ZIFR1KSEESCHE COURANT. 1883. No. 22. Zaterdag 17 Maart. 86ste jaargang. Feuilleton. Binnenland. KEES BRANDER. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Zieriksee, 14 Maart. In de heden avond gehouden gemeenteraads-vergadering werd overgegaan tot de benoeming van een Secretaris dezer gemeente. Uit de 13 sollicitanten waren door Burgemeester en Wet houders aanbevolen de H.H. '1°. J. F. van der Lek de Clercq, doctorandus in de Rechts- en de Staats wetenschap te Leidenen 2°. Mr. A. J. F. Fokker doctor in de Rechtswetenschap te Zieiiksee. Bij stemming werd benoemd de heer van der Lek de Clercq met 7 stemmen, terwijl de heer Fokker 4 stemmen verkreeg en 2 stemmen waren uitgebracht op den heer J. A. Legemaat, cand. not., Secretaris van Ouwerkerk en Commies ter Secretarie te Zieriksee. Dinsdag namiddag is de schoenmaker B., wonende op den Visschersdijk alhier, op straat nabij het Karsteil door een toeval getroffen en terstond overleden. Aangaande een oplossing van de kabinets-crisis verneemt men nog niets zekers. De heer van Lijnden moet reeds eenige malen bij Z. M. ten gehoore zijn toegelaten geweest. Men zegt dat ook de heer Heems kerk door den Koning geraadpleegd is. Doch meer dan deze geruchten verneemt men niet. Ofschoon wij hier tot heden toe nog verschoond zijn gebleven van de aanvallen van het Britsche ver- lossings-leger, zoo ontbreekt het toch op dit oogenblik op Nederlands bodem niet aan mannen, die op speciale manier voor het tijdelijk en eeuwig heil onzer landge- nooten komen zorgen. Het zijn twee Mormoonsche apostelen, die hun netten uitgeworpen hebben te Zwolle. Daar houden zij predikatiën of oefeningen, die door een twintigtal belangstellenden, heilbegeerigen of nieuwsgierigen worden bijgewoond. Met de bekeeringen gaat het echter niet vlot. Verleden week hadden zij haast een ziel te pakken,- doch om Mormoon te worden moet men in alle vormen gedoopt worden, n.l. kopje onder in een rivier buiten de stad. Dat de bedoelde bijkans gewonnen ziel er tegen op zag onder het weer dat we nu al een veertien dagen hebben, zich aan een indompeling in 't ijskoude Zwarte water of in de Vecht te onderwerpen, kan waarlijk niemand haar kwalijk nemen. De Mormoonsche apostelen zouden wel zoo slim handelen als zij hun prediking hielden in den zwemtijd. Doch ook dan is 't bij ons al sinds jaren veel te koud om met het rechte pleizier Mormoon te worden. Omtrent de zaak van den kassier B. te Bergen op Zoom verneemt de N. Rott. Ct. dat geen faillietver klaring is uitgesproken. Ter griffie van de arr. rechtbank te Breda waren twee aanvragen daartoe ingekomen, doch beide zijn aangehouden. De wedrennen te Bussum zullen den 28 Juli worden gehouden. (Een Volksvertelling.) II. Hij was een aartsliefhebber van hengelenik voor mij ben altoos van oordeel geweest, dat hij een hengelaar was, zooals er uren ver in 't rond geen tweede te vinden was, ja in de gansche provincie niet, en dit was ook de meening van andere hengelaars, die allen gaarne de zeer groote meerderheid van Kees Brander op dat gebied erkenden. Het hengelen was bij hem een zorgvuldig door jarenlange oefening gekweekt talent en het was, geloof ik, ook zijn eenige hartstocht, zooals hij 't uitdrukte »zijn eenigste liefhebberij". Nu was 't destijds nog de goede tijd voor de hen gelaars, zoowel voor hen die 't om den broode deden, als inzonderheid voor de liefhebbers, 't Was nog lang vóór de nieuwe wet op de jacht en visscherij, vóór 't ontstaan der Rijks-veldwachters en nog onder 't oude vrij onschadelijke geslacht der koddebeiers en dorps dienders. Wel was er een soort van adatdie ook 't hengelen regelde, en Kees kende die op zijn duimpje «je mag vrij visschen langs 's heeren wegen, maar je mag niet visschen met levend aas, je hengel mag maar Naar men verneemt zal dit jaar door den Prins von Wied als erfgenaam van Prins Frederik weder een aanmerkelijke inkrimping van personeel op de land