Buitenland. Op het tentoonstellingsterrein werken thans 3500 man; Maandag- wordt het telegraafkantoor op het terrein reeds voor 't publiek geopend. De Chineezen zullen vermoedelijk nog deze week met uitpakken beginnen. De toegang-kaarten zijn reeds gereed en bevatten een Nederlandschen en Franschen tekst. Er zal een Chineesch theehuis ven ijzen, waar men zich vergasten kan op een kopje echte Chineescho thee. Te Deventer doet zich het geval voor, dat, niet tegenstaande «concureerende prijzen", de betrekking van leeraar in de moedertaal aan de Hoogere Burger school niet kan bezet worden. Er bestaat volslagen gebrek aan bezitters van de akte, die recht geeft tot liet onderwijzen der Nederlandsche taal. Wel is de «aanmaak" groot genoeg, doch de producten worden bij het examen van te slecht gehalte bevonden en afgekeurd. Zijn wij wel ingelicht, dan is het met deze zaak dus gesteld: de candidaten hebben zooveel werk gemaakt van de hooge geleerdheid, die het examen-programma voorschrijft, dat zij de lagere geleerdheid om in liet Nederlandsch behoorlijk te spellen en te stellen bij ongeluk over liet hoofd hebben gezien. Het is boven verwachting leuk, dat de insgelijks in hoogere geleerdheid verdiepte specialiteit-examinatoren dit gebrek bemerken. Tegenwoordig redden vele in richtingen zich nog met onder de oude wet gedi plomeerden. Doch zijn die eenmaal uitgestorven, waar moet het clan heen met de leeraarsbetrekkingen aan burgerscholen en progymnasiën? Want ook in andere vakken gaat het denzelfden weg op. De onpractische eischen, waartoe de wetten aanleiding- geven, zullen op den duur een der oorzaken zijn, waardoor ons stelsel, van onderwijs zoo zoetjes aan op strand loopt. Overveluiusch Weekbl. Een voorstel tot hervorming van liet Arnsterdamsche gasthuis is door dr. Berns ingediend en zal bij uit voering op 2V2 millioen komen te staan. Het doel is een gasthuis voor besmettelijke zieken, een inrichting voor krankzinnigen, een gewoon ziekenhuis en een .inrichting voor de pathologie, de anatomie en de poli kliniek te maken. Het voorstel vindt steun bij den gemeenteraad en zal in behandeling komen. Onder de voorwerpen van de millioenenjuffrouw, die dezer dagen te Amsterdam verkocht zijn, bevindt zich een brandkast met een letterslot, die voor f 251 werd verkocht. Ongetwijfeld zou daarvoor meer geboden zijn als men maar een middel wist te vinden orvi haar te openen. De eigenares, die hierin waarschijnlijk eer tijds hare »millioenen" verborg wil evenwel, om hare crediteuren te plagen, liet woord niet zeggen, dat tot cle opening noodig is. Zelfs cle fabrikant der kast, die er dezer dagen bij tegenwoordig was, kon geen hulp bieden. De kast moet nu vermoedelijk gesloopt worden. Er komen berichten uit Atjeh, die op eene hervatting der vijandelijkheden wijzen. De korte rust, die men onzen troepen gunde, diende om de rijstvelden in orde te brengen. Daar dit nu afgeloopen en de oogst weder binnen is, hebben zij tijd en gelegenheid om op roof uit te gaan. Yan de onzen zijn reeds vele gewonden en enkele dooden gevallen. Van de Atjehers had men negen man levend en ten volle gewapend krijgsgevangen gemaakt. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot kantonr.-plaatsv. in 't kanton Zieriksee mr. A. J F. Fokker, adv. en proc. te Zieriksee. Benoemd tot luit. ter zee 'le kl, de luit. ter zee 2e kl. J. A. Kloek. Benoemd tot adj bij het 5e bat. 3e regt. Inf. cle le luit. L. A. J. Ottenlloff, ter vervanging van den nieuw benoemden kapitein G. J. van Deinse. Benoemd tot burgemeester van 'sHeer Abtskerke Z. van der Bilt la Mothe, secr. dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den polder Zonnemaire F. van den Bout Adr.Zn.tot plaatsverv. dijkgraaf van den Sint-Pieterspolder P. Wouters. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het driehonderdjarig eeuwfeest der geboorte van Hugo cle Groot is, zoo al niet op groote schaal, clan toch hartelijk en gepast in kleinen kring gevierd. Zoo geschiedde het te Amsterdam en zoo ook te Delft. Het is natuurlijk dat men bouquet en knal-eiïect tot de onthulling van het standbeeld wil bewaren. Trouwens om een genie als Grotius te eeren is geen knal-effect noodig. Ook een bronzen beeld zou best gemist kunnen worden. Maar in een tijd dat men pleinen en straten siert met zulke zichtbare herinneringen aan de groote mannen van ons voorgeslacht, mag zeker de Groot er ook wel een hebben. Onder de gelegenheidsdichten van den 10 April is 1 ons in het oog gevallen een vers van mr. Joan Bohl, dat, zoo