r u i t e n 1 a n d. I Kunst, Wetenschap en Letteren. Ter gelegenheid van de groote Tentoonstelling te Amsterdam zal ook de Association Littéraire Inter nationale, van zich doen hooren. Deze vereeniging, in 1878 te Parijs onder eere-voorzitterschap van Victor Ilugo opgericht, zal haar 6e congres houden te Amsterdam in September a.s. Tegen dien tijd heeft zij nu een prijsvraag uitgeschreven voor een zeer eigenaardigen internationalen letterkundigen wedstrijd. Het onderwerp van deze prijsvraag is er een zoo dankbaar als de letterkundigen maar wenschen kunnen, nl. «Nederland en de vrijheid van denken en schrijven in Europa in de XVII en XVIII eeuw. Een studie over de Nederlanden als toevluchtsoord- van de vrijheid der gedachte en haar invloed op de ontwikkeling der denkbeelden. {La Hollande et la wberté cle penser et d' écrire en Europe aucc XVHe et XVIII siècles, étude sur la Hollande considórée comme lieu d'asile de la pensée humaine et son influence sur le déve- loppement des idéés.) De stukken moeten liefst in 't Fransch geschreven en niet gropter zijn dan een vel druks, dus '1000 a '1200 regels van 40 letters per regel. [Inzending vóór 1 Juni '1883 franco en aangeteekend, aan den alge- meenen secretaris (M. Jules Lermina. 51 Rue Vivienne, Paris.) Er zal zijn een '1e prijs (gouden medaille) en eervolle vermeldingen (bronzen medailles). De kunst heeft een groot verlies geleden door den dood van Gustave Doré, die Dinsdag 23 dezer te Parijs is voorgevallen en zeker velen verrast heeft. Paul Gustave Doré was in Januari 1832 te Straats burg geboren en dus bij zijn overlijden 51 jaar oud. Reeds in 1845 kwam hij als 13jarige knaap te Parijs om de practijk van zijn vak, het teekenen, te gaan uitoefenen. Aanvankelijk werkte hij voor geïllustreerde tijdschriftenlater bewoog hij zich ook op 't meer verheven terrein der kunst. Zijn groote werkkracht en het eigenaardige van zijn werken deden hem snel opgang maken en een groot, beroemd en rijk man worden. Ofschoon hij ook de olieschilderij beoefend heeft, heeft hij toch zijn. roem vooral te danken aan zijn geniale teekenpen. Ieder kent het eigenaardig cachet van Doré's werk; men herkent het terstond uit alle ander kunstwerk van dien aard, aan de ge spierdheid en pracht van teekening der hoofdfiguren aan zijn meesterlijke en eigenaardige lichteffecten en aan een zonderlinge droppelige afwerking, beter gezegd, afroffeling der minder belangrijke deelen of vakken zijner teekeningen. Het is eenigszins vermoeiend een reeks van Doré's werken achter elkaar te beschouwener is te veel gelijkvormigheid in, al blijft ook elke teekening op zichzelf een meesterwerk. Ilet is ons ook altoos voor gekomen dat er wat te veel fantasie, hier en daar niet vrij van gezochtheid en wansmaak in Doré's werken valt waar te nemen. Ook kan men aan zijn werk zien dat hij te veel, veel te veel arbeidde. Zijn teekeningen en gravures tellen bij duizenden en tien duizenden, zoodat het nageslacht wel zal twijfelen of zóóveel werk van ééne hand kan zijn. Behalve legio illustraties in tijdschriften, heeft hij ook de platen voor groote werken geleverd. De voor naamste hiervan zijn de Oeuvres de Rabelais (1854); de legende van den Wandelenden Jood en de Contes drölatiques van Balsac ('1856); de Essais van Montaigne (1857); de Contes de Parrault. ('1861); de Hel van Dante (1861); Don Quichotte{1863); de Bijbel (1865); de Fables van Lafontaine (1867); Het Vagevuur en het Paradijs -van Dante (1868); en de Elaine van Tennyson ('1868). Zijn werkkracht was inderdaad verbazingwekkend als bewijs hiervoor vertelt men o.a. 't feit, dat hij in een jaar met heel veel afleiding toch nog over de 700 teekeningen leverde. Zijn talent werd dan ook overdreven erg geëxploiteerd, zoodat hij wel veel geld heeft gewonnen, doch zich ook uitgeput, en misschien zijn vroegen dood wel daardoor veroorzaakt heeft. Met Alfonse Esquiros deed hij indertijd een zeer iuteressante reis door Spanje, waarvan daarna de eerste de boeiende verhalen, de andere de karakteristieke teekeningen leverde. Doré was ridder van 't Legioen van Eer en had bovendien een groot aantal buiten- landsche orden, eeremedailles en andere eereblijken. alsof prins Napoleon, op de hoogte gekomen van de betrekkelijk groote vorderingen, die de samenzwering der legitimisten, trouw en krachtig geholpen door 't ultramontaansche priesterdom, gemaakt hebben, bij zichzelven heeft gedacht zich te moeten haasten om die samenzwering vóór te komen, door althans zijn naam op te werpen in de hoop zooal geen