goederen onder Wassenaar bewerkstelligd worden. Van luxe-goederen zullen de goederen meer tot winst gevende bezittingen gemaakt worden. Zoo zullen de zetboeren op de boerderijen in pachters worden ver anderd. Tegen Mei worden een twintigtal'arbeiders ontslagen. Ook de algemeene beheerder of rentmeester der goederen, graaf van Limburg Stirum, zal ver vangen worden door den intendant van den Prins von "Wied te Neuwied. Of de goederen, die zooals men weet uit een aantal aan elkaar getrokken buitenplaatsen bestaan, weder zullen gesplitst en misschien gedeeltelijk verkocht zullen worden, blijkt nog niet. Te Terneuzen is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer C. van der Hooft, bij herstemming tegen den heer H. S. C. van lJsselstein. De sterke sneeuw- en hagelbuien, die Zondag en Maandag gevallen zijn, gingen op vele plaatsen van zware donderslagen vergezeld. Ook te Middelburg is één zware slag gehoord, hier geen; in den Haag wel en ook op vele andere plaatsen. Aan den oever van den calamiteusen Eendrachts- polder, gemeente Zaamslag, is weder een afschuiving ontstaan, en daardoor zijn meer dan 8000 M2. strand verdwenen. Door de directie van de Engelsche maatschappij, aan welke de Vlissingsche gasfabriek behoort, is aan de weduwe van den onlangs bij een ontploffing om gekomen stoker een jaarlijksch pensioen van f 365 toegelegd. Deze handelwijze van de «Imperial Conti nental Gas-association" verdient algemeen bekend te worden. Het Nederl. stoomschip «Ary Scheffer", varende tusschen Rotterdam en Havre, is nabij het Noord- Voorland lek gesprongen eh gezonken. De kapitein Timmermans, de le machinist, de hofmeester en twee matrozen zijn verdronken9 man zijn door de Engelsche stoomboot «Stanley" gered en te Dover aan wal gebracht. Aangaande de schipbreuk van de «Ary Scheffer" verneemt men nog, dat kapit. Timmermans zijn schip niet heeft willen verlaten en er mee is te gronde gegaan. Ook zou een der omgekomenen reeds op de Engelsche boot geweest, doch weder naar den kapitien teruggegaan zijn. Door den storm van Maandagnacht moet ook nog al schade aan den Westkappelschen zeedijk veroor zaakt zijn. In het geheel zijn 83 visschers van het Moddergat in den storm van den 6en omgekomen. Van de Urker- visschers kwamen 26 om. Voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Muiden is nu in 't geheel ingezameld f 20,211. zes voet lang wezen, je mag geen fuiken lichten, de koeien niet jagen, niet visschen in den verboden tijd", enz., doch dat waren geen belemmeringen tegen de uitoefening van het hengelaarsbedrijf in zijn geheelen omvang en met alle mogelijke middelen door de hen gelaars van vroeger en later tijd uitgedacht om de visch te verschalken. Als hengelaar had Kees iets geheimzinnigs over zich. Hij ging altoos alleen uit en kwam ook alleen thuis. Men zag hem doorgaans een goede vangst thuis brengen en hij was er zelfs trotsch op dat men daar notitie van nam, als hij thuis gekomen was ten minstenwant vroeg men hem onderweg, als men hem bij geval tegenkwam, of hij een goede vangst had opgedaan, dan was 't antwoord steeds een en hetzelfde «och ja, een pannetje." Maar nooit kon men er achter komen waar hij eigenlijk ging hengelen. Dat hij heele einden ver er voor liep om zijn «plaatsjes" te bezoeken, was bekend genoeg; men ontmoette hem soms op een kleine twee uren gaans van de stad doch nu precies te zeggen waar hij die mooie blin kende vorens, die flinke baarzen, die kostelijke karpers van daan gehaald had, dat kon men niet. En hij zelf vertelde het ook niet. «Laat ze er zelf ook op uitgaan en goede plaatsjes zoeken", zei hij, als daarover gesproken werd, «ik weet ze te vinden, doch altijd niet, want er op rekenen kan je nooit." Toch had hij blijkbaar een zekere theorie daarop in zijn Tijdens de Amsterdamsche wereldtentoonstelling zal daar ook een ballon captif zijn, waarmede aan de liefhebbers gelegenheid wordt gegeven de hoofdstad bij vogelvlucht te zien. De heer Crommelin, de bekende metgezel van den luchtschipper Godard, zal de zaak besturen. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot plaatsverv.-dijkgraaf van den Schorer polder C. Polderdijk; tot gezw. van den Clara-polder W. Verroste; tot plaatsverv.-dijkgraaf van den Bijle- veld-polder J. Dingemanse. Bij de Staatsspoorwegen is benoemd tot sectie-ingenieur ter standplaats Middelburg, de adj.-ingenieur 1e kl. E. H. Beunke. Z.'M. heeft den kapit. P. G. van Schermbeek van de genie vergunning verleend om tijdelijk (voor drie jaar) in dienst te treden van Japan. De le luit. der cavalerie H. A. Snouck Hurgronje, thans op non-activiteit, is in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij het le reg. huzaren. Verplaatst de le luit. magazijnmeester J. M. Smits van Terneuzen naar Woerden en de le luit. J. C. van Hoften van Delft naar Terneuzen. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Staats-Courant van '14 Maart bevat het reglement voor 's Rijks-Museum te Amsterdam. Dit Museum zal bevatten: a. het Rijks-Museum van schilderijenb. het Rijks-Kabinet van prenten en teekeningen, beide tot dusver in de Trippenhuizen te Amsterdam bewaard; c. het Nederlandsch Museum van geschiedenis en kunst, tot dusver te 's Gravenhage bewaardd. de Rijks-verzameling van kunstwerken van moderne meesters, tot dusver in het paviljoen te Haarlem bewaard; e. het aan de gemeente Amsterdam behoorende Museum «van der Hoop", volgens de te dier zake met de gemeente gesloten overeenkomst f. de van Amsterdam in bruikleen ontvangen schilderijen, oudheden en kunstvoorwerpeng. de van het Konink lijk Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam en van andere vereenigingen of particulieren in bruikleen ont vangen oudheden en kunstvoorwerpenh. de Rijks verzameling gipsafgietsels van beeldhouwwerkeni. de tot een boekerij vereenigde boek- en plaatwerken, behoorende bij de verzamelingen en instellingen in 's Rijks-Museum opgenomen. Voor het beheer en den dagelijkschen dienst zullen zijn een hoofddirecteur en een aantal directeurs en onderdirecteurs, of andere beambten. Er is ook een commissie van toezicht van 5 leden. Tot het Museum behoort ook het daarbij gelegen park, waar nu de tentoonstellingsgebouwen staan. De zalen van het gebouw kunnen ook gebruikt worden voor de Rijks-Normaalschool van teekenonder wijzers, voor vergaderingen van genootschappen, voor lezingen, tentoonstellingen enz. hoofd, en hij was een gezaghebbend weerkundige. Men wist toen nog niet van Amerikaansche stormen, noch van Utrechtsche dépressies; maar dat Kees dikwijls dagen vooruit wist op te geven hoe 't weder zoo ongeveer loopen zou, dat's zeker. Hij beweerde zelfs, dat hij beter over 't weer kon oordeelen, als hij 't water in vaarten en plassen en slooten aandachtig gadesloeg, dan met naar de lucht te kijken. «De molenaars", zei hij dan, «kijken altijd de lucht in; maar daar is 't niet te zien; in 't water moet je 't kunnen zien, anders weet je 't niet." Nu heb ik meermalen opgemerkt, dat Kees opzettelijk thuis bleef als andere hengelaars er op uitgingen, en dat hij daarentegen naar buiten trok als anderen thuis bleven. Daarin was hij dikwijls in de contramine. Wij jongens dachten dan wel eens, dat hij zoo handelde om niet nageloopen te worden, maar hij zelf beweerde, dat het was omdat ieder op zijn getij moest visschen en hij zijn eigen tijd zelf het best wist. Nu is 't wel eens gebeurd, dat andere liefhebbers van hengelen hem stilletjes naslopen om zijn plaatsjes af te zien, doch Kees kreeg dit onmiddellijk «in de gaten", zooals hij zei, en ofschoon hij dan ook ver liep en vlijtig hengelde, kwam hij op zulk een dag steeds zonder vangst thuis. Hij had zijn mededingers dan doodeenvouding misleid en even dom gelaten als zij waren. Mij dunkt, ik zie hem nog er op uitgaan, altoos

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1