Z1ERIKSEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiuent Zieriksee. 1883. No. 39. Zaterdag 5 Mei. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uiileto n. Binnenland. KEES BRANDER. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Ilu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENÏIAN. ZIERIKSEE, 4 Mei 1 88 3. Ons bestek gedoogd niet, dat we nu nog veel woorden verspillen om een verslag te geven van de opening der groote tentoonstelling te Amsterdam; dat alles is reeds uitvoerig in de groote bladen vermeld. Wij ver genoegen ons dus met te resumeeren: dat de lui van de tentoonstelling hard gewerkt hebben en veel hebben gewrocht, ofschoon de zaak als geheel nog in geen maand gereed zal zijndat de stad Amsterdam veel heeft gedaan om de openingsplechtigheid op te luisteren; dat de zangers mooi hebben gezongende heer de Cordes mooi heeft gesproken en »het volk" luide heeft gejuicht om niet te zeggen geschreeuwd, terwijl Z. M. de Koning zwijgend heeft genoten bij den aanblik der vroolijkheid van de nijvere maatschappelijke werkbijen. Chineezen van verschillend ras kunnen elkaar toch maar niet verdragen. Een Chinees uit China is door een Amsterdamschen kinkel van zijn nationalen haar- staart beroofd. En dan klagen wij nog dat de Europeanen in China niet overal en door iedereen ontzien en beleefd behandeld wordenVan de Chineesche poktie is het bekend dat zij met behulp van den rotting het canaille in toom houdt en vreemdelingen beschermt, al ziet zij dezen ook voor Westersche barbaren aan. Wenschelijk zou het zijn, dat de Amsterdamsche politie ook maar per rotting 't nationale fatsoen tegenover onze vreemde gasten mocht handhaven. Een echt eigenaardig feest maakte een onderdeel uit van de feesten bij de opening der tentoonstelling te Amsterdam, n,l. een vroolijke avond voor de werk lieden der tentoonstelling. In het Paleis voor Volksvlijt kwamen de 4000 genoodigdenarbeiders en arbeiders vrouwen en gedetacheerde vreemde militairen bijeen. Aan iederen persoon werd een pogram uitgereikt, waarbij bons voor 2 glazen bier, 1 kop chocolade en 1 broodje met vleesch. Het orchest speelde de voornaamste Euro- peesche nationale wijzen, zooals de Marseillaise, de Wacht am Rhein, de Brabangonne, het Wien Neer- landsch bloed, enz. Er werd ook een voorstelling door acrobaten gegeven en alles liep vroolijk en ordelijk af, zonder dat de Hollandsche jenever der internationalen goeden toon bedierf. In den gemeenteraad van Goes heeft het Raadslid Massee een lans gebroken tegen het meer en meer gebruikelyke jachtmaken door listen en lagen van politiebeambten, in casu een onbezoldigd rijks-veld wachter, op processen-verbaal wegens een of andere wetsovertreding. Het gold hier ;t geval van zoo iemand, die een drogist of handelaar in verfwaren op listige wijze er had laten inloopen met den verkoop van zeker geneesmiddel in het klein. Natuurlijk kan de bemoeiing van een lid van een gemeenteraad in zulk een geval niets bepaalds uitwerken, daar de gemeente raden zich niet met rechtszaken 'te bemoeien hebben. Het kan evenwel zijn nut hebben dat er eens openlijk geprotesteerd wordt tegen de bedoelde listige practice a om lui er in te laten loopen. Bij herhaling kwamen ook reeds gevallen voor, dat verkleede rijks-veldwachters overtredingen der drankwet provoceerden. In geen geval mag de justitie door middel harer beambten wets overtredingen laten provoceeren; dat is d. o. onzedelijk en moet zoowel de politie en de justitie als het be trokken deel van het publiek demoraliseeren. Wat minder listen en lagen ten aanzien van neringdoenden en wat meer physiek prestige tegenover het rapaille zou het publiek beter dienen. De gemeenteraad van Goes heeft beslist dat de zoo genoemde stads bank van leening zal blijven bestaan. Zonderling genoeg werd daar o a. in de redeneering het pandjeshuis gelijk gesteld met de beleenbanken van effecten, waarvan de gegoeden zich bedienen, om zich uit geldelijke verlegenheid te redden. Dit gaat o. i. niet op. Het gegoede publiek maakt geen gebruik van de beleenbanken om zich uit geldelijke verlegenheid te reddenmaar veel meer om in de effecten te specu- leeren. Voor wie in geldverlegenheid in den eigenlijken zin zitten, zou dan de beleenbank ook niets dan een pandjeshuis d. i. een ton zonder bodem zijn. Pandjes huizen of men ze stads banken van leening noemt doet aan het wezen dier instellingen niets af hebben in onzen tijd geen raison meer. Als ze het daaraan gediende publiek naar den zin zijn, deugen ze voor dat publiek niet, en als ze soliede georganiseerd en eerlijk beheer worden heeft het publiek er geen wezen lijken dienst van, tenzij er een soort van bedeeling aan verbonden worde. De dijkwerkers van West-Kapelle hebben ten getale van ruim 300 man den arbeid gestaakt, omdat zij geen loonsverhooging konden krijgen. Volgens belofte aan den Burgemeester gedaan, zal het eene nette, fatsoenlijke werkstaking zijn, geheel op eigen kosten en zonder rustverstoring. Aangaande de werkstaking aan den Westkapelschen zeedijk verneemt men, dat die een zeer te billijken aan leiding heeft gehad. Daar bestond n.l. sinds lang het glad verkeerde gebruik dat de opzichter, die het loonv uitbetaalde, tevens winkelier was en niet