Te Oirschot is een hofstede afgebrand, welke brand gesticht i§ door een meisje van 17 jaar en wel om de premie van 1 te verdienen, die daar betaald wordt aan dengene, die het eerst aan den klokluider komt zeggen dat er brand is. In de N. Rott. Ct. leest men, dat »naar men verneemt" de Minister van Buitenl. Zaken namens de Regeering aan de Staten-Generaal een aanzienlijk crediet zal aanvragen tot bekostiging van de buiten gewone zending van Z. M. den Koning bij gelegenheid der kroning van den Czaar aller Russen. Wij gelooven niet dat dit voornemen op waarheid gegrond is. Immers de Staten-Generaal laten zich bij de kroning van den keizer van Rusland niet vertegen woordigen en het Nederlandsche volk ook niet; daar is geen enkele reden voor. Dat Z. M. de Koning zich laat vertegenwoordigen is te begrijpen, doch daarvoor zal dan ook de gewone post van de ambassade in Rusland wel voldoende zijn, en zoo niet, dan zullen, zooals dit doorgaans bij zulke gelegenheden geschiedt, de buitengewone gezanten er het overige wel bij passen die heeren kunnen toch niet verlangen dat zij dat zeer kostbare plezierreisje op kosten der belasting betalers doen. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot voorzitter van het bestuur van het waterschap der vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalena-polder P. Leenhouts; tot plaatsverv.- dijkgraaf van den Visart-polder V. Costvriendtin het bestuur van den Zimmerman-polder tot dijkgraaf A. Butijn en tot plaatsverv.-dijkgraaf J. de Jager. Geplaatst ten postkantore te Zwolle de commies 4e kl. W. C. Callenfels en te Rotterdam de commies 3e kl. D. van der Hoek. Z. M. heeft den heer J. van den Berg, commissaris der loodsen te Brouwershaven, benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw. Met wijziging van het Kon. Besluit, waarbij de ie luit. magazijnmeester der artillerie J. C. van Hoften overgeplaatst was naar Terneuzen, is in diens plaats in die betrekking benoemd de le luit. magazijnmeester der artillerie F. Hotz, thans bij de art. stapel- en constructie-magazijnen te Delft. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan B. Vermande als burgemeester van 's Heer Abtskerke. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Engelsche Nature geeft een overzicht van hetgeen zich professor Nordenskjöld voorstelt van zijn aanstaande reis naar Groenland. Hij wil dan inzonderheid het nog zoo weinig bekende en geheimzinnige Oost-Groenland onderzoeken. Nordenskjöld wil beginnen met een tocht op de Westkust, Deze tocht zal geschieden over het zoogenoemde binnenijs. Dan zal tevens onderzocht worden wat er is van het verhaal omtrent wonderbaarlijk rijk ijzererts, dat in het binnenland te vinden moet zijn. Later zal hij beproeven om met zijn stoomschip een kustreis langs de Oostkust te doen. Langs die kust is in den zomer tusschen den wal en het drijfijs een open geul en hiervan wil hij gebruik zien te maken. Dan wil hij ook zien of hij van de Oostkust af het binnenland in kan komen. Een Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph vestigt de aandacht op de ster van B e t h 1 e h e m. In 1572 ontdekte Tycho Brahe in het sterrebeeld Cassiopeia een ster, die gedurende een maand Sirius en Venus evenaarde in luister en daarna verbleekte tot haar vroegere onbeduidendheid. Men weet dat ditzelfde verschijnsel ook is waargenomen in 1264 en in 945, dus ongeveer om de 315 jaar. Teruggaande dus ook in 630, 315 en tijdens Christus geboorte. De ster zou dus nu weder ongeveer in '1887 kunnen verwacht worden en misschien reeds vroeger, daar de nauwkeurigheid wellicht iets te wenschen kan over laten. Door den heer N. A. Bouman, kapelmeester van het 3e reg. Infanterie te Bergen op Zoom, is een »huldigings-ouverture" gecomponeerd en aangeboden aan H. M. de Koningin, die deze opdracht heeft aanvaard. Gounod is van plan den volgenden winter in het Eden-theater te Parijs eenige voorstellingen te orga- iiiseeren van »Don Juan", volkomen overeenkomstig de oorspronkelijke partituur in manuscript van Mozart, waarvan thans in vele opzichten wordt afgeweken. Te Londen is op een boekverkooping (auctie der Sutherland-bibliotheek) voor een exemplaar van de le editie-Aldine van Homerus" op velijn gedrukt 1504, besteed 525 pond st. (f 6300.) Op 77jarigen leeftijd is dezer dagen overleden de vroeger zeer begaafde en gevierde en tot haar dood toe zeer geëerde tooneelspeelster mevr. Iburg-Neyts. Zij was in 1806 te Amsterdam geboren, trad het eerst op het tooneel in 1810 als klein meisje in de »Preciosa", waarin zij later zelf zoo geschitterd heeft in de hoofdrol. Op 70jarigen leeftijd is haar, voor namelijk door de zorg van dr. Jan Ten Brink, een fonds verschaft, waaruit zij tot haar einde toe onbe kommerd heeft kunnen leven.