Burgerlijke Stand te Zieriksee. ADVERTENTIEN. u van arrest en It naar Roer ig van Roer- terij te Vlis- ter en J. W. bel. en acc. lelijke betrek- dir. bel. enz. ins te Wouw. imen voor de 3e reg. Inf. de volgende g, van welke elijk en thans Hellen, die zij heerenmr. voorzitter en hoogleeraar an Eeranes en en der Eerste hr. mr. C. J. r. J. Roëll en en der Tweede len Raad van ItJ. M. van der len stafmr. ooogleeraai' te praar te Am- gewoon hoog- Farncombe onderwijs te van Blokland, toegevoegd als van Binnenl. ik, ref. bij den L te eren. nv der Rotter- i ethnologisch ardigs te zien Oost-Indië, Ocst-Afrika. Amsterdam is marmeren en oor een eerste ;t portret van 1510 pond st. ooit voor een voor den heer estaan slechts ze prent, Een et «Landschap 3696) op, en pond 6060) der verkiezing trict tegemoet. zelfs een edel mr. J. C. van eeks van jaren moest vallen, wijzer geweest, rd en als een dering van het r zelfverheffing ne leden mijner '0 jaar oud en et wijs genoeg •gen deelnemen eede Kamer leden van mijn e Wet mij te dito opcenten d ik even vóór eur der school zijn stembiljet daar gaan ze recht niethij gerde ik mij en die in kennis aanhet stern- niet? Ook de of predikant alhier is geen kiezer, zelfs niet voor den Gemeenteraad. Wanneer zal de Wetgever eens besluiten het kies recht aan allen toe te kennen die door een staats examen van hunne kennis hebben doen blijken In vermindering toch van den census zie ik geen het minste heil, daar er dan honderden kiezers ontstaan, diezonder zelfstandigheidzich zullen haasten het wachtwoord te volgen. Ook Thiers is van die meening daar hij zegt: »om de ware stemming van een volk door middel van verkiezingen te doen blijkenmoeten niet alle burgers zonder onderscheid tot de stembus toegelaten worden, maar alleen zij, die verlicht en zelfstandig genoeg zijn om in staatsaangelegenheden een eigen meening te hebben." De uitslag der verkiezingen te Uwent heeft mij niet verrast. Gij weetik ken Zierikzee en Schouwen en geen oogenblik kwam het mij in de gedachte dat men verdienstelijke mannen als de HLH. Ileijse, Hoogenboom en de Glopper onwaardig zou achten om langer in de Prov. St. zitting te nemen. Er schijnen zelfs geene pogingen voor beproefd. Zuid-Beveland, 15 Mei 1883. EEN ONDERWIJZER. Oud-Vosmeer, Mei '83. Mijn koninkrijk is niet van deze wereldZoo sprak eeuwen geleden de groote Meester, die op aarde was verschenen om den mensch eens helderder godsbegrip te gevenom het menschdom te redden uit den poel van onzedelijkheid, waarin het tengevolge van verkeerde godsdienstbegrippen en vele andere omstandigheden was verzonkenom het menschelijke in den mensch te verheffen en te veredelenom den mensch den weg aan te wijzen, die tot zijne volmaaktheid voert. Treurig was de toestand van het joodsche volk bij Zijn optreden in de wereld. Door de ijzeren hand van den Romein zijne zelfstandigheid verloren hebbende, door eene blinde priesterschaar in een kerkelijk dwang buis gestoken, waardoor de gods vereering was ontaard in uiterlijk prachtvertoon, in het inachtnemen van allerlei niets beduidende formaliteiten, kon het niet anders, of het joodsche volk moest als natie van de wereldkaart verdwijnen, en te vergeefs zag het uit naar redding uit dien ondragelijken toestand van staat kundige afhankelijkheid, waartoe het langzamerhand was afgedwaald. Onder die omstandigheden trad de groote Leeraar van Nazareth op, niet om het joodsche volk tot zijn vroegeren staatkundigen luister te verheffen, maar om het inwendig zedelijk te verbeteren en het zuiverder godsdienstige begrippen te geven. Was men in het begin werkelijk van meening, dat Hij de gezondene was om een aardsch koninkrijk op te richten, en was daardoor aanvankelijk de hoop op Hem gevestigd, zoodat zelfs zijne leerlingen tot Hem de vraag richtten: Heer wanneer zult Gij Uw koninkrijk oprichtten? ja, was er zelfs reeds sprake van geweest onder zijne leer lingen, wie de eerste in zijn rijk zou zijn, al spoedig werd hun die illusie ontnomen door zijne uitspraak: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld! Werd het joodsche volk door deze uitspraak alle illusie van aardsche1 macht en wereldsche