voor het arrondis- smient Zierihsee. I 4> 1883. No. 23. Woensdag 21 Maart. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. waardig p denglorie '83. m onzer en Kunst denten nsterdam hoorende 100 per gen eene van liet 'aarin de res voor- leelii gen uden der k en het Ende te gedeelte n J. van f /iKisiksi;i:s<;iis:ï:oï6ï\\r. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 4,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel TO cent. Hu wel ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKFAMAN. Uithoofde van den GOEDEN VRIJDAG zal de Courant van a.s. Vrijdag niet verschijnen. ZIE RI IC S E E 2 0 Maart 1 883. Met de crisis schiet het nog niet hard op. Vrij zeker schijnt het te zijn, dat de heer Heemskerk wel door Z. M. geraadpleegd is, doch zich niet hééft willen wagen aan de taak om een kabinet samen te stellen. Thans zou de heer van Rees bezig zijn met het op sporen van een stel mannen, die genegen zijn met hem aan de groene tafel plaats te nemen. Dit moet echter nog slechts als een gerucht worden opgevat, daar er niets stelligs van vernomen wordt. Het. ont breekt natuurlijk niet aan praatjes over personen, die vernoemd worden in de eene of andere combinatie en over de punten van politiek, die de crisis op het oogenblik beheerschen. Hierbij worden zelfs aan Z. M. den Koning zekere persoonlijke sympathieën en in zichten toegedicht, die, omdat zij zaken aangaan die niets met de aanleiding tot den val van het ministerie te maken hebben, o. i. niet bij de crisis te pas komen. Zoo zegt men, zou Z. M. persoonlijk zijn tegen afschaf fing der plaatsvervanging en tegen legerorganisatie bij de wet. Maar het is toch waarlijk geen militaire kwestie, die tegenwoordig onze binnenlandsche politiek beheerscht. Geen bepaald punt van wetgeving is het waartegen de wagen gestooten heeft en omgekanteld is. Het is veel meer een algemeene ziekte, die het gevolg is van den vergroei der partijen. Ja, de wonder lijke versnippering der vroeger bestaande vier groote partijen in een aantal kleine, die zich vermoedelijk eerlang weder zullen groepeeren in tweeën: cleriealen en anti-clericalen of cleriealen en liberalen, dat is de aanleiding tot de algemeene malaise. Nu is men het niet eens over de vraag, welke groote remedie het voordeeligst zal zijn voor elk dezer uitersten. Hebben indertijd de cleriealen naar grondwetsherzie ning gehaakt om art. 194 op te ruimen, de zaken zijn zoo geloopen, dat aan dien kant veel uitzicht gekomen is op de bereiking van het doel: de heer schappij der clericale partij, ook zonder grondwetsher ziening. En aan den anderen kant aarzelt men niet zonder reden in de keuze van een weg tot verbetering van het parlementair organisme. Algemeen stemrecht in den grond 't eenige radicale middel durft men niet aan; en dat niet zonder reden, daar men vrij zeker mag stellen dat het algemeen stemrecht slechts door een naren tijd van beproeving heen tot verbetering zou kunnen leiden. Om te beginnen zou het algemeen stemrecht de cleriealen op het kussen brengen en een halve eeuw zou niet voldoende zijn om het zoodoende over de natie gehaalde oordeel ge noegzaam te bezuren en te boeten. Zoo is het natuurlijk dat de bezadigden van alle partijen huiverig zijn van den kinderen het scherpe mes in handen te geven. Vooi eenige dagen werd in de bladen de mede- deeling gelezen, dat de zoogenoemde »Adder"-com- missie na afloop van haar taak ondersteuning der hulpbehoevende nagelaten betrekkingen van de beman ning der Adder" nog ongeveer f 20,000 over heeft, en dat dit geld zou aangelegd worden tot een fonds voor eventueelerampen, als die welke de bemanning der Adder" is overkomen. Het zou dus weer een nieuw permanent potje worden, zooals er reeds zoo onnoemlijk veel zijn in het