Buitenland. Blijkens the North China Herald, zal de Chineesche inzending ter tentoonstelling te Amsterdam een geheel officieel karakter dragen. Onder regeeringstoeziclit is zij verzameld en wordt zij verzondenzij bevat o. a. staaltjes van moderne Chineesche kunst en van meester lijke imitatie van oud porselein, een volledige uitzet eener bruid, een collectie kinderspeelgoed, monsters thee enz. Onlangs kwam het ietwat vreemdsoortige bericht, dat van het fort te Curasao geschoten was op een Amerikaansch schip. Het is thans gebleken, dat er inderdaad op het stoomschip »Valentia", dat de haven van Willemstad op Curasao verliet, een schot met scherp is gedaan, doch het is geschied door een misverstand. Gelukkig is het schip niet door den kogel getroffen. De Hollandsche autoriteiten hebben den Amerikaanschen consul hun verontschuldigingen aangeboden wegens het misverstand. Aan de fabriek der Maatschappij de Atlas te Amster dam is voor de marinewerf te Soerabnja vervaardigd een driebeenige stoomkraan van dezelfde constructie en grootte als die, staande op de loskade bij de Ooster- doksluis te Amsterdam. Vóór den overvoer naar Indie zal deze kraan op de Internationale tentoonstelling te Amsterdam worden opgesteld en twee dagen in de week in werking te zien zijn. Zij zal een last van 100.000 K.G. tillen; 92 te heien palen van 14 M. lengte zullen het gevaarte dragen. Volgens het Soer. Hhl. zou een familie te Soerabaja door arsencium vergiftigd zijn. Een Iniandsche bediende zou het vergift in de thee gedaan hebben. Bij het vertrek der mail was er nog geen vergiftigden gestorven men had hoop op herstel. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot brievengaarster te Zuidzande mej. H. Fokker aldaar; tot commies 4e kl. der posterijen de surnumerair W. J. Callenfels. Mr. W. C. Borsius is met ingang van 1 April opnieuw voor drie jaren benoemd tot directeur van wege den handel van het Vrije Entrepot te Middelburg. Benoemd tot burgemeester van Philippine de heer J. B. Dhooge. R u s I a n cl. Te Baden-Baden is Zondag op 85jarigen ouderdom overleden prins Alexander Micliaelovitsch Gortschakoff, kanselier van het Russische Keizerrijk. Hij was geboren in 1798 uit een der oudste geslachten van den Rus- sischen hoogsten adel. Zijn staatkundige loopbaan begon op de congressen van Laibach en Verona. In '1824 werd hij gezantschapssecretaris te Londen en klom vervolgens tot de hoogste waardigheden op. Prins Gortschakoff was, evenals prins Bismarck, een dier mannen, die het bewijs leveren, dat het niet goed is, als aan één enkel staatsdienaar een schier onbeperkte macht wordt gegeven. Men mag aannemen dat zij die hooge macht wel aanwenden tot welzijn van hun land en vorst, altoos naar hun beste weten maar dit zal niet altoos strekken tot bevordering van de algemeene belangen der volken, Meer nog dan een despotisch vorst, maakt een alvermogend staatsdienaar misbruik van zijn macht. Zoo heeft ook prins Gort schakoff meer dan eenen oorlog op zijn rekening, die duizenden en tienduizenden menschenlevevens heeft gekost, de welvaart van nog meerderen verwoest en toch het land geen voordeel aangebracht. Frankrijk. Te Parijs hebben een paar dagen achtereen oploopen van volk plaats gehad, naar het schijnt tengevolge van ontevredenheid wegens gebrek aan werk, doch waarin misschien behalve de anarchisten, ook wel monarchale onruststokers de hand hebben. Tot dusver gelukte het de overheid de orde te handhaven en be paalde de aangerichte schade zich tot eenige ingeslagen glazen bij bakkers. Louise Michel is, zegt men, in arrest genomen, omdat zij met een zwarte vlag voor een troep volks liep en de menschen ophitste. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Dezer dagen is het kasteel van Montgoger, in het Fransche departement Indre-et-Loire, afgebrand, waarbij een ware schat van boeken, kostbare meubelen, tapijten, enz. vernield is, in 't geheel voor een waarde van 2 millioen frs. Er moet o. a. een pendule vernield zijn, waarvoor Rothschild onlangs '140,000 frs. had geboden. Het landgoed van graaf Strafford, Wrothan-park te Barnet, is geheel afgebrand. In den Londenschen schouwburg Savoy-Theatre, worden tegenwoordig de danser-essen electrisch ver-licht. Zij dragen op den rug een toestelletje met accumulators, van waar de electriciteit langs draden naar het lampje geleid wordt, dat ze op het hoofd dragen, zoodat ze zich dan voordoen als getooid met een schitterende ster. Men is nu bezig om ze ook