Treurig gesteld is het nog op sommige plaatsen met de verzorging van armen en weezen. Te Eede in onze provincie werd verleden Zaterdag het onderhoud der armen aanbesteed en werd de verzorging van een vrouw met haar kind gegund aan den minstbiedende, en wel voor f 29 per jaar, of 8 cents per dag voor twee personen De heer F. H. A. Borret, lid der Tweede Kamer, verlangt bij de aanstaande verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. De heer A. Kool heeft aan de Arnh. Ct. omtrent de reden, waarom door hem het mandaat als afge vaardigde van Arnhem werd nedergelegd, eenige mede- deelingen gedaan, om daarvan gebruik te maken. Hij acht zich te jong om zijne eigenlijke loopbaan, de militaire, voorgoed vaarwel te zeggen, en hij vreesde, wanneer hij herkozen werd en nogmaals vier jaar in de Tweede Kamer zitting had, zijne geschiktheid voor het leger voor een groot deel te hebben verloren. Wilde hij zich niet voorgoed aan het parlementaire leven wijden, dan moest hij het nu wel vaarwel zeggen. Hierbij komt nog een andere reden. -»Op het oogen- blik", zegt de heer Kool, »ziet het er niet naar uit, dat wij op de eene of andere wijze in gewapend conflict met onze naburen zouden kunnen komen. Die mogelijkheid bestaat evenwel en dan zou ik geen oogenblik mogen aarzelen met mijne plaats in het leger wéér in te nemen. Nu heb ik voor eenige maanden vernomen, welke werkkring ingeval van mobilisatie voor mij is weggelegd en deze is zóó veelomvattend en vereischt zooveel voorbereiding, dat ik mij niet verantwoord zou achten, wanneer ik daaraan in de naaste toekomst niet al mijn tijd zou wijden. Met eene behoorlijke en conscientieuse opvatting van mijne par lementaire taak is dit niet te rijmen." Morgen, Zaterdag, gaat de »Willem Barents" naar zee. De reis heeft ditmaal ongetwijfeld een zeer positief doel: de opsporing van de Varna" met onze pool expeditie. Onderscheidene blijken van belangstelling geeft het buitenland in dezen tocht. Zoo komt naar Amsterdam de heer Clements Martiham, de secietaris van het Royal Geographial Society te Londen om de Willem Barents" uitgeleide te doen. Ook de heer Leigh Smith, die verleden jaar door de bemanning van de «Barents" gered werd, komt naar Amsterdam. Met hem komt ook Sir Allan Young, de beroemde poolvaarder, eigenaar van de «Pandora", met welke Kooiemans Beynen twee reizen naar de Poolzee gemaakt heeft. De heer Grant, die verleden jaar den tocht met de «Kara" medegemaakt heeft orn de «Eyra te zoeken, gaat nu met de «Willem Barents" mede als vrijwilliger. De heer Cordes heeft voor professor Harting (die door ongesteldheid verhinderd werd dit persoonlijk te doen) aan Z. M. den Koning aangeboden een stuk gedegen goud, dat door de regeering van de Zuid- Afrikaansche republiek aan prof. Harting voor Z. M. was gezonden. De Koning heeft het geschenk met bijzondere ingenomenheid aanvaard. Den 4 Mei was het 45 jaar geleden, dat de Dier gaarde te Amsterdam werd opgericht. Gedurende al dien tijd stond dr. G. F. Westerman aan het hoofd zijn naam is aan die bloeiende en schoone inrichting onafscheidelijk verbonden. kelijk schuitje varen, zoo groot zijn die. Ook waren er heel mooie menschen, maar ook almachtige ieelijke waren er ook. Dat waren de negers, die daar er net uitzagen als de bavianen. De mooie menschen die ik bedoel waren kleurlingen, dat zijn lui zoowat tusschen de blanken en de zwarten in, weet je. Die waren heel knap en vooral de jonge meisjes en vrouwen wat en ook heel goed en vriendelijk voor ons Hollandsche jongens. Je kon wel met ken dat die allemaal erg voor den Prins waren, want daarom waren ze zeker jegens ons zoo vriendelijk en aanhalig.. Doch dat was gevaar lijk. Dat had Storrnpie al gauw gemerkt en die zei: jongens, als we hier niet gauw op onzen dooden rug willen liggen, moeten we een beetje oppassen op den rum en op die bruine meisjes met dat mooie gegolfde haar, en hij had gelijk ook, want al die vriendelijkheid en die rum en die warmte hebben velen van ons het leven gekost. Waren ze dan zoo valsch? vroeg ik. Misschien dat ook wel, zei Kees. Nu, je zult dat later wel beter begrijpen. Een mooi land was het ondertusschen wel. Wij hadden weinig te doen, ja voerden