Z1IRIKSEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zieriksee. 1883. No. 38. Woensdag S3 Mei. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ACTIE en REACTIE. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 40 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Ofschoon het een thans slechts nog door enkelen bestreden waarheid is, dat de geschiede nis der wereld ziehzelve nooit repeteert, dat zij een doorloopende keten, geen zinnelooze ring is, zoo komen er toch op gezette tijden van die knoopen voor, gewrichten of geledingen, die doen denken aan een vaste wet ook op dat punt. Wij be doelen de rnstelooze, nimmer stilstaande afwis seling van actie en reactie. Na de roemruchtige groote revolutie van '89 kwam het keizerrijk, als de reusachtigste vorm van 't eesarisme van den nieuweren tijd. Na de geestdriftige beweging voor vrijheid en recht van 1813-'15, kwam de treurige restauratie, die haar uiterste spanning bereikte in 't onzalige „heilige verbond". Na den dood der restauratie, die caricatnur van 't geen geweest was vóór '89, kwam de Juii-revolutie, die in plaats van de belachelijke en tegelijk ergerlijke caricaturen van de ge weldenaars hij de gratie Gods, de hatelijke heerschappij inwijdde van de potentaten der bourgeoisie, van de heerschappij der parvenu's der geweldenaars bij de gratie van rijke krui deniers en nog rijker geldjoden. Deze werd op haar beurt omvergeworpen door den republi- keinschen storm van 1848, maar al te spoedig door de ontnuchterende, akelige stilte van een ge weldplegende reactie gevolgd, die de stemmen der vrijheidspredikers van 1848 smoorde in de kerkers van Duitsckland, op de vergiftigde stranden van Cayenne of ze in rouwklachten deed opgaan en verzwinden op de slagvelden van Hongarije. Nu volgde een tijdperk van gisting en troebelen; 'teesarisme stak het hoofd andermaal op, 't ultramontanisme knevelde het eesarisme aan zijn kar, langzaam, door vrouwen handen, maarzeker. De groepeering der nationali teitenen de strijd om 't evenwicht tnsschen de na tionaliteiten, dat is 't proces van het recht van den sterkste onder de rassen en groepen, ont wikkelde zich en loste zich op in den Oosterschen oorlog. Andermaal kwam een tijd van overgang en wisseling, 't Fransche keizerrijk verbond zijn lot aan 't groote spel dat het onder ultramon- taanschen invloed staande Rome om de wereld heerschappij waagde ofliever uitlokte, provoceerde. Juist op het geschikte oogenblik namen hoogst behendige Duitsche staatslieden en strategen de vrijheidsdroomers in den arm't liberalisme hielp om 't ultramontaanse!) clericalisme te be teugelen en 't wereldlijke Rome werd te Sedan voor langen tijd vleugellam geslagen, nadat liet reeds eenige jaren vroeger te Königgratz een gevoeligen knak had gekregen. Bracht echter 't jaar 1870 ook al aan Frank rijk zijn republiek terug en voltooide het de Italiaansche eenheid nagenoeg geheel, de vrij heidszonen nit alle natiën werden toch niet bevredigd en hun immer vooruitstrekkende il- lnziën werden niet vervuld, ja, integendeel jammerlijk gelogenstraft door do vernieuwde reactie. Die reactie werkt nog immer voort. Terwijl zij hier woeker bedrijft met den gods dienstzin der domme menigte en daartoe behendig gebruik maakt van den invloed der priesters, speculeert zij elders op de geldzucht, zet 't proces van het absolutisme tegen de volkssouvereiniteit om in een economisch vraagstuk, zoodat de heilige zaak van vrijheid en vooruitgang ver knoeid wordt tot een dubbeltjes-kwestie. Maar de gist is niet uit het deeg verdwenen, zij blijft werken, altoos door. Duizenden en duizenden grieven van allerlei aard, myriaden van natuurlijke wenschen, verlangens, verwach tingen en billijke eischen worden opgespaard en saamgegaard tot een verbazend machtig kapitaal, dat, werkende op den grondslag van internationale coöperatie, de aloude en telkens, en telkens opnieuw gerestaureerde winkels van geestelijk en wereldlijk absolutisme met den ondergang dreigt. De nagenoeg een eeuw oude derde stand, een tijdlaug de kweekplaats waaruit het heir der vrijheidshelden aller lauden gerecruteerd werd, is langzamerhand oud, vet, vadsig ge worden, heeft aristocratische allures aangenomen en is ingeslapen op dec geldzak, het zachte kussen van 't winstgevende ambt, of 't gega lonneerde pronkbed van den nieuwbakken adel. 't Radicalisme heeft het hoofd opgestoken, waar 't oude, eens zoo gezonde liberalisme de slaap muts over de ooren getrokken, zich op 't doc trinaire kussen heeft neergevleid, 't Eerlijke, in zekeren zin nobele geweervuur van de barricade- mannen van '48 wordt vervangen door 't helschs mijnwerk met nitro-glycerine en dynamiet. 