Z1ERIKSEESCHE COURANT. 1883. No. 39. Zaterdag 26 Mei. 86ste jaargang Feuilleton. Binnenland. KEES BRANDER. ZIERIKS.EE, 25 Mei 4 8 8 3. Blijkens de officiëele bekendmaking door den Bur gemeester, hebben de mazelen opgehouden hier epide misch te heerschen. In de week van 43 tot 20 Mei zijn in de gemeente vier personen aan de mazelen overleden. De uitslag dei' herstemmingen voor Prov. Staten is, dat te Goes is gekozen de heer Jhr. J. L. de Jonge, met 410 van de 770 uitgebrachte stemmen. De heer van Voorst Vader bekwam 339 stemmen. Te Hulst is gekozen de heer J, F. Vereecken met 353 stemmen. De heer A. Hombach, aftredend lid, bekwam 489 stemmen. Te Goes zijn in een vergadering van de afdeeling aldaar der Centrale Liberale Kiesvereeniging als candi- daten voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer aanbevolen, de heeren mr. J. G. de Witt Hamer, burgemeester van Goes, die bedankte; jhr. mr. W. Six, oud-minister van binnenl. zaken, en W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener. Met Zr. Ms. stoomschip le klasse Leeuwarden", dezer dagen uit Java te Nieuwediep binnengekomr j, is o. a. gerepatrieerd de off. van gez. 4 e kl. P. C. Buijze, arts. Morgen, Zaterdag, komt, zegt men, de grondwets commissie voor 't eerst bijeen. Na afloop der bijeen komst zal de Minister Heemskerk den leden een diner aanbieden. Als we eens aan het slotmaal van de commissie zijn, zullen we gewis al een eind gevorderd zijn met de voorbereiding der herziening. Omdat de Minister Heemskerk op een verwaaide uitnoodiging van den heer Keuchenius, om de ver plichting der vaccine voor schoolgaande kinderen zoo maar even als en passant op te heffen, antwoordde, dat hij, hoewel geen voorstander van de epidemie- wet, echter wel is vóór de vaccine en tegen de opheffing van de wettelijke uitvloeiselen der wet op de vaccine gemoedsbezwaren van technischen aard heeft, was de heer Keuchenius zoo vrij van het kabinet Heemskerk zijn steun te ontzeggen. Poovere clericale oppositie-mannen! Als ze het land niet geheel en al met de pokken mogen vergiftigen, zeggen ze een regeering de vriendschap op! De Eerste Kamer is tegen Maandag 4 Juni 'sav. 8 ure opgeroepen tot hervatting der werkzaamheden. De Min. van Koloniën heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij aan den Gouv.-Generaal van Indië de gevraagde machtiging heeft verleend om zich buiten Java te begeven en wel naar Atjeh, ten einde aldaar met eigen oogen de militaire toestanden te zien. In het geheel bedroeg het bijeengebrachte voor de ongelukkigen te Moddergat en Paesens, tot Zaterdag j.l., f 414,700,95. (Een Volksvertelling.) X. Het leven van een hengelaar heeft, gelijk alle levens, zijn eigenaardige licht- en schaduwzijden. De lichtkant is te zien, als men er op uitgaande, 's morgens heel vroeg al 't aangename, 't frissche en heerlijke van een morgen wandeling geniet, later op den dag vrij en zorgeloos langs vaart en plassen slentert, dan veel beet krijgt en met een welgevuld tonnetje, kanis of vischzak naar huis kan keeren, waarbij dan nog de zelfvoldoening komt, die men ondervindt als de menschen vragen naar de vangst en men die dan in al haar geschubde heerlijkheid kan toonen. De donkere kant bestaat in slecht weer, dat den hengelaar overvalt als hij ver van huis is, in een verkeerden zwaai van den wind, waardoor de visch ongetwijfeld geregeerd wordt, want bij sommige winden krijgt men niet beet, in de nieuws gierigheid van koddebeiers of heerschzuchtige boeren of buitenplaatsheeren, die naar acte en permissiebiljet vragen, en dergelijke onaangename zaken meer. Zij kan De feestelijke intocht van H.H. M.M. den Koning en de Koningin als Groothertog en Groothertogin van Luxemburg in de hoofdstad van dat landje is in de beste orde afgeloopen. De vorstelijke personen werden op 't har telijkst ontvangen en uitbundig toegejuicht. De Luxem burgers hadden naar vermogen en naar omstandigheden flink uitgepakt. Er waren optochten, parades van