te hebben genomen, konden we toch niet scheiden. Toen naar boord. Daar vonden we 'tdek onder de tent smaakvol met lampions verlicht, en allen present. De wakkere kapitein met zijn even wakkere en geschikte equipage hervatten hun functies en statig stoomden wij de Schelde weder af, terwijl de honderden lichten van de kaden en huizen der stad en van de schepen op de rivier ons pad verlichtten. Er heerschte de beste stemming aan boord en die bleef heerschen tot het eiude der reis toe. Veel geslapen werd er nietmaar des te meer geschertst, gelachen, rekenschap gegeven van de indrukken en ervaringen van den dag. Slechts enkele philosofen onder ons toonden zich zoo onkwetsbaar voor al de drukte en 't jolig rumoer, dat zij er door heen sliepen als rozen of mogelijk wel als ossen. Noch de nu en dan bespeelde groote trom en bekkens, noch 't loos alarm van een brandend schip op de rivier kon hen uit Morpheus armen rukken, en zij ontwaakten eerst toen 't reeds helder dag was en de „Zierikzee" zich bitter lag te vervelen in de sluis te Hansweert, waar de dienaren van den fiscus maar niet konden begrijpen, dat het erg onpleizierig is, als men voor zijn pleizier is uitgeweest, verplicht te worden om tweemaal voor dezelfde zaken te offeren in 's Lands schat kist. Den hofmeester ging dit natuurlijk nader aan de beurs dan ons, maar wij hadden er toch 't wachten van. Een lesje in 't wachten kregen we ook nog te Wemeldinge, waar 't zelfs nog langer duurde dan te Hansweert. Het duurde daar zelfs zoolang, dat er op de hooge sluiskaden een geïmprovi seerde markt ontstond van kersen, aardbeien en nieuwe aardappelen en 't was aardig om te zien hoe snel de inlanders het in den neus hadden dat er wat aan die pleizierreizigers te verdienen was. Aardig en prettig was 't dat allen aan boord onder al dat wachten zoo goed gestemd bleven. Raadpleegden sommigen ook al met zekere bezorgdheid 't horloge, denkende aan de zaken die thuis hun weder wachtten, allen bleven prettig gestemd en onberispelijk netjes. Dat kon niet beter en ik vour mij weet geen beter bewijs voor het uitnemend slagen der geheele onderneming, dan juist die goede, aangename, prettige harmonie, die bleef heerschen tot we even over achten, onder de vroolijke tonen der muziek, aan de kaai aan wal stapten en uiteen gingen een iegelijk naar zijn hnis. Nu, Hokvast, zoudt ge nu niet gaarne daar ook bij hebben willen zijn? Adieu. 1.1. WERTHER. Binnenland. ZIERIKSEE, 2G Juni 4 8 8 3. Het op de werf van de maatschappij »de Schelde" te Vlissingen gebouwde schroefstoomschip »Batavia" nadert zijn geheele voltooiing en zal, naar wij ver nemen, Donderdag 28 dezer zijn proeftocht in zee doen. Na te Middelburg in het dok geweest en van onder nagezien te zijn, is het Zaterdag naar Vlissingen teruggebracht om verder afgewerkt te worden, wat de inwendige betimmering enz. der salons en hutten betreft. Wij waren in de gelegenheid het prachtige en kolossale vaartuig te zien en meenen dat het voor de Vlissingsche werf een gedenkwaardige dag zal zijn als de «Batavia" kant en klaar haar voor goed zal verlaten om den dienst tussclien Rotterdam en Java te gaan vervullen. Al de beste en nieuwste inrichtingen, zoo voor be weging en besturing van 't schip, 't laden en lossen enz., als ten dienste der .passagiers, worden op de «Batavia" gevonden. van zijn 25jarigen diensttijd als commandant, in 1878, werd hem door Z. M. de titulaire rang van majoor verleend. De heer Soutendam heeft in 't geheel 53 scliutterlijke dienstjaren Het Bestuur der «Willem Barents"-vereeniging heeft de volgende telegrammen ontvangen uit Salombal: 1°. «Barents" aangekomen. Allen goede gezondheid. Niets van de «Varna". Te veel ijs om de Karazee binnen te gaan. Gouverneur misschien overmorgen tijdingen «Varna". Dalen. 