ZIl MkNI ISrin COI KAM. voor liet arrondis- seinen! Zieriksee. 1883. No. 18. Zaterdag 3 Maart. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Fr an co per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stnkken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKElVMAl*. Binnenland. ZI E RI K S E E 2 Maart 1 883. Dinsdagavond trad dr. P. M. Keller van Hoorn uit Dordrecht in het Dept. van 't Nut als spreker op. Zoo van iemand, dan mogen wij van den heer van Hoorn zeggen, dat hij een goede oude bekende is, dien wij altoos gaarne hoorden, als hij in ons midden verscheen met een van die geestige, pittige, leerzame phantasietjes, zooals hij die kan scheppen en op be nijdenswaardig aantrekkelijke en boeiende wijze voor dragen. Het woord geheel in goeden zin genomen, zouden we van hem kunnen zeggen, dat hij is een nutslezer bij uitnemendheid, wien' men met vertrouwen gaat hooreu, wel vooraf wetende, dat wat hij zal geven, iets goeds zal zijn. Zoo was 't ook nu. Om zoo te zeggen - 't woord al weer in een goeden zin genomen - wat hij geeft is altoos hetzelfde, en toch is het telkens iets nieuws. Hij vergeleek zijn lezing bij een studie naar aanleiding van 't keuken- en receptenboek zijner echtgenoote, en hij zelf zei dat het oude kost was, dien hij zou opdisschen. Nu, een echt nutslezer is van nature de bescheidenheid zelf. Het belette niet dat wij een recht genotvollen avond hadden, en de kost, dien hij opschepte, blijkbaar geheel 't auditorium ten hoogste bevallen heeft. De lezing van den heer van Hoorn had ten onder werp een bezoek in een denkbeeldige opvoedingsinrich ting, 't welk hem ruime gelegenheid opleverde om op geestige en pikante wijze, echt humoristisch het africhten en het koud materialistische en realistische in de opvoeding te gispen, en te doen uitkomen dat kennisver meerdering en karaktervorming, doch niet ten koste van gemoedsvorming, het doel der opvoeding en van het onderwijs moet zijn. Uit den aard van stukken als deze lezing volgt, dat er eenige overdrijving in moet komen: maar 't gebrek waarop de Spreker 't oog had, bestaat inder daad. Er is een richting in de paedagogiek, die leidt tot een doodenden, alle gemoedsleven en idealistische geestdrift verstikkenden arbeid van opvoeder en onder wijzer. Men merkt die richting zoowel op waar de jonge hoop des vaderlands wordt afgericht om later gedwee te kunnen Ioopen en blijven loopen in 't gareel van deze of gene kerkelijke richting, als waar naakt en kil materialisme haar eigenaardige opvatting van den strijd om 't bestaan tot lichtsnoer neemt bij de afbakening van het pad, waarlangs zij den jongen mensch wil opgeleid zien tot medestrijder, zoo moge lijk tot een held in dien kamp. De tafereeltjes van den heer van Hoorn gaven een plastische voorstelling van de op hierboven aangeduide valsclie grondslagen gebouwde, gelukkig niet algemeen, integendeel zeker slechts bij uitzondering, sporadisch voorkomende immoreele paedagogiek. Wij kunnen geen overzicht geven van het geheel. Dat gaat niet; men moet zulke dingen vooral hooren, en dan nog zóó schoon voorgedragen hioren als de heer van H. dat doet, om er al 't merg van te genieten. Zoo leerden de kweekelingen der denkbeeldige kostschool van den heer Arend, die Spreker schetst, «elkaar een vlieg af te vangen", als iets dat hun later in de maat schappij gedurig kan te pas komen. In de gymnastiek- school leerden zij hun naasten »op te lichten", op zij te schuiven", te «verdringen", »hun een beentje te lichten", »in den nek te zien", »den voet dwars te zetten", iets «voor de voeten" of «voor het hoofd te werpen", alsook «elka&r voorbij" des noods «omver te loopen." Op de speelplaats