Zll lïIkSI ISCIli; IMSUM. voor het arrondis- seiuent Zieriksee. 1883. No. 17. Woensdag 28 Februari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. r j>r, fcent it minder. Keller, uitmuntend pis verkocht t uitslaande f 0,65. fegerlijke en [Jtspannings- f 1,90. unstwerken si. 3,90. unstwerken r si. f 3,90. Ik verklaard jscheikunde. het figuren, f 0,75. louwen aan portefeuille, f 6,80. druk, 18 f *,-• feangevende f 0,90. leelen, met f 5.GO. grootte, laten in dit ■zich Villa's ouwkundig f 10,90. felle soorten tooken van f»n, mengen f 0,70. hrlagewerk plio platen, Jalouziën, f 1,90. Jlollandsche (rkamenten f 1.20. Ij. Met 12 1 f 1,75. Kat daartoe f 1,10. Ickracht. jjwkunst en ■en, Beeld- f 12,- 2,50. prgeilbouw, f 0,90. jaie afbeel- f 1,60. |ijke bouw- lornaamste liaie Villa's f 6,75. krachten hts f 0,70. machinist f 0,40. (teelten- en gezocht f 1,90. I Entwürfc t voorname f 1,80. |et Nederl. een fraai sl. ƒ1,90. in plaats 0,85. ïlienliaus, en een- iitgebreide f 3,70. Eg en haar de platen, f 0,90. i dit werk f V±o |apier, een Hieruit f 2,50. lit en allen blad-, len verbin- Prachtvol I sl. f 2,75. |n de vast- f 0,50. j men zet: lectie, die ledrag van 5 werken 4 werken I slaan. Bij Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zeilden aan den uitgever H. LAREftJI Aft. Zieriksee, 26 Febr. Heden werd ten raadhuize alhier aanbesteed '1 De levering van materialen voor het onderhouden der defensiewerken van den Oost- en Westhavendijk en het leggen van winter-krammat minste inschrijver was de heer H. C. van den Ende, voor f 2399. 2°. Het vernieuwen der defensiewerken van een gedeelte van den Westhavendijk bij het Westhavenhoofd minste inschrijver was de heer J. van Strien, voor f 1345. 3°. Het verbeteren van het buitenbeloop van den Oosthavendijkminste inschrijver was de heer J. de Rijke te Stavenisse, voor f 697. De gunning is voorloopig aangehouden. Zaterdag j.l. werd door de Commissie voor de Gas fabriek en de Straatverlichting alhier aanbesteed: de levering van 12500 Heet. Engelsche Gaskolen en 200 Heet. Schotsche Pirnie Gaskolen. Aannemers zijn geworden de II.II. Hofton Young 8c Co. te New-Castle, de eerste soort a f 72% en de laatste soort a f 1,361/4 per Heet. Zieriksee, 27 Febr. Bij de op heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing van 15 Gemachtigden in het Kiescollege der Herv. Gem., is de uitslag geweest als volgt Ingeleverd waren '155 stembriefjes, waarvan 8 in blanco en 2 van onwaarde. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 145 en de volstrekte meerderheid 73. Gekozen zijn de heeren C. J. Bethe met 138, P. Beuzenberg met 133, C. van den Bout Cz. met 139, G. de Braai met 138, J. van der Have met 134, C. Hoogenboom met 133, J. de Horn met 130, R. Koole met 141, C. J. Kijn met 140, J. Ochtman Jz. met 139, P. Papeveld met 131, P. v. Wageningen met 132, Machiel Franken met '136, P. K. de Graaf met 133, J. M. v. d. Dries- sen Mareeuw met 134 stemmen. Nu, juist een eeuw geleden, waren wij in oorlog met Engeland. Van Zieriksee en Vlissingen voeren toen eenige stoute kapers, die den Engelschen vrij wat afbreuk deden en meriigen prijs thuis brachten. Zoo deed de kaperkapitein Gillis van der Os met »de goede Verwachting", te Zieriksee thuis behoorende, in Februari 1783 een tocht van '16 dagen en bracht hier op de reede het Engelsche scheepje »the Friend ship" met kolen als ballast, en had nog twee kolenschepen genomen, één van 110 en één van 100 last, terwijl door hem 21 krijgsgevangen Engelschen naar Middelburg opgezonden werden. De Vlissinger kaper Jarry, die met «de Vlissinger" wel' 50 prijzen op de Engelschen had veroverd, sneuvelde in 't begin van Februari 1783 in een gevecht tegen een grooten Engelschen oorlogskotter. Wat