om den eiyenaardigen hoogst moeielijken vorm (terzinen) als om de vele schoone gedachten daarin in i gespierde regels uitgedrukt, wel de aandacht verdient. Het is gepubliceerd in de N. Rott. Ct. en andere groote bladen. Het is curieus dat het vooral Katholieken zijn, die deze de Groots-ovaties hebben geleid en gedreven. Gelijk 't met Vondel gegaan is, zou 't nu ook met de Groot moeten gaan. Huig cle Groot is echter evenmin Katholiek geweest als Dortenaar. Hij hing een soort van Evangelisch christendom aan, waarmede hij zijn tijd een heel eind vooruit was, doch dat de Roomsche kei'! zeker niet als 't hare zou erkennen, 't Is jammer dat zulk een anders wel gegronde manifestatie als nu ter eere van cle Groots nagedachtenis is aangelegd, ook al tot een partijzaak wordt gemaakt, waaruit het clericalisme munt wil slaan. Inderdaad er is iets ergerlijks in het pogen der ultramontanen om zich gaandeweg van al de groote mannen en vrouwen onzer glorie-eeuw meester te maken. Met Vondel kan dat gaan, omdat deze werkelijk tot cle kerk van Rome is overgegaanten aanzien van Hugo cle Groot is het een onbeschaamdheid, waarvoor geen naam is te vinden, of 't moest zijn speculatie op de onervarenheid cler groote menigte, die de moeite niet neemt zelf te lezen wat er in de geschied bladen staat opgeteekend. Deed men dit wat meer, dan zou toch niemand driest genoeg zijn om te beweren, dat Huig de Groot katholiek is geweest of ook maar Roomsche sympathieën heeft aan den dag gelegd. Immers, dat hem 't Fransche pensioen van 3000 livi-es werd onthouden, kwam juist daar vandaan, clat hij het Protestantisme niet wilde verlaten. En wat de sympathieën betreft, geest van gematigdheid en ver draagzaamheid een genie trouwens eigen was allerminst iets, dat in Romes kraam zou te pas komen, toen niet en thans niet. Om een schijn van die sym pathieën bij de Groot te doen voorkomen, vertelt o. a. de heer Alberdingh Thy in, dat een goed vriend van Vondel, cle advokaat Johan Vechters, die in 't leven van de Groot van beteekenis is en ook door Thym in zijn gelegenheidsstukje «Huig de Groot in Amsterdam" te pas gebracht, Roomsch was, terwijl cle heer A. D. De Vlies Az. in de Amsterdammer cle huwelijksaf kondiging en de doopacten der kinderen van dien heer Vechters of Vict.orijn mededeelt en daarmede bewijst, dat die familie Gereformeerd was. Johanna Courten, cle behendige papierknipster, moet ook al Roomsch heetenmaar cle heer van Griethuizen heeft in de Spectator het tegendeel bewezen. Waar moet het heen als onze roemrijke 1 7e eeuw door Rome geannexeerd zou wordenDat zou zijn de geschiedenis op haar kop zetten. IJet maakt ook geen aangenomen indruk, dat men bij de De Groots-vereering de thans levende nakomelingen van den grooten man een ietwat in het oog vallende rol laat spelen, 't Is of dat alweer speculatie is op liet nietlezend publiek, dat het wel een lieve attentie zal vinden, als men thans den eerewijn aanbiedt aan sommige lui, die de Groot heeten. Wat is er alweêr van de historie? Toen in I860 het grafteeken van Hugo de Groot op liet familiegraf in cle Nieuwe kerk te Delft reparatie noodig bad en kerkvoogden meenden, clat men om tot herstel t.e geraken, allereerst zich moest wenden tot de familieleden, bleven deze zoo doof als kwartels en ofschoon bemiddelde, zelfs rijke en adellijke lui, op wier gemoed men door 't «noblesse oblige" meende indruk te zullen maken, lieten ze zich met de glorie van hun grooten voorzaat niet in, en uit publieke bijdragen is toen de reparatie van het grafteeken moeten betaald worden en wel met de som van f 795. Als er nu bij de aanstaande onthulling van 't standbeeld maar geen de Groot geridderd wordt; want dan was 't nog gekker. Niet alle grooten kunnen 't helpen dat die Hugo wezenlijk Groot was. De Paris, van Veuillot sprekend, herinnert aan het geen de oude Rémusat tot Sainte Beuve van hem zeide: «Die dromrnelsche vent heeft zooveel talent, dat, wanneer hij zich candidaat stelde voor de «Académie", ik niet den moed zou hebben hem mijn stem te weigeren." Cassagnac zegt in de Pays: «Frankrijk verliest in Veuillot zijn grootsten schrijver, de kerk haar wakkersten steun, de journalistiek haar meester. De onlangs vermelde uitbarsting der IJslandsche vulkanen, waarvan cle uitgeworpen asch tot in Noor wegen gezien was, waren niet van den Hekla, maar van cle kleinere vulkanen van IJsland afkomstig. Engelsche geleerden zijn sinds eenigen tijd bezig met het doen van opgravingen en oudheidkundige nasporingen in cle omstreken van