Zoo konden dan de beschreven vaderen dei' Eerste Kamer in gerustheid naar hun haardsteden keeren, de koffers pakken en naar buiten trekken, om van de vermoeienissen der parlementaire werkzaamheden uit te rusten. Na de Eerste Kamer is ook de Tweede Kamer bezig geweest met de behandeling der Kon. boodschap, be treffende het overlijden van Prinses Marianne. Nadat de Voorzitter had voorgesteld een eerbiedig adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning te zenden, vroeg de heer van Kerkwijk het woord om het zenden van zoodanig adres te ontraden. Uit den loop der feiten trachtte hij te bewijzen, dat het blijkbaar de bedoeling van Z. M. geweest is van rouwbeklag verschoond te blijven. De eigenaardige, als we 't zoo zeggen mogen, droog-komieke manier, waarop de heer van Kerkwijk dit deed, maakte 't noodzakelijk dat de Kamer, óf gulweg met hem meeging, óf hoegenaamd geen notitie van zijn opmerkingen nam. Zij koos 't laatste en nam met algemeene stemmen een adres in de gebruikelijke vormen aan, terwijl zij besloot dit aan Z. M. naar Luxemburg op te zenden. Bij de kennisgeving van het overlijden van Prinses Marianne aan de verschillende Departementen was de mededeeling gevoegd, dat het 't verlangen van Z. M. was, dat geen andere officiëele rouw zou worden aan genomen dan de uitgeschreven hofrouw. Men moet weten, dat het gewoonte is rouwpapier te gebruiken. Woensdagmorgen werd te Amsterdam op de marine werf brand ontdekt aan of in het op stapel staande en grootendeels voltooide le kl. stoomschip «Doggers- bank". Het kostbare schip is geheel vernield, ook de kap waar 't onder stond en de daarnaast staande kap, waaronder de «Kortenaer" in aanbouw was, werd zwaar beschadigd, evenals de kiel en de vijf reeds staande spanten van dit laatste schip. Het vuur heeft ook den Siemens-gasoven, alsmede een magazijn van ijzerwerk en een grooten voorraad teakhout vernield. De schade wordt op 2 a 3 millioen geschat. Het geval bewijst, dat er op de werf geen nacht visitatie, noch eigenlijke wacht wordt gehouden, daar anders de brand zeker wel zou opgemerkt zijn vóór het vuur reeds onbluschbaar was geworden. Gelijk de «Adder" onopgemerkt in de zee kon ver zinken, zoo heeft de «Kortenaer" tamelijk onopgemerkt kunnen verbranden. Naar men verneemt was al het verbrande geassureerd bij de Ned. schatkist en zijn er geen menschenlevens bij te betreuren. Men verneemt nog nader, dat toch veel nachtelijke rondes op de werf gedaan worden en ook des nachts vóór den brand gedaan zijn, zelfs nog om half 5. Daar nu om half 6 een onbluschbare brand uitbrak op de plek waar om half 5 nog niets gemerkt was, zoo moet de brand wel uiterst bedekt gesmeuld hebben. Het ergerlijk spectakel, dat de onwetende schare op de dorpen in Zuid-Holland maakt tegen de denkbeeldige «twee heeren", die met geweld de kinderen komen vaccineeren, houdt maar aan. Te Dordrecht begonnen, is 't overgeslagen naar een gansche reeks andere ge meenten. Het is moeielijk uit te maken of men zich meer moet ergeren over de vrome ophitsers en verleiders der schare, dan over de domheid dier schare, die blijkbaar nóg niet aan de weet van 't bedrog en het looze alarm gekomen is. Zulke dingen geven stof tot alleronpleizierigste bespiegelingen. Nu is 't wel goed dat er ergernissen komen, staat er ergens in de Schriften, maar wee dengenen door wien ze komen. Dit kan ook wel eens bewaarheid wordenwant eindelijk moeten den menschen toch de oogen wel opengaan, en zullen ze zien, dat zij door 't slijk van zekere soort van vroomheid gesleept worden om de partijbelangen van enkelen te dienen. Naar het D. v. N. verneemt, heeft de commissie van toezicht op 's Rijks-Museurn van schilderijen en teekeningen te Amsterdam, ontstemd over de benoeming van den heer Obreen tot directeur van het Rijks- Museum, eenparig haar ontslag gevraagd. Door prof. Stokvis is Zaterdag j.l. in tegenwoordigheid van leden en genoodigden op het terrein van de koloniale tentoonstelling de expositie geopend, tot stand gebracht door het comité der internationale geneeskundige ten toonstelling. Bij de te Leeuwarden gehouden Waterloo-harddraverij waren de echtgenooten van den Commissaris des Konings en van den burgemeester aanwezig in Friesche dracht en natuurlijk met het gouden oorijzer en kostbare diamanten getooid. Aan den hoogen straatweg langs het strand te Scheveningen, van het hötel Rauch tot het hótel Garni, worden gaslantaarns geplaatst. Bij vonnis van 20 dezer gaf de rechtbank te Utrecht een juridiek en financieel hoogstbelangrijke beslissing omtrent de