brand weer, gendarmerie en garnizoen, zangvereenigingen en muziekcorpsen, schuttersfeesten, eerebogen, illumi natie en vuurwerk, klokkengelui en kanongebulder, alles begunstigd dooi' heerlijk mooi weer. De Koning-Groothertog heeft aan de Compagnie des francs archers, een zeer oude corporatie, een groote monurnenteelen gildebeker geschonken, zijnde een prachtig en smaakvol kunstwerk in goth. stijl, van zilver en émail, 75 c.M. hoogte. Te Amsterdam is een werkstaking ontstaan aan de groote fabriek van stoom- en andere werktuigen. Meer dan 350 werklui hebben Maandag namiddag hamer en klinkbouten neergelegd en zijn joelende en lawaai makende met vlaggen en vaandels door de stad gaan trekken. De aanleiding van de werkstaking is de na ijver tusschen de Hollandsche en eenige Engelsche werklieden, welke laatsten door den sedert eenigen tijd aan de fabriek verbonden ingenieur waren in het werk genomen, zoogezegd (of 't waar is of niet weten we niet) omdat de Hollanders niet vlug genoeg werkten en ook voor het in elkaar zetten van sommige deelen van scheepsrompen niet bekwaam genoeg zijn. De Engelschen werden gezet aan het in elkaar stellen en vastklinken zoogenoemd optuigen van de gebogen wanden van het voor- en achterschip en ont vingen meer loon, terwijl de Hollanders aan het rechte werk van het middenschip moesten werken. Men is door tusschenkomst van den burgemeester van Amsterdam tot een schikking gekomen, die wel eenigen grond geeft voor de veronderstelling dat de Hollandsche - werklui gelijk hadden met zich niet door een Engelsch ingenieur en diens landgenooten te laten achteruit zetten. Te Rotterdam is overleden de heer D. A. van Putten, opzichter en dir. van de Rotterdamsche Tele- graafmaatschappij. De heer van Putten legde in 4854 voor eigen rekening de lijn Rotterdam, Brielle, Helle- voetsluis, Brouwershaven aan. Later werd de dienst uitgebreid tot de kantoren Oud-Beierland (4865), Middelharnis (4870) en tot een tweede lijn Rotterdam, Nieuwesluis, Hellevoetsluis (4874). Het schijnt dat in den storm van 5 en 6 Maart ook een van die beruchte drijvende kroegen is vergaan, waarop reeders en regeeringen, zoo in Engeland als hier, zoo gebeten zijn. Het is het smakschip rEems", kapt. II. van der Leest, en thuis behoorende te Delfzijl. Het vaartuig, bemand met vijf koppen en wel voorzien van jenever, tabak en andere zaken, waar naar op zee vraag is onder de visschers, deed van uit Delfzijl gewoonlijk tochten van drie of vier weken, doch is na reeds vóór Maart in zee gegaan te zijn, sedert dien bewusten storm niet meer gezien. Men gist dus dat het vergaan zal zijn. zelfs bestaan in concurrentie van andere hengelaars, zooals men uit het vervolg zien zal. Het is dus illuzie, ervaring en vaak teleurstelling, waar 't hengelaarslot mede doorweven is. Ik voor mij heb zeker heel groote illuziën gehad, doch mijn eerste ervaring was een erge teleurstelling. Ik had reeds meermalen bij Kees aanzoek gedaan om eens met hem te mogen méégaan. Hij was, zooals ik al heb opgemerkt, niet gesteld op gezelschap als hij uit visschen ging. Hij was als een roerdomp onder de hengelaai's, liefst onverzeld uitgaande, de plekjes op zoekende die niemand wist, en brommende als hij in zijn eenzaam genot gestoord werd. Toch gaf hij uit bij zondere consideratie voor mijn familie op het laatst toe, nadat hij alle bedenkingen en afleidertjes had uitgeputdat ik zoo vroeg niet uit de veeren kon dat ik zoo ver niet kon Ioopendat ik zoo hard niet kon loopen als hijdat hij maar last van zulke jongens zou hebben; dat er dan al gauw wel vijf en twintig van die bengels zouden meêloopen, enz. enz., alle welke bedenkingen ik met herhaalde en dringendeoch kom, Kees! toe, Kees! wel neen, Kees! ik zal je geen over last aandoen, Keesik zal 't aan geen mensch vertellen, Keesik krijg veel b oterhammen met worst mede, Kees! en meer van die klemmende argumenten wist te ontzenuwen. Van die boterhammen met worst zeide Een beoefenaar der