f ZIERIKZEESCHE COURANT. Wij geven Present. I k 1883. No. 16. Zaterdag 24 Februari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het airondis- sernent Zierikzee. n, Binnenland. klnur. Zijn overvloed van vorlanildo gedichten, van: SlIAKES- prark.' i.yron, scïiuu.iir,idantk, ossian, tkgni--.ii, (iOICTIir, PF.TRARCA, LAMA.RTINK, VICTOR IUJGO, CA- n ijverheid. bestaat, cr niet; kortom, al wat men kan l>«- denken en nuttig en noodig voor de samenleving is on misbaar voor ieder onderzoekende, is in -lit prachtwerk de lat n- n IS. Isens 5 en rol dito ns n af 0.—u. 0.— 0.— Co. B. am: u. 10.— 11.— 10. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Fr a n co per post f 1, Afzonderlijke hommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENT IE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (lc redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENHAN. Z I E RI K S E E2 3 Februari 1 883. Hoe de vijandschap tegen de openbare school' zelfs vrome menschen tot ergerlijke nicolaïten kan maken, ziet men te Stavenisse, waar een raadslid in den Gemeenteraad heeft voorgesteld voortaan ook onge vaccineerde kinderen op de openbare school toe te laten, en als argument voor dit voorstel aanvoerende, dat in het gebouw dier school wel eens voorstellingen van de rederijkers gegeven worden en er dan toch zeker ook wel ongevaccineerden in het lokaal komen. Natuurlijk heeft de Burgemeester geweigerd een dergelijk voorstel in den Raad ter sprake te brengen, als zijnde een voorstel tot overtreding eener bestaande landswet. Recht duidelijk is het echter niet, dat bij die rede rijkers-voorstellingen ongevaccineerde menschen zouden komen. Men zou zoo denken, dat ongevaccineerden ongeschikt zijn om naar zulke wereldsche zaken te kijken en dat zij eerder thuis behooren bij oefeningen in de alleenzaligmakende ongevaccineerdheid. Door Gedep. Staten van Zeeland is een voorschrift aan de besturen der waterkeeringen van de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland uitgevaardigd tot aanleg van een afzonderlijk register der peilingen, die betrekking hebben op zinkwerken en steenbestortingen. Te Cortgene is gevangen genomen zekere W. W., verdacht van diefstal met inbraak bij den winkelier L. Maas aldaar, Zaterdagnacht gepleegd. Naar men verneemt, zegt het Z. Dcigbl., zal de ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Vlissingen, de heer H. E. de Bruijn, met 1 April naar Leeuwarden verplaatst worden. Te Schoondijke zijn vier gevallen voorgekomen van gewijzigde pokken (varioloïden) bij ingeente personen. Het instructie-vaartuig »Marnix" zal na Paschen van Hellevoetsluis naar Vlissingen vertrekken om saluut schoten te doen bij het vertrek van clen Koning en de Koningin naar Engeland. Ondertusschen had men onlangs gezegd, dat H.H. M.M. niet over Vlissingen, maar over IJmuiden met de »Valk" naar Engeland zouden reizen. Op 's Konings verjaardag heeft de Nederlandsche Vereeniging of zoogenoemde Hollandsche club te Londen haar tienjarig bestaan gevierd, o. a. met een feestmaal in 't Criterion, de vermaarde restauratie van Spiers en Pond in Piccadily. De heer James Labouchère is president van de club en het is vooral aan zijn ijverige bemoeiingen en belang stelling te danken dat de Vereeniging nu ruim 70 leden telt en steeds vooruitgaat. De Nederlandsche club is gevestigd in het huis No. '18, Buckingham- street aan het strand, een soliede ouderwetscli huis, waar o. a. Czaar Peter de Groote gelogeerd heeft tijdens zijn verblijf te Londen, doch welks vertrekken voor de club nu te klein gaan worden. Het garnizoen van Naarden heeft op 's Konings verjaardag een wezenlijk buitenkansje gehad. Toen werden n.l. de toegezegde geldelijke belooningen uit gereikt voor de flinke houding en goede diensten der militairen bij gelegenheid van het in de lucht vliegen van »de krijgsman". De adj.-onderoff. en serg.-maj. kregen 15, de serganten en fouriersflO, de korpo raals f 5 en de manschappen 3. De schutters te Kampen hebben op 's Konings ver jaardag als naar gewoonte een extratje gehad. De onderofficieren kregen een rijksdaalder, de korporaals een daalder en de manschappen een gulden per hoofd van het gemeentebestuur. Ook werden al de schutters 's avonds feestelijk onthaald. De avond van 's Konings verjaardag is door som migen onzer zonen van Mars ietwat al te daadwerkelijk of te handtastelijk gevierd. Te 's Hage, Amsterdam en Utrecht hebben kleine en groote vechtpartijen tusschen militairen en burgers plaats gehad. Het in den aanvang gelukkig gebluschte brandje in de koninklijke stallen in den Haag heeft, naar men zegt, aan het licht doen komen, dat er met den bouw van dit vreeselijk duur paardenhotel schandelijk ge knoeid moet zijn. Niettegenstaande er jaren aan gewerkt is en het vele honderdduizenden guldens heeft gekost, moeten er binnenmuren in zijn, die uit latjes bestaan met kalk bestreken en waartusschen hooi, krullen en dergelijke gestopt is, zoodat dan ook bij het bedoelde brandje een schijnbaar soliede dikke m u u r door de warmte van een