/IKBÏKSEFiSfiHFi COI RWT. voor het arronis- Atèrv semeot Zierihsee. 1883. No. 31. Woensdag 25 April. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD f Binnenland Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever n. LAKFM.1N, ZIERIKSEE, 24 April 1 8 8 3. Benoemd tot Boekhouder der Spaarbank alhier de heer J. Franse. H.H. M.M. de Koning en de Koningin met de jonge Prinses zijn Zaterdagmiddag te 12 ure in den besten welstand op het paleis te 's Hage teruggekeerd van hun 17daagsche uitstapje naar Engeland. Een nader beiicht zegt echter, dat Z. M. ongesteld is en weder aan de oude kwaal in de nieren lijdt. Het laatste bericht is echter weder gunstig en de ongesteldheid schijnt vooral de vermoeienis der reis geweest te zijn. 's Avonds na aankomst in de Residentie heeft Z.M. de Koning den Staatsraad, mr. J. Heemskerk, ten paleize ontvangen, bij welke gelegenheid waarschijnlijk de heer Heemskerk zijn rapport aan den Koning zal hebben ingediend of toegelicht. De laatste, misschien de echte editie van het nieuwe kabinet is thans de volgende: Binnenl. Zaken, mr. J. Heemskerk, staatsraad en oud-Minister; Buitenl. Zaken, jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, oud-minister; Justitie, M. W. baron du Tour van Bellinchave, wethouder van 's Hage; Marine, F. L. Geerling, gepensionneerd vice- admiraal; Financiën, W. J. L. Grobbée, oud-hoofdin specteur van financiënOorlog, generaal A. W. P. Weitzel, oud-ministerWaterstaat enz., J. G. van den Bergh, hoofd-ingenieur bij de staatsspoorwegenKolo niën, F. G. van Bloemen Waanders, oud-dir. bij het binnenl. best, in Ned. Indië. De dit jaar aan de beurt van aftreding zijnde leden der Prov. Staten van Zeeland zijn de heeren: C. J. J. A. van Teijlingen, te Middelburg; T. van Uije Pieterse, te Vlissingenmr. N. J. C. Snouck Hurgronje, te Middelburg; J. P. I. Buteux, te Middel burg; A. Smit, te Vlissingen; mr. D. A. Berdenis van Berlekom, allen uit het hoofd-kiesdistriet Middelburg J. M. de Glopper, te Ellemeet; J. Hoogenbooin Bz., te Renesse; J. H. C. Heijse, te Zieriksee, allen uitliet hoofd-kiesdistrict Zieriksee; mr. T. A. Wagtho, te Tolen, uit het hoofd-kiesdistrict Tolenmr. J. C. R. van der Bilt, te IleinkenszandJ. M. Bijbau, te KolijnsplaatJ. W. Vader, te Kortgene; jhr. mr. J. J. Pornpe van Meerdervoort, te Middelburg, allen uit het hoofd-kiesdistrict Goes; M. Mazure, teGroede; mr. F. J. Brevet, te IJzendijkeII. G. Hammacher, te Groede allen uit het hoofd-kiesdistrict Sluis: A. G. V. Hombach, te Hulst; Ch. C. Ph. Pierssens, te Hulst; mr. F. J. F. M. Walter, te Hulst en H. A. A. baron Collot d'Escurie, te Kloosterzande, allen uit het hoofd-kiesdi strict Hulst. De heer J. W. Vader van Kortgene wenscht niet herbenoemd te worden voor de Prov. Staten. Opnieuw wordt verzekerd, dat binnenkort te Tolen een Tolensche courant zal worden uitgegeven. De matroos van het loodswezen Weber te Vlissingen, die verleden week aldaar bij gelegenheid van een aan varing der loodskotters door het stoomschip «Utrecht" in de klem geraakte en gekneusd werd, is thans in het gasthuis overleden aan de gevolgen. Te Renesse viel dezer dagen een kindje van 16 maanden in de sloot; het 9jarig meisje, dat er bij was, schreeuwde om hulp, doch sprong er zelf bij en hield het kind met het hoofd boven tot er hulp kwam opdagen. Hoe sterk in gemeenten, waar ultramontanen en anti-revolutionairen de baas zijn, de