Buitenland. Het plan voor een standbeeld voor Hugo de Groot te Delft zal voortgang hebben. Er is ongeveer f 12000 bij elkaar gebracht. Op 10 April a.s., den 300en verjaardag van de Groot :s geboorte, zal waarschijnlijk de prijsvraag uitgeschreven worden. Het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam heeft de voorgenomen tentoonstelling van inlandsch aardewerk, die dit jaar te Amsterdam zou gehouden worden, uitgesteld tot 1884. Koning Lodewijk van Beieren, de machtige en groot moedige beschermer en vriend van Richard Wagner, be toont ook veel belangstelling in het lot van diens weduwe en kind. Dezer dagen heeft de Koning mevr. Wagner (Cosima Liszt) bezocht. Evenals al wat de zonderling doet, had ook deze visite des nachts plaats. De Koning kwam om 11 ure en vertrok om 1 ure. Men verneemt dat hij bij de bespreking der familiebelangen aan de weduwe heeft voorgesteld de opvoeding van Wagner's zoon Siegfried voor zijn rekening te nemen, doch dat de moeder daarin niet heeft kunnen toestemmen. Ook verhaalt men, dat dagelijks op 's Konings ver langen een versche bloemkrans op Wagner's graf wordt gelegd. IV x* a n k i* ij 1ï. Het rechte licht is over de jongste oploopen te Parijs nog niet opgegaan. Dat zij ten deele spontaan ontstaan zijn is zeer wel mogelijk en dat staatkundige raddraaiers en woelgeesten er wat in gestookt hebben is niet onwaarschijnlijk. Dat ze een kwaad teelten zijn, een teelten van malaise, of een voorteelten van iets dat er broeit, kan men wel aannemen. Wat dit zijn zal laat zich echter niet zoo gemakkelijk raden. Elke veronderstelling op dit punt is gewaagd. Het Parijsche volk is uit zijn aard zeer turbulent en bewegelijk. Nu komt daarbij dat het voor velen •een kwade tijd isweinig verdiensten, duur brood, geen afleiding door een bluffende buitenlandsche politiek, noch door een schitterenden hofstoet met bluffende het volk vleiende satellieten. En hierbij dient nog in aanmerking genomen te worden dat de betrekkelijke zekerheid der Republiek, na den dwazen aanval van prins Napoleon, de monarchisten van allerlei kleur zoowel als de anarchisten razend maakt van ongeduld en nijd. Al neemt men nog niet aan dat de monar chistische voorschreeuwers uit de kamer bij de jongste standjes het volk hebben opgehitst, dat zij zich onder de woelige hoopen mengende en hun schaden f rende niet verbergende, de wanorde vergroot hebben, en allicht aanleiding tot oproer hadden kunnen geven, schijnt wel ontwijfelbaar te wezen, liet is hun trouwens openlijk door de ministers verweten en met cynische onbeschaamdheid is dat verwijt door hen aanvaard. Toch, meenen wij, behoeven de tegenwoordige be windsmannen zich over zulke straatstandjes niet te verontrusten. Als zij flink optreden en niet, evenals in Maart 1871, 't canaille de baas laten spelen, dan loopen de standjes met een sisser af. Het plunderen van eenige bakkerswinkels door mannen met grof geld in den zak zal de zaak der anarchisten en monarchisten meer kwaad dan goed doen. Daaruit blijkt toch dat de gebreklijdende werklieden, zoo die er zijn, 't welk nog niet bewezen is, geen oproer of geen oploop zelfs willen maken en dat er dus blijkbaar anderen achter zitten. In dit geval kan een flink streng optreden der regeering de zaak in de geboorte 's morgens heel vroeg, voor dag en dauw, vóór nog de eerste schemering te zien was. Dat heb ik wel maar eenige malen gezien, doch 't dikwijls gehoord als ik te bed lag en toevallig wakker was, maar ik heb hem daarentegen honderd maal zien thuiskomen, en dat geschiedde in dezelfde orde. Kees was gekleed in een bruin bombazijnen buis met zwarte beenen knoopen en op eiken knoop was in 't midden een witte beenen stift; bruine bombazijnen broek, witte wollen sokken, die men altoos zien kon boven zijn met riemen dichtgebonden plompe schoenen; platte bruine viltachtige pet met groote klep, rooden das met gele bloempjes. Van voren onder zijn vest bengelde een groote koperen horlogiesleutel aan een dito ketting en in een zakje van 't vest droeg hij een dik maar «secuur" zilveren horlogie in een koperen kast. Op die horlogiekast stond een hengelaar gegraveerd en dat moest Kees zelf verbeelden. Het was hét werk van zijn vriend Storm, over wien we 't straks nader zullen hebben. Als hij zoo er op uitging, droeg hij zijn tonnetje aan een bundel fraaie riethengels over den schouder. Hij nam altoos twee hengels mede: een heel langen, uit drie stukken bestaande, en