Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Op de modelkamer van het Ministerie van Marine te 's Hage worden tal van voorwerpen bewaard, die als van geschiedkundigen aard, meer in een oudheid kundig museum dan in een »model"kamer tehuis behooren. Die voorwerpen zullen in den loop van dit jaar naar het Rijks-museum te Amsterdam overgebracht worden, terwijl men o.a. de modellen van Indische vaartuigen naar het Rijks-ethnografisch museum te Leiden zal overbrengen. Oud-strijders der Citadel hadden het verlangen uit gedrukt, in den vorm van een gedenkschrift of verhaal der te Amsterdam in Nov.Dec. gevierde feesten een gedachtenis te bezitten. Door den steun van den Min. van Oorlog is de feestcommissie in staat gesteld aan dien wensch te voldoen. Zij noodigde den heer M. A. Perk uit zich met de samenstelling van een dergelijk geschrift te belasten, die zich bereid verklaarde aan die uitnoodiging te voldoen, terwijl de heer Tj. van Holkema eveneens geheel belangeloos de uitgaaf op zich nam. Het boekje is ter perse. Het is getiteld »Het laatste bedrijf. De Citadeifeesten in Nov.—Dec. 1882," en zal, behalve het verhaal der officiëele feest viering, ook mededeelingen bevatten aangaande de wijze, waarop in andere kringen te Amsterdam en ook elders de verdediging der Citadel is herdacht. Z. M. de Koning heeft de opdracht van dit werkje aanvaard, zooals ook het geval is geweest met de beide vroegere door den heer Perk aan de verheerlijking van het wapenfeit gewijde geschriften: »Een Réunie en Een Uitvaart," (Breda 4871) en »Het Citadel monument" (Breda 1876), waarbij het nieuwe als derde zich thans aansluit, om daarmede één geheel uit te maken. Naar men verneent wordt eerlang een begin gemaakt met de werkzaamheden aan den spoorweg Weert-Eind- hoven. In aansluiting daarmede legt de Pruisische staat een lijn aan van Duren naar Roermond, waardoor de afstand van Zuid-Duitschland naar Vlissingen aan merkelijk korter wordt. Wanneer die lijnen klaar zijn, zou de Weener post naar Londen daarover vervoerd worden en verder via Vlissingen hare bestemming bereiken. Daar wegens de invoering van de internationale pakketpost de postbezending naar Engeland eene aanzienlijke uit breiding zal krijgen, gaat de Maatschappij »Zeeland" door een eventueel groot.er postvervoer eene betere toekomst tegemoet en zal zij door de daaruit voort vloeiende bate in staat zijn, voortdurend de overal opdagende concurrentie het hoofd te bieden. Z. Dagbl. Den 4 Januari hebben onze troepen in Atjeh een ontmoeting gehad met de bende van Toekoe di Tiron, waarbij zij een verlies bekwamen van 5 dooden en 8 gekwetsten, terwijl de vijand aftrok. Naar wij vernemen, zal de nieuw benoemde gou verneur van Atjeh, de heer Laging Tobias, eerst in Maart het bestuur over dat gewest van den heer Pruijs v. d. Hoeven overnemen. De heer Tobias wordt in het begin van de volgende maand hier verwacht, ten einde eenige particuliere zaken te regelenkeert alsdan naar Palembang terug, om de residentie aan zijn opvolger over te geven, en moet ten slotte weder om particuliere redenen in de helft van Februari te Batavia zijn. De heer Tobias kan dus op zijn vroegst het bestuur over Atjeh in Maart aanvaarden; de heer Pruijs van der Hoeven is dan juist twee jaren gouverneur en heeft dus recht op het pensioen, aan dien rang verbonden. Zoo wij goed ingelicht zijn, moet de heer Pruijs v. d. Hoeven zijn verzoek om pensioen reeds aan de regeering hebben ingediend. