ZIERIKSEESCIIE COURANT. 1883. No. 24. Zaterdag 31 Maart. 86ste jaargang. Binnenland. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKSEE, 30 Maart 188 3. Aangaandé het verloop van de kabinetscrisis ver neemt men, dat de heer van Rees de opdracht tot het samenstellen van een Ministerie heeft nedergelegd en dat alsnu aan mr. J. G. Gleichman is opgedragen een Ministerie samen te stellen. Er is dus wel gang in, doch vorderen doe,t het niet hard. Van onderscheidene zijden verneemt men ook bij deze crisis weder de verzuchting, dat er toch een krachtig Ministerie moge komen, met een hoofd dat een flink, krachtig man is, die de zaken aanpakt en zaken doet; want daar heeft het land behoefte aan. Dat men toch de ijdelheid van dergelijke verzuchtingen en vrome wenschen niet inziet! Wat meent men toch met een krachtig Ministerie, onder een krachtig hoofd? Toch niet een Ministerie dat gaat doen alsof er geeft Grondwet was en ook geen Staten-Generaal? Wij zien niet indat bij de partijverhoudingen, gelijk die sinds eenigen tijd bij ons zijn, een krachtig Ministerie mo gelijk is. Zelfs een Ministerie dat ietwat duidelijk zegt wat het wil, dat een politiek program ontplooit, is voor 't oogenblik bij ons onbestaanbaar. Men ziet het aan het thans demissionaire kabinet. Zoodra een lid er van een politieke vaan had ontrold en een zwaai naar den kant der clericalen aangekondigd, waren de dagen geteld en wachtte men slechts op de gelegenheid om het kabinet te doen vallen. Daar kwam nog bij het krachtig zelfs zeer krachtig op treden in de Billiton-zaakwaarlijk het kan al niet krachtiger dan dat men de bestaande wetten en regels op zij zet en het landsbelang achterstelt bij dat der particulieren, gelijk 't in de Kamer luide gezegd is. De val is er des te beslister om geweest. Zou nu een politieke vaan opsteken en een krachtig optreden in een andere richting meer succes hebben? Wij zien het niet in. Ook een »krachtig" liberaal Ministerie zal op den eigen dag van zijn optreden met ver lamming getroffen en ter dood gedoemd worden. Voorshands, wie weet voor hoe lang nog, is enkel een on-politiek kabinet noodig, een cabinet d'affaires, een Regeering, die de parlementaire werkzaamheid aan den gang weet te houden, geen hoekige zaken aan roert en zoo het land en de Regeering beide de gelegenheid geeft, of liever laat, want zij was er sinds lang en is er nog, om, zooals men 't noemt, de kat uit den boom te zien. De broeiing onder de partijen is van dien aard, dat zij niet zoo heel lang meer zal kunnen duren, en dan zal de richting wel aan 't licht komen, die misschien een menschenleeftijd lang de teugels in handen zal kunnen houden. Eerst dan zal er van een krachtige regeering, in welke richting dan ook, sprake kunnen zijn. Nog voor dit ter perse gaat vernemen wij, dat ook de heer Gleichman de splinterige faak der samen stelling van een Ministerie heeft nedergelegd. Het verwondert ons niet. Wij zien niet in hoe langs den gebruikelijken parlementairen weg thans een nieuw Ministerie zou kunnen gevormd worden. Er blijft wel niets over dan een wederoprichting van he.t gevallen Ministerie, wellicht met eenige nieuwe bestanddeelen. Er zullen nog wel enkele mannen te vinden zijn, die eens door den zuren appel willen bijten. Voeden kan dat echter niet. Ook blijft het middel der ontbinding nog over, doch zonder ontbinding der partijen, om daardoor te komen tot nieuwe partijformatie, is er o. i. geen goede eenigszins duurzame verandering te wachten. De clericalen van allerlei kleur zullen eerst onder één deken moeten komen, vóór de niet-clericalen inzien, dat het dilemnaclericaal of liberaal gedurende enigen tijd ons politiek leven zal moeten beheerschen. Dat is ook het eenige raiddel om de uitgediende en vervelende schoolkwestie voor een poosje kwijt te worden. De Engelsche brik «Levant", kapt. Ford, van Shields naar Zieriksee bestemd, is te Vlissingen binnengekomen, heeft aldaar op de reede anker en ketting verloren en is daarna op het ten anker