ZIERIKZEESCHE CRI KAM. voor het arrondis- seinent Zierikzee. 1883. No. 13. Woensdag 14 Februari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Besmettelijke ziekten en menschelijke eigenzinnigheid. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEA'MAIV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel 'twelk morgen aan de abonnés zal worden verzonden. Wij leven hier gelukkig in onzen uithoek over liet algemeen wij en gerust wat betreft de zware besmettelijke ziekten, die vele andere streken van ons land teisteren. Pokken, typhus, ze zijn hier in de eilanden zeker niet onbekend, doch slechts hoogst zelden bezoeken ons deze nare engelen der verschrikking. Grootendeels is dit voorrecht wel toe te schrijven aan de afge zonderde ligging te midden van de breede zilte wateren. Des te erger grijpen de genoemde en andere besmettelijke ziekten om zich heen in de dichtbevolkte streken, waar tevens veel en gemakkelijke verkeermiddeleu zijn, die de ver plaatsing en onderlinge aanraking der menschen bevorderen, doch ook daardoor de besmetting in de hand werken. Wanneer het publiek echter eenigszins bekend was met de wijze waarop besmettelijke ziekten zich doorgaans voortplanten, dan zou de be smetting toch niet zoo onrustbarend om zich heen grijpen, als men dit nu herhaaldelijk waarneemt. Gewis is men nooit volstrekt zeker zich tegen besmetting te kunnen vrijwaren, daar men ook zonder zijn eigen toedoen en buiten zijn weten kiemen eener ziekte kan opdoenmaar niet te betwijfelen is het toch, dat men, door zijn verstand te gebruiken en de eenvoudige voorschriften der voorzichtigheid niet te verwaarloozen, in verreweg de meeste gevallen het gevaar van besmetting kan ontgaan. Het is wel zonderling en ook zeer te be treuren, dat vele mensehen, ofschoon zij dit weten kunnen, toch nog zoo eigenzinnig, dom of verblind zijn, dat zij als 't ware 't gevaar tarten, den dood in den mond loopen, ja de besmetting schijnen te zoeken. Merkwaardig zijn de voorbeelden van besmet ting door onvoorzichtigheid en blinde eigenzin nigheid. Afschrikkend schijnen zij niet te zijn. Doorgaans zijn het mensehen, die uit wezen lijke belangstelling, maar ook niet zelden uit zekere vreemdsoortige nieuwsgierigheid, lijders aan besmettelijke ziekte gaan bezoeken, die zoo de smetstof overdragen. Nog dezer dagen gaven de bladen lezing van een hoogsttreffend geval. Een dienstmeisje te Sehagen in Noord-Holland, die tegen het verbod baars meesters heimelijk bezoeken bracht aan een tbyphuslijder, begon zich niet wel te gevoelen en begaf zich daarom op weg naar een naburig dorp, waar baar vader woont. Deze stuurde haar echter naar Sehagen terug. Onderweg werd zij zoo ziek, dat zij bij den weg bleef liggen, nabij een arbeiderswoning. De goede lieden, die daar woonden, namen haar in huis, riepen geneeskundige hulp in en na bleek spoedig, dat zij in hevigen graad door tbyphus was aangetast. Zij werd door die mensehen met liefde verpleegd en herstelde; doch zij had tevens de noodlottige besmetting daar in huis gebracht. Een zestienjarige dochter barer verplegers kreeg typhus en stierf, de vrouw en de tweede dochter kregen ook typhus en lijden er nog aan. Welk een reeks van rampen, die, mensehe- lijker wijs gesproken, hadden kunnen voorkomen worden, als niet dat eigenzinnige dienstmeisje zoo hardnekkig was geweest om de besmetting als 't ware te zoeken. Zoo zij niet aartsdom en gevoelloos is, moet haar al haar leven de wroeging bijblijven, dat zij middellijk de oorzaak is geweest van den dood en de ellende barer weldoeners. Dit geval is reeent, doch men zou er zeer vele kunnen ophalen, die ongeveer daarmede overeenkomen, 't Is of sommige menschen de besmetting zoeken. Tegelijk met bovenstaand geval werd ook vermeld hoe de algemeen geaelite kapelaan van Sehagen, de heer N. Wessels, het slachtoffer zijner plichtsbetrachting is geworden en over- ledeu is aan thyphus, die hij bij zijn kranken- bezoeken bad opgedaan. Dit is eebter iets anders, die man had zijn ambtsplichten te vervullen en zoo lakenswaardig het is de besmetting te zoeken, zoo loffelijk is het als personen wier ambt of betrekking dat meebrengt, de besmette plaatsen niet vreezen. Van den men- sclienadel vertrouwen we, dat het nimmer zal ontbreken aan geneeskundige hulp, aan verple ging en aan geestelijke vertroosting in de buizen waar de besmettelijke ziekte een moorddadigen inval heeft gedaan, maar mensehen die niet geroepen worden door hun