ZIEfilKSEESCIIE COURANT. voor het arrondis- seinen! Zieriksee. f 1883. No. 21. Woensdag 14 Maart. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. IJ [itel. 20 ER i>o. f 50, Qstbare 736 po:ooo enden, (het is Voor ■preide pin. in klein |rigste L i elk. fcwone geven klein i zijn I tende j'LER, naars BER, [Jfbaar hn we acht- oiste, j uit- bER, ■ijken Iphap- L| met prang I alle kan het fcn te echts ruim icht- en I irste ■leen I nste J hold >o. lniu- ge- r ;arto lider Sen. .go, I be- on- 'erk be- Bmet Iels. EX. ssel Hen. wie Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Fr a n co per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAKlM.tl. ZIERIKSEE, 13 Maart 1 883. De voordracht ter benoeming van een Gemeente- Secretaris alhier, bestaat uit de heerenJ. F. van der Lek de Clercq, doctorandus in de Rechts- en Staatswetenschap te Leiden, en A. J. F. Fokker, dr. in de Rechtswetenschap, te Zieriksee. Tot den état-major gestelde stoomschip »Valk", zee 2e kl, W. J. de Bruijne. van het tijdelijk in dienst behoort ook de luit. ter De Standaard toont goed te begrijpen, dat als nu de anti-revolutionairen aan het bewind geroepen werden, »hun door de liberalistische club in de Eerste Kamer het regeeren toch wel onmogelijk gemaakt zou worden." "Wie die «liberalistische club" uitmaken, zegt het cle- ricale blad ook. Het zijn de heeren Fransen van de Putte, Duymaer van Twist en Pické. Hiervan zal de heer van Twist nog afgetrokken moeten worden, daar hij geen lid der Kaïner meer is. Of 't nu juist de dan nog overblijvende twee clubleden zullen zijn, die den Standaard-ministers 't leven zouden verbitteren, is een andere vraag. We gelooven ook dat een anti revolutionair kabinet voor 't oogenblik geen levens vatbaarheid zou hebben, doch niet omdat juist de genoemde heeren 't leven zouden verstikken van 't ministerie met den Bijbel. Neen, de omstandigheden zouden dat te weeg brengen, ook zonder 't persoonlijk initiatief van dezen of genen partijleider. De anti revolutionairen zouden onmogelijk kunnen regeeren zonder den steun der vast aangesloten ultramontanen en conservatieven. Van de laatsten is die aansluiting tot het spelen van een zeer ondergeschikte rol niet wel te verwachten. De ultramontanen zouden niets voor niets doen, zij zouden concession willen; doch welke concessiën zouden de groene cleric ilen aan de zwarte kunnen of willen doen Men kan daar niet aan denken. Ondertusschen vreezen wij, dat de omstandigheden en eigenaardige partijverhoudingen thans een liberaal mi nisterie hoogst bezwaarlijk maken. Wel beschouwd is het jammer, dat het tot de tegenwoordige crisis ge komen is. De liberalen hebben zich echter niet te verwijten, die uitgelokt te hebben. Te 's Gravenhage loopt, volgens de Amsterdammer, het gerucht, dat graaf van Lijnden door den Koning zou belast zijn met de samenstelling van een nieuw kabinet. Volgens het D. v. Z.-H. was het onderhoud, dat graaf van Lijnden Donderdag met Z. M. had Waarschijnlijk is hierin de aanleiding tot het boven vermelde gewicht te zoeken het gewone onderhoud dat iedere minister van financiën elke week, op denzelfden dag en op hetzelfde uur, met Z. M, voert. Op 1 Januari 1883 bedroeg de bevolking der pro vincie Zeeland 190,757 zielen, zijnde 1451 meer dan op 1 Januari 1882. Te Middelburg is op 81-jarigen leeftijd overleden mr. A. M. Becius gedurende lange jaren secretaris en later wethouder van Middelburg en daarna 18 jaren achtereen lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Te Colijnsplaat is verleden week een belangrijke verzakking en verzetting aan den kaaimuur aan de haven ontstaan. Te Oostburg heeft het telegraafkantoor over 1882 f 442 te weinig opgebracht, welke de gemeente nu moet bijpassen. De justitie te Middelburg heeft een onderzoek in gesteld te Yerseke naar den toestand van een nu zestienjarig meisje, dat jaren lang van haar vader en stiefmoeder veel te verduren heeft gehad. Het meisje werd dikwijls schandelijk en onverdiend geschopt en geslagen, ging erbarmelijk slecht en schraal gekleed, zonder rekening te houden met het jaargetijde, kreeg nooit verschooning en bijna geen voedsel, had eene slaapplaats slechter dan het geringste vee en werd zooveel mogelijk binnen de deur gehouden. Natuurlijk bleven de gevolgen voor het ongelukkige schepsel niet uit. Het kind is lichamelijk, verstandig en zedelijk" zeer achterlijk gebleven, ziet er uit als eene wezenlooze, heeft ten gevolge der onreinheid diepe wonden in het weinige vleesch, en haar maag was zoodanig aan voedsel ontwend, dat zij hare werkzaamheden bijna geheel miste en langzamerhand aan geregelde voeding moest gewoon gemaakt worden. Het meisje is nu buiten het ouderlijk huis en heeft van het burgerlijk armbestuur betere kleederen gekregen. Te Aksel is tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer S. A. de Smidt. Te Oostkapelle is tot lid van den Raad gekozen de heer Krijn Poppe. Te 's Gravenhage is op 60jarigen leeftijd overleden de heer mr. F. F. L. M. Last, oud-procureur-generaal bij het Hooggerechtshof van Ned. Indië, ridder van den Ned. Leeuw. Om het bezoek van Amsterdam en de wereldten