Xlg.BIKZKKSr.lll. COIBIVT. voor li©t arrondis- ju&»a sement fcikee. 1883. No. 10. Zaterdag 3 Februari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent- PR IJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oor te en Doodberichten van 1 G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stnlvken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKF.XMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 Februari 1 8 8 3. Dinsdagavond is de heer W. Bax in ons Nuts- Departement als spreker opgetreden met een zeer schoone voordracht over een belangwekkend onderwerp, n.l. een vergelijking van de 17e eeuw met de 19e, ten bewijze dat wij ondanks onze ingenomenheid met de gouden eeuw onzer historie toch grond hebben om aan vooruitgang te gelooven. Hij koos achtervolgens schetsen en beelden uit de 17e eeuw, die in het oog deden vallen hoe onze overigens beroemde voorvaderen bij het nu levende geslacht over 't algemeen achter stonden in verstand, in aesthetisch gevoel en in gods dienstzin en zedelijkheid. De schoone voordracht, nog verlevendigd door wel ter passé aangebrachte pikante zetten, boeide het goed opgekomenauditorium ten einde toe. Na de pauze droeg de begaafde spreker voor de beroemde rei uit Vondels «Lucifer" en den tweeden zang uit Ten Kate's «Schepping." Die rei uit Vondel had de Spr. gekozen als bijdrage omdat hij in zijn inleiding ook den prins der dichtere» had genoemd. Hij had dit gedaan, terwijl hij naast hem de aandacht vestigde op Huig de Groot, wiens derde eeuwfeest aanstaande is. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat het Nuts-Departement alhier in den laats ten tijd onder scheidene nieuwe leden heeft gewonnen. Toch zijn er nog stadgenooten, die men zeker gaarne ook onder de ondersteuners der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zou vinden en die toch nog geen lid zijn. Inzonderheid hun herinneren we, dat dezen winter nog twee lezingen moeten plaats hebben. In den op heden gehouden vergadering van de Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij is mededeeling gedaan van de ontvangen aanbiedingen voor den bouw eener nieuwe stoomboot, waartoe bij een vorige vergade ring besloten was. Voor het onuitgegeven- bedrag der aandeelen is de Directie gemagtigd tot het sluiten eener leening, waarna zij bevoegd zal zijn, zoo mogelijk, eene over eenkomst tot levering eener stoomboot te sluiten met de heeren C. J. von Lindern te Alblasserdam. Eergisteren zijn alhier in hechtenis gesteld J. v. d. V. en zijn huisvrouw P. Z van Ellemeet, verdacht van valsche getuigenis te hebben afgelegd in zake een jachtdelict. Te Vlissingen heeft de aanbesteding plaats gehad van den bouw van drie nieuwe scholen met woningen, overdekte speelplaatsen en gymnastieklokaal. Van de acht inschrijvingen die ingekomen waren, was de laagste die van den heer C. Meijers te 's Hage voor de som van f 109,738. De barge-dienst tusschen Middelburg en Vlissingen zal worden uitgebreid door de indienststelling van een tweede en groot ere' stoombarge. Het vaartuig, dat van staal zal zijn, is reeds in de maak. Er is door de Directie der Kon. Maatschappij «de Schelde" te Vlissingen besloten, gedurende 't jaar '1883, bij wijze van proef, geen kaai- of liggeld te hellen voor de schepen, die, van of naar Rotterdam gaande, van haar terreinen gebruik zullen maken tot bijlagen of lichten, omdat de ondiepte van den Nieuwen Waterweg niet toelaat met volgeladen schepen daarheen 'of van daar te kunnen varen. Alweer hebben twee loodsen uit Vlissingen den dood in de golven gevonden. Den lOen dezer met de kof «De Hoop", van Delfzijl naar zee gaande, konden zij door slecht weder niet worden afgehaald en moesten dus medevaren. De kof was bestemd nnnr Southampton, doch is daar niet gekomen, terwijl te Harwich gedeelten van het schip en zijn lading zijn aangespoeld. De loodsen laten weduwen en zeven kinderen na. M. Ct. Te Hulst is bij herstemming tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer mi'. J. P. Dronkers te Ter Neuzen, met 342 st. De heer Diericks te Koewacht had 323 st. bekomen. Men meldt uit 's Ilage, dat een gewijzigd ontwerp betreffende de censustabel door den Min. v. Binnenl. Zaken is ingediend. Het ontwerp bepaalt nu den census op f GO voor Amsterdam, Rotterdam en den Haag; 40 voor Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam, Middelburg; f 30 voor Maastricht, Nijmegen, 's Bosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam. llaiTingen, Sneek, Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bolsvvard, Dokkum', Zierikzee, Hoorn en Purmerend; 24 voor Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zaltbommel,'Assen, Meppel en alle gemeenten in Groningen, Priesland, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland behalve de reeds genoemde; eindelijk f 20 voor Urk, Marken, Flieland, Terschelling, Egmond aan Zee, Wijk aan Zee en Duin, Zandvoort, Petten, Spaarndam, Ameland, Schiermonnik oog, Weststel ling werf. Oosts le.Vmg werf, Vlagt wedde, Wedde, Oostwedde, Mnrum, Leek, Grootegast en Oldekerk en alle niet genoemde gemeenten in Limburg, Noorbrabant, Utrecht, Gelderland, Overijssel en Drente. Daar de nieuwe wet niet voor Februari kan tot stand komen, zijn bepalingen