Men seinde Zaterdag uit Londen, dat het vertrek van den Koning en de Koningin der Nederlanden bepaald is op Vrijdag a.s. 6,45 's av., zoodat HH. MM. Zaterdag-morgen weder te Vlissingen kunnen arriveeren. Er werd bij bericht, dat 11H. MM. in 't voorjaar van 1884 andermaal een bezoek aan Oatslandspark-hotel zullen brengen. De erfprins van Waldeck-Pyrmont is reeds over Vlissingen naar huis teruggekeerd. Naar aanleiding van de publieke politieke polsvoe lingen van mr. van Houten, mr. Kappeyne en rar. de Kanter in de Vragen des Tijds en de N. Rolt. Ct., heeft zich een hoogst belangwekkende polemiek ont sponnen, die vooral door de inmenging van den heer Spruyt hoogst interessant belooft te worden en waarin gewis zoowel anti-revolutionairen als ultramontane» een handdik spek zullen groeien. De heer Spruyt is blijkbaar een politiek man, wien nog een toekomst wacht. Uit zijn nu en dan gepubliceerde stukken blijkt, dat hij bezig is cl se produirezooals de Franschen dat zeer eigenaardig uitdrukken. Maar de manier waarop bij 't nu in zijn laatste sin'. Ie N. Rott. Ct. doet, wil ons niet bevallen. Dat stuk is een vrij scherpe oorlogsverklaring aan mr. van Houten en een alles behalve zachtaardige oorwassching van mr. Kap peyne. Wat ons vooral niet bevalt is, dat bij mr. van Houten bij zijn kiezers (Groningen) verdacht maakt van vijandigheid tegen de kroon en tegen het kapitaal, dat is zoo iets als hem te brandmerken als nihilist; natuurlijk met de waarschuwing aan de Groninger kiezers orn mr. van Houten den zak te geven bij de periodieke verkiezingen van Juni a.s. Wat ook hinder lijk is in 's heeren Spruyt's reclame, 't is dat oproepen van de schim van Thorbecke. Dat doen er meer: 'tis tegenwoordig anti-revolutionair, ultramontaansch en conservatief te zweren bij Thorbecke. De groote Thor is dood, men moest hem laten rusten; hij is niet de onsterfelijke en onvergroeielijke type van den echten zuiveren absohiten liberaal. Waar moet dat heen? Pas heeft men Huig de Groot Roomsch willen makenstraks waagt men bet om Thorbecke conservatief te herdoopén. Immers hij zou conservatief worden als men hem tot den Standaard-liberaal ver klaarde. Evenals met den meter zou men dan hoogstens eens in een eeuw een commissie benoemen om te herzien of hij nog wel de oude en de rechte was. Wanneer mr. van Houten laat hij radicaal zijn of niet op wetenschappelijke wijze de verhouding behandelt tusschen kroon en parlement en kapitaal en prolitariaat, dan is dat geen 2-eden om zijn kiezers tegen hem te waarschuwen als tegen iemand die misschien te avond of te morgen in het Noordeinde in den Haag een dynamiet-mijn zal laten springen of een inslag van petroleum zal gaan doen tot ver spreiding daarvan onder het publiek der achterbuurten. •Zoover is 't waarlijk nog niet. Waarom dan zulk een openbare verdachtmaking? De oproeping van Thorbecke's schim is bovendien ongelukkig gekozen. Men herinnere zich de April-be- weging: toen heeft Thorbecke zijn consequente opvatting van de Grondwet en van het concordaat die den Katholieken zoozeer ten goede gekomen is daarmede moeten bezuren dat calvinistische raddraaiers het plebs opzetten tegen Thorbecke en den Koning tegen zijn grooten Minister en trouwen dienaar. Heeft het land met die treurige April-beweging iets gewonnen, of is de kroon er door in aanzien gestegen, of is het kapitaal er door behoed voor verchristelijking op groote schaal? Nu is mr. van Houten geen eerste Minister en mr. Kappeyne is dat ook niet; maar die beiden zullen toch nog wel tot de liberalen behooren, en daaronder zal ook de heer Spruyt zich wel meetellen, ja een echt Thorbeckiaansch liberaal zal hij zich willen geschat zien; waartoe dan dat kwaad bloed zetten onder de partij, die toch al zoo jammerlijk verdeeld is? En van een wetenschappelijk staatkundig oogpunt gezien, waarom Thorbecke indirect voor te stellen als den onveranderlijke», onyérgangeïijken typus van den waren liberaal? Zou 't zijn om zelfs de goede liberalen aan de eclitheid hunner beginselen te doen twijfelen en zoo de overigens vrij verdeelde liberale schare voor te bereiden op de reactie? Zou 't wezen omdat er sommigen zijn, die nog de illuzie koesteren dat bij ons een soort van coup d'état ten koste van parlement en grondwet mogelijk zou zijn? Eindelijk zal er dan toch een Ministerie gevonden zijn en wel een kabinet-Heemskerk. Men mag zeggen wat men wil, wij achten dit een uitkomst voor het land. Kunnen de liberalen niet, durven de clericalen niet, dan is 't voorwaar een uitkomst dat de heer Heemskerk nog lust genoeg heeft om