/ÏIItlKSIlSCIïI (MKAYI. voor het arrondis- sement Zieriksee. 1883. No. 46. Woensdag 20 Juni. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlïk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKENJUÏM. Die zich met 1°. Juli a.s. op dit blad abonneert, ont vangt de vóórnlien tijd ver schijnende nommers gratis. ZIERIKSEE, 19 Juni 1 8 8 3. Men kan thans het nieuwe bestek opmaken en de namen tellen in de Tweede Kamer. Delft niet mede- gerekend. waar nog herstemd moet worden tusschen een liberaal en een ultramontaan en waar deze laatste door de macht van liet clericale monsterverbond 't wel winnen zal, telt de Kamer na deze verkiezing thans 45 liberalen, 4 conservatieven, 17 ultramontanen en 19 anti-revolutionairen. Mocht men de 4 conserva tieven onder de anti-clericalen rekenen, dan zou 't dus staan 69 anti-clericalen tegen 36 clericalen, of zonder de conservatieven 45 tegen 36. De meerderheid is dus nog aan de liberalen. Het behoeft echter niet gezegd te worden dat het geen schitterende meerdei beid meer is en dat éénheid en afzien van doctrinarisrne meer dan ooit plicht wordt voor de liberalen. Komt er even tueel maar de minste verdeeldheid onder de liberalen bij, dan hebben de clericalen de overmacht misschien eerder in handen dan menigeen wel denkt. In een artikel maakten we verleden week een soort van parallel tusschen tentoonstellingen en kermissen. Welnu, dat met de thans in gang zijnde tentoonstel ling ook als onwillekeurig een soort van Amsterdamsche kermis op groote schaal terugkomt, kan men dagelijks uit den aard van berichten en annonces zien. Zoo j werd deze afgeloopen week door de politie een man van het terrein verwijderd, die er een ambulante j loterij hield, 't scheen een soort van bookmaker zonder wedren er bij te zijn. De man had permissie van de directie der tentoonstelling, doch de politie meende hem toch te moeten wegsturen, als vallende hij in de categorie der rijfelaars, rollebollers en andere dobbelaars, die van de kermissen geweerd worden. In de Weteringkerk, vlak bij de tentoonstelling, worden eiken avond om 8 ure voorstellingen gegeven i door den «welbekenden Amerikaanschen pelgrimzanger j Philip Phillips." De ondernemers dezer vertooning i zijn de heeren mr. H. Oyens, C. F. Schach en J. G. Smitt te Amsterdam. Daar zij annonceeren ten gevolge j der Tentoonstelling 1). V." (N.B.schijnen zij te ver- wachten goede zaken te zullen maken bij de tentoon- stellingslui. Men verwacht ook eertsdaags eenige poffertjes kramen voor christelijke jongelingen, alsmede een goochelaar met den bijbel, terwijl zekere Amsterdamsche dominee séances zal houden om te verklaren hoe men j de geloovige schare onder een hoedje kan vangen. i Op de tentoonstelling te Amsterdam is een jongmensch betrapt, die met den sleutel van een piano, die hij bespeelde, een étalage opende in de Fransche afdeeling. Dezelfde sleutel paste ook op eenétalage in de Japansche afdeeling, waaruit in den laatsten tijd gedurig iets werd vermist. Eergisteren werden twee vreemdelingen verwijderd, die, naar bet de politie voorkwam, al te nauwkeurig een en ander bezichtigden. Uit de Fransche afdeeling werd ook eenig porselein ontvreemd. Gedurende het jaar 1882 zijn te Amsterdam 931 nieuwe huizen voltooid en 763 aangevangen; 72 werden herbouwd en 836 verbouwd of hersteld. In de laatste tien jaren zijn te Amsterdam 4694 nieuwe huizen voltooid, 663 herbouwd en 5361 ver bouwd of hersteld. De vijf Nederlandsche visschersmeisjes, die als pracht exemplaren van dat artikel gediend hebben tot op luistering