Z1EMKSEESCHE COI IUM. 1883. No. 41. Zaterdag 2 Juni. 86ste jaargang. Feuilleton. Binnenland. KEES BRANDER. ZIERIKSEE, 1 Juni 1 8 8 3. Bij de op 31 Mei 1883 door het Dagelijksch Be stuur van het Waterschap Schouwen gehoudene aan besteding van: Het vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan het Waterschap over 1883, in zes perceelen, volgens bestek No. 95, bij inschrijving en opbod, zijn aannemers geworden: le perceel, District Zuidhoek, Jakob van Strien te Zieriksee, voor f 3550. 2e District Borrendamme, II. C. v. d. Ende te Zieriksee, voor f 8600. 3e District Flaauwers, II. C. v. d. Ende te Zieriksee, voor f 7000. 4e District Koudekerke, K. Zomer te Burg, voor f 3650. 5e District Scharendijke, J. den Boer Lz. te Elkersee, voor f 9200. 6e District Langendijk en Brouwershaven, C. Kappers te Brouwershaven, voor f 7800. De Transvaal gaat meer en meer de aandacht trekken als oord van emigratie voor Nederlanders. Yelen onzer landgenooten, aldaar heen getrokken om door arbeid en vlijt welvaart te zoeken, slagen uit muntend en geraken in goeden doen. Zoo is o. a. eenige jaren geleden van hier naar Pretoria gegaan de heer M. Franken, mr. timmerman, en thans lezen wij in De Volksstem, 't nieuws- en advertentieblad van Pretoria, dat aan dien heer is opgedragen de bouw van een nieuwe kerk te Pretoria, voor de som van 16600 pond st., f 199,200. Nadat juist drie dagen te voren aangaande den gezondheidstoestand van Prinses Marianne zeer gunstige berichten waren gegeven met de bijvoeging, dat geen dagelijksch bulletin meer zou geseind worden, kwam de tijding van het overlijden der Prinses, dat Dinsdag morgen kwart voor zessen heeft plaats gehad op haar kasteel Rheinhartshausen in den Rheingau. Wilhelmina Frederika Louise Charlotte Marianne, Prinses der Nederlanden, was den 9 Mei 1810 geboren te Berlijn, waar destijds haar ouders, de latere Koning Willem I en diens gemalin, Wilhelmina van Pruisen, in de ballingschap vertoefden. In 1830, den 14 September, te midden der eerste troebelen te Brussel, huwde zij met Prins Frederik Hendrik Albert van Pruisen, broeder van Keizer Wilhelm I. Dit huwelijk werd na negentien jaren door echt scheiding ontbonden. Sedert leefde de Prinses langen tijd in het buitenland en vertoefde de laatste dertig jaar van haar leven öf op haar buitenverblijf Rusthoek onder Voorburg, óf op haar goederen in Duitschland. Uit haar huwelijk had zij drie kinderen prinses Alexan dria, die gehuwd is geweest met den Hertog van Meck lenburg Schwerin, prinses Charlotte, hertogin van Saksen-Meiningen en in 1855 overleden, een zoon en een dochter nalatende, en prins Albert, generaal in Pruisischen dienst en gehuwd met prinses Maria van Saksen-Altenburg, uit welk huwelijk drie zonen ge sproten zijn. De banddie prinses Marianne aan haar kinderen verknocht hield, was door de schei ding nooit geheel verbroken en minstens één of twee maal 'sjaars ontving zij hen bij zich. Prinses Marianne heeft een zonnige jeugd genoten; zij had gelukkige natuurlijke gaven van geest en lichaam, en was een zeer sympathieke persoonlijkheid en om haar kunstzin en liefdadigheid algemeen bemind. Met haar 20e jaar ging die gelukszon onder. Tegen haar neiging gehuwd, werd zij ongelukkig en de poëzie van 't leven is voor haar nimmer teruggekeerd. Wat eenigszins van zelf spreekt, toen het geluk haar verliet, verkeerde ook de vroegere populariteit door bemiddeling van leugen, laster en schandaalzucht in de krotteu der vuile pers, in zekere minachtende onverschilligheid en liefdelooze versmading. Het publiek dat vaak zonder grond toejuicht, is ook vaak wreed en onredelijk in zijn oordeel. Zoo iemand, dan heeft de thans overleden prinses dit ondervonden. Gewis, de van levenslust tintelende 18jarige prinses Marianne, destijds de lieveling van allen, de goede engel