Burgerlijke Stand te Zieriksee. BESJES- EN WARKTBERiCHTEN. Een gehuwde vrouw uit Vlissingen is er van door gegaan met een besteller van de firma van Gend en Loos, die op zijn beurt er van door ging met f 200 van zijn patroons. De man is reeds te Rotterdam gepakt. Van geachte zijde wordt het volgende medegedeeld aan het U. D. Deze week is in het militaire hospitaal te Utrecht overleden, tengevolge van kankerachtige ontaarding van lever en ingewanden, de ziekenoppasser V. Dit is. dezelfde man, die indertijd in een algemeen bekend verweerschrift gezond werd verklaard en van wien werd beweerd, dat hij ten onrechte en tot nadeel van het land met melk en eieren was gevoed. Deze toediening van extra-spijzen was indertijd een der voornaamste beschuldigingen, krachtens welke de pensionneering van een bekend militair geneesheer (dr. Fles) wei'd voorgedragen en verkregen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot controleur bij den waarborg en de belasting op gouden en zilveren werken te Alkmaar, Mr. A. v. Lier, thans te Middelburg: te Middelburg J. F. Keizer, essaj^eur aldaar; tot essayeur te Middel burg A. Monssault, commies-stempelaar te Amsterdam. Benoemd tot dir. van het postkantoor te Leiden A. L. Nagel, thans dir. te Bergen op Zoom, en zulks met ingang van 1 Mei a.s. Onder leiding van den Inspecteur Rose is met de uitvoering van de werken tot verlegging van de uit monding der Maas in N.-Brabant belast de ingenieur van den waterstaat le kl. C. F. M. H. Schnebbelie, en zijn dezen toegevoegd de ingenieurs 3e Id. R. P. J. Tutein Nolthenius en Caland. De kap. II. C. Smallenbach van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen is overgeplaatst bij het le bat. des regs. te Bergen op Zoom. Aan den bij het 3e reg. inf. nieuwbenoemden kapt. II. M. W. Van Meel wordt, bij aankomst bij het korps, het commando opgedragen over de 3e comp. van het 4e bataljon te Vlissingen. Rechtszaken. De Rechtbank te Middelburg heeft de zaak behandeld tegen de echtgenooten Gunters te 'sHage en den geneeskundige Joh. Kimmel van Leiden. De vrouw van Gunters wordt beklaagd van, zonder daartoe bevoegd te zijn, op 11 Sept. 1882 te Middel burg als bedrijf de geneeskunde te hebben uitgeoefend, (somnambulisme). Zij zou alstoen den heer dr. Bolle, die zich als patient voordeed, geneeskundig hebben onderzocht, hem omtrent symptomen der ziekte, waaraan hij lijdende zou zijn, hebben ondervraagd en hem twee medicijnen hebben opgegeven, met aanwijzing omtrent het gebruik enz. De tweede en derde zijn beschuldigd van medeplichtigheid. Het O. M. eischte tegen elk der beklaagden een gevangenisstraf van 183 dagen cellulair en f 320 boete. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het overoude St. Catharina-klooster op den berg Sinaï heeft in de geleerde wereld een beroemden naam, wegens de door vele eeuwen heen bewaarde kostbare verzameling van oude handschriften en hoogst merk waardige stukken, die de monniken in dat klooster onder hun berusting hebben. Een waas van geheim zinnigheid heeft lang over die bibliotheek van den Sinaï gehangen. Vele geleerden haakten naar dien schatmogelijk bad men zelfs overdreven voorstellingen van de belangrijkheid der. bescheiden, oude schrijvers, enz., die in de verzameling zouden aanwezig zijn. De monniken zelf waren meestal niet op de hoogte van den inhoud hunner letter- en oudheidkundige schatten. Bovendien waren zij doorgaans wantrouwig ten op zichte van vreemdelingen; gastvrij genoeg opende zij wel hun deur om den reiziger te herbergeu, doch iemand naar hartelust te laten snuffelen in de oude perkamenten en paperassen, dat stonden zij niet toe. Slechts nu en dan is er een reiziger uit het Westen in geslaagd een vluchtigen blik te werpen in die schatkamer der Oosterscbe letterkunde. Aan den anderen kant beweert men, dat ook wel eens kostbare stukken door de kloosterlingen voor geld zijn van de hand gedaandeze kwamen