electrisch te laten dansen. Volgens te Kaïro ontvangen berichten heeft het Egyptische leger in Soedan een overwinning behaald op de troepen van den opgestanen profeet. De bekende vegetarier Theodor Hahn, de stichter en eigenaar van het herstellingsoord »Obere Waid", waai* de menschen zich oefenden in de planten-eetkunde, is te St. Gallen overleden aan een maagziekte. De vette kost heeft het hem denkelijk wel niet gedaan. De eerste verjaardag van het koninkrijk Servië is verleden Dinsdag te Belgrado plichtig gevierd. Er was parade, plechtige dienst in de hoofdkerk en diner ten liove. De nog steeds onbekende No. 1 heeft reeds een Parijsch dramatist bezield tot het maken van een echt Iei-sch moord-drama, getiteld Numéro un. Zoodra nu No. '1 gevangen is, zal de schrijver aan het fabri- ceeren van drama No. 2 beginnen. Het succes is ver zekerd. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 195 tegen 40 stemmen in tweede lezing de wet op de dierenbescherming aangenomen. Anderson stelde de wreedheden in het licht, die bij het schieten op (tamme) duiven worden gepleegd. Andere verkeerde »sports" waren gemakkelijk afgeschaft, omdat de mindere man daaraan deed, zeide hij, maar duivenschieten was een vermaak van de rijken en aristocraten. Er was niets voor het duiven- schieten te zeggen en men kon zich even goed, ja nog beter oefenen op een nagemaakte duif. De Prinses van Wales had zich tegen het duivenschieten verklaard en Anderson hoopte, dat dit de gewenschte uitwerking zou hebben. Maxwell, die de wet bestreed, zeide, dat het volstrekt niet was bevestigd dat de Prinses zich tegen het duivenschieten had verklaard. Hij voor zich zag niet in waarom dit zooveel erger was dan het schieten op faizanten, of dan het visschen met wormen. Na vier uren discussie besloot Anderson op advies van Ilarcourt, ten einde de wet er door te halen, het tweede artikel daarvan'te doen vervallen; dat artikel strektealleen om dieren in menagerieën te beschermen, maar men vreesde dat dit zou worden geïnterpreteerd, zoodat ook het jagen op herten zou kunnen worden verboden. De wet, zooals zij thans is gewijzigd, is voornamelijk gericht tegen duivenschieten, en de »zie- kelijke philantropen", zooals Maxwell ze noemde, be haalden dus ditmaal de overwinning. Te Grefrath, niet ver van Venlo, heeft men, bij het vellen van een boom, vele en verschillende gouden en zilveren voorwerpen in de aarde gevonden, die allen tot kenmerk de letter U en een leeuw tot waarmerk hebben. Waarschijnlijk zijn deze voorwerpen van een kerkdiefstal in Nederland afkomstig en nog niet lang aldaar verborgen geweest. Ter hoogte van Corzen, Finistère, is dezer dagen de bemanning van een gestrand schip, uit 8 man bestaande, door den kajuitsjongen gered, die moedig met een touw om het lichaam door de felle branding heen naar land zwom. Op het oogenbiik, dat hij den wal bereikte, weid hij door eene golf tegen een rotspunt geslagen, zoodat de schedel spleet en de toegeschoten visschers slechts zijn lijk opnamen. De heldhaftige knaap, Pierre Bozec genaamd, was steeds de voetvvisch geweest van den gezagvoerder en de matrozen. Hij had zich tot het overbrengen van het touw, hetgeen deze mannen niet aandurfden, aau- geboden, omdat, zeide hij, niemand in de wereld treuren zou om hem. Het stoomschip »Navarre", van Kopenhagen naar Luth vertrokken op Zondag 4 Maart, is Maandag daarna gezonken. Er zijn 66 van de 81 aan boord zijnde personen verdronken. Als bewijs van het toenemend verkeer tusschen Engeland en Amerika meldt men, dat in 1882 voor 't vervoer der brievenmalen door de Engelsche post administratie 14,000 pd. st. meer dan in 1881 is betaald. Men lette daarbij op, dat 't vervoer bij het gewicht betaald wordt. De onlangs te Parijs gefailleerde speculant Mary Raynaud is een figuur, waardig door Alphonse Daudet beschreven te worden. De Parijsche correspondent der Algemeine Zeitung deelt omti-ent de levenswijze en handelingen van Ray naud bijzonderheden mede, waaraan wij het volgende ontleenen: R. was een der meest opvallende figuren, die men zich sedert jaren aan de Parijsche Beurs herinnert. Door zijn eigenaardige kleederdracht was hij algemeen bekend. Deze bestond uit een cylinder-hoed met zeer breeden rand, een jas met fantastisch breeden kraag en omslagen, daarbij een vest van witte pluche met geëmailleerde knoopen, een rozezijden das, zeer groote wijde manchetten, waaronder 5 of 6 gouden armbanden zichtbaar waren. In dit toilet vertoonde zich