daadwerkelijk oproer uit te lokken, dan toch de verdeelde bonapartisten weder onder één vaan te scharen. Zijn coup is dan zoo overhaast geschied, dat vele bonapartisten er zelfs vooraf geen kennis van hadden gekregen, waarom deze hun ook na den voorloopig enkel dwaas uitzienden afloop, hebben verloochend. Verder is 't merkwaardig, dat de ex-keizerin, ofschoon sedert lang openlijk overhoop lig gende met prins Napoleon, nu toch terstond na de arresta tie van den prins naar Parijs is gekomen. Nu zegt men, dat de Regeering haar heeft doen weten, dat zij ten spoedigste het Fransche grondgebied moest verlaten doch al onderwerpt zij zich daaraan, haar daad zal het effect niet missen; vooral nu er nog zulk een aandoenlijk tafereel is opgehangen van 't lijdende voor komen der ex-keizerin. De vinnige kwaadaardige dweepster van Juli '1870, die toen er met walgelijke clericale driestheid op stond dat zij «haar oorlogje" nn eens moest hebben, al zou dat ook een reuzen- worsteling worden, die duizenden en tienduizenden 't leven zou kosten. De goedige Franschen zullen nu misschien voor de geknakte oude vrouw, leunende op haar stokje, weder sympathie gaan krijgen. Eugénie komt ook al om Frankrijk te redden, 't Is wel heel lief van haar, dat zij zooveel notitie neemt van die booze republikeinen. men als maximum aanneemt, als de brug eeumaal in dienst is, een totaal gewicht van meer dan 8 millioen pond uitmaakt. Een ander reuzen w e r k in de Unie, dat zijn voltooiing nadert, is het nieuwe havenlicht aan den ingang van den zeearm, die naar New-York leidt. Ilet is een kolossaal vrouwenbeeld van brons, een geschenk van de Fransche Natie wegens Amerika's sympathie tijdens den Fransch-Duitschen oorlog. Het beeld rust op een torenhoog voetstuk en 't licht is aangebracht in 't hoofd, zoodat het beeld bij nacht een diadeem van electrisch licht zal vertoonen. Eergisteren kwam een man met een zeer ontsteld - teer ontsteld gelaat zich bij den prefect van politie te Parijs aan geven, zeggende, dat hij Cassagnac had gedood. Tevens overhandigde hij den prefect een revolver. Of de man gek was, dan wel of hij iemand had gedood, die op Cassagnac geleek, is nog niet bekend. De man is inmiddels in hechtenis. De Gothard-Spoorwegmaatschappij gaat procedeeren met de ondernemers van den grooten tunnel. De strijd loopt over een bedrag van niet minder dan 23 millioen frs. Sir Gemengd Ruitenlandscli Nieuws. Het spoorwegongeluk op den Zuider-Pacifikspoorweg in Californië is veroorzaakt door het bij ongeluk achteruitloopen van een spoortrein, die pas met behulp van twee locomotieven een aanmerkelijke berghoogte had beklommen. Terwijl men bezig was de hulploco motief af te haken, raakte de trein in beweging en liep met al toenemende vaart den weg terug. Eindelijk ontspoorde de trein, een deel bleef nog doorrollen en is eindelijk tot staan gekomen, doch eenige wagens stortten over elkaar van een hoogen dijk af en ge raakten toen in brand. Men vermoedt dat er 20 dooden en 12 zwaar gewonden geteld zijn. Onder de zwaargewonden is ook de ex-gouverneur van Californië, de heer Downey; zijn vrouw is onder de dooden. Te Glasgow is' een gasketel gesprongen. Het ge vaarte, '160 voet in middellijn en 60 voet hoog, sprong met een vervaarlijken slag uiteen9 menschen werden ernstig gewond. De schade is f 120,000. Op denzelfden dag had te Glasgow een ontploffing plaats aan het station van den Schotschen spoorweg. Men vermoedt dat hierbij dynamiet en een lielsche machine in 't spel zijn geweest, te meer daar den volgenden ochtend in 't veld in den omtrek van het stationsterrein eenige knapen een blikken doos vonden, die, toen zij haar wilden openen, uiteenbarstte, hen op den grond deed vallen en min of meer kwetste. Hercules Robinson, gouverneur van de Kaap, zal in het voorjaar een bezoek brengen aan Engeland. Uit Maritzburg wordt bericht, dat men in militaire kringen gelooft, dat minstens een half regiment Engelsche troepen voorgoed in het Zulu-land zou blijven. De Britsche Luchtreisvereeniging heeft bericht ont vangen dat Powell's ballon, «Saladin", gevonden is in de Sierra del Piedroza (Spanje)de overblijfselen zullen naar Londen gezonden worden. De Rigasche Courant meldt, dat Maandagnacht t - het Schrickenhöfer theater is afgebrand. Het vuur Prof. Thomson te Londen heeft de aandacht ge vestigd op een in '1861 door den Duitscher Reiss te Frankfort gemaakt zoogenaamd kunstoor, dat op een kleinigheid na met onze tegenwoordige telefoon over eenkomt. F r a n k r ij k. Uit het samentreffen van sommige