dan althans de wereld in. Sinds eenige jaren is de aandacht weder op de bibliotheek van den Sinaï gevestigd, Engelsch, Duitsch en Russisch geld en politiek hebben de geheimnissen eindelijk ont sloten gekregen, en thans verneemt men, dat dr. Gardthausen, prof te Leipzig, teruggekeerd is vaneen wetenschappelijke reis naar den Sinaï, die aan het doel heeft beantwoord. Van geldelijke hulpmiddelen en uitgebreide volmacht voorzien, heeft de geleerde zes maanden binnen de kloostermuren doorgebracht, alles nagezocht en een catalogus van de handschriften opgemaakt. Hij heeft ruim '1300 zoowel Koptische en Armenische als Grieksche en Latijnsche handschriften gevonden en opgeteekend. Zijn voor de geleerde wereld hoogst belangrijk werk wordt gedrukt en uitgegeven dooi de Clarendon Presszoodat nu kan blijken of inder daad de Sinaïtische handschriften nog onopgeloste vraagstukken tot klaarheid of tot dusver onbekende zaken van belang aan 't licht zullen kunnen brengen. Het Internationaal Geneeskundig Congres zal tijdens de tentoonstelling te Amsterdam aldaar gehouden vvo?'den van 08 September. Het program voor de in Mei (den 19en) te Nij megen te houden wedrennen en harddraverijen levert weder uitmuntende proefjes van Nederlandsche hippo- stijl op. Wij stippen o. a. daar uit aanjudge, starter, handicapper, stakeholder, clerk of the course en clerck of thescalesNijmegen-stakes, officiers-sleeple- chase, Betuwe stakesstelling hurdlerace, Gelderland cup, bona-fide, gentlemen riders, enz. Op dit oogenblik is de higiène-commissie uit den gemeenteraad van Parijs op reis om te Brussel, Antwerpen, Rotterdam en 's Ilage de riolen te zien en met de opgedane geuren en andere ervaringen weder naar Parijs terug te keeren. Door den heer J. Berens te Brussel is aan het Rijk ter plaatsing in het Nederlandsch Museum ten geschenke aangeboden een door hem vervaardigde kopie naar het portret van ICarel den Stoute, hertog van Bour- gondiëhet origineel, geschilderd door Roger Van der Weiden, tijdgenoot van genoemden vorst, bevindt zich in het Muséë Royal te Brussel. In Maart zal bij de uitgevers Catto Windus een nieuwe roman van Ouida, »Wanda", verschijnen; in April een van Anthony Trollope: »Mr. Scarborough's Family" en in Mei een van Wilkie Collins »IIeart and Science". Bij Fr. Skoglund te Stokholm is verschenen: »Konung och Gunstling. Historisk i'oman af II. J. Schimmel. Ofversalt fran hollandskan af Mathilda Langlet. (Port.) Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. Iets nieuws voor de liefhebbers van effecten is, dat de koning van Korea een leening gaat sluiten. Dat is dus reeds de eerste vrucht van het door Japan en China op Korea uitgeoefende geweld; want de leening zal moeten dienen om de oorlogsschatting van Japan te betalen. Ondertasschen kan de zaak den wereldhandel wel ten nntte komen, daar een Engelsch- Chineesche stoombootmaatschappij, die ook een geregelden stoombootdienst tusschen China en Korea zal instellen, zich bereid verklaard heeft, de geheele leening te nemen op voorwaarde dat zij 't recht van mijnontginning in Korea zal verkrijgen. Men verneemt bij gerucht, dat de Transvaalsche Boeren Mapoch totaal verslagen hebben. Intusschen zijn er onderscheidene krachtige Kafferstammen onder elkaar in vinnigen oorlog. Met 156 tegen 115 stemmen heeft de Fransche Senaat het ontwerp-IIumbert, tot het vrijstellen van den godsdienstigen eed, aangenomen. De Engelsche regeering heeft aan de Noord-Ameri- kaansche de uitlevering van Sheridan gevraagd. Deze is te New-York in hechtenis genomen en een regeerings- cotnmissaris zal nu onderzoeken of er termen bestaan om hem aan Engeland uit te leveren. Een andere verdachte, zekere Thomas Douse, die dezer dagen met het stoomschip «Republic" schipbreuk geleden had, doch gered te New-York aangebi'acht was, is ook gevangen genomen, doch weder losgelaten wegens gemis aan termen om hem te houden. Gladstone is