kachel is in brand geraakt. II. K. H. de Groothertogin van Saxen-Weimar heeft 300 beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten voor een 5e reis van de «Willem Barents". Dr. M. J. Bouvin, oogarts te 's Gravenhage, ontving dezer dagen een fraai geschenk, bestaande in een kostbare boeken-étagère, als blijk van waardeering van zijn vroegere leerlingen, toen hij als tweede ge neesheer van het gasthuis van ooglijders onder prof. Donders te Utrecht, de practische studiën hielp leiden. Het N. v. cl. D. deelt 65 aan de aandeel houders uit. Verleden Zaterdag was het juist 20 jaar ge leden, dat het invalidenhuis op Bronbeek door de eerste invaliden betrokken werd. Van de toen opgenomen is er nog slechts één, van der Sluis geheeten, in het gesticht aanwezig. Gisteren, 22 Februari, is te Amsterdam met veel feestelijk vertoon en plechtigheid het 200jarig bestaan gevierd van het Diaconie oude vrouwen-, mannen- en bestedelingenhuis van de Ned. Hervormde Gemeente aldaar. Aan de verpleegden is na afloop der kerkelijke herdenking in de Nieuwe Kerk een groot feestmaal aangeboden in de groote zaal van liet gesticht, die daarvoor fraai versierd was, evenals het geheele gebouw dat door festoenen van groen en bloemen en door wapperende vlaggen een feestelijk aanzien had. Te Rotterdam is overleden de heer Martinus Hakkert, lid der firma Hakkert en v. Wijk, stichters van de passage aldaar. Met 59 tegen 18 stemmen is het wetsontwerp tot het aangaan eener leening van 60 millioen gulden door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het zal echter geen 3 °/0 maar een 4 °/0 leening zijn. Te Maaseijk zijn in de vorige week ontdekt zeven ongeschonden menschengeraamten. Zij hadden ijzeren ketens orn den hals. De plaats, waar deze geraamten zijn gevonden, was de voormalige strafplaats voor de beruchte bokkenrijders, van welke velen door den j drossaard Clercx tot de galg berden verwezen. Aan den Zinkweg onder oud-Beieiland is een vlassersstelling afgebrand. Pas is de nieuwe vischmarkt te Rotterdam voltooid, of nog vóór zij in gebruik is gesteld heeft een bal dadige hand reeds een der uit een artistiek oogpunt fraaiste sieraden van het gebouw geschonden. De deuren n.l. zijn versierd dooi' in met brons overtrokken gedreven zinken zinnebeelden betrekkelijk visscherij en visch. Den nacht nadat het gebouw geheel van de om heining ontbloot was, heeft men daarvan alles gebroken, verbogen en vernield wat maar breekbaar bleek te zijn. Mogelijk echter zijn hier andere drijfveeren bij in 't spel geweest dan gewone zij 't ook zeer groote bal dadigheid. De voormalige paradeplaats te Bergen op Zoom, waarop thans reeds het nieuwe concertgebouw »Tbalia" staat, zal tot een openbaren wandeltuin gemaakt worden. Het gemeentebestuur geeft daarvoor een sub sidie van 2000. Te Gorinchem zijn een herbergier en zijn zoon in hechtenis genomen en naar Dordrecht overgebracht. Zij hebben eenige bezoekers van hun tapperij, die wat te rumoerig naar hun zin waren, van de trappen gesmetendaardoor ontstond een vechtpartij, waarbij de messen getrokken werden, met dat gevolg dat een der vechtersbazen zeer ernstig gewond werd. Het 8jarig zoontje van H. J. Nijland te Wezepe ging vóór het naar bed gaan nog even in den stal. Een koe stiet hem met de horens in het onderlijf en bracht hem een geduchte, gelukkig geen doodelijke wond toe. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot le luit., 4 bat. Rustende Schutterij in Zeeland, I. W, van de Plassche. Benoemd tot kapt. bij 't 3e regt. Inf. de le luit. H. M. W. van Meel van het 8e regt. De Gouv.-Gen. van Indië heeft verleend een 2jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambte naar voor den burgerlijken dienst J. K. Rensen. kunst, Wetenschap en Letteren. De nieuwe roman Au Bonheur des Damesvan Zola's reeks les Rougon-Macquart, zal den 3 Maart uitkomen. In de Amsterdamsche Tooneelschool zal een marmeren borstbeeld geplaatst worden van wijlen den directeur Jacob Leon Wertheim. Het beeld wordt vervaardigd door den vriend des overledenen, Henri Elion, en zal 1500 kosten. Dit geld is grootendeels de opbrengst van den onlangs in den stads-schouwburg gehouden Wertlieims-avond. Het vervoer van Wagner's lijk van Venetië naar Baireuth, waar het in het door Wagner zelf voor hem bestemde graf op de villa Wahnfried is bijgezet, heeft met zeer veel en hoogst indrukwekkende plechtig heid plaats gehad. Het geval schijnt niet onduidelijk tevens gebruikt te zijn tot een aanleiding voor een Duitsche manifestatie in het Zuiden. Ongetwijfeld was Wagner, door de oude Duitsche sagen als 't ware te beleven, voor oog en oor tot werkelijkheid te maken, wel een echte Duitscher. Overal waar de begrafenis-trein onderweg stopte, te Bozen, Innsbruck, Kufstein, Munchen waren auto riteiten, vereenigingen, deputaties van heinde en ver en groote volksmenigten aan de stations om het lijk de laatste hulde te bewijzen. Wegens den allerdroe- vigsten staat echter waarin de weduwe van den grooten

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1