ZIERIKSEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikee. 1883. No. 28. Zaterdag 14 April, 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Fr a n co per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXJ1AIV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKSEE, 13 April 1 8 8 3. Dinsdag '10 April heeft de oud-burgemeester van Renesse, de heer R. Steur Sr., zijn 90en verjaardag gevierd, onder talrijke blijken van deelneming. Te Bruinisse zijn tot leden van den gemeenteraad gekozen de heer L. J. van Vessem en M. Zoeter. Bij herstemming te Amsterdam zijn de beide liberale kandidaten, n.l. de heeren J. Dirks en A. Gildemeester, tot lid der Tweede Kamer gekozen. Te Oostburg is op 84jarigen ouderdom overleden de heer M. Therie, griffier bij het kantongerecht te Oostburg, welke betrekking door hem tot kort voor zijn dood is waargenomen. Te Vlissingen is een man op een schip dat kolen in nam in een bunker gevallen, waardoor hij een been brak. Aan boord van het te Rotterdam in reparatie liggende fregatschip Merry" is een waker door een open luik in het ruim doodgevallen. Te Hoek bij Ter Neuzen is een 18jarige land bouwersknecht door den slag van een paard gedood. De crisis houdt nog aan, maar de gisting ook: er is dus nog leven en beweging. In den Haag werd voor een paar dagen weder verteld dat de heer Heemskerk nog niet beslist van de formatie van een nieuw kabinet had afgezien, doch verder verneemt men daar niets van, zoodat het toch wel den schijn heeft alsof de heer Heemskerk inderdaad de taak heeft neergelegd. Ondertusschen houden de liberale fractiën onderling toetsing en voeling. Merkwaardig is in dit opzicht een open brief in de N. Bott. Ct. van mr. S. van Houten aan den heer mr. H. Ph. de Kanter over mr. Kappeyne. De brief strekt om het publiek onder de aandacht te brengen dat een ministerie-Kappeyne bestaanbaar zou zijn. De heer van Houten meent, dat als Kappeyne werd aangezocht, hij 't mandaat zou aannemen en dat hij zou slagen. Mocht later blijken dat de heer Kappeyne voor zijn program de bekende voorstellen van 1879 tot Grondwets-herziening geen meerderheid kon krijgen, dan eerst zou gebleken zijn de onbevoegdheid der liberale partij om regeering te zijn. Het Adder "-comité is nog bezig met een definitief besluit wat te doen met het resteerende fonds. De sub-commissie te Amsterdam is sterk voor het potjes systeem. Zij wil uit de renten de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van de Adder" ondersteunen en later hun kinderen helpen b.v. tot 18 jaar. Het monument, dat te Nieuwediep opgericht zal worden op het graf van de omgekomen onderofficieren en mindere schepelingen van de Adder" zal in, Juli a.s. plechtig worden onthuld. De beide leden der firma van Dam en Co. te 's Hage, die zich verwijderd hadden, zijn te Antwerpen gevat en zullen uitgeleverd worden. Te Posterholt is een vrouw, moeder van vijf kinderen, in het water gevallen en verdronken. In de kazerne van 'tie bat. 3e regt. Inf. te Bergen op Zoom heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Te 's Hage hebben de dierenbeschermers een oud mager paard, dat niet meer voortkon, uit medelijden voor goed geld onteigend en 't daarna afgemaakt. Naar men verneemt is er nu flinke vraag naar oude afgeleefde paarden gekomen, om die op de straat in 't oog vallend werk boveri kracht te laten doen, opdat zij voor goed geld onteigend mogen worden. Er is geen einde aan de industrie te zien. Door den heer mr. G. J. Goedkoop, lid der Gedep. Staten van Zuid-Holland, wordt in een ingezonden stuk in de N. Bott. Ct. de aandacht gevestigd op een onder de oogen van dien heer voorgevallen voor hem zeer ergerlijk feit, n.l. de arrestatie op klaarlichten dag op de publieke straat in den Haag, van zekeren heer II., die bedaard uit de Witte Sociteit kwam. Bij onderzoek bleek, dat er machtiging was verleend om dien heer TI., die lijdende moet zijn aan krankzinnigheid, in een geneeskundig gesticht te doen opnemendoch de plompe manier, waarop van die machtiging gebruik gemaakt werd, hinderde den heer Goedkoop. Naar men verneemt zullen dit jaar groote manoeuvres gehouden worden door de derde divisie Infanterie en wel in N.