een korteren, die slechts uit een stuk bestond. Die korte was zijn tweede hengel. Niet altoos, maar als de gelegenheid 't meebracht, vischte hij daarmede aan den kant en met wormen, terwijl hij tegelijk in de diepte vischte met den langen smoren. Trouwens wat verleden Zondag geschied is, bewijst dat de tegenwoordige regeering zelfvertrouwen genoeg bezit om zich niet te laten beangstigen door een handvol omgekochte schelmen. Nu moet de 18 Maart, de jaardag der afschuwelijke Commune, nog komen, en 'tis niet onwaarschijnlijk dat de raddraaiers tegen dien dag weêr wat op touw zullen zetten. Gemengd Buitenlandse li Nieuws. Ofschoon men wel mag aannemen dat de meer dan 85jarige Russische staatsman, prins Gortschakolf, wel onschadelijk zal geweest zijn voor vijanden en tegen standers en niemand er aan zal gedacht hebben, dien afgeleefde» grijsaard nog een verhaast- einde te bezorgen, heeft men toch vermoedens gekregen, dat hij ver giftigd zou zijn. Er is een gerechtelijke schouwing van het lijk geschied, naar men zegt op dat vermoeden. Volgens berichten verkeeren twee Afrika-reizigers in het binnenland in gevangenschap. Arthur Roth, een Zwitser uit Aargau, die met ondersteuning van de Regeering van het kanton St. Gallen den Boven- nijl onderzoekt, wordt in Kordofan in de stad Bara gevangen gehouden door troepen van den profeet. Daar is ook de Italiaansche reiziger Roversi. Men zegt dat de beide reizigers goed behandeld worden. Te Lyon hebben de leveranciers van schoolbehoeften voor de gemeentescholen aan den Maire doen weten, dat hun geweten hen verhindert de werken te leveren, die door de censuur van de geestelijkheid zijn getroffen. Dat zijn nog eens mannen met een geweten! De Grieksche staatsman Coumoundouros is overleden en begraven evenals de andere reeds vroeger overleden Grieksche staatslieden, doch met meer blijken van algemeene sympathie dan anders in Griekenland den meesten acteurs op het staatstooneel ten deel vallen. Makoff, de vroegere minister van Binnenlandsche Zaken in Rusland, laatstelijk chef van de commissie van enquête naar de Joden-kwestie, heeft zich te Petersburg met een pistool door het hoofd geschoten. Eerst liep het gerucht dat hij de daad bedreven had omdat zekere zaken onthuld waren, betreffende zijn vroeger ministerschap; doch latere berichten melden, dat daar niets van aan was en al zijn zaken in orde waren, terwijl ook wat hij als minister gedaan had, wei een streng onderzoek kan doorstaan. Allerzonderlingst is de uitkomst van het onderzoek dat te Dublin is ingesteld om de dolkmessen te vinden, die volgens zeggen van den verklikker Carey in het water waren geworpen. Een groot aantal messen en dolken is opgevischt. Men vond zelfs een heel pak zeer verdachte dolkmessen, doch die zoo zwaar verroest waren, dat ze blijkbaar reeds heel lang in het water hadden gelegen. In het geheel heeft men elf messen gevonden, die min of meer in aanmerking zouden kunnen komen als kunnende gediend hebben tot de gepleegde moorden en verwondingen. Men denkt echter dat men de rechte messen nog niet heeft. Ook heeft men uit de rivier een doos opgehaald met 90 revol verpatronen en een revolver, die blijkbaar nog niet lang in 't water had gelegen. Zelfs heeft men onder een mesthoop een zwaard gevonden. Te Nizza lagen Maandag de straten dik met sneeuw bedekt, iets wat men daar sinds 1835 niet gezien had. hengel en ander aas. Wat hij dan met den korten hengel ving, was een buitenkansje, en niet zelden was dit een mooie groote brasem of baars, ook wel eens een zeldzaam dikke paling. Mondvoorraad of drank nam Kees nooit mede, ofschoon hij meermalen van 's nachts twee uur tot op den middag uitbleef. Wat hij wel meenam was zijn tabak doos, ook een koperen met graveerwerk er op. Verder zijn simmen, een borstzak van zijn buis vol, alsmede losse haken, theelood, zijden koord, bindtouw en een zakmes. Dat hij wel voorzien was van allerlei aas: deeg, koude aardappelen, wormen, maden enz., spreekt van zelf. Hij hield zijn vischtuig met groote zorg in orde, maakte zelf zijn simmen, en ging nooit 's morgens .er op uit zonder 's avonds te voren zijn «spullen" nagezien en klaar gelegd te hebben. Thuis droeg Kees altoos een paar groote hagelwit geschuurde klompen. Die klompen kende ik op het gehoor af. Hij woonde namelijk in een achter- of zijkamer van een heel groot huis, dat voor tot winkel ingericht en verder wel in drie of vier gedeelten verhuurd was. Het was