Buitenlandsch Overzicht schapen en geiten vormen den veestape), die zich 's zomers te goed doet aan het beetje gras, dat hier en daar groeit en 's winters tracht in leven te blijven van gekookte vischkoppen. Groenten en vleesch (wan neer de bewoners zich die keuze permitteeren kunnen) moeten aangevoerd worden. Aardappelen komen uit de niet ver van daar liggende Porsanger- en Altenfiords, waar die verbouwd worden voor locaal verbruik. De heer Eidsvaag deelde mede, dat het dit jaar de visscherij onvoordeelig was gegaan en dat de vangst van wal- visch ook tot nu toe slechte resultaten had opgeleverd. Den 24 Mei woei eene zeer harde bries uit het Oosten. Wij benuttigden het oponthoud om den water voorraad aan te vullen uit een bergstroompje, dat in de baai uitloopt en zeer goed water levert. Des nam. werd het stil en kort daarna kwain de wind door Z.Z.W. met kalme lucht, weshalve wij te 8 ure onder zeil gingen. Buiten komende, wakkerde het aan en zeilden wij met eene frissche koelte van het Z.Z.W. en Z.W. de Fjord uit, om de O.N.O., tusschen de Noordkaap en de Svaerholtclub door. Den 25en werd het gaande weg stil en kwam er een flauw biiesje door uit het ZO. met kalm water en een heldere lucht, waarmede wij verder opwerkten naar Vardoe en kwamen wij in den avond van 26 Mei voor den ingang van de haven, West-Faagen genaamd. Doodstilte en de stroom tegen zouden ons nog lang kunnen doen sukkelen, toen een stoomscheepje, »Ula- brand", behoorende aan een der vele walvischvissche- rijen alhier, aanbood ons voor eene geringe som op de haven te sleepen en kwamen in den vroegen morgen van 27 Mei in West-Faagen ten anker. Van de Varna" is hier niets bekend. Ook te Hammer- fest niet, maar over het algemeen maakt men zich niet ernstig ongerust. Heden kwam de mail binnen en morgen gaan wij verder naar Novaya Zemlija. Kunnen wij dan niet in de Kara-Zee komen, dan gaan wij naar Aichangelste, waar ik dan reken over 3 weken te zijn. Op de terugreis hopen wij half September te Haminerfest te zijn. De afdeeling Amsterdam van de vereeniging tegen drankmisbruik de »Volksbond" heeft tot bestrijding van het misbruik van sterken drank drie kiosken op gericht, een op de Weteringschans naast cle Vrije Gemeente, een op de Stadhouderskade links van liet Rijks-Museum en een aan het eind van de Van Baer- lestraat, waar bier wordt verkocht tegen vijf cents per glas, dat een derde liter bevat. Ofschoon de kiosken nauwelijks geopend zijn, worden reeds dagelijks honderden glazen verkocht, maar het beste bewijs dat het bier in den smaak valt is ongetwij feld, dat zoowel werklieden als particulieren met flesch, kruik of kan, bier aan de kiosken halen en zelfs slijters verzocht hebben om per fust te mogen koopen. Dit laatste verzoek kan echter op dit oogenblik nog niet worden ingewilligd, omdat de kelder, gelegen Prinsengracht bij de Spiegelgracht, onder toezicht van den welbekenden Hans Steljrer, wel van een paar honderd vaten, maar op dit oogenblik nog niet genoeg van bier voorzien is. Het bier wordt onmiddellijk van het vat getapt met houten kraan, voorzien van por seleinen kruk, zoodat uit een hygiënisch oogpunt alles zoo goed mogelijk is ingericht. Woensdagavond te 7 uren kwamen uit Alkmaar eenige leden der Rechtbank aan Den Helder aan, om een onderzoek te doen in zake een vermoeden van moord. Een vrouw, in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. aan typhus overleden, werd in den vroegen morgen van laatstgenoemden dag door buurvrouwen afgelegd, toen deze ontdekten, dat de overledene een doek om den hals had, die blijkbaar met kracht was toegehaaldde hals scheen de sporen van worging te vertoonen. Toch duurde het tot Woensdagnamiddag, eer van dat feit mededeeling werd gedaan aan de politie, terwijl de man inmiddels den dood zijner «geliefde echtgenoote" in een dei* plaatselijke couranten had bekend gemaakt. De beschonken toestand van den «treurenden" echtgenoot gaf den commissaris van politie gereedelijk aanleiding om hem voorloopig in verzekerde bewaring te nemen, terwijl het lijk der vrouw naar het ziekenhuis werd overgebracht. Daar heeft de lijk schouwing plaats gekad. Door den rechter-commissaris zijn de verdachte P. B. en de getuigen inmiddels in verhoor genomen. Zaterdag namiddag 6 uur reed een boerentrouw- partij de Muiderpoort uit. 