statistiek heeft uit den staat der bevolking bij de volkstelling van 4880 eenige aardige bijzonderheden getrokken, die in het Utr. Dagbl. gepubliceerd zijn. Er waren toen in ons land in leven 343 m. en 674 vi\, te zamen 4047 personen, van 9099 jaar oud; 5 m. en 7 vr. van 400 jaar en daarboven. De oudste bewoner van het land was een man in Fries land van 406 jaar. Op dat tijdstip leefden 7 getrouwde vrouwen van 45 jaar oud; 5 getrouwde mannen van 46 jaar oud. De jongste weduwe was 47 jaar, de jongste weduw naar mede 47 jaar. Er was één in echt gescheiden man van 20 jaar en 2 gescheiden vrouwen van 20 jaar. In verband met het bovenstaande kan worden ge boekt, dat in België op dit oogenblik 22 personen zijn van 400 jaar oud en 2146 personen van 90—99 jaar. Ten raadhuize te Amsterdam is in het openbaar verpacht de exploitatie der door genoemde gemeente opgerichte aanplakborden, en wel voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Aug. a.s. Het hoogste bod werd gedaan door de heeren Blik- man Sartorius, n.l. de som van f 4000 per jaar. Te Leiden heeft een 46jarig jongeling een 45jarig meisje, die in 't water gevallen en reeds zinkende was, gered. Eenigen tijd geleden vermiste de fortwachter van het fort Altena zijn gouden horloge, zonder iets van den nieuwen bezitter te weten, doch dezer dagen vond men een landlooper te Dordrecht in bezit daarvan, die beweerde dat hij het van een schipper ontvangen had. Naar Woudrichem gevoerd, bekende hij aan den brigadier der marechaussee dat hij echter de dief was. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur voor het waterschap van de uitwatering door de sluis in de Piet, B. Vermande. Pensioen is verleend o. a. aan J. G. Meijer, gew. brievengaarder te Groede, van f 432 's jaars. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Amerikanen zijn wellicht nog meer excentriek dan de Engelschen. Losbandigheden, die men vaak in despotische staten niet kent, worden daar geduld, terwijl de vrijheid van het individu soms wordt beperkt op punten, die in Europa algemeen buiten de bemoeiing van de wet of de overheid gelaten zijn. Zoo is nu bij de Wetgevende Vergadering van den Staat New-York een wet ingediend tegen het al te drukke romanlezen door jongelui. In dat wetsontwerp leest men»al wie aan minderjarigen beneden zestien jaar een roman of verdicht verhaal zal hebben verkocht, geleend of ter hand gesteld, zonder voorafgegane schriftelijke toestemming van diens vader of voogd, aan misdrijf zal worden schuldig verklaard en gestraft met gevangenis of een boete van hoogstens 50 dollar." ik toen eigenlijk veel meer dan ik Icon verantwoorden Dat behoorde tot mijn illuzies. Ik wist heel goed dat Kees zonder proviand uitgingdoch hem daarin na te volgen, lag niet in mijn bedoeling en daartegen verzette zich mijn gezonde jongenseetlust, vooral 's morgens. Maar thuis had ik alles nog niet klaar gespeeld en er zelfs nog niets bepaalds van gezegd, daar ik eerst zeker wilde zijn, dat Kees me wou mee hebben. Toen dit eindelijk in orde was, vroeg ik thuis de noodige vergunning, die niet zonder tegenstribbelen van mijn goede, zorgzame moeder verkregen werd, en in de vacantie, die nu pas was begonnen, zou ik dan eens met Kees meegaan. Schoon vooruitzicht! Een Stanley kan niet met machtiger, heimelijker trek bezeten zijn geweest om de geheimenissen der binnenlanden van Afrika te gaan ontsluieren, dan ik, om den ouden henge laar te mogen vergezellen op zijn verre zwerftochten door de slooten- en plassenrijke omstreken van mijn goede vaderstad. Mijzelven maakte ik 't reeds erg moeielijk al dagen vooruit, toen eenmaal de juiste dag voorloopig was vastgesteld, »als weer en wind goed was", zooals Kees zei. Ik had nooit zooveel notitie genomen van 't windvaantje op den nok van een huis aan de over zijde van onze gracht en zoo bij afwisseling dankbaar en ontevreden, blijde en angstig naar de wolken ge-

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1