-Brabant, tusschen Bokstel en Bergen op Zoom. De Yereeniging van Handelsbedienden »Mercurius'' te Rotterdam heeft besloten examens te houden, waardoor handelsbedienden een diploma kunnen ver werven. Deze examens zullen voor den eersten keer plaats hebben in de volgende maand. De geheele zaak is uiteengezet door den heer E. W. Schallenberg in een brochure »De examens van »Mercurius" Zij ver dient gewis de aandacht van handelaren en bedienden ten volle. Voor handels- en kantoorbedienden is het van veel belang een diploma of diploma's te kunnen verwerven en bij sollicitaties veitoonen, waaruit blijkt dat zij kennis hebben van talen, boekhouden enz. Vroeger konden zij wat de talen betreft de acte voor lager onderwijs behalen; de wet van 1878 heeft dit onmoge lijk gemaakt, daar die acten nu slechts aan bezitters der hoofdacte voor lager onderwijs kunnen worden uit gereikt. De acte voor boekhouden midd. onderwijs is minder geschikt om van de bekwaamheid van handels- of kantoorbedienden te doen blijken. Voor die acte wordt te veel gevraagd, waar de handels bediende niets aan heeft en te weinig wat hij wel noodig heeft; die acte is ook alleen van paedagogische waarde. De examens van »Mercurius" zullen uitslui tend een practische strekking hebben. Het valt in het oog dat de door haar uit te reiken diploma's van groote waarde voor de houders kunnen zijn. Men ver wacht veel deelneming. Naar men verneemt, zal de 3e divisie inf., bestaande uit 12 veld-bataljons, gecombineerde manoeuvres maken in den omtrek van Rhenen, aanvangende den 25 Augustus a.s. Vad. Dr. Jorissen, procureur-generaal van Transvaal, is met familie te Utrecht aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hötel des Pays-Bas aldaar. In de buurt Heikant, onder de gemeente St. Jan Steen, is Vrijdag namiddag een huis met schuurtje en alles wat er zich in bevond verbrand. De man des huizes was afwezig en in Holland aan 't werk, terwijl de vrouw op eenigen afstand met het planten van aardappelen bezig was. Alleen een paar kleine kinderen waren te huis; men vermoedt, dat zij door 't spelen met lucifers den brand veroorzaakt hebben. Men schrijft ons uit Amsterdam De terreinen van de tentoonstelling zijn voor het publiek gesloten, doch met een kaart, die op aanvrage welwillend verstrekt wordt, kan men het terrein be zichtigen en de vorderingen die met den dag duidelijker worden in oogenschouw nemen. Van die gelegenheid wordt druk gebruik gemaakt, en een ieder is verbaasd over hetgeen er reeds tot stand is gebracht, maar ook over hetgeen er nog gedaan zal moeten worden om op den len Mei gereed te zijn. Neemt men echter in aanmerking de duizenden handen, die aan de gebouwen en het terrein werken, en die in drie weken tijds nog heel wat kunnen arbeiden, vooral als het weder gunstig blijft en ook de besliste wijze, waarop van officieele zijde werd aan gekondigd, dat men op den bepaalden tijd gereed zou wezen, dan kan men vol vertrouwen de opening tegemoet zien. De hoofdingang nadert zijne voltooiing. Een honderd tal werklieden, meest Belgen, zijn daar druk bezig, en het geheel belooft schoon te zullen worden. De voorgevel wordt in Oosterschen stijl opgetrokken en de beide groote torens aan de kanten door olifanten, van natuurlijke grootte gedragen. De olifanten, in Frankrijk vervaardigd, zijn keurig afgewerkt en voldoen goed. Aan stukken werden zij hier gebracht, zoodat men ze op het terrein in elkaar kon zien zetten. Het schijnt alsof zij de torens, die groote monumenteele stukken zijn, op den rug törschen. Ik vrees dat het entree geen goeden indruk zal maken, en het is maar jammer dat men niet - evenals op het Trocadéro te Parijs met de laatste wereldtentoonstelling - een platform op de torens heeft gemaakt, hetgeen men dan met asceurs had kunnen bereiken, en waar men een prachtig vergezicht over de stad gehad zou hebben, voornamelijk nu het inwendige der torens toch geen dienst zal doen, en men enkel in beide een groote trap zal aanbrengen, die echter blind loopt en dus aan duizenden een vergeefsche wandeling zal kosten. Dat moet als een verrassing dienst doen, en dat het nu reeds verteld wordt zal niet veel schaden, daar er toch nog velen zullen oploopen. liet front en de zij wanden van die torens worden met een soort van wit marmer linnenpapier bekleed, zeker om de groote hitte der zon zooveel mogelijk te temperen, maar waardoor het nu voor de bezoekers een buitengewoon sphel en onaangenaam licht zal doen weerkaatsen. Het is echter een lust de werklieden aan het werk te zien, en de aannemer verzekerde, dat hij reeds binnenkort met den voorgevel gereed zou zijn. Dat het den hoofdondernemers ernst is om voortgang met de werken te maken, bewijst, dat heden het personeel met 1000 man vergroot zal worden. B. Nbl. De opening der Tentoonstelling op 1 Mei zal de sluiting der Amsterdamsche Beurs op dien dag ten gevolge hebben. Dientengevolge heeft de minister van financiën bepaald, dat de storting der ingeschreven en toegewezen bedragen voor de Staatsleening ook op 30 April kan geschieden en daar 3 Mei, de laatste st^rtingsdag, op Hemelsvaardag valt, is de stortings termijn tot 4 Mei verlengd; dien dag echter slechts van 9 tot 1 uur. Aan de werklieden die de tentoonstellingsgebouwen helpen opslaan, zal op 1 Mei, den openingsdag, door het gemeentebestuur van Amsterdam een feest worden aangeboden in het Volkspaleis. Tevens wordt dien dag den koning en koningin benevens den genoodigden voor de openingsplechtigheid een feestmaal aangeboden in den Parkschouwburg, waar dien dag een buiten gewone voorstelling zal worden gegeven.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1