Raynaud dagelijks des avonds in het Bois de Boulogne, in een rijtuig, bespannen met twee groote krachtig gebouwde postpaarden, die niet minder dan hun eigenaar de aandacht trokken. Raynaud was in zijn jeugd uit Auvergne waar hij koeien hoedde naai- Parijs gekomen. Aan de Beurs verdiende hij plotseling een vermogen. Hoe, is onbekend. Hij speculeerde verder met zulk een geluk, dat hij weldra in staat was twee kasteelen te koopen. Behalve voor kasteelen had hij nog een manie voor raee-paarden, waarvan hij 12 der schoonste op stal had. Overigens had hij een prachtig hotel in het Bois de Boulogne en was hij om zijn buitengewone lief dadigheid bekend; jonge talenten of kunstenaars in den aanvang van hun loopbaan vonden bij hem steeds voi-stelijken steun. Sedert 3 jaren was Raynaud direc teur van de »Banque de la Bourse" en had hij voor deze instelling een prachtig kantoor doen inrichten op de Place de la Bourse, hoek Rue Vivienne. Raynaud was steeds hause-speculant en als zoodanig een troetel kind der fortuin, totdat hij korten tijd geleden te kwader ure besloot »a tourner sa position". Hij werd baissier. Toen in de laatste weken de rijzing der Fransche rente een aanvang nam, was Raynaud fr. 3 millioen rente, 10,000 Suez-aandeelen enz. enz. schuldig, Met belangrijke verliezen ging hij tot de dekkings- koopen over, totdat deze hem geheel uitgeput hadden en hij ten slotte voor een deficit van 5 a 6 millioen stond. Bij zijn faillissememt zijn een twintigtal groote bankiershuizen betrokken. Men leest in Het Vaderland aangaande de aanstaande kroningsplechtigheid te Moskou: Het behoort tot de grondbeginselen van 't Russisch staatsrecht voor zoover men daarvan ten minste spreken kan dat de Keizer de teekenen van zijn gezag bij de aanvaarding der kroon met buitengewonen Juister ontvangt. Nikola as I kon dit voorschrift evenmin als Alexander II nakomende eerste trad te midden eener ernstige revolutie, de tweede in de woelige dagen van den Krim-oorlog op. Keizer Alexander III zal echter het voorbeeld zijner voorvaderen volgen en zijn kroning, die in Mei te Moskou zal plaats vinden, zal een zeldzaam schitterende plechtigheid en een groot feest zijn. Op dit oogenbiik worden de kroonjuweelen te St. Pe tersburg voor de plechtigheid opgemaaktdeze hebben een waarde van 16 millioen gulden. De kroon, die 1lj1 millioen vertegenwoordigt, is bezet met prachtige dia manten, 54 zeldzame paarlen en een wonderbaarlijken robijn. Katherine II droeg die kroon voor 't eerst. De scepter, het eerst door Paul I gedragen, is versierd met den beroemden diamant Orlof, het pendant van den Kohinoor. Die steen werd indertijd te Amsterdam geslepen en Alexis Orlof kocht hem voor twee millioen roebels als geschenk voor Keizerin Katherine. De Orlof is acht karaat zwaarder dan de Kohinoor en wordt op vier millioen gulden geschat. De troon, die bij de kroning dienen moet, is te Moskou vervaardigd; de twee fauteuils, die er op geplaatst zijn, komen uit Petersburg; de troon is in oud-Russischen stijl van zwart eikenhout vervaardigd. Hij heeft drie treden. Op vier hooge zuilen rust de hemel, die in het midden een hoogen toren draagt en aan de hoeken vier kleinere; tusschen de torens zijn in 56 bogen de Russische gouvernementswapens aangebracht. In de bogen van den hoofdtoren zijn 24 andere ornementen zichtbaar. Op al de torens prijken adelaars met uitgeslagen vleugelen. De troon zal 8 meters hoog zijn en zonder de draperieën f 12,500 kosten. Wat deze draperieën betreft, ze zullen bestaan uit rood fluweelvan binnen worden er in goud ge borduurde adelaars op gemaakt en aan de buitenzijde rijke gouden franjes met kwasten. De hemel, waaronder de Czaar en Czarine zullen gaan, rust' op 2 gouden staven. In 't midden van 't her melijnen gewelf prijken de keizerlijke wapens, door tien andere blazoenen en de naamcijfers hunner maje steiten omgeven. Twintig afhangende koorden zullen dubbele adelaars dragen, in goud en zilver bewerkt. Hooge pluimen prijken op de hoekenhet geheel wordt met gouden koorden en kwasten opgesmukt. Twee purperen mantels, met hermelijn uitgevoerd, zijn voor den Keizer en de Keizerin in de maakzij zijn ongeveer 7 archinen lang (een archineis 71 cen timeters) en in 't midden versierd met den Keizerlijken adelaar; voor de Keizerin is voorts een zilverkleurig geborduurd kleed besteld, met een sleep van 20 pond gewicht. Zes en dertig galarijtuigen en vier open rijtuigen»

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2