ZIKMkZMSCIIi: COUNT. voor kt arrondis- a^k semeot Zierikzee. f 1883. No. 14, Zaterdag 17 Februari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD E. I 1.40. van de- J grootste P|lien pro- In BERN. olle op zijn »De 1dichten It ban den, l jmooi en fden een Ipel aan- Igejuicht pipet ver- fereiden. helder Pssian, ■dichters Irdeeren. |n voor een pi laten F zoowel J vloed ige itig stel 'O, of I zenden (tot den JR. gen, Tres m IM: 110.-u. |l0._ ,10.-» 10.- 10.- 10— I 'lam "kajuit. I& Co. E. y Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 'I,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT EN TIEN: Per gewone regel 10 cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in tc zeilden aaii den uitgever II. LAKEJiMIN. Binnenland. ZI-ERIKSEE, 16 Februari '1 883. Bevorderd tot Dr. in de rechtswetenschap aan de Rijks-Universiteit te. Leiden, de heer A. J. F. Fokker, geboren te Zieriksee, na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld: »Het Bestuur van het Waterschap Schouwen". Als nalezing op het artikel over «besmettelijke ziekten en menschelijke eigenzinnigheid", in ons vorig nommer, valt een merkwaardig geval te vermelden uit Rotter dam meer bepaald uit het aan die stad grenzende Kralingen. Op de Langekade te Kralingen zijn in het gezin van de wed. A. v. K. drie gevallen van pokken voorgekomen en daarvan twee met doodelijken afloop. In dat gezin hebben tijdens die ziekte veel verkeer gehad de echtelieden A. D., die ook op de Langekade wonen, -en nu liggen twee kinderen van A. D. aan cle pokken. Hier. komt nog bij, dat deze kinderen niet gevac cineerd zijn. Het is natuurlijk te hopen dat deze kinderen herstellenhet zou hard zijn als de arme schapen met hun leven of met levenslange verminking moesten boeten voor de onvoorzichtigheid en nalatigheid der ouders. Zoo iets is echter al menigmaal gebeurd, en het zou ook in dit geval niet vreemd zijn. Het blijkt uit het bericht niet of de echtelieden A. D. ook soms behooren tot hendie uit gemoedsbezwaren of domme en waanwijze eigenzinnigheid in 't algemeen tegen de inenting zijn, en of zij daarom de inenting hunner kinderen hebben nagelaten. Er kan ook gewone meer voorkomende nalatigheid in het spel zijn. In alle geval echter moet er geen acht geslagen zijn op de voor de hand liggende voorzichtigheidsmaatregelen, en is door het misschien nog wel zonder eenig nut en waarschijnlijk wel zonder noodzaak in- en uitloopen in het besmette huis de smetstof overgedragen op de kinderendie nu aangetast zijn. Van cle Prov. Staten van Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heerenC. J. J. A. van Teylingen, Th. van Uije Pieterse, mi'. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. P. L. Buteux, mr. D. A. Benlenis van Berlekom en A. Smit, allen uit het district Middelburg J. M. de Glopper, J. Hoogenboom Bz. en J. H. C. Ileijse uit het district Zierikzee; mr. Th. A. Wagtho uit het district Tholenmr. J. C. R. van der Bilt, J. H. Bybau, J. W. Vader en jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdérvoort uit het district Goes; M. Mazure, mr. F. J. Brevet en IJ. C. Hammacher uit het district Sluis en A. G. V. Rombach, Ch. C. P. Pierssens, mr. F. J. F. M. Walter en H. A. A. baron Callot d'Escury uit het district Hulst. Het verzoek om gratie, gedaan door P. A, Jansen, oud-directeur der gevangenis te Middelburg, is. ge wezen van de hand. Te Arnemuiden heeft de politie de hand gelegd op een eigenaardigen weldoener der lijdende menschheid, althans op de weldaden waarmede hij zijn natuurgenooten beschonk. De man was zekere Willem Melsen, vroeger koopman in varkens en konijnen, thans geïmproviseerd dokter, niet van