uitenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEW. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan mr. W. A. A. I. baron Schimmel- penninck van der Oye, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie voor de diplomatieke examens, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid der voormelde commissie mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, terwijl als lid is herbenoemd mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur van het dep. van buitenl. zaken en hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Amsterdam. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Breskens J. A. Beusen, thans te Rilland-Bath. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot opzichter 'le kl. van den Prov. waterstaat, den civiel-ingenieur Sibmacher-Zijnen, ter standplaats "YVissenkerke (Noord- Beveland.) Z. M. heeft tegen 1 April a. s., op verzoek, eervol ontslag verleend aan F. Siemerink als burgemeester van Oostburg. Kunst, Wetenschap en Letteren. Thans is bekend gemaakt het resultaat, verkregen door den heer Brocx, officier aan boord van Z. M. stoomschip »Alkmaar", die belast is geweest met de waarneming van den overgang van Yenus langs de Zon op den 6 Dec. 1882 te Curagao. De heer Brocx heeft zijn waarnemingen gedaan op fort Nassau, een vrij gunstig gelegen punt, en door zijn waarneming zeker een belangrijke bijdrage geleverd tot de onder scheidene waarnemingen, die van het verschijnsel gedaan zijn. De passage heeft geduurd van even vóór half 10 tot even over 3 uur nam. F r a n k r ij k. Nu het gebleken is hoeveel sensatie het onverwachts in de wereldgezonden manifest van prins Napoleon heeft gemaakt, hoe daardoor de gemoederen in beweging zijn gebracht, hoe 't gansche land er van getrild heeft, zoodat zelfs de regeering er door uit elkaar is gespat en door een grootendeels nieuwe vervangen, nu zou men moeten zeggen dat de Republiek werkelijk innerlijk wel wat ziek moet geweest zijn en men kan er wel bijvoegen dat de crisis haar goed zal doen. 'Onder nemingen van monarchalen of pogingen van pretendenten konden niet achterblijven en daar ieder die verwachte en gedurig sterker ging verwachten, werd het vertrouwen in de levensvatbaarheid der Republiek van lieverlede verzwakt, 't geloof aan haar levenskracht aan 't wankelen gebracht. Kleur bekennen is 't wachtwoord geworden en dat kan geen kwaad. Het is nu de vraag wat de Senaat doen zal, nu de Kamer getoond heeft met het gewijzigde voorstel der Commissie te willen méégaan. Hiermede zal dan aan de pretendenten niet alleen maar vooral aan hun partijgangers een nadrukkelijke waarschuwing zijn gegeven en als er een flinke regeering blijft bestaan, kan de duurzaamheid der Republiek aanmerkelijk vergroot worden. Van prins Napoleon, die dezen storm heeft uitgelokt, wordt gezegd dat hij ernstig ziek is, zoodat hij zelfs uit de Conciergerie naar een hospitaal zou overgebracht worden. Dit kan 't voorspel zijn voor zijn ontsnapping, welke dan tevens een goede oplossing kan geven op de vraag wat er nu met den woelwater moet aange vangen worden. Gemengd Buitenlandscb Nieuws. De Fransche royalistische bladen deelen een brief mede van den graaf van Chambord aan den kleinzoon van een overleden officier; daarin wordt o.a. met het oog op de begrafenis van Gambetta gezegd, »dat God den officier het schouwspel bespaarde van het leger te zien meêdoen aan een heidensche manifestatie, waarbij de Christen verontwaardigd en de soldaat vernederd werd." De Rumeensche prins Mavrocordato, die eenigen tijd geleden te Parijs werd gearresteerd, omdat hij door het parket van Brussel werd vervolgd wegens oplichterijen, aldaar gepleegd, ter waarde van 5 a 6 maal honderd duizend francs, is thans aan de Belgische justitie uitgeleverd. In de jongste zitting van den grooten raad van Genève heeft de »reddings-armée van generaal Booth aanleiding gegeven tot groot tumult. De afgevaardigde Odier kwam er n.l. tegen op, dat in de »Genevois", het orgaan der Regeering, over het apostolaat van Miss Booth was gesproken als voor de orde in den staat