enkel de werklui dwong bij hem in den winkel hun inkoopen te doen, maar deze ook veel duurder liet betalen dan andere winkeliers. De aannemer heeft de billijkheid van den eisch der werkstaking erkend, den opzichter ontslagen en twee nieuwe opzichters aangesteldook heeft hij een loonsverhooging gedurende zes weken toegestaan. Het werkvolk heeft zich fatsoenlijk gedragen en is in de beste orde weder aan den arbeid gegaan. Naar men uit Londen verneemt is de Maatschappij Zeeland voornemens eerlang ook een dagdienst te openen tusschen Vlissingen en Queensboro, zoodat dan dagelijks twee booten heen en twee terug zouden varen en de reizigers naar verkiezing van den 'dag- of van den nachtdienst konden gebruik maken. In den Haag is een der melk-kiosken geplaatst op een overkluisde sloot en op 2 meters afstands van een urinoir. Men denkt die plek door de geuren van de versche melk te ontsmetten en tevens den gaanden en komenden melkdrinkers pleizier te doen. De heer A. van Creveld Mz., onder-directeur der «Veenendaalsche stoomspinnerij", zal tengevolge der plaats gehad hebbende werkstaking die betrekking niet meer waarnemen en Veenendaal verlaten, om zich metterwoon in Amsterdam te vestigen. (Een Volksvertelling.). VI. Nu heb ik nog vergeten te zeggen dat we, terwijl we in den Helder waren, nog naar huis geschreven hebben ook. We waren nog maar pas in den Helder, toen zeiden ze ons dat we zooveel brieven naar huis konden schrijven als we maar wilden en dan moesten we er maar in schrijven dat de Engelschen heel goed voor ons waren en dat de Prins gauw in den Haag zou komen met 100000 man. Die brieven heeft een schipper naar Harderwijk gebracht en van daar zijn ze op den post gedaan en terecht gekomen ook, zooals we later vernomen hebben. Intusschen had Kees zoo gaandeweg een vischje geschrapt. Nu haalde hij een heel mooien visch uit het tonnetje. Zie je, zei hij, dat's een mooie, dat:s een ruisvoorn, dat's haast een goudvisch, zoo mooi zilverkleurig en zulke mooie roode vinnen. Zoo zie je ze in West-Indië ook. Ja, daar ben ik ook geweest. Toen we met de vloot in Engeland kwamen, werden wij aan den wal in een kazerne gebracht op een groot fort. Daar bleven we een paar maanden en werden onderwijl op zijn Engelsch gekleed. We kregen een rooden rok aan en een Oranje-kokarde, doch anders bleef het hetzelfde; we kregen ook nieuwe geweren en moesten de Engelsche excercitie leeren. Daarbij kwamen telkens standjes, omdat de Engelsche onderofficieren, drill Serjeants heetten die, ons ihet den stok wilden leeren hen te verstaan. Dat ging niet en we zouden terug geslagen hebben. Toen lieten ze ons op 't laatst onze eigene onderofficieren houden en kregen we er enkel een paar Engelsche officieren bij. Doch eens op een dag was 't inschepen en we zouden nu, zoo het heette, er op uitgaan voor den Prins. Maar ze brachten ons in plaats van naar Holland naar de West en wel naar Berbice. Daar was het een ellendige boel't was er heet en in de kazernes erg ongezond, doch ze brachten er ons maar naar toe omdat al de Engelsche soldaten er stierven als de muizen. Wij bleven gelukkig alweer met ons drieën bij elkaar en werden ook niet ziek, maar wel mager en geel. Wij vonden daar veel Hollanders, eigenlijk niets dan Hollanders en negers; alleen de koinriiandant en een paar hoogen waren Engelschen en er bleven ook een paar Engelsche schepen liggen. Nu moesten wij de Barrebiesies be waren voor den Prins, heette het. Dat was n.l. een kolonie van de Hollanders, daarom woonden er ook enkel Hollandsche planters en veel afstammelingen van Hollanders; maar de Engelschen hadden het een paar jaar te voren veroverd. Zoo hebben de Engelschen altoos gedaanals zij oorlog Naar de «Barrebiesies", zei Kees eigenlijk. maakten tegen een andere mogendheid die kolonies had, dan was het hun voornamelijk te doen om die kolonies af te nemen en zelf daar de voordeelen uit te trekken. Nu gaven zij wel voor dat zij Berbice slechts hadden bezet voor den Pi ins en 't voor dezen bewaarden, doch later kwam het uit wat zij daarvan gemeend hadden. Het was ook maar een smoesje. Terwijl wij er lagen, zagen wij onderscheidene Hol landsche planters met hun families vertrekken omdat zij het onder de plagerij der Engelsche ambtenaren niet konden uithouden. En die menschen waren nog haast niet weg of er kwamen Engelsche avonturiers voor hen in de plaats. Het was daar anders een allerprachtigst land. Zulke groote en mooie boomen en planten en zulke prachtige vogels als daar waren, heb je nog nooit gezien, en als je daar in de bosschen kuierde een eindje van de rivier af, dan zou je gedacht hebben dat je in het Paradijs was, als het er niet zoo heet was geweest, want dat kon een mensch doen denken aan de hel. Maar dat heb je soms in de huishoudens ook: de hemel en de hel soms boven elkaar. Ja, jongen, ging Kees voort, als je nog eens wat moois wil zien van de natuur, dan moet je daar in de West eens gaan kijken, 't Is een wonder hoe Onze Lieve Heer dat alles zoo mooi, zoo weelderig heeft kunnen bij elka&r krijgen. Daar heb je b.v. bloemen zoo groot, ja nog grooter dan mijn visch tonnetje en op de bladen, die op 't water drijven, kon jij gemak-

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1