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgerlijke leden en hun plaatsvervangers in den militieraad van Zeeland voor de lichting van 1883: tot voorz. jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, lid der Prov. Statentot zijn plaatsverv. W. A. Graaf van Lijnden, lid der Prov. Statentot lid D. A. Dronkers, weth. van Middelburg en tot zijn plaatsverv. mr. A. J. van Eekelen weth. van Middelburg. De le luit. F. Hammacher van het 5e regt. inf. te 's Hertogenbosch is overgeptaatst bij 't bat. van dat corps te Nijmegen. Benoemd met ingang van 1 Maart tot districts inspecteur der Staatsspoorwegen te Zutfen de heer Mosselman te Rotterdam. De districts-inspecteur der Staatsspoorwegen C- W. P. Mieling te Middelburg is als zoodanig verplaatst naar Breda. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mevr. Cath. Beersmans heeft van Z. M. den Koning de grooten medaille van verdienste ontvangen. Zij trad op in de hoofdrol van «Zwarte Griet". Doré's standbeeld van Alexandre Dumas werd, naar men verneemt, nog voltooid vóór dat hij ziek werd. Het stelt Dumas voor gezeten in een leuningstoel. Doré maakte eene kleine teekening van den Engelschen beul Mar wood. Deze had hem daarvoor 100 pd. st. betaald, maar Doré schonk die som aan het Fransche hospitaal te Londen. Toen Marwood in geldelijke verlegenheid was, verkocht hij de teekening voor 1500 pd, st. aan lord Aylesford. Ze kwamen later in handen van een Franschman, wiens boedel verkocht werd en de teekeniug bracht toen slechts 300 frs. op. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Uit Cairo is aan de Engelsche Daily News gemeld, dat aldaar de Engelsche ingenieur Kamp wordt ver wacht, die er een conferentie komt houden met Waterheld, vertegenwoordiger der ontwerpers van het nieuwe plan voor een kanaal via Cairo naar Alexandrië. Ook uit Nederland zou een ingenieur worden uitge- noodigd. Te Rome heeft een jongen van drie jaar zijn broertje, die hem plaagde door hem zand in 't gezicht te werpen, met een keukenmes zwaar in den buik verwond. Betreffende den brand in het paleis Sforza-Cesarini te Rome wordt nader bericht, dat hij ontstaan is in de slaapkamer der gravin Sforza, die pas van een reis naar Napels was [thuisgekomen, waai' zij als hofdame der koningin van Italië een bal had georgani seerd, dat dien avond moest plaats hebben. De gravin is slechts te nauwernood aan het vuur ontsnapt. Haar geheele garde-robe, die .op f 40.000 geschat werd is vernield en bovendien, gelijk reeds gemeld is de papieren van Paus Sixtus V. In een vergadering van het Naulische Vereïn te Papenburg heeft kapit. de Vries van het schip »Meta" medegedeeld, dat het zeewater zeer geschikt is. om gebruikt te worden bij het bakken van brood aan boord en ook bij het bereiden van andere meelspijzen. Te Bazel is een ijzer-firma gefailleerd met een deficit van een paar millioen. En dat een ijzeren zaak! Te Marseille is de consul van Japan er van door gegaan met 750,000 frs., terwijl hij voor '1 millioen in 't krijt stond op de beurs. Groote zaken drijven legt nog altoos geen windeieren, Jéröme Napoleon heeft aan de ex-keizerin Eugénie zijn dank doen betuigen voor het bewijs van sympathie, dat zij hem gaf door de reis naar Parijs. De Figaro die dat meedeelt, voegt er bij, dat de Prins van plan is, zoodra hij op vrije voeten is gesteld, zich naar Engeland te begeven en met zijn beide zonen een bezoek te brengen aan Eugénie. De vijf advocaten van Jéróme hebben een protest gezonden aan den Minister» van Justitie tegen het voortduren van zijn gevangenschap. Zij zeggen, dat de prins «brutalement" werd gearresteerd, dat de instructie reeds 14 dagen bezig is naar het zoogenaamde misdrijf te zoeken, zonder hetwelk tie arrestatie en de preventieve opsluiting onrechtmatig en willekeurig zijn. De gevangene mocht in de eerste dagen niemand zien. De prins had al dadelijk bekend, dat hij de schrijver was van het geïncrimineerd document. Alle nasporingen deden niets anders vinden en zullen ook niets anders doen vinden. Twee dagen geleden vernamen de advo caten, dat de instructie zoo goed als gesloten was, eu thans is nog niets beslist. Het is niet de eerste keer, dat men zich aan den prins vergrijpt. 