't Jonge paar in de sjees voorop. Een flink paard, met bloemen en linten ver sierd, bestuurd door den biuidegom, de gekroonde zweep ter zijde; de in het nette Noord-Hollandsche kostuum gekleede bruid, een flinke deerne, waarop menig Amsterdamsch bruidje jaloersch zou worden, naast den bruidegom; een vier- of vijftal eveneens getooide sjeesen, meteen «koppel" er in daaropvolgende, in 't kort: »'t penseel eens schilders Waardig!" Men moest in 't Muiderbosch een aangetreden bataljon schutterij passeeren. De manschappen stonden op »de plaats rust", en wie zou dan niet even naar zoo'n schilderachtige rij rijtuigjes zien. Had het »geef acht" geklonken, geen Amsterdamsch schutter had zich ver roerd, geen mond zich geopend, geen oog zich verdraaid, maar nu de eene zei wat en de andere riep wat, 't geen we niet hooren konden, en de bruigom schoot in een lach, en de bruid kreeg een plooitje rond 't mondje, en schoot in een lach, en de paren in de volgende sjeesen schoten in een lach, en de schutters schoten in een lach. Doch er werd wraak genomen. De bruid stak de hand in den zak en de andere boerinnetjes ook de hand in den zak, en een salvo werd al voortrijdende zonder een woord te spreken, op de schutters gelost van bruidsuikers. Daar klonk het «geef acht", en de manschappen stonden als staken, en de kinderen grabbelden tusschen de hielen der militaire burgersof beter burgerlijke militairen, om de bruidsuikers uit stof en zand te zoeken. De trom werd geroerd en 't eigenaardige schouwspel was voorbij Hbl. Volgens telegraphisch bericht uit Lerwick had de le haringjager 11. Donderdag 40 ton haring aan boord. De eerste acht dagen was de zee zeer ruw geweest. Is de wind gunstig, dan kan de jager a.s. Woensdag of Donderdag binnengewacht worden. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft pensioen verleend aan den eervol ont slagen brievengaarder te Oosterland A. Buy terse, ten bedrage van f 150 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van hef. water schap Stoppeldijk c a. A. G. V. Hombach;, tot gezworen van den Schengepolder A. Louwerse. Uit Zeeland is door den Min. van Waterstaat enz. benoemd tot lid der jury voor de tuinbouwtentoon stelling te Amsterdam'Mr. de Jonge van ElJemeet te Oost-Kapellé. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onder de wetenschappelijke curiositeiten behoort ook een bericht dezer dagen in de bladen verspreid, dat de markiezin Colbert, kleindochter van Laplace, aan de Fransche Academie van Wetenschappen ver zegelde manuscripten heeft toegezonden van haar be roemden grootvader. Deze stukken zullen echter pas in 1930 mogen geopend worden. Het klinkt wel wat zonderling. Te Spa is een sterke aardschok waargenomen, ver gezeld van een brommend onderaardsch gedruisch. Men weet dat de geheele streek tusschen Boven-Maas, Moezel en Rijn vulcanisch is. Te Oxford ontving Schliemann de vorige week het diploma van honoris causa doctor; te Cambridge viel aan Menabrea dezelfde eer te beurt. Aan beiden werd door de aanwezigen een warme ovatie gebracht. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zondagmorgen kwartier voor zevenen is de vergulde bal van den torenspits der Roomsche kerk op de Haar lem nierstraat te Leiden dooi- den bliksem getroffen. Stukken van den bal vielen voor de kerk en op de binnen plaats van een hofje naast de kerk doch zonder iemand letsel te doen. De in de kerk in den vroegdienst aanwezige menschen kwamen met den schrik vrij. Te Amsweer is een hofstede door den bliksem in vuur gezet en afgebrand. Verleden jaar was deze plaats ook afgebrand. Op een dorp in Wonseradeel hebben twee maaiers twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes heeft doodgestoken. Het treurige feit te Utrecht is thans ingekrompen tot «eenvoudige mishandeling". Men vermoedt dat er nog minder van zal overblijven. Te Nieuwolde zijn twee voor den ploeg staande paarden door den bliksem gedood. Te Bathmen is een hofstede door den bliksem afgebrand. Te Varsen onder Ambt-Ommen is een huis en schuur door den bliksem afgebrand. Te Voorst brandde een huis door den bliksem af en daarbij kwamen 1 koe, '1 pink en 2 varkens om. Te Oosterwijk is de hofstede «Het Oude-Mannenhuis" door brand vernield. Zaterdagavond is na afloop eener kindervoorstelling in de Victoria-Hall te Sunderland een paniek en daardoor gedrang ontstaan, zoodat '160 kinderen doodgetrapt of gesmoord en een groot aantal gewond of bezeerd werden. Te Hardenberg is een bejaarde weduwe door den zolder van haar woning gevallen en aan de gevolgen overleden. Verleden Zaterdag miste mej. van Oosten te Assen een oorijzermuts. Zij vermoedde, dat die zou zijn ont vreemd door haar dienstmeid Anke v. d. Werf, geboren te Smilde, die vóór een 14 dagen haar dienst had verlaten. Een onderzoek werd ingesteld door den veld wachter Hogenberk. 