gevaarlijk en even anti-nationaal als de conférences van Louise Michel. De afgevaardigde meende, dat, waar de oefeningen en bidstonden van 't »heilleger" in besloten kring plaats hebben en niemand gedwongen is ze aan te hooren, het recht van vereeniging door zulk een critiek werd aangerand. De Minister van Justitie Héridier verklaarde daarop, dat men het volk, buiten het lokaal van 't »heilleger" samenscholende, niet kon beletten te fluiten en te sissen, terwijl de aanplakbiljetten dezer sekte van bloed en vuur spraken. Als alle andere sekten 't der politie even lastig maakten, was de gewapende macht van Genève spoedig onvoldoende. De middelen van propoganda dezer sekte noemde hij belachelijk en 't was te betreuren, dat zulke bezetenen een lokaal in Genève konden vinden. Odier verklaarde daarop, dat het tumult der bevolking tegen 't »heilleger" een smet wierp op de eer van Genève. De afgevaardigde Wagnon stond toen op en riep: »IIet heilleger is hier in de zaal van den grooten raad!" Dit lokte zulk een opschudding uit, dat de vergadering het aanzien van een Poolschen Landdag kreeg. De raad heeft aan de standjes een einde gemaakt door de bijeenkomsten der Salvationisten te verbieden. Sedert eenige dagen voert een zeer jeugdige oplichtster te Berlijn op de volgende behendige wijze haar eigen aardig bedrijf uit. De licht-blonde, kleine slanke 16- a '17-jarige schoone, die zeer, zeer elegant gekleed gaat en 't fijn besneden neusje met een pince-nez versiert, komt in confectie- en goudsmidswinkels, waar ze auo. iei kostbaarheden uitzoekt, voor papa, »Excellenz Braun". Zij verzoekt een bediende van het magazijn haar en »Gustav", haar in 't blauw gekleeden liverei- hediende, die buiten gewacht heeft en wien de »gnadige Fraulein" het gekochte met een vriendelijk bevei overgeeft, naar de Wilhelmstrasse te vergezellen om 'tgeld te ontvangen. Onder weg herinnert zich de in alle opzichten uiterlijk hoogst beschaafde en zeer elegante »freule" dat ze nog iets heeft vergeten, en »Gustav" moet mee. Zij zendt den bediende van 't ma gazijn vooraf naar huiszij volgt terstond. Maar hoe lang de bediende ook in de Wilhelmstrasse zoekt, hij vindt geen Excellenz Braun, en de freule met haar lakei en 't gekochte dagen ook niet op. Te Londen en aan de Engelsche kusten woedde een hevige storm. Tengevolge van een aanvaring met een visschersboo£ bekwam de 's morgens vroeg vertrokken postpakket van de lijn DoverCalais een groot gat in den linkerboeg. Alleen het waterdichte compartiment hield de stoomboot boven water, zoodat zij gelukkig te Dover, kon terugkomen. Bij den lichttoren van Bishop zijn drie .schepen vergaan. De ladingsplaats der schepen van de Inmanlijn te New-York is door brand vernield. Het stoomschip »Egypt", dat er lag vastgemeerd, kreeg zeer belangrijke schade, terwijl de reeds op den wal gebrachte lading van de »City of Brussels" geheel door de vlammen vernietigd werdde schade, door dit laatste veroorzaakt, wordt alleen op een millioen dollars geschat. De Koning van België is vrij ernstig ongesteld geweest, doch nu weder herstellende. Het verhoor der gearresteerden wegens den moord op de heer en Cavendisch en Burcke gepleegd schijnt belangrijke resultaten op te leveren. Men meent niet enkel de moordenaars dier beide hooge ambtenaren in handen te hebben, maar ook die van het Dublinsche gemeenteraadslid Carey. De Berlijnsche correspondent van den Standard deelt een gesprek van prins von Bismarck over Zondagsviering mede. »De Engelsche en Amerikaansche wijze van Zondagsviering, zeide de kanselier, is een gruwelijke vorm van dwingelandij. Den eersten keer dat ik den voet zette op den Engelschen bodem, in Huil, floot ik een wijsje op de straat. »Fluit toch als het u belieft niet", zeide een Engelsch medereiziger. »Niet fluiten, waarom niet? Is dat verboden?" »Neen, 't is wel niet tegen de wet; maar gij weet toch dat het de sabbatdag is." Ik was boos over zulk een geloofsdwang, dat ik met de eerste boot de beste naar Edinburg vertrok. »In het algemeen echter", ging hij voort, »ben ik geen tegenstander van Zondagsviering." En