weder van Cannes naar Londen terug gekeerd en heeft de reis gedaan over Parijs. De hertogin van Albany, zuster van Koningin Emma, is voorspoedig bevallen van een dochter. Het dynamiet loopt gevaar te worden verdrongen. Men heeft een nieuwe ontplofbare zelfstandigheid bedacht, die «planclastite" heet; het is een mengsel van hypoazoticurn met zwavelkoolstof. Het eerste is een mengsel van zuurstof en stikstof; een gele vloeistof, die bij 22 graden donkeren rooden damp geeft, en de huid aantast. Een Parijzenaar heeft vergunning aan gevraagd voor den verkoop, die echter geweigerd is. In de gevangenis van Jefferson-City (Missouri) brak opstand uit. De gevangenen staken het gebouw in brand. De schade wordt op 300,000 dollars geschat. Geen der schuldigen ontkwam. liet pakje, gevonden in het postkantoor van Bally- dehop (graafschap Cork), was ongefrankeerd, verleden week Donderdagnacht in de bus geworpen en den anderen morgen gevonden met het adres van den Onderkoning er op. De directeur hield het voor een grap en wilde het pakje in het vuur werpen, maar het betastend, voelde hij iets gutta-percha-achtigs. Hij maakte het pakje voorzichtig open en vond daarin een ongeveer 6 ons dynamiet. Uit Lahore verneemt de Pali Ma.ll Gaselle, dat de Emir van Afghanistan zich losmaakt van het verbond met Rusland, om zich geheel in de armen der Engelschen te werpen. Des Emirs impopulariteit te Kandahar duurt voort. Alle Kandaharsche karavanen worden doorzocht. Te Krakau zijn een aantal studenten gearresteerd wegens socialistische woelingen. Kerk- en Sclioolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar 's Heer Abtskerke en 'sHeer Hendrikskinderen c.a., ds. R. Bokma teZijderveld voor 't beroep naar Zuidzande door ds. J. A. Th. Krol te Kolderveen. Benoemd tot leeraar in de Ned. Taal- en Letter kunde aan het Gymnasium te 's Gravenhage -de heer A. W. Steil wagen, leeraar aan de H.-Burgerschool aldaar. Benoemd tot onderwijzeres aan de meisjesschool voor u. 1. onderwijs te Bergen op Zoom mej. M. O. F. Sterk te Tolen, in de plaats van mej. J. C. de Bruin, die op haar verzoek eervol is ontslagen; tot onder wijzer te Wolfaartsdijk de heer C. A. Leenpoel te 's Heer Arendskerke. Door den Min. van Binn. Zaken is aan den kwee- keling der Rijks-Normaallessen alhier, P. C. Noteboom van Brouwershaven, een Rijkstoelage verleend van f 400 'sjaars, in te gaan met I April a.s. In 1881 waren hier te lande nog 71658 kinderen van 612 jaren, die geenerlei school-of huisonderwijs genoten. Het aantal onderwijzers aan de lagere scholen is reeds in '1881 onder de werking der nieuwe school wet aanmerkelijk toegenomen. Van 14174 steeg liet in één jaar tot 15123. Op vele plaatsen is echter daarmede nog niet het getal bereikt, dat reeds de wet van 1857 vorderde. Van 23 Febr.2 Maart 1883. Geboren: Een zoon van J. L. Vroegop en B. Kloet. dochter J. Beije en M. Velden. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 1 Maart 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 21/2 pCt. G5i/2 dito dito 3 78 l3/le dito dito 4 '101 »/,6 dito dito 1878 4 lOD/je Premie-Leenmg Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 951/0 Spanje, Obligatiën Buitenl. '1869/70 li/4 dito dito 1876 2 dito Binnenlf Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 '1 Portugal, dito Buitoni. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. '1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4«/a Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën" Lond. 1865 5 dito 1851 3 Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Balti'sche Spoorw. Aand. 8 Jeles Gi'iasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obl.gatiën 1000 5 Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, Oostenrijk, Italië, Amerika, 53 7S3/„ M'/s 84% ™15/le 130 653/S 6 ö'|,8 659/jb 653/1G 84% 12 991/a 25 Vle 1261/2 50% 78 871/, 50 1473/, V-

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2