liggende stoomschip «Kingfort" gedreven, waardoor het schade aan romp en tuig bekwam. Het is later binnendoor naar hier gesleept. Aanstaande week zullen eenige jonge dames uit den aanzienlijken stand in het Schuttershof te Middelburg een fancy fair houden ten voordeele der noodlijdenden te Moddergat. Voor hen, die van het door de jongste zeerampen zoo zwaar getroffen visschersplaatsje Moddergat misschien tot dusver niet eens den naam kenden, diene 'tvolgende: Moddergat is een buurt gelegen op de uiterste oostelijke grens der Friesche gemeente West Donge- radeel. Het behoort onder het dorp Nes, doch ligt dicht tegen het dorp Paesens, dat echter tot de ge meente West Dongeradeel behoort. Het Moddergat had in 1840 slechts 586, in 1870 672 en in 1880 na genoeg 800 zielen. De bevolking houdt zich nagenoeg uitsluitend met de visscherij bezig. Toen de dam door de Ooster-Schelde gelegd werd, waardoor deze arm der rivier werd afgesneden van den hoofdstroom, Zuid-Beveland verbonden met den vasten wal van N.-Brabant en een veilige overtocht van den spoortrein tot stand gebracht werd, telde men behalve deze voordeelen ook nog een ander belangrijk voordeel op, dat door de afdamming zou verkregen worden, n.l. de aanslibbing, waardoor een belangrijke uitgestrektheid best land zou ontstaan. Dat die ver wachting gegrond was, is door de uitkomst bewezen. De aanwas van schor heeft geregeld plaats gehad en een belangrijke uitgestrektheid is reeds, zooals men dat heet, «rijp" voor de indijking. Door den heer A, Hom bach te Hulst zijn de plans en teekeningen gereed gemaakt voor de indijking van 200 H.A. land aan de Zuidzijde van den dam. Behalve de omdijking en de suatiesluis van den nieuwen polder zijn daar ook- nog werk.en aan verbonden om de N.-Brabantsche gemeente Woensdrecht haar haventje te laten behouden. De grond van den nieuwen polder zal voor 9/io tot Zeeland, voor yi0 tot N.-Brabant behooren. Bij Terneuzen is aan den westelijken vooroever weder een afschuiving ontstaan, waardoor ongeveer 9000 M2. grond in de diepte verdwenen zijn, terwijl ook eenige verdedigingswerken werden medegevoerd. De rand van laagwater kwam 50 M. naar den dijk toe. Men vreest voor nog meer grondverlies. Den 27 Maart heeft de Kantonrechter te Oostburg de volgende gewichtige rechtsvragen te beantwoorden gehad. 1. Of op 25 Februari j.l. te6y4 uur 's avonds nog op straat mocht gezongen worden, zonder dat de rust der inwoners daardoor gestoord werd. Aan dit feit staan schuldig vier knapen uit den burgerstand van IJzendijke. 2. Of men op dien datum 's avonds half negen hardop mocht lachen op de openbare straat? Van dit ergerlijke feit werd beticht een be kend lacher te IJzendijke. Tot zulke dwaasheden komt een ernstige instelling als de justitie is, wanneer op zichzelf onbeduidende zaken, niet door de politie op staanden voet, des noods «met den bruine", kunnen worden afgedaan. Te Middelburg is gevankelijk binnengebracht de persoon van H. van JE-, die, na van de firma van Gend en Loos gelden ontvreemd te hebben, naar België was gevlucht en door de Belgische autoriteiten is uitgeleverd. Onder Wissekerke is de woning en schuur van den koemelker H. Harink afgebrand. Een bedelaar, wien in de schuur nachtverblijf was verleend, is in de vlammen omgekomen; ook zijn drie koeien verbrand. Voor eenige dagen is een passagier van een mailboot van Vlissingen naar Queensborough over boord ge sprongen en verdronken, in zijn hut een briefje achterlatende voor zijn familie te Amsterdam. Te Hansweerd koestert men den wensch, dat er van daar naar het dorp Kruiningen een grindweg zal aan gelegd worden, en wel langs den binnenweg. Men hoopt op een renteloos voorschot van de provincie. Men verneemt dat op den 10 April a.s., den 300jarigen geboortedag ven Hugo de Groot, op diens grafteeken in de Nieuwe Kerk te Delft een krans zal nedergelegd worden. Z. K. H. Prins Alexander van Oranje heeft voor een aanzienlijke som geteekend op de inschrijvingslijst voor het standbeeld. Volgens