toonstelling aldaar gemakkelijk te maken, heeft zich aldaar gevormd een «Nederlandsch Touristenbureau", onder directie van den heer Lissanne. Voor f 25 verkrijgt men van dit bureau een boekje, waarin 12 coupons, als 3 voor drie nachten logies met ontbijt bij fatsoenlijke particulieren, 3 voor drie diners in een der eerste restauraties en 6 voor het bezoeken der tentoonstelling, Artis, het Panopticum, het Panorama en een der Suezbooten; bovendien krijgt men nog eenige tramkaartjes toe. Men kan de drie dagen voor de reis kiezen wanneer men wil, en behoeft alleen eenige dagen vooruit aan de directie van het bureau bericht te zenden. Het bureau wil ook in overleg treden om gezel schappen van werklieden enz. aan goed en goedkoope reis- en verblijfgelegenheid te helpen. Uit 's Hage meldt men, dat bij de aanstaande kroning van den keizer van Rusland te Moskou, Z. M. de Koning zal vertegenwoordigd worden door mr. F. H. R. R. baron Fagel, opperhofmaarschalk des Konings. Volgens Het Vaderl. zijn te 's Hage particuliere berichten uit Atjeh aangekomen, waarin gemeld wordt dat de kolonel Schafer, bevelhebber der troepen in Atjeh, door ongesteldheid zou gedwongen worden het bevel neder te leggen. Een klopjacht in den omtrek van Venloo heeft tot resultaat gehad, dat een wild zwijn gevangenis. Men heeft daar in dit seizoen in 't geheel vier wilde zwijnen geschoten. Tot directeur der «Maatschappij tot exploitatie van duingronden te Noordwijk" is benoemd de heer J. A. Bientjes, leei aar aan de hoogere burgerschool te Utrecht. Dr, Jonkman is behouden in de Kaapstad aange komen, na een voorspoedige en aangename reis. Hij is door onderscheidene families zeer vriendelijk ontvangen. Vrijdag en Zaterdag heeft men in het Noorden van het land weder schaatsengereden. Overal zag men de jongens op het ijs loopen. De Leidsche Couranthet meest officiëele orgaan van weer en wind, brengt in herinnering, hoe ook in 1845 zulk een strenge nawinter geweest is, zoodat men op Paschen (23 Maart) nog met sleden en op schaatsen aan het ijsvermaak deed op de Zuiderzee. Half April lag er toen nog een voet dik ijs in den Haarlemmermeer. Het was toen op 8 Februari begonnen te vriezen. In 1855 begon het op 11 Februari zoo sterk te vriezen, dat alles dicht lag en er langs de geheele Hollandsche kust een ongewoon zware en hooge ijsdam op het strand ontstond, een zeldzaam schouwspel dat velen uit de steden naar het strand lokte om het te zien. Men kon toen over de opgekruide ijsschollen wel 1000 passen vei' over de zee loopen. Toeri de dooi inviel was echter deze verbazende ijsmassa in een getij van de kust verdwenen. Het instinct schijnt toch soms de dieren ook wel eens te foppen. Voor 8 dagen vond men op Tessel reeds een nest van wilde eenden met zes eieren er in, terwijl in andere nesten ook enkele eieren gevonden werden. Vier dagen daarna was alles overal weder dichtbevroren en was men druk met het ijsvermaak bezig. Al de ongelukken, die verleden week vooral de visschersvloot van de Noordzee getroffen hebben, vormen een zeer treurige reeks. Een ramp van dien omvang is in geen jaren voorgekomen. Het is niet overdreven te schatten, dat het getal verdronken visscherluï over de geheele Noordzee-visscherij eenige honderden bedraagt. Het verlies aan vaartuigen is mede zeer groot, doch nog niet juist opgegeven. Ook Engelsche visschuiten hebben veel schade gehad, al was daar de storm ook niet vlak op de kust, evenals bij ons. Aangaande de nieuwe vischmarkt te Rotterdam schrijft een dagblad-correspondent: 't gebouw beschreef ik reeds vroeger. Sierlijker vischmarkt. ondanks de beschadiging der deuren, kan vermoedelijk geen enkele stad in Europa aanwijzen. Als een curiositeit mag wel gelden, dat dag aan dag tal van nieuwsgierigen de bronzen deuren staan te bewonderen, waarnaar vroeger niemand omzag. Wie zegt toch, dat ons publiek geen smaak heeft voor kunst? Als ze maar verminkt is, dan loopt ieder' er naar kijken. Op de te Apeldoorn gehouden verkooping bij executie van de goederen van Jannetje Struik werden vrij hooge prijzen besteed. Zoo bracht de prachtige zijden fluweelen mantel, geheel omzet en gevoerd met bont, f 495 op, de japonnen 24,50 tot 33, de staatsie deken f 31, de nette koffers f 45 tot f 40, de ver schillende portretten van haar, Hoetink enz. te zamen p.m. 15. Alles te zamen bracht ongeveer 1100 op. De Luxemburgsche Kamer heeft 15,000 fr. toegestaan voor de inrichting van het vroegere gouvernements gebouw tot verblijf van Z. M. den koning-groothertog bij zijne aanstaande komst daar te lande; Door 32 van de notabelste ingezetenen van de gemeente Herwen en Aerdt is een adres aan den minister van buitenlandsche zaken opgezonden, met verzoek om bij de Pruisische regeering op het nemen van politie-maatregelen aan te dringen bij de over lading van dynamiet, die om de 8 a '14 dagen ge regeld te Lobith plaats vindt. Zij gronden dit verzoek op de overweging, dat deze overlading op ruwe wijze en meest zonder toezicht geschiedt, en wel op Pruisisch territoir, zoodat de Nederlandsche p'olitie daarop geen toezicht kan houden.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1