toen een der aanwezigen den Engelschen Zondag prees en ver telde van den weldadigen invloed dier kalmte, na een week doorgebracht in het woelige Londensche leven, hernam de kanselier: »Wat mij zeiven betreft als grondeigenaar, doe ik al het mogelijke om de Zondags viering in stand te houdenmaar ik zou niet gaarne de menschen willen dwingen door de wet, om den Zondag in acht te nemen. Ik zou ieder op zijne wijze voor zijne toekomst hiernamaals willen doen zorgen. Gewoon werk moet er niet zijn des Zondagsniet zoozeer wijl de Schrift het verbiedt, maar omdat de menschen behoorlijk moeten kunnen rusten. Voor den staatsdienst echter, b.v. bij het behandelen van dringende telegrammen, kan dit niet streng worden volgehouden." KUNST1NIEUWS. Wij zijn in staat gesteld te berichten, dat dé Heer Albert Roothaan hier den 10 Februari '1883 in de Concertzaal zal doen optreden het beroemde Prager Damen-Streicli-Trio Gezusters WOKLICÈK. Wij hebben een aantal recensiën en beoordeelingen in buiten- landsche bladen gezien, éénparig in den lof over de productiën van het drietal. De Dames Frl. Ludmilla, Hermine en Bozena W(V)orlicèk worden daarin om 't zeerst om haar ensemble- en solo-spel geroemd. Zij worden op hare tournée vergezeld door eene Dame Fraul. Camilla Oswald, die haar op de piano begeleidt. Men bereide zich dus voor op iets voortreffelijks. Het eigenaardige en hier geheel onbekende, dat de geheele Soirée door D a m e s zal worden aangevuld, is zeker eene aantrekkelijkheid te PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 Febr. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2% pCt. 663% dito dito 3 79% dito dito 4 102 dito dito 1878 4 102%6 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 101 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1% dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 5213 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 98 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 76i/8 Obligatiën 1866 f 1000 5 95 dito 1860 2e L. 100 4 833/16 Obl.-Leen. 1867/69 4 74% Staatsleening 1866 5 127%6 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 643/4 dito dito 5 dito in Zilver 5 65%e dito dito 5 64 is dito in Goud 4 Staatsleening 1864 144 Italië, Inschrijving 5 823/4 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 '11% Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 99% Mexico, dito 1851 3 24% Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 124 Baltische Spoorw. Aand. 3 49% Jeles Griasi Obligatiën 5 81% Orel-Vitebsk Obligatiën 5 77% Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5 8613/,8 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 51 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 145% St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier 21,05 i Russen in Z. R. f 1,16% dito in zilver - 21,05 Amerik. Dollars - Eng. Div. per - 11,67% Papier - 2,45% ROTTERDAM, 5 Februari 1883. Tarwe. Vrij ruim aangevoerd, met weinig vraag. Puike soort tot vorige prijzen. Mindere 20 a 25 ct. lager. Puikef 8,50 a f 9,25 Mindere- 6,75 - 8,20 Rogge. Slechts eenige partijtjes voor de behoefte aan gevoerd. Kooplust niet levendig. Puike soortf 6,50 a f 7,20 Mindere- 5,20 - 5,75 Gerst. Met weinig aanvoer. Winter- en Zomer- tot vorige prijzen. Mindere 10 ct. lager. Winterf 5,75 a f 6,20 Zomer - 5,50 - 6, Have r. In de puike zware soorten als voren goed te verkoopen. Gewone onveranderd. Inlandsche' lange3,70 a 4,50 korte- 5,20 - 5,60 Erwten. Aanvoer niet ruim. In de puike kooksoorten 20 a 25 ct. hooger. Mindere prijshoudend. Puike f 9,80 a f 10,40 Mindere- 9,20 - 9,60 Bruine Boonen. Weinig aangevoerd. De puike soorten met goeden kooplust tot iets betere prijzen. Puike Zeeuwschef 16,a f 17,50 Mindere - 9,- 10,50 Witte Boonen. Weinig aangevoerd, tot vorige prijzen vrij goed van de hand. Puike Zeeuwschef 14,— a f 15,25 Mindere en afwijkende- 8,- '10,50 Paarden boonen. Flauw, 10 a 20 ct. lager. Puike hardef 6,75 a 7,50 Mindere- 5,75 - 6,20 Uien. Aanvoer ongeveer 4000 Heet. Prijs f 0,60 per 50 K.G.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2