eigenlijk niets uit, omdat het er zoo warm was en er was ook niets voor ons te doen. Daarbij kwam nog dat vele Engel- schen ziek werden en al blij waren dat ze in het leven bleven. i) Kees sprak hier zeker van de Victoria regia, die inderdaad in die streken wast. De heeren Adlon en Todt, die volgens H JSl. v. d. D. aan pachtsom en inrichting hunner établissementen op het tentoonstellingsterrein pl. m. f 200,000 betalen, hebben reeds voor ongeveer f 10,000 aan glaswerk ontpakt. Het schijnt dus, dat zij heel wat bezoek ver wachten. Bij gelegenheid van de feestelijke viering van het 25jarig bestaan der Stearine-kaarsenfabriek «Gouda" te Gouda, hebben de aandeelhouders op voordracht van commissarissen besloten een voorzorgskas te stichten voor de werklieden en beambten der fabriek en als eersten stap tot de uitvoering een som van f 50000 gestort, terwijl voorts elk jaar 10 °/0 van de netto winst voor dit doel zal afgezonderd worden. Dit is een schoone zaak en hoogst navolgingswaardig, te meer daar men 't toch als bewezen mag aannemen, dat de werklieden zonder bijzondere en zeer beduidende hulp van kapitaal nooit een pensioenfonds kunuen tot stand brengen, dat eenige vrucht kan opleveren. Het resultaat der Indische bezuinigingswoede slechts bij één departement wordt door het Bat. Handelsblad in het volgende welgemeende, doch onwelluidende anagram uitgedrukt ^aterige wegen, p>bominable stegen, Hotaal gemis aan grind, Ellendige poelen, fCottende riolen, stinkende goten, Hotaal gebrek aan toezicht, Aanhoudende klachten, Aanhoudende bandjirs, Hoonbeeld van bezuiniging. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. lieeft benoemd tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats de gemeente Aksel, P. Dreg- mans, cand. not. te Terneuzen, alsmede ter standplaats de gemeente Kolijnsplaat C. J. Huvers, cand. not, te Utrecht. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen o.a. A. J. Stoop. Belast met de administratie van de 2e afd. van het 3e regt. veldartilleiie te Bergen op Zoom de le luit. adj. N. A. F. Beijnen, en zulks ter vervanging van den 2en luit. kwartierm. W. Woudstra, die tijdelijk gedetacheerd is 'bij de hoofdadministratie. Door de officieren van het 3e regt. inf. zullen reeds in deze maand bataljonsgewijze kaderoefeningen worden gehouden. Bevorderd tot kapit. le kl. der mariniers de kapit. 2e kl. van het corps C. H. Pilaar. Kunst, Wetenschap en Letteren. Eerstdaags zal een aanvang gemaakt worden met het tweede perceel dei* restauratie van de kerk te Brouwershaven. Men zal beginnen met de vernieuwing van de kappen der hoofd- en zijbeulen. Het werk geschiedt onder de leiding van den heer Margrij. De Fransche schilder Eduard Manet is overleden. Als het niet al te heet was gingen wij dan maar visschen in de rivier en in de kreken of kleine ri viertjes, die er veel zijn, en daar kon men net zooveel vangen als men wilde, en allemaal van de mooiste visschen, ja te mooi haast om ze te dooden en op te eten. Daar heb ik wel ruisvoorns gevangen van twee a drie pond zwaar en zoo mooi als goudvisschen. Men vonder ook allerlei mooie papegaaien, en Brammejte had er een en die leerde hij pratendoch dat was meest enkel vloeken en schelden, want Brammetje had het land, omdat ze ons zoo bedrogen hadden en wij daar veeleer in een strafkolonie zaten, dan om er voor Holland en den Prins te dienen. Toch moet ik zeggen, dat ik er geen spijt van gehad heb dat ik daar een paar jaar geweest ben, of eigenlijk nog langer; want we zijn er tweemaal geweest. Ik zeg maar, je kunt toch maar ergens wezen op de wereld en in Holland was toen voor ons niets te halen dan een geweerkogel, omdat ze ons daar als deserteurs zouden behandeld hebben. Het land was er alleen maar wat te mooi en te verleidelijk, zoodat velen van onze Hollandsche jongens de weelde niet verdragen konden en crepeerden, neem me niet kwalijk. Ik zeg echter maar: als je goed oppassen wilt en je zeiven een beetje in acht wilt nemen, dan kan een mensch veel uitstaan. Wij met ons drieën bleven altoos maat' als broeders bij elka&r en maakten het redelijk, en ofschoon we zoo mager werden als rammen en zoo geel als de Mestiezen zelf, we zijn toch tamelijk gezond