de ondankbare taak aan te Slurven. De heer Heemskerk heeft nooit de pretentie gehad tot de liberalen te behooren; maar dat hij, regeerende, liberaal heeft geregeerd, is bekend en op één groot punt zijn we althans volkomen gerust: de heer Heemskerk zal eerlijk de schoolwet uitvoeren en niet verklaren dat bij tegen de openbare school is en die school gaan afbreken ter wille van de clericalen. De heer J. II. Gunning J.Hzn., predikant te Wilhel- minadorp, zoekt per advertentie in de Kerk.Ct. een orthodox predikant, die genegen is om met vrouw en kinderen (doch de laatsten moeten weinig in getal en zoet zijn) van 8 Juli tot 12 Augustus a.s. zijn ruime pastorie te betrekken en te gebruiken met al wat er in is, op de enkele conditie daarvoor 's Heeren Gunnings preekweek over te nemen Ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling te Amsterdam zullen onderscheidene feestelijkheden plaats hebben. Zoo zal op '1 Mei door de stad een feest worden aangeboden aan H.H. M.M. den Koning en de Koningin, waarbij ook een allegorische optocht zal voorkomen. Den 2 Mei zal het Uitvoerend Comité een bal geven in 't volkspaleis en den 3en zal de com missaris-generaal, de heer Ed. Agostini, een bal geven in de benedenzalen van het Panopticum. Tijdens de tentoonstelling zal een concours van muziekcorpsen gehouden worden en zullen op gezette tijden concerten gegeven worden op de tentoonstellings terreinen en in het Vondelspark. Een gedeelte der gebouwen, n.l. de galerijen en tuinen van de tentoon stelling, zullen zoo ingericht worden dat zij 's avonds kunnen openblijven als de tentoonstellingszalen zelf gesloten zijn. Men houdt het er voor, dat de opening niet enkel op tijd zal kunnen geschieden, maar dat het er dan om en bij en op de expositie al vrij goed zal uitzien. Gaandeweg komen hoogst belangrijke bezendingen aan; zoo is met het schip Astra" de collectie uit- heemsche voorwerpen van den' Prins van Wales aan gekomen, een schat, die voor 'I millioen geassureerd is. Ook de rijke Indische collectie van dr, Bauduin uil den Haag is aangekomen. Deze en dergelijke collection komen niet in de houten tenten der ten toonstelling, maar in het gebouw van het Rijks-Museum, liet gevaar van vernieling door brand in die geïmpro viseerde tentoonstellingszalen is dan ooit vrij groot, vooral sincls cle tentoonstellingsgebouwen den meer en meer gebruikelijken weg van schouwburgen, circussen enz. opgaan. De tentoonstelling zal twee wel onderscheiden helften vormenéén bestaande uit curiositeiten van land- en volkenkunde en een die men de bazar of winkel zou kunnen noemen, en waar fabrikanten en handelaars tijdelijk waren uitstallen. Aanst. Zaterdag zal de Arr. Rechtbank te Amster dam in buitengewone zitting uitspraak doen in zake het verzoekschrift van mej. dr. A. J. Jacobs aldaar, tegen de weigering van den Gemeenteraad om haar naam op de kiezerslijsten te plaatsen. De Offic. van Justitie heeft tot afwijzing van het verzoek gecon cludeerd. Mej. Jacobs zal zich hoogstwaarschijnlijk moeten schikken in het lot van andere zelfstandig levende vrouwen: wel belasting betalen, doch geen stemrecht uitoefenen. Onze verdedigbaarheid heeft weder een belangrijke schrede voorwaarts gedaan, door een verandering aan de ryzadels en tuigage der paarden van de officieren. Morgen wordt te Middelburg de tentoonstelling ge opend van voorwerpen door de leden der Werkmans- vereenigingen aldaar vervaardigd. Door 60 inzenders zijn een 160tal voorwerpen bijeengebracht, die een flink geheel uitmaken. De tentoonstelling zal tot Zondag geopend blijven. Te Middelburg is in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer J. D. M. De Stoppelaar, die sedert 38 jaar de betrekking van gemeente-ontvanger ver vulde. De heer J. W. De Raad, griffier ter secretarie, is tot tijdelijk gemeente-ontvanger benoemd. De Middelburgsche fancy-fair, ten voordeele der nagelaten hef-rekkingen van verongelukte visschers in de jongste ÉtsPJ'fótïf' heeft f 1967,16 opgebracht. In plaats van den heer L. W. Roelse, die zijn ontslag heeft genomenis tot directeur der Middel burgsche maatschappij van stoomvaart benoemd, de heer II. A. Boogaert te Middelburg. Te Koewacht is tot lid van den Gemeenteraad ge kozen de heer II. IJzebaerfc, Op den Biltschen straatweg bij Utrecht is een stokdoove vrouw van 80 jaar door den stoomtram overreden en terstond gedood. De vrouw had de on verantwoordelijke onvoorzichtigheid, om ondanks haar gebrek toch tusschen de rails te gaan loopen. Bellen, schreeuwen noch remmen baatte, het ongeluk was niet te keeren. Te Venloo