land en waardoor zich voortdurend een vrij groot kapitaal bevindt in de handen der potjes-beheerende, jaarlijks verslaguit- brengende hoofd-commissies, commissies, sub-commissies enz. De ontzettende ramp, die de Ned. visschersvloot thans heeft getroffen en die ontegenzeggelijk veel erger is dan het vergaan der volgende monitors of andere onbehouwen machines ooit wezen kan, heeft de aan dacht op het »Adder"potje doen vestigen en van vele kanten de vraag uitgelokt of dit geld niet zeer ge schikt kan geschonken worden aan de hulpbehoevende weduwen en weezen der verdronken visschers. Het is waar, de gevers zullen dat moeten goedvinden, kan men zeggendoch deze gaven het voor de betrekkingen der slachtoffers van de »Adder"-ramp, en blijkens het over schot van f 20,000 hebben die het niet noodig omdat zij reeds voldoende geholpen zijn en die liefdegiften de ramp toch nooit voor hen tot een fortuintje mogen maken. Reeds heeft iemand in de Standaard het denkbeeld opgeworpen om de gevers van giften voor de »Adder"- ramp per briefkaart het hoofd-comité te doen mach tigen tot het geven van de 20,000 aan de nood lijdenden te Moddergat. De nood is daar groot, doch ook op andere visschersplaatsen is dit het geval. Het zou dus billijk zijn dat zich een algemeene commissie vormde, die al de noodlijdenden door de jongste zee rampen in haar zorgen omvatte. Bij de schietoefeningen door het derde Reg. Inf. te Bergen op Zoom, zullen proeven genomen worden met een schijf volgens het model van den heer Wulfers, beschreven in de Milit. Spectator van 1880. De te bezigen schijven zijn 2,5 M. breed en 1,7 M. hoog. De proeven staan in verband mét het uit te geven nieuw voorschrift op de wapen- en schietoefeningen. De aanstaande logies-nood te Amsterdam tijdens de tentoonstelling zal niet behoeven te drukken op den Prins van Wales, daar Z. M. het paleis op den Dam ter beschikking van den prins heeft gesteld. De nieuwe zegel belasting op betalingen van/" 10 en hooger wordt van dag tot dag meer populair. Het is nu reeds zoover gekomen dat de lust om de schatkist te stijven in sommige streken de menschen drijft tot het opkoopen van al de plakzegels, die te bekomen zijn. Zoo schreef een inzender in de N. Rott. Ct. uit Noord-Brabant, dat bij hem in den omtrek op elf plaatsen geen plakzegels te bekomen waren bij de Rijks-beambten, die met de verstrekking er van zijn belast. Al de plakzegels waren opgekocht en die ze nu in handen hadden, wilden ze niet afstaan dan tegen 20 opcenten verhooging. Men zou zeggen: waar valt de speculatie toch al niet op aanOndertusschen ontstaat door deze practijken groot ongerief voor den handel en wel voornamelijk voor den kleinhandel. Een Duitsch handelsreiziger, de heer M., verloor dezer dagen te Breda zijn portefeuille, waarin, behalve papieren, een belangrijke som was geborgen. Nog had hij zijn schat niet gemist en rustig trad hij een koffie huis binnen, toen de politie hem daar ïeeds kwam zoeken om hem naar het bureel te geleiden, waar de verraste eigenaar het zijne reeds gereed vond liggen. De goede trouw was' wederkeerig. Want niet alleen beloonde de heer M. den vinder (een politie-agent) naar vermogen, maar toen men hem verzocht, zijn geld na te tellen, antwoordde hij: »wat door de Bredasche politie gevonden wordt is in vertrouwde handen", en stak de portefeuille ongeopend in zijn zak. Te Achlum is een 14jarige knaap zwaar aan het hoofd gewond bij het doen springen met kruit van een worteleind, zoogenoemd aarsgat, van een boom. Onder de geslaagden voor het examen in handwerken voor »Tesselschade" komt ook voor mej. Marie Stötzer te 's Hage, van wie het Vad. mededeelt dat zij, ofschoon pas 17 jaar oud, verleden jaar reeds diploma voor Midd. Onderwijs in het Boekhouden