Z1ERIKSEESCI1E COURANT. voor het arrondis- jlSh,sesaent Zieriksee. 1883. No. 42. Woensdag 6 Juni. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EEN IDEE. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en. VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden, 1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENKfAN. Wij hebben een idee. Dit overkomt iedereeu niet zoo dagelijks en 't is derhalve reeds als zoodanig iets bijzonders. Het idee, dat we ge kregen hebben, is er een, dat geld waard is, 't welk niet van alle voorkomende ideeën kan gezegd worden, eu als ons eigenbelang zoo groot was als onze belangstelling in 't algemeen welzijn, zouden we ons idee ook in kapitaal omzetten voor ons zelven en liet op dit oogen- blik vast niet aan de groote klok hangen, maar het publiek belang weegt veel zwaarder bij ons dan ons eigen belang. Het is bovendien een bij uitnemendheid practised idee. Iu be ginsel is 't zelfs reeds door een ervaring van eeuwen uitvoerbaar gebleken. Wat we bedoelen is dit: De thans te Amsterdam in aanwas zijnde groote of internationale koloniale en uitvoer handel-tentoonstelling oftewel in gewoon llol- landscb uitgedrukt wero'ld kermis, wordt permanent verklaard te Amsterdam met op ge regelde tijdstippen 't gebeele jaar (loov af te zenden delegaties naar ai de andere steden en zoo mogelijk ook naar alle dorpen van bet ganscbe land. In verband daarmede worden alle kermissen, die soms nog hier en daar mochten bestaan, afgeschaft. De organisatie, directie en exploitatie worden eenigszius gewijzigd, n.l. bet inter wordt er afgedaan eu bet nationaal er aangelaten. De aldus permanent gemaakte nationale uni- verseele tentoonstelling is geplitst in een aantal hoofd- en een groot aantal onderafdeelingen. De boofdafdeelingeu zijn: nut,voeding en ver maak. De afdeeling n u t bevat alle takken van nijverheid eu handel; de afdeeling voe ding omvat de lichamelijke en de gees telijke voeding en drenking in al bun deelen en onderdeelende afdeeling vermaak be vat alle mogelijke, doch uitsluitend fatsoenlijke vermakelijkheden te water en te land, alsook in de lucht en zoo mogelijk ook onder den grond en dat voor alle rangen, standen, klassen en lagen der maatschappij. Dat in de eerste plaats de Amsterdammers dit idee met groote gretigheid zullen opnemen, laat zich denken. Zij zullen er het meest van profiteeren en steeds in alles het neusje van de zalm hebben. Het zal echter in hun belang zijn, dat er naar de andere steden en dorpen altoos flinke delegaties gezonden worden. Alleen op die manier kan men zich te Amster dam altoos 't eerst van het beste van alles verzekeren. Al de groepen znllen dan ook steeds zoo danig voor splitsing vatbaar moeten zijn, dat te Amsterdam in den regel geen onnoodige duplicaten en zelfs multiplicaten te vinden zullen wezen, waardoor daar van zelf de concurrentie minder zal worden. Zaken of genietingen, die niet wel gesplitst en per delegatie rondgezonden kunnen worden, zooals b.v. het allerbeste op 't gebied van vocale en instrumentale muziek, wordt per electriscke telefoon overgebracht naar de plaatsen waar liet noodig is. Nh zal men zeggen, dat op die wijze de kermissen, die men alom bezig is af te schaffen, weder op nieuw znllen worden aangewakkerd. Dit is alleen waar voor zoover een wereldtentoon stelling een kermis is; maar de naam zal dan toch anders zijn en 't publiek heeft wel meer volkomen vrede met overoude zaken, als ze maar een nieuwen naam krijgen. Wie heeft b.v. ooit gehoord dat een Koning een kermis opende? Met een wereldtentoon stelling gaat dat heel goed, zooals onlangs nog te Amsterdam gezien is. Den tijd dat de stad houderlijke familie de Haagscbe kermis altoos inwijdde met een wandeling over de ganscbe kermis, waarbij geen stalletje noch tentje werd overgeslagen, dien goeden ouden tijd moet men in de vorige eeuw zoeken. In de laatste jaren hebben de kermissen den naatn van hoogst onfatsoenlijk gekregen en dat kost bun allen 't leven. Wereldtentoonstellingen en delegaties daarvan zouden zeer zeker met de meeste be leefdheid worden bejegend. Hoe er de permanente hoofd-wereldten- toonstelling, die in ons idee zit, zou uitzien, zullen we maar niet trachten te beschrijven. De ruimte ontbreekt er voor in onze kolommen. Trouwens wie niet een ietwat ruime verbeelding begaafd is, kan zich dat boter voorstellen dan het in den diksten catalogus kan beschreven worden. Een kleine schets van een delegatie