van de internationale visscherijtentoonstelling 'te Londen, hebben thans elk van den markies en de markiezin van Hamilton een verguldzilveren medaille ontvangen, vergezeld van een album met de portretten van de vijf meisjes, en 24 photographieën van de voornaamste groepen en gezichtspunten der tentoon stelling. In het Fransche Journal de la Flotte wordt melding gemaakt van een zeer goed gelukte toepassing van den telefoon op de duiktoestellen. Bij het duiken op het gezonken postschip Provence" was aan den helm voor de duikers een telefoon verbonden, die geplaatst was in de plaats van een der glazen. De duikers verstonden de kommando's zeer goed en aan boord vernam men ook duidelijk de antwoorden der duikers. Deze toepassing is van veel belang, daar men nu voortdurend met de duikers in gemeenschap kan blijven. Zoo zouden de duikers, die naar de «Adder zoeken, verbonden kunnen worden met 't bureau van de marine in den Haag. Zou men zich in Nederland kunnen voorstellen, dat de staatsscholen gesloten werden voor kinderen, hier geboren, doch van Franschen of Duitschen oorsprong? Zoodanige maatregelen zou men wij zijn er zeker van hoogst bekrompen, ja dom noemengeen liberaal, geen conservatief, geen antirevolutionair, geen Katholiek zou haar verdedigen. Zoo handelt men echter in Nederlandsch-Indië, tot onze groote verbazing: voortaan mogen geen «vreemde oosterlingen" meer gebruik maken van de gonverne- ments-inrichtingen voor middelbaar onderwijs (Indisch besluit van 29 April '1883). Dit besluit schijnt uitsluitend gericht te zijn tegen de Chineezenbij dezen wordt in de laatste jaren de behoefte gevoeld aan meer kennis dan de lagere scholen kunnen verschaffen, en op de Hoogere Burger scholen, op die te Batavia althans, vindt men thans enkele Chineesche leerlingen, die zich duor aanleg en lust tot studie onderscheiden. Maar dit mag niet meer; de Indische Regeering heeft gedecreteerd, dat de Chineezen zóó knap, als de H. B. S. hen maken kan, niet mogen worden. Ons dunkt dit even onbillijk als onstaatkundig. Aan de Chineezen, die een ruim aandeel bijdragen tot de belastingen, zal men door hun het gebruik van de, ook op hun kosten, opgerichte scholen te ontzeggen, reden geven tot rechtmatige ontevredenheid. Later zal men vermoedelijk door de omstandigheden gedwongen worden op dat dwaze besluit terug te komen, en dan stellig niet in het belang van het prestige der Indische Regeering Wij zijn wel benieuwd, wat onze Volksvertegen woordiging, die steeds zoo geijverd heeft voor verbe tering van het onderwijs der inlanders, wel zeggen zal van de poging, om de Chineezen «niet wijzer te maken dan ze al zijn". Vad. De vergunningen, door B. en W. van Amsterdam in 1882 verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, ten getale van 1786, hebben voor de gemeentekas een bate van 72.900 opgeleverd. De plaatselijke directe belasting naar het inkomen heeft aldaar over 1882, na aftrek van oninbare posten en ontheffingen, 2,025,271 of 203,271 meer dan de raming opgeleverd. Intusschen zijn van 3733 bewaarschriften op 36,884 aanslagen nog 2508 in behandeling. Van de overige 1225 is op 938 gunstig beschikt. Ter plaatsing van het monument van Leidens ontzet is men op de Ruïne aldaar met de ontgraving voor het fondament en v >or het heien der palen begonnen. Naar men verneemt, bestaat thans het plan om den eersten steen van het voetstuk op den geschiedkundigen 3n October a.s. te leggen en de onthulling van het gedenkteeken zelf te doen plaats hebben op den 25n of 26n Mei van het volgende jaar, n.l. op