Buitenlandsch Overzicht. Volgens mededeelingen van het Beiersche meteoro logisch instituut is nu reeds door gedane waarnemingen betreffende de onvveders gebleken, dat de onweersbuien zich met de grootste hevigheid voortbewegen langs de grenzen van twee plaatselijke depressies en onaf hankelijk van de plaatselijke windrichting. Men neemt dit trouwens ten deele waar als men gadeslaat hoe vaak een onweersbui zooals men zegt tegen den wind intrekt. Het instituut ontvangt de gegevens van 270 vertrouwbare waarnemers, doch dringt er op aan dat op nog veel meer punten waarnemingen zullen gedaan worden. Dit is natuurlijk, de kennis van den gang en de regelen der weersveranderingen is voor den mensch niet verborgenzij is langs den empyrischen weg te verkrijgen, doch deze bestaat in waarnemingen en hoe talrijker die zijn, des te meer vertrouwen kan men schenken aan de daaruit afgeleide regels. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Clinge, bij Hulst, is een vrouw door den bliksem gedood. Te Ooltgensplaat zijn de landbouwers D. v. Kempen en zijn beide zoons, terwijl zij op het veld waren, dooi' den bliksem getroffen en alle drie gedood. Bij datzelfde onweder sloeg de bliksem te Oud- Beierland in een woning, waaraan schade werd ver oorzaakt, doch geen brand ontstond. Te Kralingen is een koe in de weide door den bliksem gedood. Te Goudswaard werd ook een koe in de weide doodgeslagen, alsmede een te Overleek onder Mon nikendam. Aan de Blauwesluis onder Steenbergen is een hofstede door den bliksem afgebrand. Te Eindhoven sloeg de bliksem in den toren van liet R. Kath. Liefdehuis, nam een gedeelte van den haan en een aantal dakleien mede en trof een der zusters aan de hand, waardoor de hand en de arm opzwollen. Te Leerop (N,-Brabant) is de bliksem in een molen geslagen, waardoor een der wieken verbrijzeld werd en brand ontstond, die echter spoedig gebluscht was. Op de rivier voor Dordrecht is een matroos van een Duitsch schoenerschip verdronken. Te Scheveningen heeft zekere Arie Jacobus Bouwens, verversknecht, oud ongeveer 20 jaren, een paard ge stolen en wel een der paardjes, die aan het strand te huur worden aangeboden aan vreemdelingen, die een ritje willen doen. De dief had het paardje gehuurd voor 3 uren tegen f 2,50, en dat geld vooraf betaald, maar hij is verdwenen met het paard. Later is hij in den Haag gezienhij heeft het dier dus vermoedelijk ergens verkocht. Ook heeft te Scheveningen een elfjarig meisje bij een der onderwijzers aldaar, met behulp van over- klimming en insluiping, een horloge met ketting ge stolen, Het feit werd ontdekt en nu bleek, dat de dievegge het horloge in het duin had begraven, waar zij het nu ook de politie heeft aangewezen. Wede]' heeft een schouwburgbrand menschenlevens gekost. Te Dervio, in de Italiaansche provincie Como, is Zondagavond tijdens de voorstelling brand ontstaan in den schouwburg, met het treurig gevolg, dat 47 personen zijn omgekomen en '10 gekwetst. Volgens nader bericht is deze ramp niet in een schouwburg maar in een koffiehuiszaal voorgevallen, waar een vertooning van een marionettenspel geschiedde. De brand ontstond door het vuurwerk dat de voor stelling opluisterde en waardoor brand ontstond in een schuur naast de zaal. Terwijl met boomen geladen transportwagens, die uit de kazerne der genietroepen te Utrecht naar de legerplaats bij Soesterberg vertrekken, de brug over waren en daarna van een zekere hoogte de laan in reden, liep een der wagens schuinlinks; de stukrijder kon de paarden niet wenden, en zoo ging alles de gracht in. Het kostte veel moeite de paarden, die vast waren aan den wagen, te reddeneen daar van heeft veel geleden eer de strengen doorgesneden waren en hij weder op den wal was getrokken. De stukrijder had het tevens hard te verantwoorden; hij lag in het water en ieder oogenblik dreigde de geladen wagen op hem neer te storten, terwijl hij met een voet nog in den stijgbeugel zat. De sergeant-majoor Robertz aarzelde geen oogenblik om geheel gekleed in net water te springen, en had het geluk den stuk- rijder uit zijn netelige positie te verlossen. De wagen is daarna met vereende krachten spoedig op het droge gehaald. Te Chatham, te Rochester en te Cambridge hebben hevige onweersbuien veel schade berokkend aan ge bouwen en oogst; te Chatham werden allen in het wachthuis bij den «Dockyard" door den bliksem ge dood; te Haslingfield ging het onweer gepaard met een hevige hagelbui. In Cornwallis werden op verschillende plaatsen schokken van aardbeving waargenomen. De Cevennes zijn met sneeuw