kaD er hier nog wel bij. Vooraf zij echter opgemerkt dat tot riebtige uitvoering van 't idee noodig zou zijn dat elke plaats in het land, die er van zou willen pro fiteeren, ook zou moeten zorgen dat er in of dicht bij de kom der gemeente een geschikt terrein aanwezig was. Dit zou dan zijn het plaatselijk tentoonstellingsterrein. Het zon publiek eigendom moeten wezen en kou dus een groot aantal inrichtingen, die toch jaarlijks dienst zouden moeten doen, als vasto gebonwen moeten bevatten. Hieruit zouden als van zelf allengs groote bazars groeien en de delegaties zouden eindelijk zelfs kleine wereldtentoonstellinkjes worden. Wat zou er dan alzoo op zulk een delegatie van de groote, de moeder-tentoonstelling, te koop, te zien en te genieten zijn? In de afdeeling nuttige zaken zon men van alles uitgestald zien wat de nijverheid van alle landen, door den handel geholpen, zou kunuen leveren, natuurlijk alles zooveel mogelijk be rekend naar de plaatselijke behoeften. Het spreekt van zelf dat de stadgeuooten het leeuwen deel der plaatsruimte en zooveel mogelijk de beste plaatsen zouden hebben op het terrein. Zoo rondgaande het land door kreeg elk zijn beurt. In de klasse voor de hygiëne in deze af deeling van nut, zon men natuurlijk zien, smaakvol gebouwde en gedecoreerde salons en cabinets voor wonderdokters, likdoornsnijders en kiezentrekkers, alsmede voor belezers, bebidders en duivelbanners „in den Heere" eu ook ordi naire, alsmede welvoorziene depóts van alle mo gelijke gezondheids- en onsterfelijkheids-bitters, zoeten, zouten, zuren, pappen, pleisters, pillen, poeders, watten, enz. enz., kortom alles wat tot dezen bloeienden en voor de menselibeid heilrijken tak van nijverheid behoort. Salons voor aderlatingen waren niet noodig, daar de we)uitgevoerde lalingen, aftappingen, afpersin gen, uitschuddingen en uitkuijpiugen van por- temonnaie of beurs die geheel zouden kunnen vervangen, In de afdeeling voeding zou men aller eerst zien prijken welingerichte chalets voorzien van twee groote stookplaatsen, één voor 't chalet, en daar zou een gerecht bereid worden, be staande uit kleine koekjes met boter en suiker, oftewel poffertjes of broedertjes, zooals zij in den tijd der onfatsoenlijke kermissen heetten en één in de vestibule, doch ook van voren zichtbaar, waar een man gestadig bezig zou zijn om zeker lankwerpig vierkant gebak tusschen de lippen van groote ijzeren tangen te schroeien. De bediening van 't publiek zou geschieden deels door landelijke scboonen in nationaal kostuum, deels door stedelijke scboonen iu dito dito kostuum. Deze chalets zouden ware eden- theaters zijn. In deze afdeeling zou men verder aantreffen eenvoudige, deels blauw, deels nationaal geverfde sermhutten, waar de menschelijke hoop des vaderlands zich kon voeden met koek en zich al voedende tevens oefenen in bet kappen met de bijl en in 't slaan methouten ofijzeren Unodsen. Verder zou 't in deze afdeeling niet ontbreken aan allerlei andere kleine en groote gelegen- beden tot directe voeding en drenking en tot expositie van alle mogelijke eetbare en drink bare waren, te veel om te noemen. Om nog eens de afdeeling nut weder binnen te slappen, daarin zou men ook allerlei in richtingen tot bevordering van de volksont wikkeling aantreffen: gymnastiekinriebtingen waar men kon Ieeren paard-, leeuw- of draakrijden, alsook rijden in een schuitje of bakje, hoe wonderbaarlijk bet ook klinken mag. Men zou daar ook vinden étalages van traktaatjes, debitauteu van uatiouale en volksliederen, gewijd aan rampen en moorden, geleerde ezels, gedres seerde kanarievogels, gedisciplineerde ratten, geleerde varkens, bonden eu geiten, alles ten spiegel der jeugd, die zoo vaak maal al te weerbarstig is om te leeren. Ook zou men daar professors aantreffen, die publieke les gaven iu de uiterlijke en populaire welsprekendheid, en anderen die cursus gaven in 'l minslreelen of niiiinezingen, gepaard met de voorstelling van 't bezougeue op 't door 's schilders kunstpenseel welsprekend gemaakte doek. Toch zouden de beeldende kunsten meer tot hun recht komen en met meer hoop op zegen voor de volksontwikkeling kunnen werken iu de panorama's, de agioscopische en andere copische voorstellingen, de galerijen van levende beelden en die van doode beelden in was, bout, biscuit of anderszins. Nut en vermaak zouden aan elkaar grenzen en zelfs met voeding eu drenking nauw ver-

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1