BEURS- EN MARKTBERICHTEN. esi'/i. Het verhaal van een kindermoord hield Zaterdag avond de gemoederen der bewoners van de Commelin- straat te Amsterdam in geweldige spanning. Een ongetrouwde moeder, dus vertelde men, had haar kindje, zeven maanden oud, met het gezichtje voorover in den gootsteen gedrukt, toen de kraan der water leiding opengezet en het op deze wijze doen stikken. De waarheid is, dat een vrouw haar kindje op een bedje op de keukenbank naast den gootsteen had nedergelegd, toen zij een paar boodschappen ging ver richtten. Eensklaps begon de duinwaterkraan, die ongesloten was gelaten, te loopen en overstroomde gootsteen en keuken, zoodat de benedenbewoners, door het druipende nat verschrikt, naar boven ijlden. Hier vonden zij de deur gesloten, terwijl het geschreeuw van een kind in de kamer vernomen werd. Toen de deur opengebroken was, vond men het wichtje op dezelfde plaats, waar de moeder het gelaten had, ongedeerd terug. En tot op dit oogenblik is het nog even gezond als voor den moord". N. v. cl. D. Benoemingen, Besluiten enz. De le luit. J. A. Eijbergen, gedetacheerd bij het Dep. van Oorlog, is thans definitief van het 3e reg. inf. overgeplaatst naar den staf en werkzaam gesteld aan voornoemd departement. De nieuwbenoemde officier vau gez. De Gelder is ingedeeld bij het le bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. De nieuwbenoemde luit.-kol. der artillerie F. Knoote is ingedeeld bij de 2e afd. van het 3e reg. veld artillerie te Bergen op Zoom. De kapt. G. J. van Deinse te Bergen op Zoom is geplaatst bij het le bat. 4e reg. inf. te Delft. Bij Kon. Besluit is het gezantschap, belast met de vertegenwoordiging des Konings bij de kroningsfeesten te Moskou, samengesteld ais volgt: mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, Grootmeester van 't Huis des Konings; jhr. mr. A. N. Steengracht van Mooyland en Tiell, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst; J. C. E. Graaf Van Lijnden, luit.-kol. van 't le reg. huzaren; jhr. mr. D. A. VV. van Tets, zaakgelastigde, chef van het kabinet van den Min. van Buitenl. Zaken en jhr. mr. J. Boreel. Kunst, Wetenschap en Letteren. De letterkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen zal den 9 dezer een eenigszins feeste lijke vergadering houden, geheel gewijd aan den cultus der nagedachtenis van den grooten Huig de Groot. Alsdan zal het marmeren borstbeeld van Grotius, door Gabriel gebeiteld en indertijd door den admiraal van Kinsbergen geschonken aan 't door hem gestichte Instituut te Elburg, in de vergaderzaal prijken. Prof. Tiele zal voorlezen een bijdrage van Kuenen, strekkende om de Groot te doen kennen als uitlegger van het Oude Verbond; Prof. Vissering zal spreken over de Hollandsche rechtstaal in de »lnleydinge tot de Hol- landsche regtsgeleertheyt". De heer Brill zal spreken over de Groot als politiek polemist en de heer Boot zal in een latijnsche verhandeling de Groot voorstellen als navolger en mededinger van Tacitus. Ook in de tooneelwereld zal men het Delftsche Orakel herdenken. Den 10 April zal in het Grand Théatre" te Amsterdam een HugodeGroot-avond ge vierd worden, bestaande in een gala-voorstelling tegen verhoogde entree, waarvan de verhoogingsgelden zullen strekken tot bijdrage voor het standbeeld. De voorstelling zal bestaan inhet blijspel van J. A. Alberdingh Thijm, Huyg de Groot; De zegepraal cler schoonheiddoor denzelfden en Wederzien door L. van Deyssel. Er zal ook een monoloog in dichtmaat, aan de Groot gewijd, worden gehouden. Te Delft zal een feestcom missie een plechtigen tocht houden van het stadhuis naar liet monument op het graf van de Groot in de Nieuwe kerk. Te Amsterdam is overleden de bekende graveur en medailleur M. C. De Vries Jr., ridder van den Ned. Leeuw en lid van de Kon. Acad, van Beeldende Kunsten. De Vries heeft onderscheidene zeer verdienstelijke werken geleverd, waaronder vooral uitmunt zijn penning met de Nachtwacht van Rembrandt." Door het Friesch genootschap van geschied- en oud heid en taalkunde te Leeuwarden is de prijsvraag uitgeschreven»Een critisch onderzoek naar de oudheid en de waarde