heeft verworven. Een phenomeen dus. De aardbeving. Zaterdag morgen tusschen 5 ure en half zes is te Amsterdam en op eenige andere plaatsen in Holland een aardbeving waargenomen. Het vroege uur, waarop de meeste menschen nog te bed lagen, was oorzaak, dat niet iedereen het ver schijnsel gevoeld heeft, maai' de waarnemingen van hen, die reeds wakker waren of door de schokken ontwaakten, zijn zoo talrijk, dat aan de wezenlijkheid niet valt te twijfelen. De beweging heeft ongeveer 5 a 9 seconden geduurd, hetwelk vrij lang is voor een aardbeving; zij schijnt op eenige punten van noord naar zuid of omgekeerd gericht te zijn geweestandere waarnemers voelden een op en neergaande, weer anderen een golvende beweging. De beweging was vrij sterk, zoodat meubelen kraakten, hangende voor werpen schommelden, ruiten sprongen, deuren rammel den, pendules bleven stilstaan, sommige schellen aansloegen enz. Noemenswaardige schade schijnt nergens aangelicht te zijn. Ook te water is de beweging waar genomen en gaf zij de illuzie alsof de schepen opge licht en weer in het water geworpen werden. Op enkele plaatsen is een rommelend geluid vernomen als van verwijderde ontploffingen. De meeste menschen, die 't verschijnsel voelden, dachten aan een ontploffing van een schip met kruit, een kruitmagazijn of iets van dien aard. Daar er op het telegraafbureau geen stoornis werd opgemerkt en ook aan het instituut te Utrecht niets bijzonders werd waargenomen, twijfelde men daar of het wel een aardbeving zou geweest zijn; doch daaraan schijnt wel niet te twijfelen, al zijn ook sommige electriciteits- verschijnselen, die de aardbevingen doorgaans verge zellen, nu niet of althans niet onderscheidenlijk waar genomen. Het blijkt dat sommige menschen in den waan verkeeren, dat aardbevingen in deze streken zoo zeld zaam zijn, dat men ze wel als zeer ongewone ver schijnselen hier te lande mag aanmerken. De geschiedenis bewijst dat dit een dwaling is. Ofschoon lang zoo menigvuldig niet als in andere meer vulkanische streken, zoo kwamen toch aardbevingen, aard- of zeeschuddingen en waterberoeringen in ons land meer malen voor. In 1262 en 4342 zijn zware aardbevingen door geheel Holland gevoeld. In 1449 had een aardbeving plaats, die ook tegelijk als waterberoering werd waar genomen. Een dergelijke viel voor op den 5 April 1580, die in het geheele land, alsook te Keulen, te Parijs en op de Noordzee werd gevoeld. In 1602 den 2 Januari, voelde men hier te lande een aard- schudding alsmede te Lausanne, te Gotha en in Bohemen. In de jaren '1640, 1652 en 1692 kwamen lichte aard bevingen voor. De vreeselijke aardbeving, die Lissabon omkeerde op den 1 November 1755, werd ook hier gevoeld en in December en Januari daaraanvolgende herhaalden zich de schokken, ofschoon minder hevig. Lichte aardschokken, die zeer plaatselijk waren, werden waargenomen in '1758 en 1760. Zoo ook te Middelburg en Vlissingen den 20 Februari 1828 te Veghel, te 's Hertogenbosch, Nijmegen en Arnhem den 6 April 1843, tusschen Lisse en Haarlem, alsmede te Delft den 9 September 1850, te Bennebroek den 19 Sep tember 1850. De aardbeving van 18 September 1692 werd ook te Amsterdam vrij sterk gevoeld. Wagenaar zegt daar van in zijn Vad. Hist., deel XVI, bl. 201Op den achttienden van Herfstmaand, des namiddags omtrent half drie uren gevoelde men in de Nederlanden, in Frankrijk, in Duitschland en zelfs in Engeland en Schotland een aardbeving, die omtrent twee minuten duurde, en op de eene plaats zwaarder was dan op de andere, doch nergens eenige schade van belang veroorzaakte. De huizen in Holland werden sterk be wogen. Te Amsterdam schudden eenige torens zoo geweldig dat de speelklokken eenige reizen klepten.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1