varkens of konijnen maar van menschen. Volgens zijn zeggen heeft hij al twee jaar lang in Amerika de geneeskunde uitgeoefend, doch zijn studiën vooral voltooid in de hospitalen te Parijs. Bovendien, wel bewust dat de geneeskunst maar een weet is, heeft hij die weet te pakken gekregen uit den mond van een stervenden professor te Parijs, die hem eenige geheimen had medegedeeld op conditie om clie ten nutte der lijdende menschheid aan te wenden, doch hij mocht op zijn menschlievendheids-expeclities nooit langer dan één dag en één nacht op dezelfde plaats vertoeven. De politie, die zoo ondeugend is overal den neus in te steken en voor moderne heilanden geen plaats overlaat, heeft een dozijn fleschjes met «goed" van den wonderdokter in beslag genomen. Totaal belangloos was deze man niet, maar hij liet zich toch slechts de helft betalen van hetgeen »'t goed" kostte. Om cle andere helft zou hij dan over drie maanden komen als cle lijcler hersteld was. Te Genemuiden heeft de politie een bende van 3 kleine gauwdieven gesnapt, waarvan cle oudste nog maar iO jaar is, en die zich reeds geruimen tijd op behendige wijze hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit daar ladende of lossende stoombooten, alsmede aan andere dieverijen. Ook te Amsterdam heeft cle politie zulk een veel belovend drietal ingepaktdeze snaken legden zich toe op het lichten van winkelladen en zij werden juist ingerekend, terwijl zij op een stoep een gestolen buit zaten te deelen. Aan de groote tentoonstelling te Amsterdam zal, naar men verneemt, een loterij verbonden worden. Men verwacht dat koffiehuizen en restauraties, hierop speculeerende, het bonstelsel zullen toepassen, zoodat men voor eenige potjes Beiersch een bon krijgt die kans geeft op een lot, dat kans geeft op een prijs van groote waarde. Een zeer snelle zeereis is wel die van het Engeische stoomschip «Alaska", dat den 21 Januari van Liver pool vertrok naar New-York en den ii Februari weder te Liverpool terug was, hebbende alzoo cle uit en thuisreis, met inbegrip van laden, lossen en weder op nieuw laden en oponthoud op zee door mist, volbracht in 21 dagen en 3 uren. De thuisreis werd gedaan in 6 dagen en 23 uren. Het schip had 326, 430, 396, 381, 378 en '136 Eng. mijlen per etmaal afgelegd, dat is als grootste afstand 692 Kilometer of 125 uren gaans en als kleinste afstand bijna 219 Kilometer of 39 uren gaans per etmaal. Aan den Binnenkant te Amsterdam zijn Maandag nacht twee beschonken vrouwen in 't water geraakt en verdronken. Blijkens een nader bericht uit Batavia is de Chineesche kassier, die f 40000 in bankbiljetten had zoekgemaakt, tot bekentenis gekomen en heeft hij reeds f 25000 teruggegeven. Zijn vermoedelijke medeplichtige, ook een Chinees, is wegens gebrek aan bewijs voorloopig losgelaten. Men schrijft aan de N R. Ct.: De Heer S. Bartstra, secretaris-generaal van het Ministerie van Financiën, die door het Utr. Dbl. met de betrekking van directeur' der Staatsloterij werd gedoodverfd, en als secretaris-generaal vervangen zou worden door den referendaris bij voornoemd Departement, mr. graaf Van Ranchvijck, denkt er niet aan om zijne betrekking te verwisselen voor die van directeur der loterij, te meer nu bet voornemen der Regeering schijnt te bestaan, de winsten, aan het directeurschap verbonden, niet meer ten voordeele van den nieuwen titularis, maar van den Staat te doen strekken. .Het tractement voor den te benoemen directeur zou worden gebracht op f 4000 zonder meer, en dus f 1000 minder zijn dan dat van secretaris-generaal. Twee grijsaards, van 82 en 72 jaar, zijn te Zeven huizen bekeurd wegens overtreding van cle wet op cle jacht en