ZIERIkSEESCIIE COURANT. 1883. No. 49. Zaterdag 30 Juni. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- sernent Zieriksee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en TRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENHAN. ZIERIKSEE, 29 Juni '1 8 8 3. Er wordt een belangrijk spoorwegwerk voorbereid, dat zal aangelegd worden tusschen den Haag en Scheveningen. Reeds is het Rijnspoorstation aan het Badhuis verbonden door een stoomtramweg. Deze loopt ten Noorden langs de stad, langs Koekamp, Maliebaan en Kanaal en vervolgens door de duinen nagenoeg recht op het Badhuis aan. Nu wil echter de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij haar station ook met het Badhuis in verbinding brengen en daartoe een weg aanleggen bezuiden de stad en Scheveningen. Deze weg zou te Scheveningen achter de armenwijk aldaar, die onder den naam van Citadel bekend is, door een tunnel onder de duinen, misschien zelfs onder het monument voor 1813, de zoogenoemde »naald", door en vervolgens langs den voet der duinen gaan. De lijn zou wat het strandgedeelte betreft alleen gedurende den zomer gebruikt worden en om mogelijk gevaar bij hoogen vloed te voorkomen, zou de tunnel aan de zeezijde een steenen poort krijgen, die rnet ijzeren deuren kan gesloten worden. De tunnel zou van de binnenzijde 8 meter boven Delfïandsch peil en aan de zeezijde 51/2 M. boven den gemiddelden vloed gelegen zijn. Men meent dat de lijn niet enkel ten gerieve der badplaats, maar ook van handel en fabrieken zal kunnen strekken, met name voor den aanvoer van steenkolen naar de Haagsche gasfabriek en voor liet vervoer van visch van Scheveningen. De ansjovisvangst te Bergen op Zoom is voor dit seizoen afgeloopen. De vangst is zeer gering geweest en de kwaliteit is beneden het middelmatige. Bij den Voorzitter der Eerste Kamer is ingekomen het officiëele antwoord namens Z. M. den Koning, op het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer, terzake het overlijden van Prinses Marianne. Blijkens mededeeling van den Ned. consul te Alexan dria aan de gezondheidscommissie aldaar, heerscht de cholera te Padang epidemisch. Het Handelsbl. vestigt de aandacht op de dezer dagen door den Hoogen Raad gedane uitspraak in zake het vonnis van het hof te Amsterdam, waarbij de heer A, Roland Holst jr. was veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf wegens weigering van de eeds aflegging, toen hij geroepen was om in een strafzaak te getuigen. De uitspraak van den Hoogen Raad is, zoo men weet, dat het vonnis van het hof van Amsterdam vernietigd is en de zaak verwezen naar een aangrenzend hof, dat te Arnhem, om op nieuw te worden berecht en zulks op grond dat het niet voldoende is, dat de enkele verklaring van een getuige dat hij niet behoort tot een kerkgenootschap dat den eed verbiedt, worde aangenomen als grond om te besluiten dat hij dan tot eenig kerkgenootschap behoort dat den eed toestaat en hij dus verplicht is den eed af te leggen. Het hof te Arnhem zal dus een geloofsonderzoek moeten in stellen met betrekking tot den heer Holst en nu vestigt het Handelsbl. hierop de aandacht en vraagt waar dit toe zal leiden? Natuurlijk tot een reeks van belemmeringen in den gang der eventuëele processen, zoodra 't daarbij maar iemand in 't hoofd komt de eedskwestie er bij te halen. Het blad ziet in het thans gewezen arrest van het hoogste reclitscollegie een stap nader tot de opheffing van den eedsdwang. Aan het telegraafkantoor te Rotterdam is door dagblad-correspondenten aan berichten over het proces der millioenen-juffrouw f 1400 verseind. Gelijk te verwachten was heeft het monsterverbond het te Delft gewonnen, De cand. der Dordsche en Roomsche clericalen, mr. A. H. M. van Berckel, is met '1468 stemmen gekozen tot lid der Tweede Kamer. De heer mr. A. E. J. Modderman, cand. der liberalen, heeft het gebracht t.it 1385 stemmen. Hieruit blijkt, dat zonder het monsterverbond de liberale cand. zonder twijfel zou gekozen zijn. Pi'ins Roland Bonaparte bezoekt thans de noordelijke provinciën. Te Harlingen werd de Prins begeleid door het Kamerlid den heer Lieftinck, Zondag-avond zou te Nijmegen de eerste voorstelling plaats hebben van de zoogenaamde Passiespelen. Deze voorstelling is echter niet doorgegaan, waarschijnlijk tengevolge der tegenkanting, welke zij van de zijde der hervormde geestelijkheid ondervond. Van het onderstaande stukje uit de Standaard verdient nota te worden genomen »Dat dr. Jonkman te Praetovia hartelijk ontvangen wordt, is onze eigen bede aan onze vrienden aldaar geweest. Daarin ligt dus geen de mintse reden voor de Zuid-Afrik. Vereen., om Victorie te kraaien. Wel daarentegen, indien zich bevestigde, dat ds. Du Toit metterdaad op dr. Jonkman een toost zou hebben uitgebracht, waarin hij onze houding in deze zaak zou betreurd hebben en ons dus gedesavoueerd. We zullen persoonlijk bij ds. Du Toit informeeren, of deze mededeeling juist is. Is ze dat niet, waarover triomfeert men dan? En is ze dat