voorgeschreven ter aanvulling van de bestaande lijsten naar den gewijzigden census; na aanneming van den census en de district en wet zal op een door de Regeèring te bepalen tijdstip een Kamerontbinding plaats hebben. De Minister vraagt spoedige behandeling, om de nieuwe wetten nog vóór de aanstaande verkiezingen tedoen werkenook wensclit hij de wetten aangenomen te zien, alvorens de commissie voor de grondwetsherziening te benoemen. Het Vad. vestigt de aandacht op het opmerkelijke feit, dat in de Memorie van antwoord op het verslag over het ontwerp-censuswet gezegd wordt. «Met den meesten ernst moet de onciergeteekende, ook namens zijn ambtgenooten verklaren, dat de Regeering haar voornemen om cencusverlaging en eeti andere indeeljng der kiesdistricten aan belastinghervorming te doen voorafgaan blijft handhaven en dat geen voorstellen betrekkelijk directe belastingen de Kamer zullen bereiken, voor dat over de ontwerpen betrekkelijk het kiesrecht een beslissing is genomen." Het bekende fraaie koffiehuis «Coomans" in de Hoofdsteeg te Rotterdam zal, naar men verneemt, nog aanmerkelijk uitgebreid worden door den bijbouw van een wintertuin en misschien ook van een panopticum. Daartoe zijn eenige perceelen aangekocht, n.l. het winkelhuis naast het café en eenige achter het gebouw gelegen pakhuizen. Het zoogenoemde panopticum op een bovenzaal van het café frangais in den Haag is, naar men zegt, van weinig beteekenis, 'tis slechts een «pannetje opticum" of een «panoptikoimnetje." Zondag is H. K. H. Prinses Marie, Vorstin von Wied, voorspoedig bevallen van een dochter. In den Haag verhaalt men nu weder dat II. K. II. Prinses Sofie, Groothertogin van Saksen Weimar Eisenach ondeihandelingen heeft geopend om de Gothische zaal met eenig aanliggend terrein van de gemeente 's Gravenhage te koopen. In Friesland schijnt de nieuwe zegel belasting niet erg te bevallen althans men teekent daar het volgende adres, waarvoor ook van elders adhaesie wordt gevraagd: Aan Zijne Majesteit den Koning! geven met den meesten eerbied te kennen, onderge- téekendenhandelaarsfabrikanten en winkeliers, wonende te Jouregemeente llaskerlandprovincie Friesland dat zij met verontwaardiging bemerken, hoe, ondanks den voortdurend kwijnenden toestand van handel en bedrijf, door de wijziging der zegelwet hun eene nieuwe drukkende belasting wordt opgelegd. Want het ingevoerde kwitantie-zegel zal in de eerste plaats en in erge mate drukken op den koopman, fabrikant en winkelier, die reeds door de sinds jaren wegblijvende herziening der onrechtvaardige patent belasting, in tegenstelling met hunne rijke medeburgers, onevenredig bezwaard blijven. Gene klasse van burgers toch ontvangt meer kwitnhtiëii en wissels en geeft deze meer uit, dan juist de handeldrijvende en neringdoende mindelstand, die niet door couponknipppn, maar door groote inspan ning in zijn levensonderhoud voorziet, terwijl de praktijk zal aantoonendat de groote concurrentie in den tusschenhaiKtal het verhaal van het zegelrecht op den schuldenaar hoogst bezwaarlijk, ja in de meeste gevallen onmogelijk zal maken. Zwijgende van de belemmering, die hun handel, vaak op open markt of beurs, dtor het kwitantie-zegel ondervindt, betreuren requestranten het dat, daar de vele millioenen jaarlijks aan Oorlog en Marine besteed, eene bestendige verhooging van 's Rijks belastingen noodzakelijk maken, de voorkeur werd gegeven aan eene ituiverbelasting, die in hoofdzaak op de handel en neringd rij venden drukt, in plaats van eene belasting op kapitaal of rente, die den minder bezwaarden en meer draagkracht hebbenden hoogeren stand zou treffen. Requestranten, steeds bereid hun evenredig aandeel in 's Rijks inkomsten op te brengen, gevoelen thans zich echter gedrongen, zich tot Uwe Majesteit te wenden met het eerbiedig doch dringend verzoek, eene wet tot wijziging der gewijzigde zegelwet bij de Staten-Generaal te doen indienen, en te bepalen, dat kwitantiën en kort papier heneden honderd gulden vau zegelrecht worden vrijgesteld. Uwer Majesteits getrouwe onderdanen Volgen de 94 liandteekeningen. Een perceel tuingrond, groot c.a. '1 hectare, geschikt voor bloembollencultuur, bracht dezerdagen op een veiling te Overveen f 22,600 op. Te Teteringen bij Breda is op 89jarigen ouderdom overleden de graaf Gruau de la Barre, die een groot deel van zijn leven heeft besteed om de rechten en aanspraken te verdedigen, die door de familie de Bourbon (Naundorff) gemaakt worden op den Franschen koningstroon. Men herinnert zich, dat graaf Gruau de la Barre reeds die familie vergezelde toen de zicli noemende hertog van Normandië, die de echte Lode- wijk XVII beweerd werd te zijn, in 1845 te Delft overleed. Daar heeft die familie eenige jaren door gebracht en later te Breda gewoond. Men is in N.-Brabant van plan een gedenkpenning te doen slaan ter berinnering aan de aanneming der wet op de verlegging der Maas. Deze medaille zal den Min. van Waterstaat worden aangeboden. De hertog en de hertogin van Albany zullen, naar men uit Londen meldt, omstreeks 10 Februari naar Windsor Castle verhuizen, om daar te blijven tot na de bevalling van de hertogin de zuster van H.M. onze Koningin.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1