visscherij. T i n. In de Tweede Kamer zijn de heeren dezer dagen zeer druk met de tinnegieterij bezig geweest, 't Spande er wel niet erg; want 'tzijn allen nette menschen in cle Kamer en ook al cle Ministers en cle heeren in lndië, die in den tinwinkelbetrokken zijn, zijn nette menschen maar 't was toch te merken dat het hier een ernstige zaak gold, zoo iets als een soliede ouclerwetsehe tinwinkel of tinnegieterij, waarin cle menschen, die cle affaire eenmaal bezaten, rijk werden, omdat de concurrentie toen nog zoo scherp niet was en de burgers en rijke lui nog veel prijs stelden op degelijk en wichtig tinnegoed in cle kast. 'Als tin, namel. goed degelijk tin, zacht gebogen wordt, dan geeft het aan het oor gehouden een aarclig metaalachtig sprankelend geluid. Dat moet vooral het Biliton-tin jaren lang gedaan hebben en die harmo nieuss tingeluiden hebben in den Haag zelfs lang een echo -gehacl als van klinkende zilveren rijksdaalders. Zalig wie 't voorrecht hebben genoten 't zoo melodieus klinkende tin aan 't oor te mogen houden, en den zilverklank daarvan terug te vinden in den zak. Zalig die bevoorrechten. Maar sedert de moderne uitvinding van den telefoon wil jan en alleman «in de verbinding" of «aansluiting" opgenomen worden, om ook wat van dat goeddoende muzikale tingeknetter te genieten, of althans cle kans te krijgen er wat van te kunnen genieten, al is het clan ook maar het idee' van «aangesloten" te wezen en voor een zóóveelste in den melodieusen klank te hooren. Ten deele is daar door de Indische opperheeren nu al voor gezorgd, en na '1892 zullen terwijl de bevoor rechten clan zoowat 2 millioen gulden aan tinklank zullen hebben, de overige Nederlanders onder elkaar, dat is met hun 4 millioen personen, f 3000 's jaars meer mogen deelen clan thans, dat is zoowat cent, bronzen centen namel., geen tinnen. Het is te verklaren clat dit alles den velen niet bevoorrechten ook in cle Kamer en verder in den Haag- en elders niet bijzonder naar den zin moet zijn. Van daar al die tinnegieterij in cle Kamer. Voor clen Minister van Koloniën is dit alles niet aangenaam, want hij was nog niet in clen winkel toen die mooie tinklank op zijn mooist aan den gang was en ook voor een verre toekomst verzekerd is ge worden, evenals men op een reepje bladtin al cle door clen telefoon opgevangen geluiden kan vastleggen om ze in later jaren nog eens op nieuw te kunnen hooren en genieten. Nu is 't de vraag of al dat gescharrel en gestommel in den tinwinkel, behalve enkele deuken en dutten in 't tinnegoed, ook ten gevolge zal hebben clat geheel Nederland, voor zoover 't mogelijk is, «aangesloten" zal worden en er ook wat van zal mogen hooren als 't in 't vervolg misschien nog wel mooier zal klinken dan tot nu toe, en nu' was 'tal zoo mooi. Den klank der vele woorden heeft men er al vast van. De onthulling van het standbeeld voor graaf Jan Van Nassau zal in Mei e.k. te Utrecht plaats hebben. De Nieuws- en Ilandelscourant te New-York ver neemt, dat een kleinzoon van den dichter Helmers, een man van ongeveer 60 jaren, in diepe armoede en ziek van kommer en gebrek in het Bellevue-Hospifcal aldaar overleed. De overledene voorzag een tijdlang in cle noodige levensbehoeften door het venten van gedroogde visch, doch kon, helaasdaardoor niet ge noeg bijeengaren om honger en lijden te voorkomen. Te Hommerts is een man gestorven, die 2 jaren op den zolder had doorgebracht en enkel bij nacht dien eens verliet. Door list had men hem daarvan weten te lokken. Hij werd toen flink gereinigd, doch stierf kort daarna, oud 50 jaren. Zijn haard was 4 d.M. lang geworden.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1