wel, het zij zoodan zullen we eerlijk weg erkennen, ons in de bedoeling van onze vrienden glad te hebben vergist". Dat ds. Du Toit bedoelden toost heeft uitgebracht, is, zooals ons uit bijzondere inlichtingen bleek, boven allen twijfel verheven. Wij gelooven trouwens ook niet, dat iemand twijfelt aan de waarheid van het mede gedeelde. Het jaarverslag der Spaarbank te Rotterdam toont, dat deze instelling zelfs na de opening van de Rijks postspaarbank nog voortdurend in uitbreiding toeneemt. Er werd in 't 65e boekjaar, 1882/83, f 24,144,91 méér ingelegd dan in 't vorige jaar en het totaal bedrag van hoofdsom en rente aan de inleggers ver schuldigd. bedroeg op 30 April 1.1. f 6.790,938,06 of f 339,557,58 méér dan een jaar te voren. Er werden 7633 boekjes uitgegeven, zegge 110 meer dan in 't vorige jaar en in 't geheel zijn er thans 39737 inleggers, zoodat de geheele som over allen gelijkelijk verdeeld een bedrag van f '170,89 voor iederen spaarder zou geven. Het reserve-fonds der bank bedraagt f 1,071,029,10 en is dus in 't afgeloopen boekjaar met f 66,969,755 vooruitgegaan. Dit fonds bedraagt 15,77 van 't hoofdkapitaal. Zondagavond komt het gezelschap van het »Odéon" te Parijs te Rotterdam eene voorstelling geven van George Sands Marquis de Villemer". Het treedt in de Doele op. Te hopen is, dat het gezelschap, welks kunst boven allen lof verheven is, daar een beter onthaal zal vinden dan te Amsterdam, opdat het ten minste den indruk meekrijgt naar Parijs, dat er althans nog één stad in Nederland is, waar 't publiek in staat is een zeldzaam kunstgenot te waardeeren. Naar wij vernemen, zijn tot leden der Jury voor de bekroningen op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling o. a. nog benoemd de lieeren C. J. Eckhart, E. Prins, J. Bienfait, W, H. Van Hasselt, W. A. M. Piepers, allen te Rotterdam. De schoone dagen voor de tentoonstelling beginnen aan te breken. lieden en morgen worden de proefne mingen gedaan met de beweegkracht in de galerij der machines, een der merkwaardigste van al de tentoonstellingen tot dusver gehouden. De volgende week zal voor de Amsterdammers een drukke feestweek zijn. Den 6den Juli beginnen het Zangersfeest en de roei en zeilwedstrijd. liet eerste duurt drie, de laatste twee dagen. J.l. Vrijdag speelden te Winsum twee jongentjes, pas drie jaren oud, met elkander: het zoontje van den bakker Meima en Henderikus Vos. Het zoontje van Meima geraakte in het afwateringskanaal, achter Ober gum. Nauwelijks bemerkte het andere kind dit, of het trachtte zijn kameraadje te redden door hem zijn handjes toe te steken en zoo op het droge te trekken. Toen zijn kleine krachten hierin te kort schoten hield hij hem vast er. begon zoo hard hij kon te schreeuwen, tot dat eindelijk Meima het gevaar op merkte en te hulp kwam en 't geluk had zijn lieveling uit het water te halen, die zonder de cordaatheid van den kleinen Vos naar alle waarschijnlijkheid zijn dood zou hebben gevonden. De kleine redder was zoo afge mat, dat hij dadelijk door zijn pleegmoeder naar bed moest worden gebracht. Benoemingen, Besluiten, enz. Door Z. M. den Keizer van Duitschland is aan den heer Mr. W. C. de Crane, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Cousulair Agent van het Duitsche Rijk te Zieriksee en in zijn plaats benoemd de heer W. C. de Crane Jr., Directeur der Zeeuwsche Brand waarborgmaatschappij alhier. Z. M. de Koning heeft, met ingang van 1 Juli, op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. de Vulder van Noorden, als burgemeester van Ileinkenszand. Landbouw. Door de zorg van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, is ten behoeve der leden een belangrijk geschrift opgesteld en uitgegeven. Wij bedoelen de «Beschrijving der Zuid-Hollandsche Methode van Zuivelbereiding" door den heer G. A. Vorsterman van Oyen, te Aar- denbui'g. De heer V. v. O. ontving de opdracht van de samenstelling van een geschrift over het onderwerp den 12 Juni 1882. Hij heeft daarna de zaak op de plaatsen zelf bestudeerd en zijn oordeelkundig werk draagt overtuigende blijken, dat de Maatschappij bij den rechten man heeft aangeklopt. We raden onzen landbouwers ten zeerste de kennismaking met deze belangrijke monografie aan. Kunst, Wetenschap en Letteren. De naar Groenland bestemde expeditie van prof. Nordenskjöld is behouden op IJsland aangekomen, waar de voor waarnemingen en studiën op dat eiland bestemde, geleerden aan wal gezet zijn. Den 6 Juni te Reikiavik, de hoofdplaats van IJsland, aangekomen, heeft Nordenskjöld zich onverwijld met een stoombarkas en vergezeld van eenige geologen en botanisten naar Borgardjord begeven om de steenkolenlagen, die in de nabijheid der Hvit A gevonden worden, te onderzoeken. Volgens ingewonnen berichten was de Oostkust van Groenland dit jaar niet zoo dichtbezet met drijfijs als andere jaren wel het geval pleegt te zijn, zoodat de expeditie veel kans had haar doel te zullen bereiken.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1