- Zij heeft twee zonen nagelaten, die toonkunstenaars zijn. Een van hen is gevestigd te Nangasaki in Japan. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De vulkaan Etna is sinds eenige dagen ongemeen in werking. Na eerst door schokken en groote rook- massa's die werking aangekondigd te hebben, is in den morgen van den 22 Maart de lava uit den krater gestroomd in de richting van Nicolosi en Mascalucia. Eenige familiën hebben de vlucht genomen uit Nicolosi. Aan de zijde van den kegel zijn eenige openingen ge komen, waaruit zand en steenblokken geslingerd worden. Woensdag en Donderdag 21 en 22 dezer zijn schokken van aardbeving gevoeld tot 20 mijlen in den omtrek van den Etna. De huizen in de plaatsen tusschen Z.O. van Acireaïe en Z.VY. van Palermo hebben veel geleden. Te Acireale, Zaffarana en Pedara is een dikke regen van asch en steenen neergekomen. Nabij Calli- noro en Nicolosi is een scheur ontstaan, waaruit rook en vlammen opstijgen. Men vreest dat deze kleine uitbarstingen de voorboden zullen zijn van een groote, die nog komen 'moetf De jongste berichten van het observatorium, dat aan de helling van den berg gelegen is, luiden tegen strijdig. Op denzelfden dag, dat gemeld werd dat hoogstwaarschijnlijk een geduchte uitbarsting in aantocht was, kwam ook een bericht dat de berg in rust was en de werking naar buiten geëindigd scheen. De Ilekla schijnt op dit oogenblik ook aan 't spoken te zijn. Men heeft nog wel geen berichten, doch op de westkust van Noorwegen is een zware regen van vulkanische asch waargenomen, die aan een uitbarsting van den Hekla wordt toegeschreven. Men weet dat de Hekla voornamelijk asch uitwerpt en dit wel in zulk een verbazende hoeveelheid, dat een groot deel van het eiland in den omtrek van den Hekla en de andere daar gelegen vulkanen, sinds eeuwen met een dikke laag asch bedekt is.' Baron Wangenheirn, staatsraad, chef van het depar tement eeredienst en.onderwijs te Gotha, is nabij het kasteel Friedënstein, 'terwijl hij naar den landdag op weg was, doodgeschoten cloor zekeren Hanf, gewezen opzichter in de gevangenis te Ichtershausen. Onmid dellijk daarop heeft de moordenaar zichzelven dood geschoten. Men zocht de aanleiding tot het gebeurde in de omstandigheid dat Hanf, na vóór twee jaren ontslagen te zijn wegens bedrog, te vergeefs heeft getracht aangesteld te worden, 't welk telkens was geweigerd en waarvan hij baron Wangenheirn de schuld gaf. Om zich wegens dat vermeend onrecht te wreken heeft hij den minister vermoord. Uit Zwitserland meldt men, dat de landverhuizing van daar naar Amerika zoo toeneemt, dat sommige streken in Berner Oberland bijna ontvolkt zijn. Het dorp Guttanen in den Grimselpas moet geheel ontvolkt zijn en alleen een kat is in de verlaten woningen overgebleven. Men gaat het er algemeen voor houden, dat er van den met zooveel ophef wereldkundig gemaakten moord aanslag op Lady Dixie niets aan is geweest en dat zij óf.in een staat van hallucinatie zich heeft verbeeld aangevallen te zijn óf alles opzettelijk verzonnen heeft om interessant te wezen, en van zich te doen spreken. Deze soort van krankzinnigheid komt meer voor en is niet vreemd in de familie der edele maar dwaze lady. Koning Leopold van België heeft het doodvonnis, dat over de gebroeders Peltzer is uitgesproken, gewijzigd en veranderd in gevangenisstraf. De eerste 10 jaar hunner opsluiting zullen zij doorbrengen in de strenge gevangenis te Leuven; daarna zullen zij, zegt men, naar Gent worden overgebracht, waar hun naar om standigheden van Ijun gedrag enz. een minder harde gevangenis verbeidt. Victor Hugo heeft een petitie ge teekend tot de Fransche Regeering ten gunste van Krapotkines in vrijheidstelling. De petitie, in het Fransch en in het Engelsch gesteld, was geteekend door Swinburne, Fred. Harrison, John Moriey, James Payn en andere Engelschen van naam. De petitie werd den dichter voorgelegd door Paul Meurice, in tegenwoordigheid o. a. van Pailleron. Daar er geen plaats was bovenaan om zijn handteekening te zetten, schreef Victor Hugo op den rand: »Alle amnestie-quaesties zijn voor mij van belang en deze petitie gaat mij bijzonder aan het hart." Het lawaai over de op de keper beschouwd vrij onschadelijke dynamietontploffing in een raamkozijn van een regeeringsbureau te Londen, geeft de van ouds om haar liberaliteit hooggeroemde Britsche Regee ring een geschikt voorwendsel om het