der Friesche Stamsagen, als van Friso en zijn oorsprong uit Indië, de rij der Friesche koningen, hertogen en potestaten, de verovering van Rome door de Friezen onder hun hertog Magnus, de vrijverklaring door Karei den Groote en wat dies meer zij". Als deze prijsvraag animo opwekt onder de geleerden, dan kan zij de aanleiding zijn, dat er eens voldoend licht opgaat over de wel dichterlijke, maar vermoedelijk nagenoeg geheel onware oude geschiedenis van Friesland. Geen onzer gewesten toch is door de oude kroniek schrijvers met zulk een wonderlijken sprookjesmantel omhangen als Friesland. Met moet eenigszins respect hebben voor die oude kroniekers, dat zij te midden van riet en moeras zulk een hooge vlucht aan hun spelende phantasie wisten te geven, en voor hun stout heid, om nagenoeg de geheele oude geschiedenis van het Oosten te annexeeren en te exploiteeren om de ijdelheid hunner gewestgenooten te vleien. Het monument, dat indertijd op den zeedijk bij Harlingen is opgericht ter eere van Kaspar de Rabies heer van Billy, Spaansch stadhouder van Friesland, wegens de vele diensten door hem tijdens den water vloed van 1570 bewezen, was in verval geraakt en misplaatst geworden tengevolge van de gedutige ver hooging van den zeedijk en den aanleg van nieuwe werken. Het is thans hersteld en op de kruin van den dijk opnieuw opgericht. Men weet dat dit gedenk- teeken altoos bekend is geweest onder den naam van »den steenen man"; het is een buste op voetstuk in den vorm van een Romeinschen terminus. Kerk- en Sclioolnienws. Gemengd Uuiteiilandscli Nieuws. Een der merkwaardigste vogels is ongetwijfeld de Amblyornis of toekan-koban, dat is otuinier", van Nieuw-Guinea. Het is nog maar kort geleden dat men dooi- de reizigers Bruyn en Beccari eenigszins nauwkeurig bekend is geworden met de hoogst merkwaardige zeden en gebruiken van dezen op zichzelf zeer eenvoudig gevormclen en gepluimclen vogel. De Amblyornis heeft ongeveer de gedaante, grootte en kleur van een bruine merel, doch is forscher. Hij bouwt geen nest, maar een hut of huis en dat nog wei met een tuintje er bij. Na een goedgelegen open plek in het wond gevonden te hebben, waarvan de noodzakelijke eisch is, dat er een rechtstammig jong boompje in het midden moet staan, verzamelt de vogel een hoeveelheid mos, dat hij als een soort van bankje rondom den voet van het boompje ophoopt. Daarna brengt hij een aantal levende stekken aan van een plant met rechte stengels, die na afgebroken te zijn nog lang groen blijven. Deze stekken zet hij dicht tegen elka&r, rondom tegen het boompje op als sparren van een tent, zoodat er ten laatste een tentje ontstaat van 50 c.M. hoogte en 1 M. middellijn aan de basis, terwijl het boomstammetje den middel pij Ier vormt. Aan een zijde wordt een ingang opengehouden. Als het wezenlijk net gemaakte hutje klaar is, gaat hij vlak voor den ingang het tuintje aanleggen. Daartoe vergaart hij een grooten voorraad van mos, dat hij zorgvuldig uitschudt en zuivert van steentjes en van alle vreemde spruitjes en sprikjes, die er in zitten. Dit mos spreidt hij uit als een ovaal rond tapijt van zuiveren vorm en vrij groot. Vervolgens strooit hij over het groene perk een aantal fraaikleurige paarse vruchten van garcinia en rooskleurige bloemen van vaccinium. Met groote zorgvuldigheid onderhoudt hij nu zijn tuintje en vervangt de bloemen naargelang zij verwelken, telkens door versch geplukte. Zeer terecht noemen de Maleiers dezen aardigen vogel Toekan-kobandat is tuiniervogel. De Papoea's van Nieuw-Guinea noemen hem Boeroek-Goerea of Boer oen-Goeroe, dat zooveel wil zeggen als meestervogel. Behalve 't talent van bouwen en parken aanleggen, bezit de Amblyornis nog de gave van andere vogels zeer nauwkeurig te kunnen nabootsen in zang, roep of schreeuw. Tot welk een hoogen trap van ontwikkeling, aanleg en opvoeding men zelfs een varken kan doen klimmen, wordt bewezen door het varken van den landman Jauch te Spranz onder Bannenberg in Hannover. Het edele dier, vooral na zijn dood pas recht gewaardeerd, woog schoon aan den haak 875 pond. Hoe koppig het beest geweest was bleek uit