bedekt. Door overstrooming van de Missouri en van de Mississippi staat een groote uitgestrektheid land onder water, o. a. tusschen St. Louis en Cairo. De schade, aan den oogst toegebracht, is zeer aanzienlijk. Ofschoon er tegenwoordig op het terrein der groote politiek weinig omgaat en het badseizoen, dat door gaans 'ttijdpeik is van kenteringen en schommelingen in die groote politiek, reeds is aangevangen, gaat er toch wel het een en ander om, dat de aandacht ver dient. Zoo is de dreigbrief van den Paus aan den heer Grévy, president der Fransche Republiek, wel een feit, dat eenig gewicht heeft. Het kan zelfs in de gevolgen van veel beteekenis worden. Die brief is, gelijk men zich herinneren zal, een protest tegen de vermeende of beweerde verdrukkingen, die de kerk in Frankrijk bepaaldelijk van de Fransche Regeering te verduren heeft, 't Is waar, van die verdrukkingen is wel niets gebleken noch te zien, maar zoo is de taktiek der Vaticaansche politiek: waar zij niet heersehen kan, daar speelt zij de verdrukte onschuld en de vermoorde onnoozelheid. Dat dit meermalen indruk gemaakt heeft op de groote menigte der goedgeloovigen en bekrom penen en zoo al geen op nieuw gevestigde wereldlijke macht, dan toch wereldlijk medelijden zich uitende in een van alle kanten des aardbodems op de Vati caansche schatkist richtenden stroom van klinkende munt, is van historische bekendheid. Maar ondertusschen was 't voor President Grévy een lastige zaak, dat hij dien wel eenigszins persoon lijken, maar toch van algemeene strekking zijnden brief van den Paus kreeg. Daarop een besluit te nemen, in welken zin clan ook, zou hem in een moeielijk parket kunnen brengen. Hij vertegenwoordigt immers niet liet persoonlijk gezag, hij draagt geen kroon en kan niet op eigen houtje, gelijk wijlen Napoleon III en de nog levende keizer Wilhelm, recht streeks met liet Vaticaan zich inlaten. Niet onwaar schijnlijk achten we dan ook het Dinsdag in de cou loirs van de Kamer fondloopende gerucht, dat in den Ministerraad besloten was, dat Grévy, die persoonlijk den brief heeft ontvangen, daarop ook in zijn privé zal antwoorden en dat hij in dat antwoord den Paus te verstaan zal geven, dat hij den diplomatieken weg had behooren te volgen. Op deze wijze zou Grévy uit de moeielijke positie blijven, waarin hij 'geraken kon door iets van zijn persoonlijk gevoelen te doen blijken. Is het nu waar, dat Grévy in dien geest den brief zal beantwoorden, of dit misschien alreeds gedaan heeft, dan zal het de vraag zijn of de Paus er toe over zal gaan zich aan 't aangewezen officiëele adres te ver voegen. Wij kunnen niet inzien dat de tegenwoordige Fransche Regeering er toe over zal gaan den Paus handjes te geven. Dat zou het begin van het einde der Fransche Republiek zijn. Sedert den val van het bewind der mannen van den 16 Mei is de Fransche regeering beslist anti-clericaal geweest; de ervaring van eenige jaren heeft nu al geleerd dat zij daardoor sterk is geworden en meer en meer vertrouwen heeft gewonnen. Radicaal is zij geenszins, getuige liaar houding tegenover den altoos ietwat Jacobijnsch gezinden gemeenteraad van Parijs en baar krasse optreden tegen de woelgeesten in 't Zuiden en te Parijs. Wat zou de tegenwoordige Fransche Regeering zonder zichzelve en de Republiek op te offeren, den Paus meer kunnen geven dan zij thans doet, n.l. hem alle respect toedragen als hoofd der Kath. kerk, doch die kerk niet verwarrende met den staat en de burgerlijke maatschappij? Zij kan zichzelve niet vernederen, b. v. tegenover diegenen der Fransche bisschoppen, die open lijk in hun diocesen laten aflezen dat officieel door de Regeering goedgekeurde leerboeken der Rijks-in richtingen van onderwijs op den index gezet zijn. Evenmin kan zij toegeven tegenover bisschoppen, die openlijk optreden voor de oude, lang vervallen witte Bourbons. Het is anders een zonderling teeken des tijds, het Vaticaan schacherende met den Keizer van Duitschland en met den President der Fransche Republiek en dat met 't zelfde doel, n.l. dien twee wereldrijke potentaten den grond onder de voeten weg te graven, alles a. m. d. g. en tot voordeel van dat zonderlinge wezen dat de kerk heet. Intusschen gaat de sinds eenigen tijd boven aan op de agenda staande koloniënjacht van Frankrijk en Engeland steeds haar gang. Het zou curieus zijn om te zien als Engeland en Frankrijk nog een plaatsje vroegen op de tegenwoordige internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam, ten einde daar eens in alle kleuren en geuren de waarheid en niets dan de