voor het arrondis- sement Zieriksee. 1883. No. 48. Woensdag 27 Juni. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD INTIEME BRIEVEN. MKiksi:i:s<;iiK courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f I, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, g-elieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. IAEHM. Die zich met 1°. Juli a.s. op dit blad abonneert, ont vangt de vóór dien tijd ver schijnende nommers gratis. Aan mijn Vriend Hokvast. (Slot.) Het Antwerpsehe Museum is om meer dan eene reden hoogst merkwaardig. Het is een soort Walhalla der Vlaamsche meesters en dus in alle opzichten lokaal. Inzonderheid is de voorzaal gewijd aan den roem der Vlaamsche kunstenaars, die men tot een breede volle groep vereenigd op liet kolossale freseo-stnk van Ni- caise de Keizer tegen den voorwand aanschouwt, terwijl ook de andere wanden van deze voor een Mnsenm zoo trotsche voorhal fresco's van dien meester vertoonen, die dezelfde bestemming hebben. Ik zal u natuurlijk hier geen overzicht van de ongeveer 600 schilderijen geven, die de zalen bevatten. Ge weet, dat zij als grootendeels af komstig uit oude kerken en kloosters nagenoeg alle tot de gewijde kunst belmoren. Ik voor mij vind in dit genre weinig behagenmij hindert daarin het overdrevene, 't gechargeerde, vooral 't onnatuurlijke. Stichting haal ik voor mij er niet uit. Dit neemt echter niet weg dat hier vele meesterwerken gevonden worden, zoo van Rubens, dien prins der Vlaamsche kleuren- dickters, als van vele anderen: Jordaens, de Braekeleer, Erasmus Quellinus de jongere, Quin- ten Metsys, de Crayer, de Yriendt en een menigte anderen. De Hollandsche school is er vertegenwoordigd door Jan Steen, v. d. Velde, Rembrandt e. a., de Duitscbe door Holbein, de Italiaansche door Titiaan. Men bewondert ook eenige goede marmeren bustes en groepen, een mixtuur-buste van brons en marmer en eenige keurige miniaturen, alsmzde een kunstige pen- teekening van een modern meester. Voor mij als Hollander was 't nóg iets bij zonders op te merken dat er in de verzameling ook eeu paar kapitale stukken voorkomen, door Koning Willem I indertijd aan liet Museum geschonken. Na 't museum naineu eenigen van ons nog een kerk waar eu wel de kunstig gebouwde, ofschoon wel ietwat overladen en gekunstelde Jesuïetenkerk van St. Charles Borroméus. Het gebouw is een zuiver geconstrueerde basiliek". Wij togen vervolgens groepsgewijze naar den dierentuin, doch alvorens daar aan te landen, gingen velen eerst het panorama zien dat in een groot steeneu gebouw op de place de la Victoire is opgesteld en den slag van Waterloo te aanschouwen geeft. Gij houdt niet van ruzie, evenmin als ik, en dat gij ondanks uw hooge betrekking bij de rustende schutterij, van den oorlog een afschuw hebt, weet ik. Toch zoudt gij dezen nagemaakten slag van Waterloo met zekere belangstelling hebben gezien, en met mij en velen van ons zoudt ge de gedachte in u hebben voelen opkomen: waarom komen niet volk en vorst dagelijks zulke huiveringwekkende tafe- reelen zien als dit, waarop men zulk een der werkelijkheid nabij komende sprekende voor stelling van 't vreeselijke beeld des oorlogs voor oogen heeft. Gelijk andere panorama's lokt ook dit na de aauvankelijke betoovering kritiek nit. Men zou 't nog getrouwer, de illuzie nog volkomener willen zien. Doch alio menschenwerk is onvol maakt en ik voor mij vond in het kunstwerk veel meer te bewonderen dan te laken. Zelfs vind ik sommige partijen treffend schoon. En toen naar den dierentuin. Daar zoudt gij ook met veel pleizier eeu paar uurtjes hebben gesletengij zijt beestachtig, dat weet ik. Daar ge echter reeds onderscheidene dierentuinen kent en toen ge nog in den Haag woondet, habitué van den apentuin aldaar geweest zijt, zal ik u er verder niet veel van zeggen. Wat hadt ge daar evenwel uw hart kunnen ophalen aan 't bekijken der apenEr zijn er heel wat, zoo mooie als leelijke. Maar ik vind de apen geen van allen mooi; ik zie in hen onwillekeurig karikaturen van ons geslacht en soms deuk ik bij 't zien van-zoo'n groote baviaan of drang - oetang: wat drommel zijt gij 't, of zijt gij 't niet? Je gelijkt sprekend op Diugs. Ik zag ook apen en aapjes, die dan wel voor juffrouw Dings en de jonge heeren en jonge juffrouwen DÏDgs hadden kunnen doorgaan. Het is vreemd dat niettemin de apenkooien altoos zooveel bekijks hebben. Voor kinderen en jonge meisjes vind ik dat een ongeschikte vertooning; de apen zijn te eenemale onfatsoenlijk, zelfs door en door gemeen, en men