van armen en lijdenden, scheen niet bestemd te zijn om een voorwerp van veel opspraak, ja, in de oogen van het op schandaal beluste deel van het publiek een ergernis in de familie te worden. Toen lachte een blijde toekomst haar nog tegentoen werd zij, den 27 Juni 1828, op het Loo verloofd met een jongeling harer keuze, prins Gustaaf van Zweden doch vorstenkinderen worden in zake van huwelijks keuze wel eens minder genadig behandeld door het lot, dan geringe kinderen des volks. Er is van dat •huwelijk niets gekomende politiek heeft haar ge kluisterd aan een man, met wien zij niet kon sym- pathiseeren. Over wat er verder zoo al is geschied en dat ongetwijfeld nog zeer vergroot is door een vuile pers, zullen we den sluier laten, dien thans den dood daarover heeft geworpen. Yelen, want ze deed velen goed, zullen aan haar nagedachtenis nog wel een traan van dankbaarheid en weemoed wijden en over haar rustplaats in de familiegroeve te Delft, waar zij tot haar vaderen zal verzameld worden, een vrede zij hare assche" uit spreken. Schier ongeloofelijk is. het feit, dat uit 's Hage vermeld wordt, n.l. wat er in of met de Staats-Courant geschied is, naar aanleiding van dit sterfgeval in de Koninklijke familie. Men zegt n.l, dat er op den dag- dat het overlijden der prinses in den Haag bekend werd, twee edities van de Staats-Courant zijn uit gegeven de eene slechts in een beperkt aantal exem plaren verspreid en waarin op de gebruikelijke wijze van het overlijden der prinses den volke kennis werd gegeven, en de tweede waarin van dat overlijden met geen woord wordt gerept. Had het omgekeerde plaats gehad, dan zou het te verklaren zijn, ofschoon de prinses 's morgens vroeg is overleden en het bericht dus ook reeds vroeg in den morgen in den Haag is geweest. Nu is het zonderlinge geval alleen zoo te verstaan, dat de eene editie bestemd is voor hen die in 't algemeen sympathie voor de vorstelijke familie hebben en bovendien de christelijke les toepassen, dat den dooden nog veel meer moet vergeven worden dan den levenden, en de andere voor hen, die dat goede gevoel ten aanzien van de dooden niet kennen, maar hen nog in 't graf schimp willen aandoen. Welke éditie van de Staats-Courant zullen nu bladen als b.v. Asmodée raadplegen? en hoe zullen de verschillende edities der Staats-Courant gedistribueerd zijn? Door sommigen wordt de zonderlinge houding van de Staats-Courant daaraan toegeschreven, dat de Ned. Regeering de prinses wegens haar gewezen echtver bintenis met een vreemden prins niet meer als Ned. prinses aanmerkt. De Kon. Maatschappij »de Schelde" te Ylissingen verkeert in bloeienden staat en gaat een schoone toe komst tegemoet. Financieel marcheert de zaak reeds zeer flink, daar na afschrijving van f 50.594,20 op de gebouwen enz., 6 dividend over 1882 aan de aan deelhouders wordt uitgekeerd. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij deelt over 1882 75 per aandeel uit. De Surinaamsche Bank geeft over 1882 7 dividend. De Amsterdamsche Bank geeft over 1882 V/2 dividend aan haar aandeelhouders. De Nieuwe Veendammer Courant keert een dividend uit van 20 en een halve fiesch wijn. Tot lid van den gemeenteraad van Oost-Kapelle is gekozen de heer A. Lantsheer. Mr. W. J. Snouck Hurgronje te 's Hage is door de liberale kiesvereeniging »Plicht en Recht" te Vlissingen voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer in het lioofdkiesdistrict Middelburg candidaat gesteld. Aan twee predikanten te Middelburg, die verzocht hadden om vrijstelling van dienst bij de brandweer, is dit geweigerd. Voor den post van Gemeente-Ontvanger te Middelburg hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. Het bedrag van den te stellen borgtocht is bepaald op minstens f 20,000 reëele waarde. Bij de Barents-Vereeniging te Amsterdam is het volgend telegram ontvangen: »Vardoe, 27 Mei, 3 u. 