leerden zij «elkaar van de baan te knikkeren", bij 't vliegeropiaten bleek er één knaap aanstaande dictator of zoo iets te zijn, daar hij alle anderen zoo goed voor hem alleen wist «in beweging" te brengen, en zijn vlieger te doen opgaan. In de speelzaal was een biljart, waarop de knapen leerden hun naasten «te snijden", van 't tooneel te doen verdwijnen, «fijn te raken", en waarop ze zich ook oefenden in het «trekken." Ook was er een zaal voor huisvlijt of handenarbeid, waar zij zich konden oefenen in «draaierij", en «spijkers met koppen" als ook «den spijker op den kop" leeren slaan, en de kunst om «voor eiken spijker een gat te vinden". Zij konden daar ook leeren, dat beschaving vooral bestaat in «gladheid", en dat het overal maar aankomt op den vorm en den uiterlijken schijn. Dit laatste leerden zij ook op de les in schrijven en Nederlandsche taal. Zij leerden zóó wijd uit elkaar schrijven, dat men er later alles van maken kon wat men wilde, of zóó nauw dat men niet tusschen de regels kon lezen, of zóó wijd dat men dit wel doen moest, al naar de omstandig heden het medebrachten, 't Oude Hollandsche ferme ronde schrift leerden zij niet, ;:ij leerden «scherp" te schrijven. De aanstaande critici leerden er de kunst om één dag na de verschijning van een nieuw werk, daarvan reeds een uitvoerige kritiek te leveren. Zij werden ook geoefend in het vinden van «groote woorden" en «holle plirasen". Op de rekenles leerden zij de «kunst om de cijfers te groepeeren", Vart de grouper les chi/fres), alsmede het «aftrekken", en bij 't aftrekken leerden zij tevens de kunst om waar niets is, iets of veel te krijgen door te «leenen" om niet terug, te geven. «Vermenigvuldigen" leerden zij heter dan «deelen", enz. 't Nagerecht van de lezing was een allerkoddigst proces tusschen twee letters van 't alphabetde c en de o-en dit sprankelde van geestige zetten, snedige opmerkingen en vernuftige spelingen. Het was daarbij een kunststukje van taal en stijl, daar het in de eene helft geen enkele gf bevatte, terwijl de andere helft daarentegen wemelde van g"'s. Gespannen aandacht en ten slotte een algemeene toejuiching bewezén, dat het «gehoor" geboeid was en men zich kostelijk had geamuseerd. Dr. van Hoorn heeft ons Nut op nieuw zeer aan zich verplicht. Dinsdagavond heeft de Rederijkerskamer «Concordia", in de zaal van den heer de Weerd, een voorstelling gegeven, die op nieuw het bewijs heeft geleverd van de toenemende vorderingen der jeugdige liefhebbers van de dramatische kunst, die deze rederijkerskamer uitmaken. De welgekozen stukjes «Wie is 't?" en «In tijds ontdekt", werden hoogst verdienstelijk afge speeld. Na afloop werd een bal gegeven. De gisteren gehouden van ouds gerenommeerde halfvastenmarkt kenmerkte zich door goed weder, wat drukker bezoek van buitenlui dan op andere markt dagen en wat minder drukte op de straat dan op andere lialfvastenmarktdagen. Ofschoon het wel te voorzien was, dat het met onze binnenlandsche politiek op den duur niet zoo kon blijven gaan als het ging, ofschoon de bekende uiting van den Min. van Binnenlandsche Zaken betrekkelijk de onderwijszaak, menigeen als een soort van provocatie in de ooren heeft geklonken, zoo spoedig had men zeker de crisis niet verwacht als zij nu gekomen is. Eerst is de Min. van Koloniën gevallen over de Biliton- historie. Maandag is de Kamer gevallen over het verlangen van het Kabinet om zijn orde van werkzaam heden ten aanzien van de kieswet enz., en niet die welke de Kamer wilde, te volgen, en nu is de crisis daar. Het Ministerie heeft den Koning zijn ontslag aangeboden. Wal zal er nu gebeuren Zal Z. M. het aannemen Wij zouden niet weten welke