ongestempelde obligatiën der Ned. Centraal- spoorwegmaatschappij. Zij wees namelijk toe den eisch van mr. I. H. J. Hoek tot ontbinding van het contract met schadevergoeding, op grond der jarenlange mefc-rentebetaling aan de houders, en bepaalde de door de Maatschappij verschuldigde schadevergoeding op den beursprijs der «Ongestempelde" ten dage der dagvaarding: ditmaal 94 pCt. De directeur-ingenieur der Haagsclie tramwaymaat- schappij heeft zijn krachten beproefd aan het constru- eeren van een nieuwe sauvegarde of afschuiver. Het is samengesteld uit sterk borstelwerk, dat bij het raken van den grond uit den aard der stof niet breken kan en het zal sterk genoeg zijn om elk voorwerp, dat voor een wiel komt te vallen, te verwijderen of op zijde te vegen. Spoedig zullen er proeven mede worden genomen. Geslaagd te Utrecht voor het examen als apothekers bediende de heer H. J. van Vlaanderen te "Vlissingen. Maandagavond is de locomotief van den Iaatsten trein van Vlissingen naar 't vaste land, bij 't station Kapelle gederailleerd. Het ongeluk gebeurde even nadat de wissel gepasseerd was en waarschijnlijk door het breken van een rail. Ongelukken van personen waren er verder niet bij te betreuren alleen moet de machinist brandwonden gekregen hebben. Te Antwerpen in de zwemschool is op noodlottige wijze aan zijn einde gekomen de heer Jules Leclercq, oudste zoon van den heer Leclercq, kantonrechter te Venloo. Na een bad genomen te hebben, wilde hij wat oefeningen aan den rekstok doen, doch terwijl hij daaraan wilde rondzwaaien, brak het hout en stortte hij op het hoofd op den grond, zoodat hij terstond overleed. Op den huize «de Gelder" te Wijhe, is bij het laatste on weder de spits van den afleider afgesmolten, zonder dat de bliksem eenige schade aan 't gebouw heeft aangericht. Te Arnhem is een persoon het huis zijner schoon moeder binnengedrongen en heeft haar hoofd zoodanig toegetakeld, dat zij levensgevaarlijk is verwond. Van den Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is onder dagteekening van 4 dezer, via Padang, het volgende telegrafisch bericht ontvangen «4 Moekims geheel door benden onder Njaq Hassan bezet; zij vertoonen zich ook in 6 en 9 Moekims. Den 2 Mei j.l. tegen benden uitgerukt; niets gezien, doch bij terugmarsch beschoten. "Wij kregen 6gewonden; vijand deed in zeer gering aantal uitgeleide tot Oleh- leh. Gisteren Oleh-leh aangevallenvijand met achter lating van 2 dooden, 1 geweer, 1 zak beaumontpatronen en 1 klewang teruggejaagd; er is gezien, dat hij verscheidene gewonden medesleepteonzerzijds gewond 2 militairen en 2 lieden van Toekoe Nek. Njaq Hassan zelf heet weder zwaar gewond, doch dit wordt dezerzijds nog niet geloofd." Jav. Ct. Wij vernemen, dat in de onlangs gehouden buiten gewone vergadering van den Raad van N.-I., voorgezeten door Z.E. den G.-G., zou zijn besloten om de zaken in Atjeh te lat.en zooals zij zijn, d. w. z. vooreerst met het oog op verschillende omstandigheden geen troepen derwaarts te zenden. De regeering moet dan ook aan den Gouverneur van Atjeh in dien geest hebben geschreven, met opdracht tevens, om de op de buitenposten zijnde troepen zooveel mogelijk op een punt (Kotta Radja) te concentreeren. Ook het Militair Departement, zegt men, heeft een dergelijke aanschrijving van de regeering ontvangen, ten einde den militairen kommandant te Atjeh, kolonel Schafer, in denzelfden geest van instructiën te voorzien. B. H. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft met het gezondheidsonderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 {Staatsbl. No. 35), voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Aug. a.s., benoemd o.a. voor Brouwershaven dr. J. Moolenburgh; voor Vlissingen F. C. Stewart Schultz; voor Ter Neuzen J. van Pienbroek. Ingedeeld bij de 2e komp. 3e bat. van 't 3e reg. Inf. te Bergen op Zoom, de onlangs bij dat reg. nieuw benoemde kapt. A. De Bourbon. Door Z. M. is, te rekenen van 23 April 1.1., aan jhr. G. J. G. Klerck, eervol ontslagen Minister van Water staat, enz., met in verstandhouding van het verleende pensioen, een tweede pensioen toegekend, ten laste van den Staat, ten bedrage van f 3108 'sjaars. Kunst, Wetenscliap en letteren. In een der paviljoens van het paleis op het Troca- déro te Parijs is op dit oogenblik een tentoonstelling geopend van boeken, handschriften, portretten, medailles en andere voorwerpen, betrekking hebbende op Jean Jacques Rousseau, den beroemden schrijver van den «Emile", 't «Contrat Social" en zoovele andere ge schriften, als in de tweede helft der