het gewicht van den kop, dat niet minder dan 72 pond bedroeg. Menig zwaarhoofdige zal 't zoover niet brengen. Dat verder't beest ook goed spek aan 't lijf had, valt na te gaan uit de dikte van 't ruggespek, die 73/4 duim bedroeg. Louise Michel heeft een cel van 3 meter breed en 4 meter lang op de le verdieping van de gevangenis van Saint-Lazare, De cel heeft één deur en één raam, dat getralied en van witte gordijnen voorzien is en dat uitziet op een binnenplaats. In de deur is een kijkgat. Een osoeur" houdt de wacht. Louise schrijft van den morgen tot den avond, hetzij brieven, hetzij aan haar tooneelstuk »La Fille du Peuple". Men zegt, dat de oude mevrouw Peltzer de schrijvers van het »Drame de la rue de la Loi" en den directeur van de »Nouveautés" te Brussel zal vervolgen, om de opvoering van het stuk te verhinderen. Ten spijt van het verbod van zijn schoonvader nam Armand toch afscheid van zijn dochtertje, dat door haar tante naar de Petits-Cannes werd gebracht. Het afscheid was hartverscheurend. Op het drietal ter beroeping van een pred. naar de Evang. Luth. Gemeente te Bodegrave komt ook voor ds. C. W. Polilmans te Groede. Benoemd tot onderwijzers aan de openb. school te Drijschor de heeren J. Bijlo van Nieuwerkerk en C. van Weele van Iersekendam. Benoemd tot onderwijzeres te West-Knollendam mej. M. J. Martijn van Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de bijz. school te Krabbendijke mej. S. Masier te Lage Zwaluwe. Volgens het Vad. heeft mej. B. Hoffman bedankt voor de betrekking van onderwijzeres te Oude-Tonge, waar toe zij dezer dagen benoemd was. Acte-examens voor onderwijzer te Middelburg. Van de eerste ploeg geëxamineerden heeft 1 zich terug getrokken, 7 zijn afgewezen en 9 toegelaten, n.l. H. Alberge, J. F. Bouff, H. Brakman, J. Cappon, M. J. de Die, N. J. Dikkenberg, allen van Middelburg; F. J. Beun van Aardenburg; P. M. van den Broek van Tolen en C. J. Cornelis van Groede. Dinsdag, Woensdag en Donderdag zijn geëxamineerd 17 vrouwel. candidatenhiervan zijn afgewezen 5 en toegelaten 12, t. w.de dames J. J. v. d. Bent, J. M. Ezerman, A. J. Giljamse, A. Gaymans, J. Hauser, D. C. Kappers en C. R. Nardten, allen van de Nor maallessen alhierG. A. J. W. Becude, van Veere S. Blanker, van Kattendijke; P. J. C. Durieux, van Sluis; A. A. L. van Hecke en H. L. Leupen, van Middelburg. De examens worden den 11 April voortgezet. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 April 1883. Nederland, Werkelijke Schuld pCt. 655/8 België, Spanje, Portugal, Rusland, ditodito dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw.'74 3 Obligatiën Buitenl. 1869/70 1'/, dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 dito Buitenl. 1853/80 dito 5e Serie 1877 dito 6e Serie 1878 Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschr. 6e S. 1855 Obligatiën 1866 f 1000 dito 1860 2e L. 100 4«/. Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening 1864 Inschrijving Obl. Alg. Schuld 1865 Obligatiën Lond. 1865 dito 1851 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obl.gatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 21,02>/2 dito in zilver - 21,02'/2 Eng. Div. per - 11,57% Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier W/b -101 101 v4 IOO'/B 95 53'1/ib "5/is 94 V, 84s/,s 76'/3 65'/,e 65 5/,s 6Ö'/IG 1407b 86 «7s 99% 267, s 124I/3 50/',, 83% 77 51% 146 f 1)17 - 2,'46 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zieriksee, van den 5 April 1883. Per Hectoliter, Jarige Tarwe 1881 Nieuwe dito 1882 Zomert arwe Rogge 1882 Maartsche Gerst 1882 Winter dito 1882 Zomer dito 1882 Haver 1882 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1882 Schokker-Erwten Kleine dito 1882 Koolzaad - a - - 7,50 a - - 6,50 a - - 5,a - - 5,25 a - - 5,a - - 3,a - - a- - 13,— k - 14, - 13,50 a - 14,50 - 10,— a - 11, - 9,50 a - 10,50 9,25 8,50 7,— 5,25 5,50 5,25 4,— 7,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zieriksee, van den 5 April 1883. Boter laagste koers f 0,70 per 5 ons. hoogste - 0,75 5 Kip-Eieren laagste - 0,7725 stuks. hoogste - 0,90 t 25

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2