11 jaren geleden reeds werd hij op onrechtmatige wijze met vrouw en kinderen verdreven. De prins is steeds burger van Frankrijk gebleven, maar hij is uooit als preten dent opgetreden. Is het voldoende, vragen de advocaten, dat de prins aan het land een waarschuwing wilde geven, die zijn vaderlandsliefde hem ingaf, om hem als staatsgevangene te behandelen? Onlangs heeft iemand een tand gekregen in zijn neus, volgens de mededeeling van een Duitsch genees kundig weekblad. Je patiënt, een 36-jarig man, klaagde sedert lang over verstopping in zijn linker neusgat en voelde na eenigen tijd daar een klein hard knobbeltje. Bij onderzoek bleek dit een ivoor achtig voorwerp te zijn, en toen men het eindelijk, na eenige vergeefsche pogingen, uit den neus getrokken had, bleek het een volkomen ontwikkelde tand te zijn, die zich daar gevormd had. Te Bashlick, bij Castlerea, in Ierland, heeft ten gevolge van de overstroomingen een groot moeras zich zeer uitgebreid. Duizenden roeden zijn daardoor verzwolgenwaarop vele pachterswoningen stonden, wier bewoners met moeite het leven redden. Een deel van de stad Castlerea loopt zelfs gevaar. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te St. Laurens c.a. ds. D. van Dis te te Westmaas; te Dinteloord (Prinseland) ds. J. W. II. Kalkman te Nieuw Lekkerland; te Oudenhoorn ds. H. W. Brandt te St. Kruis. Te Middelburg is op 77jarigen ouderdom overleden de heer A Gauka, oud-hoofdonderwijzer aldaar, welke betrekking hij van 1834 tot 1875 heeft bekleed. Eervol ontslag is verleend aan den heer D. R. Nauta te Goes, als leeraar in de Engelsche en Hoogduitsche taal aan de Iloogere Burgerschool te Goes. Van 26 Jan.2 Febr. 1883. Geboren: Een dochter van J. Mallander en M. Schoenmakers. Gehuwd: J. Bruggeman, 21 j., jm., en II. Vermeule, 21 j., jd. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 1 Febr. 1883. België, Spanje, Portugal, Rusland, Nederland, Werkelijke Schuld 2i/a dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligation Buitenl. 1869/70 1«L dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 dito Buitenl. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Gert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f '1000 5 dito 1860 2e L. 100 4'/, Obl.-Leen. 1807/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening '1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obl atiën 1000 5 Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Zuid Itnl.-Spoorw. Obligatiën 3 Illin. Cort. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. Oostenrijk Italië, Amerika, pCt. 66 7ü3/8 102'/0 1021/2 10l3/4 953/,4 433/4 5213/ls 757/a 94i/i 743/l6 1253/,, 64'/, 6o'/ie 651/4 80'/, «3'/u 83 «'/la 121'/, 49"/,, 863/, 51 1451/2 P R IJ Z E N Oostenr. in papier f 21,05 dito in zilver - 21,05 Eng. Div. per - 11,671/. VAN COUPONS. Russen in Z. R. f 1,46 - 2,45i/2 Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 1 Febr. 1883. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1884 a Nieuwe dito 1882 - 7,50 a - 9, Zomertarwe - 7,— a - 7,50 Rogge 1882 - 6,— a - 6,25 Maartsche Gerst 1882 - 4,75 a - 5, Winter dito 1882 - 5,75 a - 6, Zomer dito 1882 - 4,75 a - 5, Haver 1882 - 3,a - 4, Paardenboonen - 7,a - 7,50 Witte boonen - 13,a - 14,- Bruine dito 1882 - -13,a - 14, Schokker-Erwten - a - Kleine dito '1882 - 9,— k - 9,50 Koolzaad - a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van*den 1 Febr. '1883. Boter laagste koers f 0,62i/2 per 5 ons. hoogste - 0,72 !/2 5 Kip-Eieren laagste - 0,62 '/2 25 stuks. hoogste - 1,25

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2