Suez. De heer Stuart Poole, secretaris der maatschappij voor die opgravingen, geeft in cle Academy van 7 April verslag van cle dooi den heer Naville, die de weiken bestuurt, verkregen uitkomsten. Het belangrijkste van het verslag is gewijd over een door den heer Naville opgedolven steen met een oud opschrift. De steen bevat een wel be waard en tamelijk goed leesbaar opschrift van 28 regels. Het behelst cle stichting der stacl Arsinoë door Ptolemaeus Philadelphia. Er wordt daarin ge sproken van Pi-Keheret, zijnde dit nagenoeg zeker dezelfde plaatsnaam als Pi-Hachiroth in Exod. 14: 2. Hierdoor zal kunnen geconstateerd worden, clat Pi-Hachiroth, de plaats waar de Israëliten de Roocle Zee doortrokken, dicht bij 't tegenwoordige Suez gelegen heeft, alsmede Pethom Succoth clat in het verhaal van Exodus genoemd wordt, en eindelijk dat Ramses II de groote dwinge land cler Israëlieten moet geweest zijn en diens zoon Mesaptah de Farao van den uittocht. De Koning van Beieren heeft het recht om «Parsifal" op te voeren gekocht; het werk zal nu nog misschien in December te Munchen worden gegeven. Sarah Bernhard zal optreden in Fedora te Amster dam den len, 2en en 3en Mei, te Utrecht den 4en en te 's Gravenhage den 5en. Van daar vertrekt zij naar Zweden en Noorwegen. De beide hoofdrollen in het stuk, na de titelrol zelve, die van Loris Ipanoff en van de Sirien zullen respectivelijk worden vervuld door de heeren P. Berton en E. Vois, beiden van het theater du Vaudeville, die daar die rollen tot dusverre steeds vervuld hebbende. De overige kleinere rollen zullen op deze kunstreis vervuld worden door artisten van het theatre de la Porte St. Martin en van het theatre de l'Ambigu Comique. De heer Simon, administrateur van laatstgenoemd theatre die Sarah Bernhardt altijd op hare reizen vergezeld heeft, zal dat ook thans weder doen. In het einde van Mei zullen de artisten van het theatre du Vaudeville te Amsterdam en misschien ook in eenige andere plaatsen van Nederland Tête de Linnolte opvoeren. R usland. Uit Petersburg wordt gemeld, dat het niet onmoge lijk zou zijn, dat de kroning van den Czaar tot na Mei zou worden uitgesteld. Men zegt, dat de laatste ontdekkingen der politie aan het licht hebben gebracht, dat cle revolutionaire partij er alles aan waagt om de kroning te verhinderen, als de Czaar niet vooraf liberale hervormingen toestaat. Aan de Indép. beige wordt uit Petersburg getele grafeerd Voordat hij te Moskou komt om zich te laten kronen, zal de keizer een reis door het land doen. Men weet nog niet, aan welken kant hij zijn intocht in Moskou zal doen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Te Vallorbes, een plaats van 2000 zielen, in de Zwitsersclie Jura, kanton Waadtland, is tijdens een lievigen Noordenwind brand uitgebroken bij een bakker, welke brand zoo toenam, dat in twee uren tijds 150 huizen, waaronder het telegraafbureau, zijn afgebrand, Gelukkig is daar cle assurantie verplicht, zoodat cle schade over allen verdeeld kan worden, die in het kanton Waadt vaste eigendommen hebben. Den volgenden dag brak in denzelfden omtrek weder een groote brand uit en wel op het dorp Bonne, waardoor 22 huizen vernield werden. Volgens de jongste van IJsland aangebrachte berichten, hebben de bewoners een ongewoon zachten winter gehad. Het gevaar van hongersnood en ander gebrek, clat de door misgewas en allerlei tegenspoed verarmde eilanders geloopen hebben, is daardoor aanmerkelijk verminderd, terwijl bovendien de van elders, voornamel. uit Denemarken en Engeland aangebrachte hulp veel goed gedaan heeft, Ook Madrid gaat doen aan dynamieterij. Een groote oploop van volk is daar geweest voor het Koninklijk paleis, en er werden honderden zwermers en voet zoekers afgestoken. Het standje was ontstaan, zegt men, uit ontevredenheid van de schacheraars in contra- markjes van de schouwburgen, welke negotie ver boden is. De Czaar heeft onlangs audiëntie verleend aan een veteraan uit Finland, die, in 1812 te Moskou door de Franschen gevangen genomen, door Napoleon I zelf verhoord was en vele bijzonderheden omtrent den brand van Moskou wist mede te deelen, die de Czaar met belangstelling aanhoordeZ. M. bracht hem zelf bij de Keizerin en haar kinderen om zijn verhalen ook dezen te doen hooren. Uit New-York wordt gemeld, dat er te Greenville in Tennessee een hotel is afgebrand, waarbij van de vijftig personen, die er zich in bevonden, vijftien in de vlammen omkwamen en vele gekwetst werden.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2