't Resultaat was, dat hij haar in 't bezit van bedoelde muts vond en behalve dit voorwerp nog bij haar vond een stuk zwarte zijde, dat zij mede ten nadeele van mej. van Oosten van een stuk had afgesneden, bestemd voor een japon. Vei der had zij nog in haar bezit een blauwe woden borstrok, die zij vermoedelijk heeft ontvreemd uit den winkel van mej. Obbes v. d. Vegt, waar zij in 1881 dienstbaar was, en een 31 tal portretten, die herkend zijn door mej. Obbes als aan haar toebehoorende, die in een kistje op den zolder waren geborgen en waar- naar zij herhaaldelijk had gezocht, zonder ze te kunnen vinden. (A. C.) In een koffiehuis te Bonn is een Nederlander ge vangen genomen, die aanstoot gaf door smaadredenen op den Pruisischen Staat, den Keizer en Bismarck. Onder de gemeente Wouw is de woning van Adr. Valkenburg met geheel den inboedel afgebrand. De oorzaak van het onheil is onbekend. Alles was ver zekerd. Een hevige brand heeft dezer dagen gewoed in de Rue des Olivettes te Nantes. In een iornpenmagazijn begonnen de vlammen 's avonds om elf uur te woeden; de snelle hulp mocht niet baten, het gansche perceel werd vernield. Onderscheidene slachtolfeis zijn bovendien te betreuren. Een meisje van veertien jaren is geheel verkoold terug gevondeneen ander kind wordt ver mist. Een werkman, die, in de gelegenheid zich met een zijner kameraden te redden, terugkeerde om zijn koffer te halen, is mede in verkoolden toestand ontdekt. Een derde kind werd gegrepen en uit een venster geworpen, op het oogenblik dat de vlammen het be reikten. Gelukkig werd het nog opgevangen op lakens en matrassen, maar desniettegensiaande vreest men, dat de waarschijnlijk opgedane inwendige kneuzingen nog treurige gevolgen zullen hebben. Hartroerende tooneelen kenmerkten dezen brand. Onder scheiden personen hadden o. a. op het dak een toevlucht gezocht en waren daar gedurende eenigen tijd ten prooi aan angsten, die geen pen in staat is te beschrijven. Eene moeder die een harer kinderen miste, eischte het in hare wanhoop met luider stem terug; een brandgast, bewogen door hare tranen, begaf zich nog in het brandende huis, maar was niet zoo gelukkig haar het teedere pand terug te kunnen schenkenhij vond het niet. Aan de Vaticaansche politiek kan men den lof niet onthouden zoo daarin althans lof steekt dat zij zich door een langen neus, dien zij gehaald heeft, laat ontmoedigen. Het tegendeel is waar. Zij is als een hond die de eene deur uitgeschopt, de andere deur weêr kwispelstaartende binnensluipt. Een veertien dagen geleden ving zij danig slib met zich in de Iersche zaken te mengen, partij kiezende voor de En- gelschen, 't welk, naar men algemeen zegt, het werk was van zekeren Errington, die als extra-agent van Engeland bij de pauselijke Curie intrigeerde. Het viel verkeerd uit. Het Vaticaan had zich vergist in de schatting van zijn prestige in Ierland en de Ieren bleken nog meer nationaliteitszin overgehouden te hebben dan de paus en de Engelsche bewindslui hun toe schreven. Dat werd een manifestatie in nationalen zin, vóór den door de Jezuïeten bestraften aarisbisschop Croke, waarin geheel Europa pleizier had. Men had zoo iets inderdaad niet onder de Ieren gezocht en menigeen heeft niet de Engelsche ministers gedacht, dat door een zoogenoemd pauselijke doch in waarheid enkele Jezuïetische waarschuwing de geheele Iersche beweging zou gestild zijn geworden. Nu echter liet tegendeel is gebleken en de Ieren getoond hebben in dit geval hun nationale zaak en hun economische belangen te kunnen afscheiden van die der Jezuïetennu is te Rome het blaadje omge keerd en is er op officieuse wijze een uiting van kar dinaal Simeoni de wereld ingezonden, om de Ieren weder van :t lijntje te krijgen. Het pauselijk schrijven, zoo heet het thans, was zoo kwaad niet gemeend, en het zou den paus spijten als er nu scheiding tusschen het volk en zijn priesters moest ontstaan. De paus had niets te maken met personen (Parnell) of met politiek, (sic!) maar enkel en alleen met de gods dienstige belangen der leren. Het kan al niet erbar melijker.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2