's namidd. »Barents" aangekomen. Alles wel aan boord. Geen nieuws van de »Varna". Dalen." Bij een feilen brand op den Nieuwendijk te Amster dam, deed zich het geval voor, dat een stoomspuit in de gracht geraakte en eerst na drie uren arbeids er uitgehaald werd. Dinsdagnamiddag heeft zich in het Haagsche bosch een heer met een revolver door het hart geschoten. Zijn hond, die hem vergezelde, wilde het lijk van zijn meester niet verlaten, maar klemde zich huilend en jammerend daaraan vast. Zaterdag is de groote klok in den nieuwen toren te Hoorn opgehangen. De klok is gegoten in de fabriek van den heer Van Bergen te Heiligerlee en weegt 1500 kilogram. Zij is volgens nieuwe constructie ge goten en hangt in een geheel ijzeren klokkestoel, waardoor het luiden gemakkelijk is en weinig dreuning aan den toren veroorzaakt. Te Deventer zijn een twintigtal meest nieuwe ar beiderswoningen en een groot aantal hooibergen en stapels graan afgebrand. (Een Volksvertelling.) XII. Een eindje voortgestapt zijnde, kwamen we aan het eind van het geboomte van Buitenlust; daar begon weiland en op den hoek van dat weiland stond een paal met een bord er aan, waarop ik bij het inmiddels meer en meer doorkomend morgenlicht las: »Eigen jacht en visscherij van den heer Nathan Schmoel van Leeuwenburg." »Kun je dat van hier af lezen? vroeg Kees. Had hij dat niet gezegd, ik zou mogelijk er niet op gelet hebben. »Die mijnheer woont in den Haag, weet jedie is met niemendal begonnenin den tijd van de »Tiendaagsche ruzie" heeft hij machtig veel i) De populaire benaming van den tijd van den Belgischen opstand en den Tiendaagschen veldtocht. geld verdiend met leveranties aan het leger en later nog meer in de defecten. Toen heeft hij deze heer lijkheid gekocht en nu noemt hij zich daarnaar. Want dat kun je.koopen; je behoeft niet van adel geboren te wezen, 't Is hem ook maar om den naam te doen, want hij jaagt of vischt er nooit. »Maar die plaats heet toch geen Leeuwenburg maar Buitenlust, zei ik. Ja, aan dezen kant heet het zoo, merkte Kees op. Maar aan den anderen kant is ook een hek, net als dat daar bij 't bruggetje en daar staat 't nog op en ook twee leeuwen, ieder met een ding als een kleine schoorsteen tusschen de klauwen, dat beteekentLeeuwen burg". Mijnheer Schmoel heeft het oude huis en den moestuin en den boomgaard overgedaan, maar de heer lijkheid dat's maar een naam, weet je heeft hij zelf gehouden. Al pratende wandelden wij verder. We konden de stadsklokken nog heel uit de verte hooren en ik vond het allerprettigst, 't Rook daar lekker naar versch ge droogd hooi; de lucht was allerprachtigst met allerlei kleuren; 't donkere water blonk als een reine spiegel de ontwakende vogels lieten zich hier en daar in 'telzenhout links van den weg hooren; ilc had daar wel willen wonen en zeker er wel al vast maar willen beginnen met visschen. Zouden we hier niet eens probeeren, Kees? Zoo, dat dacht ik wel, dat je de reis spoedig zou vervelen. Hier zou je niets vangen't is hier dood ge vischt. Neen, we moeten veel verder op. We zijn nog niet half weg. Nu, dat vond ik ook uitmuntendik vroeg dat zoo maar, omdat het water er zoo uitlokkend uitzag. Maar daar kun je nooit op aan, helderde Kees op. Er zijn heele mooie vaarten en weteringen, waar toch nagenoeg geen leven in is en op plekken waar je 't niet zou verwachen, kun je ze vangen zooveel als je maar wil, als de gelegenheid goed is. Daar hangt alles van af, de visschen zijn net als de menschen, ze worden door weer en wind geregeerd en 't is altoos een tref als je ze beet krijgt naar je zin. Na weder een heele poos meest stilzwijgend voort- geloopen te hebben gingen we een hoek om en een andere vaart langs. Zoo kwamen we een polder in,

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1