moeten dat toch vreeselijk vrome lui zijn daar in TolenDaar gaven de Rederijkers, met loffelijken ijver voor de kunst bezield en tevens begaan met het lot der armen, een voorstelling, waarvan zij de opbrengst aan de hervormde diakonie schonken voor de armen, en ziet, die hervormde diaconie wil dat geld niet aannemen, omdat zij van »zulk" geld niet gediend is. Wat een zonderling iets is toch die vromigheid! Door een hoogst eerbiedwaardigen mond is eens gezegd «maak u zei ven vrienden door den onrechtvaardigen mammon", en nu zou 't kwaad zijn de armen te ondersteunen met geld, dat de menschen voor hun vermaak hebben uitgegeven! Nu, de rederijkers hebben zich aan de kwaad-vrome manieren toch niet gestoord en 'het verstooten geld geschonken aan de spijs-commissie van de Vereeniging tot wering van bedelarij. Zoo zal het toch wel in goede handen komen. Er werden dezer dagen onderscheidene verschijnselen waargenomen, die aan een zoogenaamd «vroeg voorjaar" doen denken. De knoppen van vele boomen beginnen te werken en laten witte puntjes zien. Vroege bol gewassen ontwikkelen krachtig; de merel en leewrik laten zich hooren, vliegen en muggen worden tierig, en soms is de lucht reeds echt lente-aebtig. Niet ongegrond is echter de waarschuwing van den weer kundige van het L. Dagbl. om op al dat moois maar niet veel te vertrouwen, daar er vermoedelijk nog wel veel koud en guur weer zal komen, vóór lente en zomer wezenlijk hun intrede gedaan hebben. De jarenlange ervaring van de heerschappij van den killen en schralen N. O. passaat, die ook dit jaar wel niet zal uitblijven, schijnt wel grond voor die waarschuwing te geven. Zaterdag is een schoener, denkelijk met hout geladen, op den Ooster gestrand. De Gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten van het Rijk aan te koopen eenige perceelen grond, liggende bij den Oostelijken kanaalarm aan de Oostsluis, en zulks om die gronden te gebruiken voor gemeente inrichtingen. In een der zuiveringslokalen van de gasfabriek te Vlissingen heeft een ontploffing plaats gehad. De dis tilleerketel in de salmoniak-inrichting is gesprongen, waardoor een man, de stoker J. Adriaanse, gedood en het gebouw nagenoeg geheel vernield werd. Te Middelburg is een 4 7jarig jongeling uit Vlissingen van een aankomenden nog niet stilstaanden tram ge sprongen en niet onbelangrijk aan de voeten en beenen gekwetst. Gedurende het jaar 1882 is onze koopvaardijvloot in schepental achteruitgegaan en wel met 57 zeil- en stoomschepen, die vergaan zijn of gesloopt, en 23 die aan buitenlanders verkocht zijn. Daarentegen is de tonneninhoud vermeerderd, ofschoon er voor die 80 uit de vaart gegane, niet meer dan 30 nieuw in de vaart gebracht zijn. De vermeerdering van den tonnen inhoud bedraagt 7934 ton. Men gaat dus nog steeds voort met al grooter en grooter schepen te varen. Toch is reeds meermalen door deskundigen voorspeld, dat de tijd der zeer groote schepen ten einde loopt. Indertijd werd als een bijzonderheid gemeld, dat onder een aantal uit Tndië te Harderwijk teruggekeerde militairen, die daar hun afrekening kwamen ontvangen, ook een neger was, met den graad van korporaal en met zeer gunstige reputatie. Het was Jan Kooy, ge boren te St. George d'Elmina op de kust van Guinea, gedecoreerd met de Militaire Willemsorde 4e kl., het zilveren kruis met de gouden kroon, twee eeregespen, de Atjeh-medailie en de bronzen medaille voor 12jarigen trouwen dienst. Van dezen merkwaardigen soldaat heeft de kunst schilder J. C. Leich te Nieuwediep een levensgroot portret gemaakt en dit geschonken aan het invaliden huis te Bronbeek bij Arnhem, waar het in de zaal is opgehangen. In het oude mannen- en vrouwenhuis te Winterswijk zijn dezer dagen twee oude mannen, die in 't zelfde vertrek sliepen, in denzelfden nacht plotseling gestorven men vond hen 's morgens dood in bed. De gedenkpenning, door N.