gebleven. Te Leiden is op 63jarigen ouderdom overleden prof. R. P. A. Dozy. Hij was sedert 1850 (7?) professor aan de Leidsche Universiteit, waar hij ge schiedenis doceerde. Van zijn werken hebben dat over den Islam en dat over de Muzelmannen in Spanje, alsmede dat over de geschiedenis van Spanje een goeden naam gemaakt. Volgens Figaro is Gustave Aimard in het krank zinnigengesticht Sainte Anne overleden. Aimard was in 1818 geboren; kwam als scheepsjongen in Amerika, waar hij lang omzwierfdaarna deed hij reizen door Spanje, Turkije en den Caucasus en kwam in 1848 te Parijs terug. Vandaar toog hij weder de wereld inkwam voor goed naar huis en begon zijn bekende romans te schrijven, die indertijd schier evenveel opgang maakten als die van Jules Verne. De journalisten «van alle landen" hebben wel 't neusje van de zalm gehad bij de openingsfeesten te Amsterdam, maar op het eigenlijke openingsfeest werden zij toch buiten het kringetje der groote ooms en tantes in het zand gezet. De inzenders van schilderijen op de Parijsche ten toonstelling «le Salon", zijn niet allen in hun schik over de plaatsing hunner stukken. Zoo heeft Jan van Beers het stukje dat hij inzond met zwart beklad, omdat het niet goed hing; Vauquelin sneed zijn stuk uit de lijst en nam het mede om dezelfde reden. Trouwens, als men het enorme aantal kunstwerken in aanmeiking neemt, dat de commissie te plaatsen heeft, kan men best begrijpen dat niet ieder tevreden kan gesteld worden. En zijn ditmaal in den salon 2420 schilderijen, 800 teekeningen, aquarellen enz., 1100 beeldhouwwerken en graveerwerken en 160 bouwkunstige inzendingen. De Zwitsersche Afrika-reiziger Gottfried Roth is door den zoogenoemden valschen profeet van Soedan gevangen genomen. Een visscherman van den Helder heeft in zee onder Kijkduin opgevischt een antieke glazen bokaal van circa }/2 liter inhoud met ingesneden figuren, o.a. een bloemenvaas, waarin een bouquet met leliën. Het voorwerp was geheel begroeid met schelpen en zee gewassen. Met 1 Mei heeft jhr. M. J. de Marees van Swinderen de redactie van de Goesche Courant nedergelegd. Men zegt, dat dit is geschied wegens verschil in politieke beginselen tusschen den heer van Swinderen en de uitgevers. De eerste zou meer vooruitstrevend willen werken, terwijl de laatsten meer gestemd zijn voor het oude liberalisme van '48. Een zeer merkwaardige luchtspiegeling is den 13 April waargenomen te Olsta, gemeente Sala, 20 uren westelijk van Upsal in Zweden. Men zag n.l. zeer duidelijk een in Oosterschen stijl gebouwde stadzij lag aan zee, had kerken en minarets, terwijl aan den linkerkant een schoon bosch van cypressen (populieren) zich vertoonde. Op den voorgiond zag men een zich bewegenden spoortrein, terwijl een troep soldaten met hun in de zon schitterende bajonetten langs een weg trok. Het verschijnsel werd gezien van 8 tot 9 ure 's morgens. Toen we daar een paar jaar geweest waren kwam er tijding dat het vrede was; dat was de vrede van Amiens, en dat zou nu de eeuwige vrede zijn, want al het oorlogen was gedaan, zei men. We hebben echter spoedig gezien dat de menschen dat maar gedroomd hadden en dat de oorlog nog maar goed zou gaan beginnen. Er weid toen ook verteld dat de Berbice niet Engelsch zou blijven en weder terug zou gegeven worden. Nu dachten wij dat wij dan ook naar huis zouden mogen gaan en dat de Prins weer in het land was. Maar, larie! De Berbice moest wel door ons ontruimd worden, doch 't waren de Bataven, eigenlijk de Fianschen, die ons kwamen aflossen, toen wij ingescheept zouden wordenik heb er geen enkelen Hollander onder gezien. Van ons geheele expeditie-corps daar in de Berbice was maar een groote 200 man overgebleven, Engel- schen en Hollanders door elkaar, en wij werden inge scheept op drie oorlogsschepen. Nu dachten we dat we dadelijk naar Europa zouden vertrekken, maar de West is groot en de Engelschen brachten ons toen op een groot eiland, den naam ben ik vergeten, waar we op nieuw dienst moesten doen, dat wil zeggen, waar het luie weelderige leven weder begon. Na een klein jaar echter gingen wekweder naar Berbice terug, dat alwéér Engelsch was geworden. {Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2