geraakten vier kinderen, te zamen 12ya jaar oud, in bet water, doch zij werden er allen uit gehaald door een huzaar, die er bijsprong. Een meisje van 10 jaar reed n.l. in een wagentje 2 kinderen, tweelingen van 6 maanden en een kind van 18 maanden, en rolde met den wagen van den oever af de diepte in. Te Roermond is een zijmuur van een in aanbouw zijnd huis omgevallen en op het dak der naastgelegen restauratie neergekomen. Dit dak en een stuk der bovenverdieping stortte daardoor in, terwijl juist eenige officieren in tie restauratie zaten te clineeren. Zij kwamen er met een half gevulde maag af. Te Grave heeft een sergeant zich willen dood schieten, vermoedelijk in een aanval van delirium tremens. Hij schijnt echter beter van zich af dan naar zich toe te kunnen schieten, want de kogel miste, en ging door een balk en twee zolders heen, zoodat hij er met een verschroeid gelaat afkwam. Vrij erg het land hebbende is hij naar de infirmerie gebracht. De heer Ph. J< Oster, vroeger directeur-gérant van het »Grand-Hótel" te Brussel, is pachter geworden van het restaurant en de buffetten van het Groote Badhuis te Scheveningen. Door den heer A. Benders Wz. te Dordrecht is, naar men verneemt, een belangrijke uitvinding gedaan op het gebied van brandbluschmiddelen, n.l. een pneumatisch verlengbare reddingsladder, die in een oogenblik kan uitgeschoven worden tot des gevorderd 34 M. hoogte en langs welke vier personen tegelijk naast elkaar kunnen afklimmen. Te Rotterdam heeft Zaterdag en Zondag een mani festatie plaats gehad van scheepsbouwers, wel 250 a 300 waren er aan de Maaskant op de been. Het doel was echter geenszins werkstaking om loonsverhooging of zoo iets te provoceerenhet was enkel te doen om het werken op Zondag afgeschaft te krijgen. Hierin schijnen de menschen dan ook voor 't oogenblik geslaagd te zijn en alles is zonder rustverstoring of standjes afgeloopen. Nu moet erkend worden dat het er in den laatsten tijd met het 's nachts en 's Zondags werken op de schepen en aan de kaden wel wat overheen gegaan is, en als het den sjouwers wezenlijk om hun nacht- en Zondagsrust te doen is, hebben de menschen zoo'n ongelijk niet. De Maatschappij -ICrasnapolsky te Amsterdam is ei genares geworden van het perceel in de Warmoesstraat, waarin thans de boekhandel der firma Weijtinh en Brave wordt uitgeoefend. Dat perceel, zes meter breed en dertig meter lang, wordt gesloopt en vervangen door een passage, waardoor men van het te dempen Damrak vlak voor het Hotel-Krasnapolsky uitkomt. Van de breedte wordt geen ruimte voor winkelkasten afgenomen; zij blijft geheel doorgang met keurig ver sierde zijwanden. Het voor- en achtergedeelte der bovenverdieping is bestemd voor kantoren, die men bereikt langs een paar fraaie wenteltrappen, aangebracht in het middengedeelte van de passage, die aldaar door een met glas afgedekte opening van tien meter lengte haar licht ontvangt. Men kan zicli een spoorweg denken van de aarde naar de zon. Het ding zou niemand pleizier doen; want al kreeg men een retourbiljet present, men zou er niets aan hebben. Een trein toch die 10 uren per uur aflegde, zou nog langer dan 300 jaar onderweg zijn vóór hij aan 't eindstation kwam, en dan waren alle passagiers en ook 't treinpersoneel al lang dood van ouderdom, zoo ze niet van verveling bezweken waren. Om naar de maan te komen per spoortrein zou men slechts wat meer dan negen maanden noodig hebben, doch zulk een traject is voor een gewoon mensch ook nog te lang, ofschoon 't voor menigeen ook in een anderen zin te lang is, daar er wel zijn die in minder tijd naar de maan gaan. Kunst, Wetenschap en Letteren. Nog altoos staat Historia in zusterlijk gezelschap van Patria te zien hoe het afloopen zal met het standbeeld van Pieter Adriaansz. van der Werf, den beroemden burgemeester van Leiden tijdens het merk waardig beleg dier stad in 1574. Niet dat Ultramontania er op loert, of 't soms ook mogelijk ware de schim van Pieter Adriaansz. van der Werf te annexeeren; dat zou wel wat vreemd zijn, maar in dit bijzondere geval toch niet veel succes hebben. De zaak is, dat men wel het standbeeld heeft en dat dit er dus »in beginsel" reeds staat, maar dat men niet recht weet waar men 't zetten zal. Leiden is een groote stad, in uitgestrektheid wel op één na de grootste van het land, doch het heeft geen pleinen. Het eenige plein is de Ruïne, een naam die al genoeg zegt, een groote stoffige ruimte met geringe huisjes aan drie kanten en een gracht aan den vierden kant. Nu is er lang

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2