't Zijn de oude grieven, de oude wenschen, de oude verwachtingen, de oude droomen, de oude eischen't is de eeuwige drift naar hooger, beter, verder, die de innerlijke roerselen beweegt, ook bij hen, die 't zelf misschien niet vatten. Maar 't is ook de oude reactie, die weder werkt als een even noodzakelijk kwaad. Terwijl de meeste staten van Europa zich in rustige rust de handen wrijven, vol zelfverheffing, dat bij hen de ware orde en vrijheid heerschen en dynamiet noeh moordmes noodig zijn; terwijl de vorsten en staatshoofden thuis zich 't air geven van burgerlui onder huns gelijken, leenen zij toch de handen tot verheerlijking van 't ee sarisme in een zijner hatelijkste vormen en werken zij mede aan het God niet verheerlijkend, maar den vrijen mensch wel onteerend komedie spel, dat thans te Moskou wordt toebereid. En 't ultrarnontaansch clericalisme, bij wijlen de hand reikende aan den rooden jacobijn, als dat zoo uitkomt, is wel zoo vriendelijk 't abso lutisme der Britsche protestautsche aristocratie een steuntje in den rug te geven tegenover de in strop en ellende verstikkende Ieren. Heeft het in stomme smart zuchtende groene Erin altoos hopend uitgezien naar den toch immers als almachtig geprezen en als onfeilbaar geroemden geestelijken herder der Roomsche wereld; -van over de bergen wordt het ge paaid met een zwarte banier, waarop de woorden te lezen staanzijt onderdanig aan uw heer- soliers, vouwt de handen en kust de roede die u slaat; bearbeidt nw geboortegrond die de uwe niet is en eet niet van zijn vruchten, lijdt honger en wordt verzadigd en laat hen, die de vruchten van uw zweet genieten, daar van zwelgen op de gezegende oevers van de Middellandsche Zee of ze verdoen in dwaze wedstrijden te Derbey of Ebsom. Nu, als altoos 't clericalisme in verbond met 't absolutisme, nieuwe vormen maar oude spoken. Ziedaar eenige breede trekken. Gaat men de zaken en toestanden meer in 't bijzonder bezien, men merkt hetzelfde op, op kleiner schaal ver krijgt men hetzelfde beeld. Merk op den strijd tegen de school, d. i. tegen de verspreiding, de algemeenmaking van kennis en verlichting. Zie, hoe de voorstanders van die popularisatie van kennis en verlichting, door gezaghebbers en begeerigen naar gezag, behendig woekerende met 't aloude zwak der ineuigte, den godsdienstzin uit onnoozeiheid, worden verdacht gemaakt en met behulp van 't stemrecht, dat werktuig door 't liberalisme van vroeger dagen uitgedacht om recht en gerechtigheid te doen heerschen op de aarde, worden afgemaakt en achteruitgedrongen om plaats te maken voor een nieuwen tiers état, dien der parvenus bij de gratie van Standaard- dominees en kieskapelaans. Erbarmelijk treurig tafereel! Maar nu, gelijk vroeger en altoos, 't eeuwige vuur wordt niet gebluseht, 't licht niet uitgedoofd, 't gistende element niet vernietigd. De wissel werking gaat voort, altoos voort. Dat is 't on sterfelijke leven der menschheid. Binnenland. ZIERIKSEE, 22 Mei^4 883. Maandag avond gaf de Zierikseesche Gymnastiek- Vereeniging, onder leiding van den heer J. E. Theewis, een feestelijke uitvoering, met invitatie van leden begunstigers en belangstellenden. Door de nette uit voering van de verschillende oefeningen gaven de leden blijk van flinke bedrevenheid en tevens van kracht en vlugheid. Wij kunnen jongelui niet dringend genoeg aanraden zich bij deze hoogst nuttige vereeni- ging aan te sluiten. Over het heilzame van geregelde lichaamsoefeningen, ook voor volwassenen, kan wel geen twijfel bestaan. Bovendien kunnen de jongelui door hun deelneming tevens het aangename aan het nuttige van de echt mannelijke gymnastische oefeningen paren. Als een bijzonderheid verdient vermeld te worden, dat hier aan de Nieuwe Haven in lossing ligt het fraaie ijzeren Rijnschip »Credo" met 5000 H.L. kolen. Door de D.D. schutterijen van Middelburg, Vlissingen en Zieriksee zal op Maandag 9 Juli a.s. een provin ciale schietwedstrijd gehouden worden, waartoe ook de weerbaarheidscorpsen zijn uitgenoodigd. Aangemoedigd door het succes met de zaak Poppink heeft de pastoor van Winterswijk een stapje verder gedaan en een aanklacht ingeleverd tegen sommige op de openbare school in gebruik zijnde boeken. Onderwijl heeft men te Tilburg beproefd om daar het ultramontaansche leerboek voor de geschiedenis van het vaderland op de Hoogere Burgerschool inge voerd te krijgen, doch dat schijnt, toch nog tc vroeg te zijn beproefd; het boek is althans niet goedgekeurd. In dat boek, geschreven door den heer Brouwers, wordt de geschiedenis der zestiende eeuw door den T

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1