van drijvend puimsteen en op ongeveer 30 zeemijlen hadden wij weder een onaf zienbare vlakte, met puimsteen bedekt en nu wel zoo dik, dat met een puts wat willende opslaan, die geheel gevuld was met puimsteen, zonder een druppel water, terwijl het schip, 10y2 mijl vaart loopende, geen boegwater maakte en een geluid deed hooren alsof wij door dunne schollen ijs stoomden. Van den vorm des kraters was niets te bespeuren, daar deze tot aan den voet in dikken rook gehuld was. Het eiland Krakatoe ligt in straat Soenda, niet ver van Batavia. Ook te Batavia werd het verschijnsel waargenomen, en wel reeds den 20en. Het was als een aanhoudende aardbeving, waardoor alles trilde, hier en daar pannen van de daken vielen, ruiten sprongen, spiegels van de wanden vielen, muren scheurden en vooral onder de inlandsche bevolking- vrij wat schrik veroorzaakt werd. Er werden ook aanhoudend zware geluiden waargenomen. Men schreef de trillingen niet toe aan een aardbeving, maar aan geweldige persing van de lucht. Kunst, Wetenschap en Letteren. Op een verkooping te Londen bracht een viool van Stradivarius (1687), die Ole Buil naar Engeland had gebracht, 500 pd. st. op. Twee violen van Guarnerius gingen voor 290 en 245 pd. st., terwijl een Rugerius eens het eigendom van George IV van Engeland, met 330 pd. st, werd betaald. De beroemde Amerikaansche dichter en schrijver Edgar Allan Poe bewoonde indertijd een huis te Fordham bij Baltimore. Dit huis is dezer dagen verkocht voor 7000 dollars en zal mogelijk als een reliek bewaard blijven. De losbol-dichter heeft trouwens reeds een standbeeld, te Baltimore in 1875 opgericht. Hij was aldaar geboren in 1809 en is er ook gestorven, n.l. den 7 October 1849, in een gasthuis. Het is waarlijk curieus hoe dit jaar, nu te Amsterdam de groote internationale, koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling gehouden wordt, zich kenmerkt door groote beweging op 't gebied van de koloniale politiek. Nu de ratten eenmaal aan het spek zijn, komen ze uit alle holen en gaten om ook iets van den buit te krijgen, of liever te nemen. Het jongste nieuws in dit opzicht is, dat de Portugeesche Gouverneur van Mozambique besloten heeft de belangrijke positie aan de kust van de Shire-rivier te annexeeren en dat er met dat doel een expeditie is uitgerust, daar de in boorlingen zich tegen de annexatie verzetten. Dit laatste klinkt al heel origineel. Maar met veel recht mag men vragen wat Portugal met nog meer land in te palmen op de Oostkust van Afrika toch noodig heeft. Wat het daar thans bezit is reeds veel te veel voor een landje, dat evenals 't onze maar klein is. Thans reeds heeft Portugal op de Oostkust onderscheidene posten waar het nooit of hoogst zelden naar om ziet. Voor een jaar of drie deelde een uit die streken terug gekeerd reiziger zelf Portugees daarvan ver makelijke staaltjes mede. Hij had posten bezocht waai de Europeesche gezaghebber in geen twee jaar brieven, kranten noch tractement had ontvangen. Op een anderen post vond hij een majoor als commandant met zes

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2