kan hun dat alleen ver geven als men opmerkt, dat ze zoo naïef zijn en het zelf Diet merken dat ze zoo geheel de uiterlijke vonnen van netheid en fatsoenlijkheid verwaarloozen. De apen wonen daar allerliefst. Duizenden menschen zijn niet zoo goed gehuisd. Over 't algemeen vind ik de gebouwen voor de dieren in den Antwerpsehen tuin zeer doelmatig en met smaak ingericht en overal in den tuin is de stiptste reinheid eu netheid waar te nemen. Er was ook een panorama iu den tuin, maar- dat heb ik niet gezien. De overdekte ruimten voor de bezoekers als er concert is, alsmede die der restauratie ziju niet meer naar do eischen van den tijd. Niet zelden zijn er 5 a 6000 personen in den tuiu vereenigd eu komt er dan een stortbui, dan is er voor verreweg de meesteu aan schuilen niet te denken. Ik vernam dan ook, dat men van plan is om naar het voorbeeld van Rotterdam eu Amsterdam een groot sociteitsgebouw bij den tuin te stiebten. Terwijl wij er waren was er een goed bezet harmouiegezelschap, dat in den muziektempel een geïmproviseerd coucert gaf. Muziek, daar houden de Belgen vanmen hoort overal muziek en vooral 's avonds, in de wijk der koffiehuizen, in den omtrek van 't station, denkt men on willekeurig aan de Rotterdamsche kermis, doch het is op straat, ofschoon druk, veel fatsoen lijker. Terwijl wij den dierentuin bezochten, zijn een paar groepjes van ons een juist in gang zijnde groote bloemententoonstelling wezen zienanderen gingen een permanente nijverbeidstentoonstelling zieneen paar deden een bedevaart naar het terrein, waar vroeger de Citadel haar geduchte wallen verhief; thans herinnert nog een brok van de gebouwen aan die voor onze historie altoos gedenkwaardige forteresse. Eindelijk waren er ook eeu paar, die een bezoek brachten aan het groote station der postduivensociteiten. Intussehen ging na zooveel voedsel voor oog, oor, geest en hart, de prozaïsche maag ook om 't hare vragen. De voedingskwestie schijnt te Antwerpen niet te bestaan zij wordt althans dagelijks tot algemeen genoegen opgelost. Men kan op vele plaatsen, in vele klassen en op allerlei manieren eten en voor minder geld dan in Rotterdam of Amsterdam. Een aantal leden van ons gezelschap zochten dan ook tusschen 4 en 5 ure hier en daar een goede tafel op, maar wel een groote kajuit vol had afspraak gemaakt met den hofmeester van de „Zierikzee" om dien den penning te gunnen ik behoorde ook tot hen, en ik moet zeggen, dat wij naar omstandigheden en 't tarief in aanmerking genomen, opperbest door hem ge holpen zijn, Allen werden behoorlijk gevoed en gedrenkt en er heersckte een prettige stemming. Slechts één, die bij 't gezelschap behoorde, een soort van dienende geest of genicus of factotum, scheen gevaar te loopen, door zijn groote dienst vaardigheid als aide-hofmeester ziehzelven over te slaanj; waarmede echter allen zoo begaan waren dat ook hij ten slotte overvloedig gevoed en gedrenkt werd. Ja 't moet mij uit de pen, al vat gij Hokvast 't misschien niet eens een woord voor u, o, onmisbare, wel niet overal, maar toch ongeveer overal tegenwoordige en geziene W.l Niet onverdiend siert 't eeregoud uw altoos tot dienst bereide vingeren. We hebben 't we! opgemerkt en kunnen 't niet verzwijgen, hoe meDige Antwerpsehe scboone aan u een blik van belangstelling heeft ten beste gegeven, een blik, die met het oog op ons gezelschap scheen te zeggen: ook hij! Maar uw deugd was daartegen bestand en de gevaarlijke pijlen, hier en daar uit openstaande ramen op uw goede oude hart afgeschoten, hebt gij zoo behendig gepareerd, dat ge in den laten avond van dien gedenkwaardigen dag behouden aau boord zijt teruggekeerd, zonder een enkele kwetsuur en even compos mentis als gij altoos zijt eu zoo wij hopeu nog lang blijven zult! En nu alweer vooruitAntwerpen heeft eeu allergezelligst plein, de Groenplaats, waar men na den eten een glas flinke koffie kan zitteu genieten. Dat men in België en Frankrijk de koffie in glazen presenteert, staat vreemd in onze oogen; maar de koffie zelf is zoo goed, dat wij hier in 't koffieland er een puntje aan kunnen zuigen, 't Schijnt dat ook in dit opzicht opgaat „hoe dichter bij Rome hoe slechter Christenen"het buitenland neemt ons de beste koffie af en wij houden 't bocht en de surro gaten voor ons zeiven. Antwerpen heeft ook een allerliefst aangelegd en gelegen park. Het is een tamelijk groote gelijkzijdige driehoek, ingesloten tusschen de avenue De Keyzer, de avenue Rubens en de

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1