betrekking of ambt, en die dan ook trouwens voor de lijders toch niets kunnen doen, terwijl zij de onrust onder de huisgenooten vergrooten, moesten zich nooit in besmette woningen wageu. Velen zijn er helaas nog, die 't afkeuren dat besmette huizen uitwendig worden aangeduid door een plakkaat. Men zon mogelijk zulke plakkaten voor een ziekte als mazelen wel kunnen missendoeh dat zij toegepast worden bij ernstige besmettelijke ziekten is zeer teprijzen. Maar het publiek moest dan ook toonen de bedoeling daarvan te begrijpen en de als besmet aangeduide buizen niet bezoeken zonder dringende noodzakelijkheid. Eenvoudig bezoeken der lijders is niet zulk een dringende nood zakelijkheid, en al houden zij, die toch niet rechtstreeks met de verpleging te maken hebben, zich op behoorlijken afstand, daarin is niets hards, niets dat grond geeft voor verdenking of beschuldiging van ongevoeligheid. Het is zeer te wenschen, dat, het publiek te dezen opzichte took beter worde ingelicht en dat allen, die daartoe in de gelegenheid zijn, al hun macht en invloed gebruiken om mede te werken tot het keeren der besmettelijke ziekten, door strenge handhaving van 't stelsel van afzondering. In de geschiedenis van groote pestilenties in vroeger tijd leest men wel eens met zekeren afschuw hoe vreeselijk hard de menschen soms tegen de besmetten waren, zoodat zelfs de banden des bloeds en der innigste vriendschap werden verscheurd door den angst voor de besmetting en den dood. Dat waren uitersten en ze zijn ook slechts zelden voorgekomen. Maar niet minder verkeerd is het, als de menschen in het andere uiterste vervallen, zich volstrekt niet ontzien, ja den dood in de kaken loopen, zoo niet voor hen zeiven, dan voor de hunnen of voor anderen met wie zij in aanraking komen. ZIE RIKS EE, 13 Februari 188 3. Zaterdagavond tegen half tien brak brand uit in den stal van den heer Kooman, naast het kolenmagazijn van denzelfden eigenaar, op de Engelsche kade alhier. De stal brandde geheel uit, terwijl het daarin aan wezige paard omkwam. Het kolenmagazijn kreeg eenige schade aan het dak, doch bleef behouden. De autoriteiten, brandweer en schutterij waren spoedig ter plaatse aanwezig en beteugelde het vuur. Het verbrande was geassureerdde oorzaak van den brand niet bekend. Gisterenmorgen is het stoomschip «Drenthe", van Rotterdam naar Java bestemd, langs de reede van Zieriksee uitgegaan. Nu de Regeering de nieuwe spelling heeft aangenomen, zal zij ook wijziging brengen in de spelling van de namen van vele plaatsen. De spelling der plaatsnamen was in het woordenboek niet opzettelijk behandeld, zoodat de volgers der nieuwe spelling toch altoos nog verschilden in de spelling der plaatsnamen. Volgens bepaling van den Min. van Waterstaat zullen nu ingevoerd worden de plaatsnamen, gelijk zij worden gespeld door de Letterkundige afdeeling van de Kon. Acad, van Wetenschappen. Zierikzee zal nu voortaan heeten Zieriksee, Ter Neuzen, dat pas eenige jaren officieel aldus gespeld werd, zal voortaan geschreven worden Terneuzen Hansweevt wordt HansweerdYevseke wordt ïerseke; Tholen wordt Tolen; Axel wordt Alïsel. Nog de volgende namen ondergaan eenige wijziging, gelijk men door vergelijking met de tot hiertoe gevolgde spelling zien kan: Almeloo, Alfen, Bodegrave, Zalt- bommel, Boksmeer, Drachten, Enschede, 's Gravenzande, Heerle, Hengeloo, Honselerdijk, IJselstein, Lobit, Maar- sen, Nieuwepekela, Sint Oedenrode, Osch, Reenen, Rozen- daal, Tessel, Yechel, Velsen, Venloo, Venraai, Warfum, Wijk-bij-Duurstede, Zutfen, Abkoude, Blerik, Bokstel, Kastrikum, Eede, Gorsel, Helder, Meersen, Oosterwijk, Sas van Gend, Valkensweerd, Venenburg, Venendaal, Santpoort, enz. Daar bepaald is, dat de naam- en handstempels, alsmede de lak-cachetten, in gebruik blijven tot zij versleten zijn, zal het nog vele jaren duren vóór de ofliciëele nieuwe namen ook in officiëele gestempelde stukken zijn ingevoerd. Zaterdag-morgen heeft de Vlissingsche mailboot «Prinses Marie", wegens den lagen waterstand, hij Queensboro aan den grond gezeten, doch is met hoog water weder zonder schade losgekomen. De aankomst van passagiers en mail te Londen is daardoor eenigszins vertraagd. De gemeente Vlissingen is door aankoop voor f 4786 eigenares geworden van een hoefje met grond, gelegen in de nabijheid van het badhuis. Deze aankoop staat in verband met plannen tot stichting van een groot badhotel.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1