een hoekhuis en de kamer waar Kees in woonde kwam in een steeg uit, die door een lange houten heining van ons bleekveld en tuin gescheiden was. Nu was het op het bovenkamertje waar ik sliep zeer gehoorigzoodat het maar zelden gebeurde of ik hoorde 's avonds Kees zijn deur sluiten en 's nachts hoorde ik hem ook zijn deur openen. Dan stapte hij De tien paarden, die de hertog van Ghartres dezer dagen heeft doen verkoopen, hebben 32395 frs. opge bracht. Mac-Mahon heeft er een van gekocht voor 5000 frs. Nabij de brug te Schaerbeek is een van Brussel naar Antwerpen vertrekkende trein gederailleerd. Het materieel is beschadigd, doch er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Er is een nieuw soort gezondheidspijp uitgevonden en in den handel gebracht. In den kop van de pijp zit een spiraalveer, die de tabak zachtjes naar boven dringt, naar gelang der verbranding. De buis met het trekgat is niet onder- maar boven aan den kop verbonden, zoodat de rook niet door de tabak gehaald en deze ook niet vochtig wordt. In BraziUe's binnenland is een nieuwe diamantmijn ontdekt. De diamanten-houdende schieferlaag ligt slechts op 1 meter diepte en moet zeer rijk zijn. Steenen van 8-24 gram zwaar zijn niet zeldzaam. De streek ligt aan de Rio Pardo in een echt Amerikaansch oer-woud. Er zijn reeds 1500 menschen heen getogen om diamanten te zoeken. Het reuzenstoomschip» Great Eastern", dat indertijd zooveel van zich heeft doen spreken, doch betrekkelijk weinig diensten heeft gedaan, en sinds eenige jaren geheel buiten dienst heeft gelegen, schijnt zijn einde tegemoet te gaan. In de dezer dagen gehouden ver gadering van aandeelhouders is medegedeeld dat de onkosten over 1882 hebben bedragen 2000 pond en de opbrengst 13 pond. Deze laatste som spruit voort uit de toegangsgelden, die bezoekers moeten betalen om het schip te zien. Te Hull is den 12 Maart een hooge zeevloed geweest, waardoor de oude stad onder water gezet en veel schade aangericht is aan gebouwen en goederen. Louise Michel, die zich aan het gevaar van gear resteerd te worden heeft onttrokken, is, naar men zegt, te Lyon aangekomen, waar zij zich voorloopig met letterkundigen arbeid zal bezighouden. Het zoeken naar No. 1 krijgt telkens een meer romantische wending. Zoo wordt nu in een Londensch blad gezegd, dat No. 1 niemand anders is dan dezelfde Aylward, die tijdens den oorlog in Zuid Afrika de Boeren tegen de Engelschen heeft geholpen. Op dit oogenblik zou hij zich in Colorado in N.-Amerika ophouden. Kerk- en Sclioolnieuws. Op het drietal van predikanten voor de beroeping van een predikant bij de Chr. Ger. Gem. te Amsterdam komen ook voor dd. A. Littooy te Middelburg en J. Westerhuis te Terneuzen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Nieuwdorp (Zuid-Beveland) door ds. J. A. Goedbloed te Aksel. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Stavenisse de heer J. A. Beneker te Serooskerke. Benoemd tot leeraar in het teekenen aan de Burger avondschool te Vlissingen, tevens belast met het onder wijs in het teekenen op de lagere scholen aldaar, II. E. Michielse, leeraar te Arnhem. op zijn klompen de holle steeg uit naar de water- en vuur-nering om 't noodige te halen voor zijn «warm kommetje". Vóór hij uitging gebruikte hij altoos een kop sterke koffie met een stuk brooddan stopte hjj zijn neuswarmertje en toog er op uit, doch dan niet op zijn klompenwant terwijl hij zijn koffie liet trekken, trok hij zijn behoorlijk in 't vet gezette schoenen aan. Zijn vrouw lag dan nog te bed en vond bij haar opstaan de koffie gereed. Als ik Kees dan hoorde wegstappen, de steeg geheel ten einde, dan luisterde ik hoe ver ik hem hooren kon. Dat was doorgaans tot hij 't laantje was ingestapt, dat begon waar de steeg ophield en dat hem tusschen de tuinen door aan den stadswal bracht, dien hij dan verder langs ging, de poort uit en zoo naar zijn vischterrein. Wat heb ik dan menig maal vóór ik weêr insliep liggen verlangen om ook eens met hem te mogen méégaan, zoo heel ver uit visschen! 't Was dan nog donker; ik hoorde doorgaans 't hanengekraai dan ook. In mijn verbeelding liep ik dan met hem mede langs den kant van 't donkere water; ik zag de sterren langzamerhand verbleeken en verdwijnen en de morgenschemering komen. Verder bracht ik 't niet of 't moest zijn in een mooien droom van blinkende visschen, die ik in mijn verbeelding uit 't water ophaalde. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2