r /iiHiK/nsiiii coi nwr. voor het nrroidis- senten! Zirrikzci. f 1883. No. 8. Zaterdag 27 Januari. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD t Binnenland. U Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P rij s per drie maanden f '1Franco per post f 1 ,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERTENT IE N: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, G eb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEMIAN. ZIERIKZEE, 26 Januari 188 3. Dinsdag was 't feest voor onze loffelijk bekende Rederijkerskamer »Ruysch" onder de zinspreuk Ver edeling door Oefening". De Kamer vierde haar 25jarig bestaan en dat zij dit met eere doen mocht en met de sympathie van velen doen kon bewezen de propvolle zaal, de welgeslaagde uitvoering, kortom dat bewees 't volledig succes van dien dag. Alvorens de opvoering van het tooneelspel »Latude" te beginnen, hield de Voorzitter der Kamer, de heer J. Verdoorn Az., die ook tot de oprichters behoorde vóór 25 jaren, een toespraak naar aanleiding van 't gedenkfeest der Kamerhij gaf een schets van haar wording, haar slagen, haar afwisselende geschiedenis en haar doorgaans toegenomen bloei. De rede werd zeer toegejuicht. De uitvoering van »Latude" slaagde zeer goed. De voorstelling werd opgeluisterd en afgewisseld door het muziekgezelschap Kunst en Eer", dat altoos zoo loffelijk samenwerkt met »Ruysch" en zich ook nu niet onbetuigd liet. Na afloop der voorstelling bleef men nog gezellig bijeen en toen werd er nog mening hartig woord gesproken, waaronder wij in 't bijzonder vermelden den gelukwensch aan »Ruysch" toegesproken door den heer H. G. Mulock Houwer, Voorzitter van het rethorisch genootschap »E. N. Z. K." Het feest werd met een zeer geanimeerd bal besloten. Woensdag heeft in het stedelijk ziekenhuis alhier de gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad van een kinderlijkje, dat van Brouwershaven is overgebracht, op vermoeden dat er een kindermoord heeft plaats gehad. Al wat er doorgaans gezegd wordt over het afwis selende, vaak grillige van de temperatuur en het. weder in 't algemeen, wordt tegenwoordig nog overtroffen door de werkelijkheid. Het is winter; volgens de oude traditie moet dit seizoen zich kenmerken in het Noorden van Europa door strenge koude, bevrozen rivieren en stroomen, bevrozen zeeën zelfs. Op onze breedte door afwisseling van onstuimig weder en strenge kou met fraai weder het dichterlijk sneeuwkleed over de velden. Zuidelijker in den omtrek van het bassin der Middellandsche zee, door betrekkelijk zacht, doorgaans zelfs liefelijk weder. En zie, 't is totaal anders. Terwijl in het Noorden weinig ijs en sneeuw zijn en de meeste Oostzee-havens, zelfs Russische open zijn, heerscht er in veel zuidelijker gelegen streken, o. a. in het Noorden van Italië, in Beieren, Tirol enz., uiterst bar weêr, de .sneeuw ligt er voeten, ja hier en daar zelfs huizen hoog. Te Milaan zijn vele daken ingezakt onder de vracht van sneeuw, die er op gevallen was en die de Italiaansche daken te minder kunnen dragen, omdat zij veel vlakker liggen dan de dakken in de Noordelijke landen, waar men van ouds spitse of steile daken bouwde met liet oog op de sneeuw. Ook in N. Amerika heerscht streng en ruw winterweêr. Volgens den Haagschen correspondent" der Zutf. Ct. zou de Min. van Binnenl. Zaken nog een derde wets ontwerp indienen tot wijziging van enkele bepalingen der kieswet, o.a. met het doel om de zoogenoemde kunstmatige kiezersteelt tegen te gaan. Uit Middelburg wordt bericht, dat daar talrijke gevallen van roodvonk voorkomen, vooral onder vol wassenen. De ziekte vertoonde echter tot heden geen kwaadaardig karakter. Te Goes is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de cand. der anti-rev., de heer H. de Wilde, met 183 stemmen; de heer Ilildernisse, cand. der lib., verkreeg '132 stemmen. Naar men verneemt heeft de heer F. L. Benteijn, Burgemeester van Oostburg eervol ontslag gevraagd tegen 1 April. Ten einde een nauwkeurige kennis te krijgen van den staat der belangrijke zeeweringen onder Borssele, wordt daarvan een kaart gemaakt, met welk werk een civiel-ingenieur sinds eenigen tijd bezig is. Het stoomschip »Waesland", bij Vlissingen gestrand, is zonder gelicht te hebben, doch met behulp van elf sleepbooten vlot gekomen en naar Antwerpen opgestoomd. Zondag j.l. hebben een groot aantal oud-leerlingen van dr. J. A. Fles, dezen in zijn woning te Utrecht, bij monde van prof. Mac-Gillavry uit Leiden een bewijs van sympathie gebracht. Prof. Mac-Gillavry hield een warme toespraak en bood den heer Fles een album aan, bevattende 85 namen van hen, die bijgedragen hadden tot het geschenk, n.l. een antiek ameublement, dat men den heer Fles als een blijvend aandenken vereerde. Later vereenigden zich allen aan een feest- disch in het hotel des Pays-Bcts. Woensdag j.l. hebben de te 's llage en elders verblijf houdende officieren en oud-officieren van