Op de lijst van door Burgem. en Weth. van Deventer aan den Raad aanbevolen personen ter benoeming van een gemeente-architect aldaar, komt als No. 1 voor de heer J. A. Mulock Houwer, civiel- en bouw kundig ingenieur, thans te Amsterdam. Te Middelburg is het kohier van den hoofdei, omslag- vastgesteld op 71,545,28, berekend naar een heffing- van 2,82%. Te Middelburg zijn twee mannen met een kar bij de Langevillebrug door den stoomtram aangereden, waardoor een der mannen beide beenen brak en ook de andere bezeerd werd. Men verneemt uit Vlissingen dat de moeielijkheden tusschen de Maatschappij Zeeland" en de «London Chatatm and Dover Railway Comp", voor den aanbouw der afgebrande aanlegplaats te Queensborough, zijn bijgelegd en dat de genoemde Engelsche maatschappij nu spoedig met de vernieuwing der établissements gebouwen zal beginnen. Volgens een paar bladen is te St. Maartensdijk een geval van pokken voorgekomen. Daar St. Maartensdijk door de spellingvernieuwers van zijn St. is beroofd als uitsluitend onderscheidingsteeken, omdat 't Utrechtsche Maartensdijk ook een St. heeft gekregen, kan na de vraag opkomen, waar zijn nu de pokken: te St. M. in 't Utrechtsche of te St. M. in Zeeland? Te Lage Mierde hebben werklieden, die bezig waren op het terrein der nieuwe school, een kruik gevonden met oude munten uit de 16e, '17e en 18e eeuw, te zamen eenige honderden stukken, alsmede een groot massief gouden kruis en een zwaren ring, naar gissing met diamanten steen. liet gevondene is door den burgemeester in bewaring genomen. Voor de leening van 00,900,000 (Wet van 16 Maart 1883) is ingeschrevenvoor 748,000,000. De inschrijvingen kunnen dan slechts ten deele gegund worden. Men zegt dat de kleine inschrijvingen zekere voorkeur zullen genieten om te bevorderen dat de kleine burger zijn penningen in staatsfondsen zal be leggen, zooals dit o.a. in Frankrijk vrij algemeen ge schiedt, terwijl bij ons de kleine kapitalen doorgaans gewaagd en ook veeltijds verspeeld worden in allerlei bedriegelijke vreemde fondsen. De «Willem Barents" zal op Zaterdag 5 Mei voor de vijfde reis uitgaan tot het doen van een tocht in de Poolzee. IIII. MM. de Koning en de Koningin zullen Zaterdag tegen den middag te 's Gravenhage terugkeeren van het reisje naar Engeland. Woensdag 25 April ver trekken zij naar Amsterdam en den 2 Mei van daar naar Luxemburg. Op 13 April bedroeg het totaal der giften voor de noodlijdenden te Paesens en Moddergat 74,020,43. want ze was als helpster van de keukenmeid daar 't eerst gekomen. Dat «tonnenboenen" was aangenomen werk en als 't weer een beetje meehielp, zei Kaat altoos, kon er een goed weekgeld mede verdiend worden. Wat 't weêr daar nu meê te maken had, weet ik nu nog niet en dat de ijverige oude sloof toch maar een zeer klein weekgeldje naar huis meêkreeg, is zeker. Dat was ook al dertig jaar zoo geweest en alles was in dien tijd duurder geworden, behalve het loon der tonnenboensters. Kaat was echter met haar lot tevredenthuis hield ze alles kraaknetjes en als Kees maar niet «mierde" en maar niet met een «brom in" thuis kwam, dan was zij overgelukkig. Ik heb die Kaat wel eens, als dat zoo eens uitkwam, dat zij bij ons in de keuken kwam helpen als 'tdiuk was, hooren vertellen over haar «jonge jaren", toen Kees nog niet «weg geweest was" en toen zij nog zoo «onknap" niet was, en 't kwam mij later wel eens voor, dat er een soort roman achter haar geschiedenis moest schuilen. «Ik ben Kees z'n ongeluk nooit geweest, heb :ik haar eens hooren zeggen, «al was hij van rijke burgerfamilie, daar was op mij niets te zeggen, en waarom lieten ze hem zijn zin ook niet doenDat wouwen ze niet en toen is hij vort gegaan. Maar we hebben elkaar toch gekregen, zeg ik rnaar, en een mensch kan zijn lot niet ontloopen." «Wat was dat dan, Kaatje?" liet ik me eens ontvallen. Nu keken zij en de keukenmeid me tegelijk met groote oogen aan én lachten, terwijl Kaat zei, och, jongeheer, daar heb je nog geen weet van, en dat's maar goed ook." Als Kees. met een «brom in" thuis kwam, was zijn vrouw altoos zeer verdrietig. Kwam zij op gewone dagen thuis, dan vond ze doorgaans de deur openstaan. Kees had water en vuur gehaald als 't tegen den avond liep en was 't middag dan vond zij 't eten Te Veenendaal, waar zoo men weet groote spinne rijen en weverijen zijn, hebben Maandagmorgen onge regeldheden plaats gehad onder het