2°. Volstrekt geen tijdingen «Varna-Dymphna". Geen Russische of Deensche expeditie gezonden. Gou verneur van Archangel belooft alle mogelijke nazoekingen te doen. Verzoek vergunning mijn reis Karazee voort te zetten. Dalen. Die vergunning is door het Bestuur per telegram verleend. De brugwachter C. van der Pol te Harlingen heeft een «witte" raaf gevangen. Dat dit een hoogst zeld zame vangst is, behoeft niet gezegd te worden. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Amsterdam bericht, dat de reden, waarom de Commissie van Toezicht over 's Rijks-Museum aldaar haan ontslag genomen heeft, geenszins is, dat zij zich ontstemd toonde over de benoeming van den heer F. D. O. Obreen tot directeur van genoemd Museum. Welke die redenen zijn, en of de Commissie bij haar verzoek volhardt, zal spoedig blijken. De groote scheepskap op 's lands werf te Amsterdam boven de kiel van de «Kortenaer" en naast het wrak van de «Doggersbank", een gevaarte van 77 meter lang bij 25 meter hoogte en breedte, is onder leiding van de stedelijke brandweer omgehaald. De gegoten ijzeren kolommen, waarop de kap rustte, waren door de hitte gescheurd. Benoemingen, Besluiten, enz. Met 1 Juli wordt aan boord van het wachtschip te Willemsoord in activiteit gesteld o. a. de luit. ter zee le kl. J. A. Kloek. De heer Jacques van Raalte, Nederlandsch en Russisch consul te Glasgow, is door "den keizer van Rusland benoemd tot ridder der orde van Stanislas 2e kl. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Z. D. van der Bilt La Motthe als kapit. der rustende schutterij 3e bat. van Zeeland. Bij Kon. besluit is pensioen verleend ad f 4000 'sjaars aan den gewezen Minister van Justitie mr. A. E. J. Modderman, alsmede een pensioen van f 498 'sjaars aan den gewezen bediende bij den arbeid in de gevangenis te Leeuwarden, Rinders Jans, zich noemende en schrijvende Rinnert Alberts Draaisma. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Hortus Botanicus te Amsterdam heeft een groote aanwinst gedaan door het in goeden staat ontvangen van een merkwaardige plant uit Australië. De plant behoort tot de varens en groeit altoos rondom den voet en den stam van Eucalyptus-boomen. Het exem plaar is dan ook vergezeld van het worteleind van een Eucalyptus. Het geheel woog met den bak, waarin de plant is overgebracht, 3000 kilo. De bekende populaire romansrhrijver, Gustave Aimard, is overleden in het krankzinnigengesticht St. Anna te Parijs. Hij was 63 jaar oud. Het was onjuist dat de schrijver in 't laatst van zijn leven in behoeftige omstandigheden verkeerde. Ilij had o. a. van de firma Dentu een lijfrente van 3500 fr. voor het eigendomsrecht zijner werken. Als curiositeit verdient vermelding een dezer dagen voor het eerst te New-York uitgekomen Chineesch weekblad onder den titel van The Chinese American. Het blad wordt niet met drukletters gedrukt maar langs pliotolitographischen weg, rechtstreeks van de kopy der schrijvers. Het eerste nommer bevatte een inleiding in het Engelsch, doch voor het overige was alles Chineesch. avenue des Arts, of op zijn Vlaamsch tussclien de De Keyser-lei: de liubens-lei en de Kunsten lei. In dat park een wandeling te doen is een waar genot. Men vindt er fraai geboomte, frisscke bloemen, een mooie waterpartij, een aardige bergpartij met een hangende brug, een prachtig gezicht op 't geboomte en de een voudige doch poëtische spitsen van de Jozefs- kerk en nog veel meer; want onderscheidene goed gemaakte heelden versieren het park, en op een der hoeken, juist vóór de genoemde kerk, verheft zich het monument voor den beroemden Antwerpschen burgemeester Looz. Yan standbeelden gesproken, die vindt men te Autwerpen verscheidene. 