mannen op dit oogen- blik in staat zouden zijn een kabinet te vormen. Het is te vreezen dat de Koning het niet zal aannemen, dan zal kamer-ontbinding volgen en de kiezers dat is altoos de kiezers van een algemeen afgekeurd kies-systeem zullen andere heeren te zenden krijgen Het komt ons voor, dat de eenige vrucht van dit beroep op het de kiezers leidende kleine deel der natie ver sterking der clericale partijen zal tengevolge hebben. Mag het nog maar wat meer eensgezindheid onder de anti-clericalen teweegbrengen, dan is althans niet al de moeite verloren. De Haagsche Gemeenteraad heeft het jaarlijks op nieuw terugkeerende adres van eenige ingezetenen tot afschaffing der Haagsche kermis, andermaal ge wezen van de hand. Daarentegen heeft de Raad goedgekeurd de overeen komst met de firma Coblijn c. s. tot overneming of exploitatie van het badhuis te Scheveningen. Onder de bezwaren, die bij velen bestaan tegen het overgeven van het badhuis aan de particuliere exploitatie, telde vooral de vrees dat er een speelhol zou ontstaan te Scheve ningen. Nu zegt men, dat er in den Haag in de hooge kringen toch al grof genoeg gespeeld wordt, zoodat er niet nog een als bij oogluiking toegelaten ruime gelegenheid voor hazardspel op de badplaats behoeft bij te komen. De meerderheid van den Raad schijnt echter gerust te zijn, dat de politie althans wel bij machte zal zijn het spelen te beletten. Ook wat de geldkwestie voor de gemeente betreft moet er wel iets twijfelachtigs in de concessie 'of 't contract gelegen zijn. Sommigen denken daarbij aan zoo iets als de Biliton-zaak met de buitenkansjes die daaruit door gelukkige particulieren gehaald en nog te halen zijn. Het Vaderland drukt zijn vrees ongeveer aldus uit ✓door de overeenkomst Coblijn c. s. zal men van de gemeente-exploitatie af zijn, om in een exploitatie van de gemeente en haai' ingezetenen te vervallen. Te Amsterdam is een beweging op touw gezet, ten doel hebbende, dat de bevoegde autoriteit geen verlof geve tot het herbouwen van den kruitmolen «de Krijgsman" te Muiden, die vóór zes weken in de lucht is gevlogen en bij welke gelegenheid het enorme gevaar voor den omtrek is in 't oog gevallen, dat er bestaat door de aanwezigheid aldaar van het groote magazijn. Ware dat toch ook gesprongen, dan zou de verwoesting nog veel grooter geweest zijn, terwijl men zelfs meent dat daardoor de zeedijk, daar dicht bij wel eens zoo beschadigd zou kunnen zijn dat ernstig watergevaar kon komen. Men maakt nu een adres gereed, en dit ligt reeds ter teekening, oin allereerst te beproeven of het ge meentebestuur van Muiden de toestemming tot den herbouw zal weigeren. Door particuliere ondernemers wordt te Amsterdam een inrichting geopend, die in beginsel zal overeen komen met de Halles Centrales te Brussel en te Parijs. Het zal zijn een hal tot verkoop bij afslag en ooit op andere wijze van allerlei levensmiddelen. De afslag zou dagelijks 's morgens te 9 ure beginnen en 's Zaterdags ook nog op een later uur, (denkelijk ook 's avonds.) Men stelt zich van deze zaak veel goeds voor, zoowel voor handelaars als consumenten. De zaak wordt begonnen in de Kerkstraat No. 124, terwijl men verwacht dat zij de kiern zal zijn voor een wezen lijke algemeene hal op groote schaal. Volgens het Dagbl. zal de plechtige opening van het Prostitutie-kongres, in September a. s. te 's Hage te houden, in de Trèves-kamer op het Binnenhof plaats hebben, en zullen de vergaderingen verder in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehouden worden. Dat 's vreemd; want de strijd der anti-pros mannen is er immers een sans trève ni merci

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1