grootheid ontnomen, en bleek het hoe langer hoe meer, dat Hij eene zending van geheel anderen aard had te ver vullen dat Hij alleen was opgestaan om het volk zedelijk te verheffen, niet lang duurde het, of zijne onverschilligheid omtrent aardsche grootheid en rijkdom, zijne vlijmende uitspraken over hen, die zich op het bezit van aardsche goederen lieten voorstaan of door eene -huichelachtige vroomheid verre boven hunne mede- menschen meenden verheven te zijn, berokkende Hem vele vijanden. En opmerkelijk is het, dat Ilij in de priesters, de dragers van den godsdienst, zijne heftigste tegenstanders vond. Al spoedig begon de priesterschap onder de leuzede godsdienst is in gevaareerst bedektelijk, maar al gauw openlijk de ontwikkelde menigte op te ruien tegen Hem, die overal waar Hij verscheen, niets dan wijze lessen gaf, niets dan goed deed, niemand, zelfs den diepstgevallene niet ongetroost of onbemoedigd van zich liet gaan. En het volk, blind voor hetgeen het den menschenvriend zag verrichten, doof voor hetgeen het Hem hoorde verkondigen, was, aan de slavernij van eene heerschzuchtige priesterbende overgegeven, maar al te gewillig over zijnen weldoener het: kruist hem! kruist hem! uit te galmen. En Hij, die overal altijd algemeene menschenliefde had ge predikt, viel als slachtoffer van priesterheerschzucht en verblinden volksgeest. Een theocratische regeeringsvorm, waarbij natuurlijk de geestelijken als rechtstreeksche dienaren van God, lasten en bevelen uitvaardigen, dat is door alle tijden heen het ideaal der zoogenaamde dienaren Gods geweest. Salomo heeft gezegdEr is niets nieuws onder de zon, en waarlijk, de man had het niet ver mis. Ook in onze dagen zien we, vooral de anti-revolutionaire dienaren Gods met alle middelen ijveren om hunne partij het overwicht in het staatsbestuur te doen verkrijgen. Getuige nog de advertentie van Dr. Schot in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 5 Mei j 1., waarbij candidaten voor de Provinciale Staten werden aan bevolen, gestempeld natuurlijk met het Woord Gods, dat voor alles schijnt te kunnen dienen, maar dat m. i. juist daarom schandelijk wordt misbruikt. Een staat, op kerkelijken grondslag ingericht, klinkt misschien in veler oor heel mooi, maar dan moet eerst uitgemaakt worden, welke kerk de Grondwet geefster zal zijn. Zal het die van Rome, of die van Dordt, of een van de vele onderdeelen daarvan zijn, die alle meenen het monopolie der Waarheid te be zitten? 'tls immers eene onmogelijkheid? Wanneer Rome en Dordt met hunne verwanten, die van nature vijanden zijn, elkander bij sommige gelegenheden vriendschappelijk de hand toereiken, dan is het alleen om de liberalen, of wilt ge liever iiberalisten, dat eenigszins hartelijker schijnt te klinken (denk aan nihilisten, communisten en andere isten) er onder te krijgen. En als dit mocht gelukken? Dan kunnen beide overblijvende partijen om de heerschappij gaan twisten, maar dan ook staat de burgeroorlog voor de deur. Mogen de liberalen, wier ijver soms wel wat te wenschen overlaat, toch niet geheel insluimeren, maar steeds eendrachtig samenwerken om het woelen van kerkelijke partijen te verijdelen en het beginsel van den grooten staatsman Cavour te helpen handhaven, n.I. eene vrije kerk in den vrijen staat. 0. S. V. Kerk- en J^cliool nieuws. Beroepen te Oud-Vosmeer ds. J. L. de Heer te Nootdorp; bij de Chr. Ger. Gem. te Zaandam ds. J. Westerhuis te Ter Neuzen. Bedankt voor het beroep naar Kolijnsplaat door ds. J. Strijks te Roon. Benoemd tot onderwijzer aan de school te Brakel de heer J. J. Verhulst te Wissekerke; tot onderwijzeres te Noordwijk a/zee mej. K, W. Hoffmann te Haamstede; tot onderwijzeres te Zonnemaire mej. J. B. Thiel, van Kamperland; tot onderwijzer te Wormerveer de heer M. L. Wiltson, van Zierikseetot id. te Zaandam de heer A. Rispen, te Grijpskerketot onderwijzeres te Brandwijk mej. D. K. Kappers, te Brouwershaven. Benoemd tot hoofd eener openb. school te 's Graven- zande de heer P. van der Have van Zieriksee, onderwijzer te Maasland. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het arts-examen aan de Universiteit te Amsterdam de heer C. J. Hertstein, geb. te Zieriksee. Van 1118 Mei 1883. Geboren: F. Reijnhoudt en E. de Keijzer. Een dochter van zoon dochter y> zoon M. Matthijsse en J. W. Faase. J. J, Böckling en C. J. Wansink. J. van der Ploeg en W. Hak. G. J. van der Graaf en E. Boot. A. Blanker en Ph. Vogel. Gehuwd: C. Krijger, 27 j., jm. en C. Flikweert, 23 j., jd. C. Vermeulen, 23 j., jm. en T. M. Vermeulen, 22 j., jd. Overleden: J. C. Overbeke, 37 j., wed. M. Verbeek. J. Bolier, bijna 7 j.z. J. F. C. Klink, 23 m., d. J. P. Hogerheijde, 2 j., d. J. Timmermans. 11 m., z. B. A. Lemson, bijna 2 j., d. V. Hogerzeil, 79 j., man van C. van den Bout. E. M. Leeuw, 5 j., d. C. van den Houten, bijna 10 m., z. B. de Zwarte, 1 j., d. J. C. Lemson, 8 m., z. A. de Jonge, 42 j., man van W. Krijger. J. M. P. Pistorius, 2 j., z. W. Berrevoets, 13 m., d. Het is uw eigen schuld zoo gij ziek blijft, wanneer gij Hop-Bitter bekomen kunt dat nimmer faalt. De waarheid is machtig en heeft gezegevierd; zie haren triomf in het Hop-Bitter. IJswater is geheel onschadelijk en verfrisschend met een kleine scheut Hop-Bitter in elk glas. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 17 Mei 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/a pCt. dito dito 3 dito dito 4 100,5/lfl dito dito 1878 4 10 U/s Premie-Leening Stad Rotterdam 3 993/4 België, dito Stad Antw. '74 3 .Spanje, Obligation Buitenl. 1869/70 l'/4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 5213/ 8 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 9J/8 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 7 7/a Obligatiën 1866 f 1000 5 941/a dito 1860 2e L. 100 4"/a 845/a Obl .-Leen. 1867/69 4 763/a Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 65u/i$ dito dito 5 65l,4 dito in Zilver 5 659/i8 dito dito 5 657/a dito in Goud 4 825/a Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 86y4 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 109/l8 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 1003/a Mexico, dito 1851 3 26 3/18 Rusland, Groote Spoorw.-Maatscli. Aand. 5 1245/8 Baltische Spoorw. Aand. 3 509/18 Jeles Griasi Obligatiën 5 823/8 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 77lj% Poti Tillis Obl.gatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 517/8 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,97 dito in zilver - 20,97 Eng. Div. per - 11,57^ Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier f - 2^46 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zieriksee, van den 17 Mei 1883. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1881 Nieuwe dito 1882 Zomertarwe Rogge 1882 Maartsche Gerst 1882 Winter dito 1882 Zomer dito 1882 Haver 1882 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1882 Schokker-Erwten Kleine dito 1882 Koolzaad f a - 9 6,75 5,50 5,75 5,50 - 7,- - 6,- - 5,a - - 5,25 a - - 5,a - - 3,— a - - 7,50 a - 8,— - 13,— a - 14,— - 13,50 a - 14,50 - 10,50 a - 11, - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zieriksee, van den 17 Mei '1883. Boter laagste koers f 0,45 per 5 ons. hoogste - 0,70 o 5 Kip-Eieren laagste - 0,75 25 stuks. hoogste - 0,80 25 Bevallen van een IVIeisje, I. A. VOOREN-Augustijn. Poortvliet, -17 Mei 1883. Bevallen van een Zoon, A. J. MOINAT-van der Bent. Rhenen, 17 Mei 1883. De kinderen, behuwd- en kleinkinderen van wijlen den Heer PIETER VAN DER LINDEN betuigen hunnen dn.rils: voor de belang stelling, die zij bij zijn afsterven mochten ondervinden. Namens allen, J. VAN DER LINDEN. Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij het overlijden van ons geliefd jongst kindje HENDRIK, betuigen wij onzen harte- lijken dank. Zieriksee, H. LAKENMAN. 10 Mei 1883. A. H. LAKENMAN—Bal. Voor de bewijzen van deelnemingont vangen bij het overlijden van Mejuffrouw DINA MARIA CHRISTINA VAN DE KREKE, betuigen de broederszuster, behuwdzuster en verdere familie betrekkingen hunnen dank. Hoogst gevoelig voor de talrijke bewijzen van belangstelling, welke de ondergeteekenden op 14 Mei mochten ontvangen, betuigen zij daarvoor hun hartelijken dank. C. VAN DER VLIET Dz. A. C. VAN DER VLIETCats.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3