mannelijke en vrouwelijke werkvolk. De aanleiding was een loons vermindering, waartoe een der firma's had moeten besluiten wegens den slechten tijd en die Zaterdag avond aan de werklieden was bekend gemaakt. Maandagmorgen schoolde een groote menigte samen voor de fabriek; de meest ontevredenen wilden niet aan het werk gaan en dwongen de vvelgezinden ook den arbeid te staken. Daarna trok de troep joelend en schreeuwend naar het huis van den fabrieksdirecteur Creveld, waar de ruiten ingegooid werden. De burge meester heeft militairen gerequireerd uit Arnhem, die reeds vóór den avond aankwamen en op het stadhuis en bij de burgers werden onderdak gebracht, 's Avonds is er niets bijzonders voorgevallen, en Woensdag na eenig aarzelen den arbeid hervat. Tijdens de tentoonstellingsfeesten te Amsterdam krijgen de stadsboden aldaar een steek op. gelukte hem tot andere gedachte te brengen, werd hij op den eisch van het O. M. na langdurige beraadslaging van het Hof tot heden in gijzeling gebracht. Door de sleepboot «Adsistent" is te Terschelling binnengebrarht. een onderstboven drijvend schipnaam en nationaliteit onbekend. Tn de R.-K. Kerk te Ospel bij Weert is een 12jarig jongeling op heeter daad betrapt bij het ledigen der offerbus, die hij met een valsehen sleutel wist te openen. Het geld verborg hij dan in den grond en het werd op drie plaatsen teruggevonden. Dezer dagen zal van Amsterdam vertrekken een gezelschap van 15 jongelieden, uitmakende de hoogste klasse der handelsschool aldaar, om onder geleide van dr. Hulsmann, directeur der school, een studiereisje te ondernemen naar de voornaamste handelscentrums van Engeland: Birmingham, Manchester en Liverpool. Door de Middelburgsche «Cornmercie-compagnie" zal op de Amsterdamsche tentoonstelling een op haar fabrieken vervaardigde, horizontale stoommachine met verticalen stoomketel worden geëxposeerd. Het prachtig stuk werk heeft een machine van 12 paardekr., die met hooge stoomdrukking en verstelbare expansie werkt. De ketel meet. 3.10 M. hoogte en 1.30 M. wijdte. Te Amsterdam'zal onder de fundatieplaat een voonvarmer worden ingemetseld om den ketel van warm voedingswater te voorzien. Te 's Gravenhage zijn uit de gang van een school in de Raamstraat 17 kindermantels gestolen. De oudheden-industrie, die lang te Broek-in-Water land gedreven is, doch door de verplaatsing van het zoogenoemde Broeker-huis naar den O vertoom schen weg onder Amsterdam, was teniet gegaan, zal opnieuw worden opgevat, thans door den heer P. Heijloo Jr. te Broek-in-Waterland,, die daarvoor reeds de noodige antiquiteiten, curiositeiten en rariteiten verzamelt. De valsche bankbiljetten van honderd gulden, te Amsterdam in omloop, schijnen alle van hetzelfde fabricaat te zijn. Bij een eenigszins oplettende be schouwing blijkt, dat het beweerde «watermerk" er wel eenigszins op gelijkt, maar toch meer door persing of pletting verkregen schijnt. De buste van de Neder- landsche Maagd en het medal jon, dat haar omsluit, is ruw afgewerkt, en dit is zeker, wanneer een dergelijk bankbiljet tusschen echte ,in geschoven wordt, het meest in het oog vallend bewijs voor de onechtheid. Verder is het papier niet «geschept" en mist dus den oneffen rand der echte bankbiljetten, terwijl ook de gestempelde nummers van de gewone verschillen. Hbl. Eergisteren heeft voor het Hof te Amsterdam een getuige, die in een strafzaak was opgeroepen, ofschoon niet Doopsgezind, geweigerd den eed af te leggen, omdat hij niet geloofde aan een God, die straft. Toen het noch den voorzitter, nóch den advocaat-generaal gereed of nagenoeg, want dat bezorgde Kees dan, en hij kon goed koken, zei zijn vrouw. Doch als hij mierde, was de deur dicht en vond zij niets gereed. Kees zat dan te suffen of te slapen, of hij stond buiten onder een groepje mannen en knapen te vertellen. Het scheen dat hij een tikje aan moest hebben om los te worden. Dan praatte hij over zijn soldatenleven en wist veel te vertellen van de grappen en ondeugende streken, die hij met «Stormpie" er altoos bij had uitgehaald, en van de heldenstukken, die hij had helpen bedrijven of zien bedrijven. Kant liet hem dan maar begaan tot hij uit eigen beweging in huis kwam. Vaak gebeurde zulke ongeregeldheid echter niet; 'twas gemiddeld ééns per kwartaal, als Kees op zijn pensioen uitgeweest was. Dat was een Engelsch pensioen, zei hij, en hij ging 't altoos