den datum waarop het tweede beleg door de Spanjaarden een aanvang nam. L. D. Het bestuur van de «Willem Barents'-vereeniging ontving een brief van den heer Dalen, commandant van de «Willem Barents", geschreven te Vardoe 30 Mei 1883, die een relaas bevat der lotgevallen van de reizigers op het eerste gedeelte van hun tocht. Dit gedeelte levert weinig merk waardigs op. Door tegenwinden was men genoodzaakt, in den avond van 22 Mei eene ankerplaats te zoeken in de haven van Honningsvraag, een visscbersplaatsje op den Z. O. hoek van het eiland Mageroe, in 16 vadem water. «Dien nacht en den volgenden dag woei het stijf, met harde valwinden van de bergen. Men is hier echter geheel gedekt voor den golfslag en het is een uitmuntende vluchthaven. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt, om eenige noodzakelijke voorzieningen in het tuig te doen In de baai lagen eenige Noordsche handels- en visschersvaartuigen. Ook de hulk Trafalgar, behoorende aan de firma J. Jensen Co. te Brette- naes op de Lofoten. Deze hulk is een depot van han delsartikelen, bestaande voornamelijk in visch en lever. Een kleine winkel is het, waar verschillende artikelen, zooals huiselijke en toiletbenoodigdheden, kleeding- stukken, kinderspeelgoed, snuisterijen, touwwerk, regen- goed, enz. te verkrijgen zijn. Ook is er eene brood bakkerij bij. Bij de hulk behoort een klein stoomscheepje dat de omliggende plaatsen afvaart, om de handels artikelen op te koopen. Kort na ons kwam het stoom scheepje («de Mabel") juist binnen met eene lading versch gevangen haring. Wij kochten een partijtje voor ongeveer 1 cent het stuk. Deze visch, geheel versch, d. i. ongehaakt, gebakken, is een délice. Zij wordt gebruikt voor vischaas. De lever op de hulk zelf verwerkt tot levertraan, waartoe zich eene c.om- pleete stoomtraankokerij aan boord bevindt. Het zijn 5 of 6 groote ijzeren cylindervormige bakken van pl.m. 1,5 meter diarn. en even hoog, met dubbelen hollen wand. Zij staan met elkander door pijpen in verbinding. In eiken bak is eene inrichting door stoom bewogen, om de lever door elkander te mengen. De lever wordt in den eersten bak gegooid, de stoom wordt in de dubbele wanden toegelaten, de meng- toestellen aan het draaien gezet en zoo de traan uit de lever getrokken en gaandeweg in een volgenden bak gelaten en eindelijk de zuivere traan uit den laatsten bak afgetapt. Deze traan wordt later nog overgehaald, om hem mooi doorschijnend en helder te maken. Het dikke restant, dat op den bodem dei- bakken blijft liggen, wordt later nog eens op andere wijze behandeld, om er al de traan goed uit te halen. Wij maakten kennis met den heer Edoard Eidsvaag, Vertreter für J. Jensen en Co. te Brettetnaes Lofoden, die ons eenige inlichting gaf. De 3 plaatsjes, Groot en Klein Konnigsvnag en Kietvig, tellen te zamen circa '100 bewoners, behalve nog een 300-tal visschers, die daar tehuis behooren. Zij leven van den handel in visch, traan enz. Men vindt er traankokerijen, stok- vischdrogerijen en zoogenaamde guanofabrieken, welke meststof gemaakt wordt van de koppen, graten en verderen afval der visch. Op Groot-Konnigsvaag is een telegraafstation en postkantoor, misschien het noordelijkste van de wereld. De telegrafist is eene jonge dame en verdient ongeveer 2,50 per dag. De haven wordt veel bezocht door Russische handels vaartuigen uit de Witte Zee, die voornamelijk meel en timmerhout aanvoeren, in ruil voor gedroogde en gezouten visch. Een paar koeien, benevens eenige

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1