de 's H. Bossche Courant heeft op Goeden Vrijdag j.l. een landbouwer die stad bezocht, wien onderweg de ooren bevroren waren. Dit jaar is de Goede Vrijdag wel een zeer koude Vrijdag geweest. Voor eenige dagen heeft de hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage in de Haagsche bladen het publiek gewaarschuwd tegen de personen van Franciscus Siemans en Theodorus Prosperus van Dam, handelende onder de firma van Dam en Co. (kantoor Trompstraat No. 5 te 's Hage). Thans hebben de beide vennooten publiek bekend gemaakt, dat zij een gerechtelijke vervolging wegens laster zullen instellen tegen ge noemden hoofdcommissaris van politie. Als nu de handelaars, die zich met' deze firma hebben ingelaten, maar aan hun geld komen, dan heeft de waarschuwing toch nog ergens toe gediend. In den Maasmond is weder een schip vergaan. Het stoomschip »City of Rotterdam", van Grangmouth naar Rotterdam, is bij het binnenloopen op den strekdam geloopen en brak daardoor het roer. De equipage, ten getale van 18 personen, is door de reddingsboot van den Hoek van Holland van boord gehaald. Door den aanhoudenden feilen Oosten- en Noord- Oostenwind is het water dezer dagen ongewoon laag geweest. Verleden Donderdag was het te Kralingen zoo laag, dat de veerstoombootjes niet konden varen. Ook de haven van de Lemmer was onbruikbaar voor de vaart tengevolge van den lagen waterstand. De uitslag der verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer in het district Amsterdam is, dat herstemming moet plaats hebben voor beide vacaturen, en wel voor de vacature-Dirks tusschen de heeren J. Dirks, die 787, en van Marie, die 569 stemmen verkreeg, en voor de vacature-Holtzman tusschen de heeren A. Gildemeester, die 819 en Schimmelpennink van der Oye, die 588 stemmen bekwam. Aan dr. Plugge te Oost- en West-Souburg is door een aantal gemeentenaren een fraai geschenk vereerd met een album der schenkers, en zulks omdat de heer Plugge, die benoemd was op een plaats in Holland, die benoeming niet heeft aangenomen, maar op zijn tegenwoordige standplaats wil blijven. Te Zwolle is een gepensionneerd militair in een aanval van delirium tremens uit een raam van de tweede verdieping van zijn kosthuis op straat ge sprongen en doodgevallen. Iemand uit Pernis is Zondagavond te Delfshaven door onvoorzichtigheid onder de stoomtram geraakt en heeft daardoor beide beenen verloren. Eindelijk -is er weder iets vernomen van Mina Kru- seman. In de couranten van Soerabaja las men onlangs de volgende advertentie: «Eerstdaags zal in het licht verschijnenDe Batjan- maatschappij met haar oprichters, bestuurders, statuten en curieuse handelingen, naakt uitgekleed door Mina Kruseman." Het is de vraag in hoever de Indische autoriteiten, die zeer voor de handhaving van het decorum zijn, dat indecente tafereel zullen gedoogd hebben van al die naakt uitgekleede personen en zaken. Maandag 2 April zullen HH. MM, de Koning en de Koningin 's nam. 1.40 de Residentie verlaten om tegen 4.40 te Vlissingen aan te komen en van daar met de «Valk" naar Engeland te vertrekken. Gisteren, Donderdag, zijn de hertog en hertogin van Connaught uit Duitschland te Vlissingen aangekomen en met de mailboot naar Queensborough overgestoken. De jeugdige erfprins Frederik van Waldeck-Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin, zal de reis naar Engeland medemaken. Naar men aan de B. op Z. Ct. mededeelt, zal het tegen den heer B. ingestelde proces, strekkende tot ont binding van de commanditaire vennootschap J. P. Bredius en Co. geen voortgang hebben. Te dier zake voor de rechtbank te Breda gedagvaard, is hij niet per soonlijk verschenen, maar heeft zich bij procuratie doen vertegenwoordigen. Omtrent de kassierszaak is nog niets bekend. Geen der crediteuren heeft tot heden eenigen stap gedaan om den heer B. in 'rechten te vervolgen. De eerste groene komkommers zijn naar Engeland verzonden door den heer A. van den Bok te Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1