ontvangen bij Stormpie, die 't voor hem in ontvangst nam van den «Engelschen Minister." Hij had liever pensioen getrokken van de Hollanders, zeide hij wel eenswant hij had 't niet op de Engelschen; maar hij was billijk genoeg om te erkennen, dat de Engelsche Minister toch fatsoenlijk was met de diensten té erkennen, dat hij en Storm aan Engeland hadden bewezen, ofschoon hij voor zich altoos in den geest voor Holland en den Prins had gediend, al droeg hij een Engelschen rok. Later is mij gebleken, dat Kees in 't geheel geen pensioen had en nooit genoten had ook 'en dat zijn boezemvriend Storm hem elke drie maanden zeker bedrag in klinkende munt schonk, hem in den waan brengende en latende, dat dit een Engelsch pensioen was. Die Storm, of zooals Kees hem noemde Stormpie, was een man van ongeveer gelijken leeftijd als Kees. Hij was blikslager vau beroep en had een winkel en een werkplaats, waarin veel omging, zoo'n ouderwetsche stille n aar hoogst solide zaak, waarin de ijverige en eenvoudige bezitter stilletjes rijk was geworden en nu eigenlijk rentenierde; want hij hield de zaak enkel Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw den heer H. C. Hanewinckel, referendaris bij het Dep. van Financiën. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het departement Schouwen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten pogingen aan te wenden om het standbeeld van Jacob Cats te Brou wershaven te restaureeren en te verplaatsen. Door ophooging van het terrein waarop het beeld staat, is een en ander, ofschoon reeds lang wenschelijk, nu noodzakelijk geworden, vermits anders het voetstuk een halven meter door den beganen grond bedekt zou worden. Het standbeeld van Cats is door het departement Schouwen opgericht in het jaar 1829 en behoort daaraan nog altijd in eigendom. N. Rott. Ct. De Amerikaansche schilders, te Parijs wonende en werkende, hebben zich per adres tot de wetgevende macht der Unie gewend om opheffing te verkrijgen der verhoogde belastingen op den invoer van schilde rijen en andere kunstwerken in de Vereenigde Staten. Zij voeren aan, dat zij hun werken nu niet meer aan- landgenooten kunnen verkoopen en dus wel ge drongen zijn ze in den vreemde te plaatsen. Door den Min. van Binnenl. Zaken is, in een circu laire aan de Commissarissen des Konings in de provin ciën, gewaarschuwd tegen het verkoopen of wegdoen van oude archiefstukken door gemeentebesturen, omdat gebleken is dat door een gemeentebestuur een oprui ming was gehouden, waardoor een aantal belangrijke stukken waren weggemaakt. Volgens een bericht in de Événement is de bekende schrijver Gustave Aimard ernstig ziek. aan om wat naloopens te hebben en om zijn dagelijksche muziek, het geklop en getik in de blikslagerij, niette moeten missen. Men kon hem in den regel vinden in de deur van zijn winkel, met de armen over de onderdeur leunende en zijn pijpje rookende. De buren noemden hem altoos meneer Storm,, maar Kees zei Stormpie, en dat hoorde de eenvoudige man veel liever. Ik weet niet dat Storm ooit bij Kees in huis geweest is om bezoeken af te leggen, dan toen deze op 't laatst van zijn leven zoo erg sukkelend was geworden, dat hij niet meer uit kon gaan. Kees kwam ook weinig bij zijn ouden wiend, doorgaans maar eens in de drie maanden. Die twee hadden samen de halve wereld rondgezworven, doch liepen elkaar de deur niet plat, dat's zeker. Zij waren vroeger met hun drieën geweest; die derde was een zekere Bram geweest, of zooals Kees zei, Brammetje; want hij maakte de lui altoos kleiner dan ze waren. Brammetje was echter al jaren dood; in Spanje had hij op romantische maar treurige wijze zijn einde gevonden. Als Kees mierde, treurde hij nog wel eens om dien lang gestorven vriend. O, Jongeheer, zuchtte hij dan, dien moest je gekend hebbenje vader kan zijn vader nog gekend hebben, toen je vader een kleine knaap was; want die oude heeft lang geleefd. Die Brammetje kon vertellen, die zou alles nog pas goed hebben kunnen vertellen, en lollig ook, wat wij met ons drieën zoo al hebben ondervonden. Maar wat was dat dan al zoo, Kees? vroeg ik hem eens. Dat zal ik je wel eens vertellen, antwoordde hij, doch daar bleef het bij, tot ik eens op een zomeravond wat meer en in eenigszins geregelde volgorde van hem te weten kwam, dan hij ooit in mijn bijzijn had losgelaten. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2