waarheid op 't stuk der koloniale politiek van de beide landen gedurende de jongste jaren te exposeeren. Dan kregen we de Tunesische en de Egyptische, de Trans- vaalsche en de Madagaskarsche, de Tongkingsche en de Nieuw-Guineasche, de Borneosche en de West- Afrik aansche, kortom al die leelijke zaken eens goed onder de oogen en onder den neus. "Wij vreezen, dat zij alle in allen deele een onaangenamen indruk zouden maken. Men moet echter erkennen, dat toch niet volstrekt alles er zoo leelijk uitziet wat er van koloniale kwesties te zeggen valt. Zoo is de zaak van de herziening der conventie van Engeland met de Transvaal een klein stapje vooruitgebracht. Aanvankelijk en nog tot weinige dagen geleden, stond 't plan vast, dat een Engelsche Regeeringscommissaris, 't zij dan Lord Reay of een andei', naar Pretoria zou gezonden worden om te onderhandelen over een herziening der conventiedoch nu is onverwachts gebleken dat het Transvaalsche Gouvernement een commissie van gemachtigden naar Londen zal zenden of reeds heeft gezonden om de onderhandelingen te voeren over de herziening, daar de tegenwoordige toestand niet is vol te houden en vroeg of laat tot een nieuwe breuk en tot vernieuwden oorlog zou leiden. Uit Rusland verneemt men, dat er weer een achter uitgaande beweging door de Regeering gemaakt is. Zoo gezegd naar aanleiding van de wanordelijkheden, die onlangs te Petersburg zijn voorgevallen, tijdens de kroningsfeesten te Moskou, is er een groote verandering in de gemeentebesturen gebracht, vooral voor Petersburg. Tot nu toe, al was 't ook niet sinds lang en reeds voor de vierde maal, was er scheiding tusschen het burgerlijk administratief bestuur en 't militaire gezag. Dit is nu weder veranderd en andermaal de militaire dictatuur, d. i. zooveel als de staat van beleg ingevoerd. De reactie gevoelt zich blijkbaar sterker dan ooit, nu de Moskousche comedie zoo ongestoord is afgespeeld. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Ofschoon voor een paar dagen het bericht dat te Damiette in Egypte de cholera was uitgebroken, is tegengesproken, met de opheldering dat de ziekte gevallen geen cholera waren, zoo blijkt nader dat het wel degelijk de cholera is die haar kwaadaardige klauwen in het Nijlland heeft geslagen. Maandag zijn te Damiette 42 personen overleden, waaronder 28 bepaaldelijk aan cholera en de 14 overige vermoedelijk ook aan dezelfde ziekte. Te Alexandria werd gezegd dat ook te Mansurah twee gevallen waren voorgekomen Men weet hoe vreeselijk vooral de eerste periode eener cholora-epidemie in het Oosten is, waar zooveel aanleiding tot besmetting is in de verregaande on reinheid van de huizen en straten en niet minder van de bevolking zelf. Er is dan ook onder de lieden, die zich verplaatsen kunnen, een paniek ontstaan velen verlaten het land, vooral uit Cairo. Rondom Damiette is een afsluitingscordon van troepen ge trokken en het spoorwegverkeer met de plaats is afgesneden. Damiette is een stad van 30000 zielende omtrek is ook zonder cholera zeer ongezond. Dinsdag zijn te Damiette 47 personen overleden, waarvan 37 aan cholera. Te Mansurah kwamen 7 gevallen voor, waarvan 2 met doodelijken afloop. Te Port Said werden twee gevallen geconstateerd, waarvan 1 met doodelijk gevolg. Men meent dat de cholera aan de Nijlmonden, zoo niet ontstaan dan toch bevorderd is, door de menigte lichamen van aan veepest gestorven dieren, die de achtelooze bevolking in de rivier heeft geworpen. Volgens een bericht uit Tongking aan den Engelschen Standard zouden 12000 man Chineesche troepen te Shangaï geconcentreerd zijn en zouden de Annamieten beneden Hanoi een sterke positie hebben bezet. Te Londen was men er geenszins gerust op dat de onderhandelingen tusschen den Chineeschen gezant en de Fransche regeering tot een goed einde zouden leiden. China zou zijn protectoraat over Annam krachtig willen handhaven. Een aardig zakduitje. Toen de Ameri- kaansche spoorwegkoning van der Bilt onlangs naar Eui'opa zou vertrekken, heeft hij een millioen dollars uit de nationale bank te New-York genomen. Een zijner vrienden vroeg hem wat r ij met al dat geld moest uitvoeren. »Ik heb gehoord, antwoordde hij, dat men in Europa veel fooien heeft te geven als men op reis is." Als hij 't nu maar niet nog erger maakt met fooien te geven dan de millioenen-juffrouwwant dan is er voor de andere reizigers geen leven in de plaatsen waar hij zich ophoudt. James Carey heeft Ierland verlatenmen zegt dat hij naar de Bermuda's is vertrokken.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2