verlichting afneemt en de domheid op het kussen getild wordt, bewijst weder een geval, dat plaats heeft gehad in de gemeente Hof van Delft. Dit Hof van Delft ligt met eene zijde onmiddellijk tegen de Singelgracht van Delft. Nu is er aan dien kant veel aangebouwd en dit ziet er uit als een uitleg van Delft, doch is «gemeente Hof van Delft". Een nieuwe straat had men den naam van De Genestet-straat gegeven, ter eere van dien dichter, die te Delft gewoond heeft. Die naamgeving schijnt door 't Bestuur van Delft, misschien door den Bur gemeester "van Hof van Delft gedaan te zijn. Doch nu heeft de gemeenteraad van Hof van Delft besloten, «aangezien niemand ooit van een De Genestet gehoord had", die straat niet aldus, maar Singelstraat te doopen. Zoo werd gedaan en de straat heet nu Singelstraat. Met recht mag men vragen waar het heen moet, als gemeentel adenvan gemeenten vlak tegen groote steden gelegen, uit domine kinkels bestaan. De opheldering kan men echter wel vinden, als men nagaat, hoe soms gemeenteraadsleden gekozen worden, n.l, door welke kiezers. Zoo had dezer dagen een gemeenteraadsverkiezing plaats ergens in Overijsel. De twee candidaten waren een rijk grondeigenaar en een koopman. Deze laatste werkte voor zijn eigen verkiezing en ging o.a. bij den ambachtsman S., die kiezer was denkelijk had de man een patent van «Vergunning". Op 't briefje van S. stond reeds de naam van den tegen-candidaat ingevuld. De koopman gaf hem echter een ander briefje met zijn naam er op en dit zou S. nu in de bus steken. Later werd toch de koopman geslagen en de eerste candidaat gekozen. Om zich te vergewissen hoe dat alzoo gekomen was, vroeg hij o.a. aan S. of hij 't rechte briefje wel in de bus gedaan had. Joazei deze. Maar waar is dan het andere briefje gebleven? «Dat beb 'k mien buurman geven, omdat dij zienent verloren har". Waar zulke lui kiezers zijn, daar kan ook wel een meerderheid in den Raad komen van domkoppen, die zelfs nooit van een De Genestet gehoord hebben. Bij den brand te Gemert is het geheele kasteel uitgebrand. De 83 bewoners, Frnnsche Jezuïeten, wisten zich te bergen, ofschoon de brand 's nachts te elf ure uitsloeg en 't eerst van buiten bemerkt werd. De bibliotheek is gered. Men zegt dat het kasteel voor twee ton bij de Maagdenburgsche Assurantiemaat schappij verzekerd was. Als dit zoo is zal er een flink modern gebouw bij gewonnen zijn. Het oude groote kasteel van Gemert, weleer de zetel van de heeren van Gemert, behoorde sedert 1366 aan de Duitsche Orde. In 1648 stelde de toenmalige kommandeur, Ulrich van Hoensbroek zich met zijn kommanderij onder bescherming der Staten-Generaal, doch de Grootmeester der Duitsche Orde hield zijn souvereiniteitsrechten staande en werd daarin in 1662 door de Staten-Generaal ook erkend. Na 1795 heeft het kasteel lang ledig gestaan, is later tot een fabrieksgebouw ingericht en ten 'laatste door Fransche Jezuïeten aangekocht. In het gesticht voor vrouwen te Veenhuizen heeft men ook een brandweer opgericht. Voor drie vierden bestaat het bedienend personeel der spuiten uit vrouwen. Toch gaat dat heel goed. Voor eenige dagen was de inspecteur daar en werd er geëxerceerd. Er werd geheel onverwachts alarm geluid en binnen twaalf minuten flink water gegeven. De gemeenteraad te Schoonhoven heeft besloten, de antieke ringkraag, de tinnen schenkkannen en eenige vaandels, welke op het raadhuis