parlementsge bouw en andere regeeringsgebouwen door een sterke macht van soldaten te bewaken. Aan het Parlements gebouw is een geheel regiment grenadiers in dienst gesteld. Onder de garde-grenadiers van den keizer van Rusland moeten zooveel nihilisten schuilen, dat op één dag 52 officieren van dat corps zijn gevangen genomen. Het is een akelig schouwspel hoe de heerschende doch wankelende partij zich kronkelt en wringt om de macht niet te laten glippen. Dr. Jorissen is te Plymouth aangekomen en naar Londen doorgereisd, belast met een politieke zending voor het Transvaalsche gouvernement. Tn Engelsch-Indië wil men een origineele tentoon stelling houden, die zeker de schitterendste en in een klein bestek de kostbaarste zal wezen, die ooit heeft plaats gehad. Het zal een tentoonstelling van diamanten en andere edele gesteenten zijn. Volgens telegram uit Lima van 3 Maart heeft pre sident Calderon de preliminairen voor den vrede tusschen Peru-Bolivia en Chili geteekend. De voorwaarden zouden voornamelijk zijn afstand van Tarapaca aan Chili en van Arica en Tacna aan Bolivia. Peru zou dan een schadeloosstelling krijgen voor den grondsafstand van Bolivia en de Chileenen zouden Noordelijk Peru ont ruimen. De oesters en de oesterteelt. Van ouds zijn de oesters een bij lekkerbekken en zelfs bij gewone eters geliefkoosde versnapering geweest. Men zegt zelfs, dat zij in de eerste helft der middeleeuwen een belangrijk deel der voeding uitmaakten van de kustbewoners van Europa. Laat dit zijn zooals 't wil, doch in de nieuwere tijden zijn de oesters, ofschoon als voedsel lang niet te versmaden, meer een weelde-artikel geworden en als zoodanig van groot belang voor de nijverheid der visschërij en voor den handel. Inzonderheid in de laatste jaren, nu door de snelle vervoermiddelen het markt gebied der oesters schier onbeperkt is geworden en de prijs dientengevolge zeer is gestegen, heeft men meer opzettelijk van de oester, haar leven en omstandigheden, haar teelt en kweeking een studie gemaakt. Er is om zoo te zeggen een oesterkunde ontstaan. Men weet hoe vóór een 25 jaar Napoleon III zich beijverd heeft om het belang der Fransche nijverheid met betrekking tot de oester te bevorderen. Bij ons heeft in den jongsten tijd de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging zich verdienstelijk gemaakt door de studie van dit onderwerp. Op uitstekende wijze is zij daarbij gesteund door de commissie voor het Zoölogisch Station. De Ned. Dierkundige Vereeniging heeft nu als sup plement op haar tijdschrift in druk gegeven de eerste gedeelten van 't «Verslag der Onderzoekingen, op de oester en de oestercultuur betrekking hebbende, in 1881 uitgebracht door de commissie van het Zoölogisch Station." Dat station is toen gevestigd geweest op den oever van de Ooster-Schelde, dus op het terrein zelf, waar voornamelijk de oestercultuur wordt gedreven. Het werk is alleszins belangrijk. Het vangt aan met een geschiedkundig overzicht en een bibliographie van de oesters, verdeeld in twee afdeelingen. De eerste bevat: geschriften van zuiver wetenschappelijken aard, als '1°. systematiek en géographische verspreiding2°. algemeene anatomie en physiologie van de oester 3°. anatomie en physiologie van de geslachtsorganen der oester; 4°. ontwikkelingsgeschiedenis van de oester. De tweede afdeeling bevat geschriften, betrekking heb bende op de algemeene natuurlijke historie, vangst, oesterteelt enz., zoowel algemeen als meer plaatselijk over Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittanje, Ierland, de Duitsche Noordzeekusten, Denemarken, de Oostzeekusten, de Middellandsche zee, de Adriatische zee, Noord-Amerika en China. Voorts bevat het werk nog onderscheidene mono- graphieën, op de oester en de oesterteelt betrekking hebbende, en eindelijk eenige mèdedeelingen over de fauna der Ooster-Schelde. Dezen aanstaanden zomer zal het Zoölogisch Station weder aan de Ooster-Schelde gevestigd worden. De onderzoekingen worden dan voortgezet. Het weten schappelijk en practisch nut dezer zaak springt helder in het oog. Het dynamiet dreigt weldra verdrongen te zullen worden door een nog verwoestender ontploffmgsstof, gelijk het de nytroglycerine op haar beurt had ver drongen. Deze nieuwe stof is het panclastite. De naam beteek ent «alles barst", en inderdaad moet de uitwerking dezer stof alles overtreffen wat van buskruit, nytroglycerine en dynamiet maar gevergd kan worden. Het panclastite, peroxydum azoti, bevat veel zuurstof en is een rood geelachtige vloeistof.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2