-Brabantsche ingezetenen bestemd als een blijk van erkentelijkheid aan de Regeering, wegens de wet tot verlegging van de Maas, is in de maak. Daarvan zullen exemplaren in goud worden opgedragen aan Z. M. den Koning en den Minister Klerck. Verder zal de penning ook in den handel gebracht worden. Ter herinnering aan het tweede eeuwfeest van het groote Geref. diaconiehuis te Amsterdam is een gedenk penning geslagen. De bladen gaven dezer dagen min of meer uitvoe rige verslagen van de feestviering van het tweede eeuwjaar der Diaconie-stichting te Amsterdam. Niet onaardig is het daarbij ook de beschrijving te lezen van de viering van het eerste eeuwfeest dier zelfde stichting. Men vindt het o. a. in de Ned. Jaarboeken 1783, le stuk, pag. 259 en vlg. Het feest duurde toen drie dagen, n.l. Zaterdag 22, Zondag 23 en Maandag 24 Februari. Het ving aan Zaterdag 's morgens om half tien met een leerrede van ds. Cuperus als wijk-predikant, naar Joh. X: 22 en 23, waarbij gezongen werd Ps. I'll en 't laatste vers van Ps. 41. 's Middags werden de oude lieden «op groentesoep, 's avonds op warm brood, rijkelijk geboterd, onthaald. Des Zondags avonds ontving ieder een buitengewoon smakelijke boterham en daarbij een gezangboekje, waarin twee liederen, een op de wijs van Ps. 42 en een ander op de wijs van Ps. 68. «De groote feestdag, 's Maandags den 24 Februari, verschenen zijnde, stonden de oude lieden niet weinig verzet dat hun des morgens chocolade geschonken en warm krentebrood voorgezet werd. Ook deelde Mevr. Beekhuizen eenige beschuiten onder hen uit. Nadat verder een iegelijk op zijn best uitgedost in de zaal gekomen en door den "WelEenv. heer Budde een opwekkende en teedere aanspraak gedaan was, werd het gezang uit het bovengen, boekje aangeheven en daarna het slot van Ps. '136 gezongen. «Aan tafel gekomen zijnde, dischte men op. Me vrouwen de diaconessen zeiven droegen de spijzen aan en deze bestonden in doopbaars, ieder een pond zwaar, vier daarvan lagen op een schotel en bij iederen schotel werden twee kommetjes saus gesteld. (Er waren 500 verpleegden aan tafel). Daarna brachten de edele dienaressen voornoemd gehakt vleesch ter tafel, voor ieder gast een pond, en tusschen iederen vier gasten een groote schotel met gestoofde appelen. De verrukte grijzen werden onder het spijzigen ver- vroolijkt door een matig glas goeden wijn, dat ver scheidene keeren op de welvaart der loffelijke Regeeringe, den aanhoudenden voorspoed der brave weldoeners en zorgdragende bestuurders en bestuurderessen, onder het plengen van tranen van dankbaarheid, gedronken werd. Verder werd weder tusschen iedere vier gasten een schotel gezet, waarop een' gelijk getal harten, acht sinaas appelen en papiertjes met thee, koffie en suiker: deze papiertjes waren evenwel voor de vrouwen alleen geschikt; de mannen ontvingen daarentegen pijpen en tabak. Alles wat vafl de spijzen overgebleven was werd verdeeld, met vergunning aan de gasten, het naar hunne vertrekjes te mogen meenemen. Na het eindigen des maaltijds of daaronder werd nog, tot overmaat van alle weldaden, aan ieder gast twee zesthalven geschonken. «Onder de voorgevallen bijzonderheden verhaalt men, dat een oude vrouw, op de bank geplaatst zijnde, een eenvoudig maar aandoenlijk dichtstuk tot dankbaarheid opzeide, en dat zij, daarover toegejuicht zijnde, voor de vuist een treffelijke aanspraak deed. (Een mislukt genie was dat wel, die arme ziel.) «Nadat de oude lieden naar hun kamertjes geweken waren werd er voor de regenten, regentessen en andere

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1