aldaar bewaard worden, tijdelijk af te staan ten behoeve der tentoonstelling te Amsterdam, De bekende verguld zilveren beker, door Maximiliaan van Bourgondië aan de stad Veere gegeven, zal ook op de tentoonstelling te Amsterdam, afdeeling retros pective kunst, prijken. Door de commissie voor die tentoonstelling zal dit prachtstuk van drijfwerk tegen brandschade, vervoer enz. geassureerd worden voor een som van veertig duizend gulden. Men zegt, dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin morgen, Woensdag, op het paleis te Amsterdam worden verwacht; de kleine prinses zou pas den 1 Mei aldaar komen, ten einde den 2en vandaar met haar ouders naar Luxemburg te vertrekken. Naar men verneemt zal H. K. H. Prinses Hendrik zich eerlang vestigen op het landgoed Bakkershagen, nabij den Haag, een der buitenverblijven van wijlen Prins Frederik, thans eigendom van den Prins von Wied. Op grond van het feit, dat er voor de leening van 70 millioen voor meer dan tienmaal dat bedrag is ingeschreven, worden sommige redeneeringen geüit, die grooterideels zeer onjuist zijn. Voorzeker is de uitslag der inschrijving een bewijs, dat het land crediet heeft; men zou er nog kunnen bijvoegen, dat die uit komst een protest is tegen de jeremiaden van de volksmenners, die, volgens hun lamentaties, het land reeds naar den grond zagen gaan, wegens de kosten van het lager onderwijs. Dat het land nog wel crediet had om 60 millioen te leenen, behoefde waarlijk niemand te verbazen. Maar dat overdreven hoog In schrijven bewijst verder enkel, dat men tegenwoordig bij leeningen algemeeen die manier volgt, enkel om zeker te zijn dat men het bedrag, waarvoor men in schrijven wil, ook zal toegewezen krijgen. Er zijn huizen te Amsterdam, die, toen zij hoorden dat er veel animo voor deze leening was, inschreven voor 100 tot 180 millioen. Wat zouden die lui op den neus kijken als de Regeering eens zeide: we nemen uw geheele inschrijving aan, dok maar op. Eigenlijk is 't al een dwaasheid a priori dat iemand op een leening voor meer dan het gevraagde bedrag inschrijft. Het komt ons voor, dat de Regeering niet onbillijk zou handelen jegens de matige en ernstige inschrijvers, als zij bij de pond-pondsgewijze toewijzing geen in schrijving van boven de 60,000,000 in aanmerking nam en dus slechts die som als maximum deed meê- tellen. Volgens de Berliner Börsen-Zeitung heeft de firma Lippmann-Rosenthal en Co. in de 4 °/0 Nederlandsche staatsleening ingeschreven voor 189 millioen, de Am- sterdamsche Bank voor 122 millioen, de Banque de Paris voor 50 millioen, de heeren Wertheim en Gom- pertz voor 36 millioen en de Rothschild-agentuur voor 20 millioen gulden. De toestand van Prinses Marianne is aanmerkelijk beter dan voor eenige dagen. De heer G. Waelchli, adsistent bij prof. Donders te Utrecht, zal als geneeskundige en zoöloog aan de expeditie van de «Willem Barents" deelnemen. Volgens het Handelsbl. zal ook de prins van Oranje bij de opening der tentoonstelling tegenwoordig zijn. Het grafteeken voor de verongelukten met de «Adder" zal den 5 Juli, den verjaardag van het ongeluk, op het kerkhof te Helder onthuld worden. Het steenen monument zal de namen dragen van de 28 slachtoffers, die aldaar in hetzelfde graf begraven zijn en verder de namen der overige verongelukten. Een ijzeren hek zal het geheel omsluiten.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1