vorige eeuw zoo krachtig hebben medegewerkt tot de voorbereiding der groote omwenteling. De Rousselliana, die thans tentoongesteld is, is hoogst belangrijk. Men vindt er ook de groote verzameling, die 't eigendom is der stad Genève, alsmede het origineele afgietsel in gips van het hoofd van Rousseau, gelijk dat door den beeldbouwer Houdon gemaakt is, 24 uren na den dood van den beroemden man. Dit voorwerp brengt 't geheimzinnige van dien dood weder in her innering en schijnt het vermoeden te bevestigen dat Jean Jacques gewelddadig vermoord is, door of met medeweten van zijn vrouw, die vertrouwelijken omgang had met zekeren Montretout, een lakei van den graaf de Girardin, bij wien Rousseau 't laatst van zijn leven inwoonde. Aan 't hoofd ziet men duidelijk het merk- teeken van een groote wond, die door een bijl of sabel schijnt gemaakt te zijn, en zeker niet door een kogel, zooals de betrokkenen destijds aan de wereld hebben doen gelooven. De retrospectieve tentoonstelling der luchtvaart, die mede thans te Parijs in gang is op het Trocadéro, heeft weinig om 't lijf en is voor de wetenschap van geen waarde, 't Is een gewone kermisboek Op de groote tentoonstelling te Amsterdam komt binnenkort ook een voorwerp dat tegenwoordig op geen fatsoenlijke tentoonstelling of groote kermis ont breken mag, n.l. een groote kustmisthoorn. Het kolossale voorwerp, '13 a 14 voet lang, wordt ingezonden door den heer Lefèbre, geluidmaker van 't museum «Prins Hendrik" te 's Gi-avenhage. Het geluid wordt niet door stoom, maar door een luchtperspomp teweeggebracht, en een jongen kan 't werk doen. 't Geluid zal 4 Engelsche mijlen ver te hooren wezen, doch men hoopt het zoover te brengen, dat met dien misshoorn vooreerst alle bewoners van Amsterdam en omstieken 's morgens op een betamelijk uur worden gewekt, gedurende den dag aan de gewone tijdstippen van eten en drinken, alsmede aan de opening der tentoonstelling herinnerd worden en 's avonds op een burgerlijk uur naar bed getoeterd worden. Later, vóór 't einde der tentoonstelling, zal men 't wel zoover gebracht hebben in de verbetering van den toestel, dat men er al de bekroningen mede kan uitroepen, hoorbaar door 't gansche land. Ook denkt men er aan de sluitingsrede dooi' den misthoorn te doen houden. Een commissie van geleerden en belangstellenden is bezig om het noodige geld (5000 pond) bij elkaar te brengen voor de vestiging van een metereologisch observatorium op den top van den Ben Nevis, den hoogsten berg van Schotland. Het observatorium zal 4000 voet boven de zee gelegen zijn. Tot heden heeft Engeland slechts op een hoogte van 1372 voet en Schotland op 1452 voet waarnemingsstations. Daar de Ben Nevis juist in de baan der Transatlantische stormen ligt, kan een observatorium op zijn top van groot nut wezen. In Frankrijk zijn metereologische stations op den Puy de Dóme 4809 voet; op den Mont Ventoux 7267 voet, op den Pic du Midi op 10788 voet. Italië heeft drie bezette punten, resp. op 7087, 8343, 9652 voet. In Zwitserland en Oostenrijk zijn ook stations op zulke hoogten. In N.-Amerika heeft men er op Mount Washington en Mount Mitchell 6000 voet en op Pike's Peak 14100 voet boven de zee. Als een waar wonder van ijver voor de wetenschap mag wel genoemd worden de daad van den Schotschen geleerde Clement VVraggs, die nu twee jaren geleden zich er toe gesteld heeft om tweemaal daags, winter en zomer, weêr of geen weêr, zelf den Ben Nevis te beklimmen om waarnemingen te doen. Dat tochtje kostte hem dagelijks een vermoeiende wandeling van 3% uur en soms langer. De onlangs vermelde expeditie naar Groenland, onder de leiding van baron Nordenskjöld, is dezer dagen uitgezeild. Zij is aan boord van het stoomschip «Sofia", uitgerust door den heer Oscar Dickson. De «Sofia" is 180 ton groot, heeft een machine van 180 paarden kracht en loopt 11 knoopen per uur. De bemanning bestaat uit 13 personen en wordt gekommandeerd door kapt. Nilssen. Behalve pr. Nordenskjöld telt de wetenschappelijke expeditie de volgende geleerdendr. Nathorst, geoloogdr. Berlin, geneeskundige en botanicus dr. Torsstrand, zoöloog; dr. Hamberg, hydrograaf; Kalthoff, zoöloog en Kjellström, photograaf. Ook zijn er twee Laplanders, twee Noren en een harpoenier aan boord, terwijl de botanicus Strömfeldt, de archaeoloog dr. Arpi en de mineraloog Fluik medegaan tot IJsland, waar zij zullen aan wal gezet worden om er waar nemingen te doen. De «Sofia" is met alles goed uitgerust en heeft proviand voor 14 maanden aan boord.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2