het Indische leger, in een der zalen van de Witte Sociteit, het feit herdacht van de inneming van den Kraton van Atjeh. nu juist 9 jaar geleden. Vergunningsstatistiek. Onlangs heeft de Min. van Justitie aan den Voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen een tabel met statistieke opgaven, betreffende de uitvoering van de wet van 28 Juni 1881, St. No. 97 (de zoogenoemde Drankwet) aan gaande de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijssel, Groningen en Limburg, Uit deze tabel blijkt, dat in de provincie Zeeland in 't geheel 1629 vergunningen zijn verleend, waarvoor betaald is aan rechten f 33.103,75. Te Zierikzee zijn verleend 64 vergunningen tegen f 1694,12& recht; te Vlissingen 79 vergunningen tegen f 3800 aan recht; te Brouwershaven 16 tegen f 393,75 rechten; te Goes 56 tegen f '1775 aanrechten; te Middelburg 136 tegen f 4418,75 aan rechten. In het geheel zijn in al de 11 provinciën verleend 33201 vergunningen en is daarvoor aan recht geheven f 867.003,955. In 62 gemeenten is het wettelijk maximum bereikt, doch niet overschredenin 48 gemeenten niet bereikt het is dus in meer dan '1000 gemeenten overschreden. De Eerste Kamer heeft na vrij vinnige discussies, die den geest van provincialisme scherp deden uitkomen, de wet op de verlegging van de Maas aangenomen met 21 tegen 18 stemmen. Trouwens als de leden over 't algemeen den geest van provincialisme, die doorgaans de N.-Brabantsche vertegenwoordigers bezielt en die vooral in de Tweede Kamer scherp uitkomt, met gelijke munt hadden betaald, was de wet stellig verworpen. Het kan nu voor klein-Spanje een leer zijn. Maandag zijn te Muiden de lijken en overblijfselen der slachtoffers van het ongeluk ter aarde besteld. Men heeft er veel werk van gemaakt en nagenoeg den gansclien dag over gedaan. Men verneemt gelukkig dat de vijf gewonden, die te Muiden verpleegd worden, alsook de vrouw van den kruitbaas, beterende zijn. Het aantal invaliden op Bronbeek is thans 192, n.l. 117 Nederlanden, 34 Belgen, 22 Duitschers, 12 Zwitsers, 5 Franschen, 1 Oostenrijker en 1 Zweed. Onder hen is er één van 91 jaar, een van 86, een van 81, er zijn er 21 van 70 a 80, 60 van 60 a 70, 54 van 50 a 60, 28 van 40 a 50, 21 van 30 a 40 en 5 van 20 a 30 jaar. Gemiddeld zijn de invaliden 56 jaar oud. Op verzoek van onzen gezant te Londen, graaf C. Van Bylandt, ondersteund door sir Philip Cuncliff Owen, directeur van het museum van South Kensington, heeft de prins van Wales, als een bewijs van sympathie voor Nederland, een gedeelte van zijn schoone collectie Indische voorwerpen voor de te Amsterdam te houden Internationale tentoonstelling afgestaan. Bij die collectie zal worden gevoegd die van lord Lytton, vroeger gouverneur-generaal van Britscli-Indië en van andere hooggeplaatste personen. Eveneens wordt een gedeelte van het South Kensington Museum voor hetzelfde doel overgezonden. Het geheel zal worden geplaatst in een der ver trekken van het nieuwe Rijksmuseum, welwillend door de Nederlandsche Regeering aan de tentoonstellings commissie afgestaan, en zal volgens verklaring van sir Philip Cuncliff Owen de schoonste collectie vormen, die ooit op dat gebied is tentoongesteld. De Duitsche ingenieur Dücker te Dusseldorf is belast met het in orde brengen der Duitsche afd. op de a.s. Amsterdamsche koloniale tentoonstelling. Het aantal Duitsche inzenders bedraagt reeds 850. Er bestaat alle kans. dat de Duitsche Regeering de kosten voor haar rekening zal nemen. Op goeden grond kan de Middelb. Ct. verzekeren, dat IIH. MM. de Koning en de Koningin hun reis naar Engeland zullen nemen over Vlissingen. In het laatst van Maart moet de »Valk" daartoe in genoemde plaats gereedliggen. Een lid van den Gemeenteraad van Ooststellingwerf ontmoette vóór eenige dagen een onbezoldigd rijks veldwachter in een herberg en bestrafte hem, omdat hij geen surveillance deed. De aangesprokene nam de vermaning ter harte en ging dienzelfden avond op weg, waar het toeval hem gunstig was, wijl hij tegen het genoemde raadslid moest verbaliseeren wegens openbare dronkenschap. Bij de Gouvernestraat te Rotterdam is een doove vrouw onder den stoomtram geraakt en op de plaats gedood. Zij was bijna middendoor gesneden. De jager W. Jonkman te Kampen, die zich verleden week bij ongeluk met zijn geweer in den voet heeft geschoten, is, na een amputatie ondergaan te hebben, aan de gevolgen overleden. Ook de dienstbode te Nieuwkoop, die bij ongeluk met een geweerschot was getroffen, is daaraan over leden. Onder Upendam is een landbouwer, van de markt te Purmerend komende, met zijn rijtuig in het water geraakt, waarbij twee kinderen, die met hem daarin zaten, een jongentje en een meisje, verdronken zijn. In de Schie te Rotterdam is verdronken een 14jarige knaap uit Overschie. Bij Enkhuizen is een groote boerderij afgebrand; al het vee, behalve êén varken, werd echter gered.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1