11 bet park ziet men het gedenkteeken voor den Vlaamschen dichter Theodoor van Rijswijck en het stand beeld voor den schilder Hendrik Leys; verder zagen we nog op andere punten der stad standbeelden voor Rubens (op de Groenplaats), Teniers, Van Dijck, Leopold I, van Schoonbcke en Boduognatus. Een paar andere beelden, n.l. den reus en de reuzin van Antwerpen, zagen we niet; om die te kunnen bewonderen moet men het treffen, dat er juist een nationaal of een plaatselijk groot feest gevierd wordt, dan komen ze buiten en doen zelfs den optocht mee; maar in gewone tijden liggen ze rustig in een pakhuis op de stadswerf. Uit het park togeu wij weder de stad in, daar het tijd werd om naar een der avondvermake lijkheden te gaan. Ongeveer een dozijn van ons had daartoe het Kon. Nederl. Circus Carré uitgekozen, dat juist te Antwerpen was en daar iederen avond eeri voorstelling gaf. Naar Carré dus. Het spreekt vau zelf dat het daar vol was, en 't moest er wel mooi zijn ook. Toch wil ik niet verbeleD, dat de siuds lang geves tigde reputatie van Carré's troep, als van 't beste in dat genre, ons zekere teleurstelling veroorzaakte. Althans eenigen van ons hadden er zich nog meer van voorgesteld. Dit neemt echter niet weg, dat 't toch mooi was. De clowns waren nog clowns, do schoolpaarden toonden nog dat zij goede lessen gekregen hadden, de gedresseerde hengsten waren inte ressant om te zien en de gymnastische hals brekende toeren hoog boven in den nok van do tent waren huiveringwekkend mooi om te zienmaar toch de rest was niet veel waard en men zag dergelijke dingen ook in ieder groot café chantant. De muziek was goed, zelfs veel beter dan een paardenspel doorgaans te hooren geeft. Ondertusschen was een ander groepje naar den Hollandschen Schouwburg gegaan. Of 't daar ook mooi is geweest en hoe mooi, weet ik niet. Als 't nog de moeite waard is, zal ik 't u later meldendoch 't zal wel niet veel geweest zijn. Men zegt toch, dat 't Hollaudsch tooneel te Antwerpen betere dagen gekend heeft dan de tegenwoordige. Wie niet hij Carré of in den schouwburg waren, die waren natuurlijk ergens anders. Van eenigen weet ik zelfs nu nog niet waar ze gezeten hebben de uren van 7 tot 12 a 1. Dat ze ergens geweest zijn is intusschen zeker en dat ze er niet gebleven zijn ook; want op 't appèl 's nachts om 1 ure aan boord ontbrak niemand, die niet vooraf zijn achterblijven behoorlijk geiiunonceerd en gemotiveerd had. Van eenigeu en daar behoorde ik ook onder, weet ik echter wel waar zij nog heen gedwaald zijn, nadat Carré „uit was". België is 't bierland. Dat de Antwerpenaars fameuse bierdrinkers zijn, daar hadden we in den loop van den dag de overtuigende bewijzen van gezien in den gang, die er zat in 't aanrukken, ledigen en op nieuw gevuld aanrukken der glazen, voor en in de talrijke café's en estaminets. Toen 'tlaat was, zagen we zelfs hier en daar op straat individus, die prins Cambrinus blijkbaar al te veel gesproken hadden. Wij voor ons hielden opperbest ons fatsoen en ik zeg vast niet te veel als ik ons zelfs den roep nageef, dien wij, van wie ons te Antwerpen heeft gade geslagen, zeker wel gekregen zullen hebben, n.l. vau een gezelschap fatsoenlijke Hollanders te zijn geweest, die ongetwijfeld weer terug mogen komen. Maar zonder nog een potje Bei- ersch, Pilsener, Bock, Faro of andere biersoort Aangenomen de onderhoudswerken 4883-4884, aan den polder van Scherpenisse, door C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor f 40,088. Voor het maken van een kaaimuur te Kolijnsplaat was minste inschrijver P. Verburg te Kolijnsplaat, voor f 400. liet werk is niet gegund, daar de in schrijving nog boven de begrooting was en 't zal nu in eigen beheer uitgevoerd worden. Zaterdag herdacht de heer M. J. Soutendam, majoor commandant der dd. Schutterij te Goes, zijn 30jarige dienstvervulling als chef dier Schutterij. Bij de vervulling Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Aan het station van den centraalspoor te Kampen is ingebroken en diefstal van geld gepleegd. Ook aan het station te Deventer is dergelijk misdrijf gepleegd. Te Maasheeze is een landbouwer door den bliksem gedood, terwijl hij bezig was een boom te vellen. Onder Wouw, niet ver van Bergen op Zoom, is een hofstede afgebrand. Onder Noordwolde heeft een paardenknecht den dood gevonden door onvoorzichtig het touw, waaraan hij

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2