bijzonderheden met den vreemden stap van Prins Napoleon zou men geneigd zijn af te leiden, dat er dezer dagen zeker één groote onderneming tegen de Republiek gebroeid heeft, zoo niet twee. Het heeft eenigszins den schijn Uit de nadere bijzonderheden omtrent het in den grond varen van de «Cimbria" door de «Sultan" blijkt, dat dit laatste schip maar half zoo groot was als de «Cimbria" en bij den stoot den geheelen voor steven heeft verloren. Ilet is echter niet gezonkeu en te Hamburg is er beslag op gelegd. De «Cimbria" had 95 man equipage en 385 passagiers; de meesten van die 480 menschen zijn omgekomen. Ook de kapitein eu de stuurlieden, die echter tot het laatst toe trouw hun plicht gedaan hebben. De groote brug, die New-York met Brooklijn verbinden moet en zich op duizelingwekkende hoogte boven de Eastriver uitspant, is bijna voltooid en zal nog dit voorjaar voor het verkeer opengesteld worden. De ingenieur en ontwerperJohn A. Röbling, heeft er ongeveer '13 jaar aan gewerkt en er is 13,400,000 dollars, 33,500,000) aan besteed. Het is een hangende brug, waarvan de kabels, die het brug vlak torsen, gespannen zijn over hooge steenen torens. Aan eiken oever verheft zich een toren van 28_3 voet boven hoog water, rustende op fundamenten, die voor den eenen toren 63 en voor den auderen 28 y2 voet daarbeneden liggen. De spanning tusschen de torens is '1595 voet. Aan de landzijden, op 930 voet van de torens, verheffen zich de kolossale steenmassa's, die de einden der 4 - hoofdkabels vasthouden. De geheele brug is met de opritten 6000 voet lang. De blokken metselwerk, die de verbazend groote en sterke ankers vasthouden van de hoofdkabels, ziju 89 voet hoog en beneden 129 voet lang en 119 breed. De brug zelf is 85 voet breed en dus voor groote passage berekend, ofschoon niet voor spoortreinen. De kabels zijn 15% duim in doorsnede en bestaan elk uit 5434 afzonderlijke staaldraden, die als een touw in elkaar gedraaid zijn. Zij wegen 3,500,000 pond. Het eigen gewicht der brug tusschen de spanning is 6,740,000 pond, 't welk met een last van 1,380,000 pond, die O ontstond des avonds te 10 l/2 ure, door welke oorzaak is onbekend. Gelukkig werd er geen voorstelling gegeven. Ilet is aan de brandweer gelukt de vlammen tot het gebouw te beperken. Van Krupp, den zoogénoemden kanonnenkoning, zegt men, dat hij met zijn kanonnenmakerij een jaar- lijksch inkomen van f 1,800,000 heeft gewonnen. Het is maar moeielijk om met werken des vredes het zoover te brengen. Inderdaad is het treurig: Joden, die de gouvernementen geld voorschieten en Christenen, die voor dit geld kanonnen maken, worden ontzaglijk rijk en toch moeten de volken 't geld voor de staats schulden en 't vleesch voor de kanonnen leveren. Dat zij het zoo gedwee, zoo ijverig doen, geeft grond te vermoeden, dat het wijze woord, meer dan een eeuw geleden door Voltaire gesproken, nog waar is: wat ai eeuwen zijn er voor de menschen noodig geweest om 't beetje verstand op te doen, dat zij bezitten! Naar uit Parijs gemeld wordt, zal Marie Bière, die indertijd een beminde, die haar had laten zitten doodschoot, en door de jury vrijgesproken werd, met een Walachyschen prins, zekeren Constantijn Boudesko, trouwen. Wie hier 't laatst lacht zal 't beste lachen. In Brazilië, waar de slavernij nog bestaat, werden onlangs bij advertentie in een krant elf slaven te koop geboden te zamen voor 55 dollars. Het waren tien oude menschen en een jongen van 8 jaar.* Een Z.-Am. blad voegt de opmerking bij deze mededeeling, dat onlangs te Londen een hondententoonstelling heeft plaats gehad, waarop een hond was, die op 10,000 guinjes of 94,500 dollars geschat werd. Volgens zulk een schatting zouden dus 18,900 menschen in Brazilië zooveel waard zijn als één hond te Londen. Een advokaat van Pesth heeft 200 florijn vermaakt aan de academie dier stad, tot belooning voor hem, die het middel zal vinden zich met de bewoners van de maan in betrekking te stellen. De Neiv-York Herald bracht in 1882 aan haar eigenaar Gordon Bennett 850,000 dollars (zuivere winst) op. Door een ontploffing in een kruitfabriek bij Oakland (Californië) zijn 40 menschen omgekomen. De fabriek werd vernield en de aangrenzende woningen werden beschadigd. Kerk- en JScliool nieuws. Beroepen bij de Ilerst. Luth. Gem. te Vlissingen ds H. R. Snijder te Medemblik. Ds. C. A. L. John te Zwartewaal heeft bedankt voor het beroep te Numansdorp. Bedankt voor 't beroep naar Borssele door ds J. M. Conradi te Ilontenisse.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2